Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2015., 22:31   #721
Quote:
TdK_Cro kaže: Pogledaj post
Malo sam guglal prozračivače trave i to mi se ne isplati kupovati jer imam mali prostor tak da budem se snašel s grabljama i onim trozubom
Gnojivo NPK onda nebum sad stavljal, kad se ova nova trava primi onda budem videl kakav bude rezultat.
Na jesen mogu opet dosijati i staviti NPK onda kad bude kiše.

Hvala na objašnjenju
Prihranu je dobro dati sada u proljeće, ne možeš fulati, daj manje, ali kad bude kišovito.
A onda malo više u jesen.
Sve ostalo kako stoji.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2015., 12:01   #722
Potpitanje:

Za travnjak je uvijek, u svim situacijama, dobro kupiti NPK 15 15 15?

Danas je najavljeno čudo od kiše, pa sam mislila možda to ići kupiti i pobacati, trava mi je stvarno očaj (gora od ove TDK-ove ), pa samo provjeravam da se ne zajebem
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2015., 13:07   #723
Smile

Pozdrav..namjeravam stavit pop-up prskalice za travnjak i ostalo bilje,kroz zemlju sam polozio alkaten 3/4..sad me zanima kad to sve sastavim cca 15 prskalica,koliki mora bit tlak vode,u mene je sad bez redukcije i sigurno je 6,7 bara!?
Molio bi ako se tko razumije u sustave navodnjavanja da me uputi
dalmmat is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2015., 13:05   #724
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Potpitanje:

Za travnjak je uvijek, u svim situacijama, dobro kupiti NPK 15 15 15?

Danas je najavljeno čudo od kiše, pa sam mislila možda to ići kupiti i pobacati, trava mi je stvarno očaj (gora od ove TDK-ove ), pa samo provjeravam da se ne zajebem
Možeš NPK a možeš i gnojivo baš za travnjake. Ono je skuplje i manje pakirano, ali sa NPK nećeš pogriješiti.
Međutim sa prihranom nećeš dobiti na zgušnjavanju travnjaka, to možeš samo sa dosijavanjem, i to najbolje u jesen. Naravno nemoj zaboraviti na prozraćivanje.
Znam puno je to zajebancije, ali ako želiš imati travnjak a ne blato ili tzv. travnjak onda moraš malo i uložiti u njega.
E sad sve zavisi tko što želi.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 09:24   #725


evo i mene sa par pitanja...

posadili smo novu travu prije cca mjesec i pol super je sve ispalo trava je gusta, nema rupa,ali na nekim dijelovima raste brže i boja je onako malo tamnije zelena od ostatka ne znam zašto i je li to uobičajeno...

kada je najbolje vrijeme za prihranu?
zaštopavaju li se s vremenom prskalice od kamenca?

i zadnje ne znam je li se kome dogodilo,ali oni ogromni mravi pokušavaju napraviti mravinjak usred travnjaka i to na način da "obriju" travu do nule naprskala sam pitroidom i nakon par dana opet zazeleni onda opet brijanje,pa pitroid, pa brijanje luda sam više od mrava nikako ih se riješiti...

uglavnom shvatili smo da nije baš laganini održavanje

a evo i sličice za kraj

jerry16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2015., 12:06   #726
Pozdrav, posijao sam travu 26.06, dakle prije 12 dana, polijeva se ujutro i navečer, na nekim mjestima je ima dosta, a na nekim nema ništa.

Zemlja je prije sijanja sređena i nakon sijanja je dobro povaljana.

Koji biste mi savjet dali i što može biti problem tj. zašto na dosta mjesta još nije krenula rasti?

Btw, mislim da nismo odabrali pravo vrijeme za sijanje...

http://i.imgur.com/4kDD9In.jpg
http://i.imgur.com/jEUvxe2.jpg
http://i.imgur.com/dERwhb8.jpg

Hvala!

Zadnje uređivanje fermina-daza : 18.07.2015. at 08:56. Reason: prevelike fotografije - pogledati pravila
Sonyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2015., 12:12   #727
pozdrav ..

početkom 6 mjeseca sam postavio travnate tapete. zaljevao jutro popodne i dobro su se primili.. do sada kosio dva puta.

zadnjih tjedan dana vidim da se na dva mjesta pocela susit trava ... jel može bit problem da mi se zavuka ozrak kod postavljanja, kisel otlo , ...

mislim da s obziro mda je mjesec dana po ovoj vrucini bila dobra nebi trebao bit problem u psotavljanju ali opet nemam nikakvog iskustva ...
zmenk is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 10:10   #728
Quote:
Sonyy kaže: Pogledaj post
Pozdrav, posijao sam travu 26.06, dakle prije 12 dana, polijeva se ujutro i navečer, na nekim mjestima je ima dosta, a na nekim nema ništa.

Zemlja je prije sijanja sređena i nakon sijanja je dobro povaljana.

Koji biste mi savjet dali i što može biti problem tj. zašto na dosta mjesta još nije krenula rasti?

Btw, mislim da nismo odabrali pravo vrijeme za sijanje...

http://i.imgur.com/4kDD9In.jpg
http://i.imgur.com/jEUvxe2.jpg
http://i.imgur.com/dERwhb8.jpg

Hvala!
Kasno si je sijao, jer čak i da ti je nikla ne bi opstala.Zašto?
Zato što je premalo vremena da s edobro ukorijeni obzirom da nastaje vrijeme kad vegetacija staje zbog vrućina.
U svakom slučaju najbolje vrijeme za sadnju travnjaka je jesen, preko zime će se fino ukorijeniti, a na proljeće ćeš imati lijep i gust travnjak.
Pričekaj jesen i ponovno zasij površinu i obavezno prilikom sadnje u zemlju dodaj gnojivo.
Pazi da prilikom sadnje sjeme ne bude preduboko, ono se samo površinski zagrablja i uvalja valjkom, i naravno ako nema kiše redovito zalijeva tako da tlo bude vlažno i da se dogodi klijanje.
Razvuci neke najlone (od strarih vrećica izrežeš trake i povješaš na zapeto uže oko cijele površine) da otjeraš vrapce da ti ne pozobaju sjeme
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2015., 18:27   #729
Danas smo prvi puta pokosili travu, a posijana je prije 24. dana.





S obzirom na vremenske uvjete, mislim da možemo bit zadovoljni.
Sonyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2015., 10:40   #730
Quote:
Sonyy kaže: Pogledaj post
Danas smo prvi puta pokosili travu, a posijana je prije 24. dana.
S obzirom na vremenske uvjete, mislim da možemo bit zadovoljni.
Na jesen samo dosijati.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2015., 12:28   #731
Namjeravam u cijelu okucnicu instalirati pop up navodnjavanje, trenutno sam u fazi postavljanja rubnjaka pa bi odmah uz rubnjake u rov polozio 3/4" cijev, da ne moram naknadno kopati, a prilikom pripreme tla za sjetvu nakaciti rasprskivace....

Imam poprilicno veliku okucnicu sa 5 "zona" navodnjavanja... uglavnom pravilnih cetvrtastih oblika, tako je jedna zona dimenzija 33x4 m, druga je 33x18, treca 8x4 itd...

Sve cijevi svake Zone abi doveo u jednu sahtu sa bunarom je pretpostavljam da nece biti kapaciteta pumpe za istovremeno navodnjavanje cijele okucnice, vec po fazama, makar imam i trofaznu struju i mogao bi metniti jaku pumpu. Uglavnom to bi se kasnije pospajalo ovisno o kapacitetima rasprskivaca...

Radove cu izvoditi ssm...

E sada vidim po internetu nekoliko firmi koje se bave time i prodaju opremu, i molio bi nekoga tko ima iskustva s time da mi predlozi koju marku rasprskivaca odabrati, gdje kupiti i eventualno neku firmu koja ce mi kvalitetno projektirati razmjestaj rasprskivaca...

Hvala!
SPOLJC is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2015., 00:22   #732
Obnova travnjaka

Došlo vrijeme za obnovu travnjaka. Rupe koje su ostale popunile su se raznim korovima, no sad je vrijeme da se to počne rješavati. Nažalost, trebat će to ručno plijeviti pa će taj proces potrajati jedno dvije godine, no mora se započeti.
Elem, zna li netko gdje se u Zagrebu može kupiti čisti ljulj? Poželjno talijanski.
I, ako znate, gdje se mogu kupiti oni čavli koji se namontiraju na cipele i služe za oksigenizaciju tla?
Flo_Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2015., 22:38   #733
Quote:
Flo_Master kaže: Pogledaj post
Došlo vrijeme za obnovu travnjaka. Rupe koje su ostale popunile su se raznim korovima, no sad je vrijeme da se to počne rješavati. Nažalost, trebat će to ručno plijeviti pa će taj proces potrajati jedno dvije godine, no mora se započeti.
Elem, zna li netko gdje se u Zagrebu može kupiti čisti ljulj? Poželjno talijanski.
I, ako znate, gdje se mogu kupiti oni čavli koji se namontiraju na cipele i služe za oksigenizaciju tla?
Talijanski ljulj ima Sjemenarna, Mladen comerce, Miagra.... Nači ćeš ga u svakoj boljoj poljoapoteci ili vrtnom centru . Zakaj talijanski ljulj (on je visok), a ne engleski (on je nizak)? Širokolisne korove rješavaš s herbicidima (Dikocid, Banvel i sl). Ovo s čavlima je bez veze, osim ako imaš travnjak 3 m2.
123Marijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 09:02   #734
Na zemljištu od cca 100m2 koje je do jučer bilo gradilište, planiram zasaditi travu, imam par pitanja prije početka sadnje.
1. Prije 2 mjeseca zemlja iz iskopa podruma je razastrta na budući travnjak, i sad se pomalo počinje javljati kojekakvi korov kojeg čupkam. Da li da prije sadnje trave pošpricam budući travnjak totalnim herbicidom? Bojim se da ne bi uništio povrtnjak koji se nalazi uz taj travnjak
2. Zemlja je glinena, da li ju trebam prije sadnje „posoliti“ NPK gnojivom, ako da u kojoj količini??
3. Travnjak je smješten pola na suncu a pola u sjeni, koju travu uzeti?
4. Budući travnjak bi prvo prefrezao kako bi zemlja bila sitna i rahla, od čega napraviti valjak da tu travu nakon sadnje izvaljam? Možda betonska cijev??
5. Negdje sam pročitao slijedeće: „Kako bi popravili kvalitet zemlje po površini pospite kreč a zatim ponovo grabljama pomješajte ga sa zemljom.“. Da li je ovo potrebno?
6. Da li travi smeta zaljevanje hladnom bunarskom vodom iz bunara s 28m' dubine? Ili vodu moram ostaviti preko noći da se malo temperira?
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 12:26   #735
1. Najjednostavnije je poprskati herbicidom, međutim to nije i najzdravije rješenje, pogotovo ako je u blizini povrće. Možeš prekriti površinu crnom ceradom ili nekakvom folijom i pustiti da korov oslabi i uvene prirodnim putem ili motičicu u ruke i udri. Ako je povrće zbilja ugroženo ja bih išao sa motika-metodom, ako nije onda herbicid.

2. Bez analize je teško prognozirati što točno treba, ali za takvu površinu nećeš pogriješiti s općenitim smjernicama pa ako imaš vremena stavi stajnjak (da se stigne razgraditi) a ako ćeš uskoro sijati nećeš pogriješit ni s min. gnojivima.

3. Ni ona za sjenu neće patiti na suncu kao što se ni smjesa koja je za sunce neće osušiti ako je zahvati malo hlada, ako ako možeš uzmi smjesu na polusjenu.

4. Metoda snađi se druže, bojler, cijev napunjena betonom ili pijeskom... Da si bliže posudio bih ti ja svoj valjak.

5. Samo ako je pH zemlje prenizak. Ostavi kreč i baci gnojivo (ako nećeš radit analizu).

6. Travi kao i svim biljkama smeta temp. šok, npr. zalijevanje na +30°C isl. Zalijevaj rano ujutro il kasno navečer i nećeš imat problema.

U svakom slučaju budi uporan i daj si vremena dok travnjak postigne "bujan" izgled. Englezi kažu da se travnjak posije za dan ali nastaje godinama.
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 12:43   #736
Quote:
Las Legolas kaže: Pogledaj post
Možeš prekriti površinu crnom ceradom ili nekakvom folijom i pustiti da korov oslabi i uvene prirodnim putem ili motičicu u ruke i udri. Ako je povrće zbilja ugroženo ja bih išao sa motika-metodom, ako nije onda herbicid.
Ok, hvala. Imam crne folije i njome ću prekriti dio gdje najviše raste taj korov, a ostalo ću motičicom, nije mi teško
za 15-20 dana ću prefrezati, posliti s NPK a valjda ću do tada riješiti i neki valjak!
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2015., 12:25   #737
Quote:
123Marijan kaže: Pogledaj post
Talijanski ljulj ima Sjemenarna, Mladen comerce, Miagra.... Nači ćeš ga u svakoj boljoj poljoapoteci ili vrtnom centru . Zakaj talijanski ljulj (on je visok), a ne engleski (on je nizak)? Širokolisne korove rješavaš s herbicidima (Dikocid, Banvel i sl). Ovo s čavlima je bez veze, osim ako imaš travnjak 3 m2.
Hvala! Talijanski mi je bolji za sušne periode.
Flo_Master is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2015., 09:43   #738
Quote:
123Marijan kaže: Pogledaj post
Talijanski ljulj ima Sjemenarna, Mladen comerce, Miagra.... Nači ćeš ga u svakoj boljoj poljoapoteci ili vrtnom centru . Zakaj talijanski ljulj (on je visok), a ne engleski (on je nizak)? Širokolisne korove rješavaš s herbicidima (Dikocid, Banvel i sl). Ovo s čavlima je bez veze, osim ako imaš travnjak 3 m2.
koliko dana treba da dikocid počne djelovati?
poprskali smo prije nekoliko dana,ali još uvijek ne vidimo nikakve promjene pa se pitamo da nismo nešto fulali
jerry16 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2015., 09:44   #739
Quote:
jerry16 kaže: Pogledaj post
koliko dana treba da dikocid počne djelovati?
poprskali smo prije nekoliko dana,ali još uvijek ne vidimo nikakve promjene pa se pitamo da nismo nešto fulali
7-10 dana. Ovisi o koncentraciji.Ne brini.

Savjest svima, ako vam je travnjak izgorio u vrijeme ljetnih vrućina ili se prorijedio, sad vam je savršeno vrijeme za sijanje i dosijavanje travnjak kao i obvezatnu jesensku prihranu travnjaka i prozračivanje odnosno uklanjanje odumrle i od košnje zaostale trave na tlu.
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2015., 20:15   #740
ima li ko preporuku koju travu kupiti za dosijavanje ..

inicijalno sam stavljao travnati tapet ... sad nako lljta se malo prorijedio a moram priznati kako me prethodni psot najviše potako da krenem u dosijavanje .. mao sam pogledao slike i vidim da je gustoća prilično pala od onoga kad sam postavio travni tapet...

imate neki savjet kak oto izvesti ili samo da raspšim sjeme i dobro zalijem ..
zmenk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:39.