Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2016., 12:48   #41
Amen za nesto sto ne uvedeno ove godine i na sto pi**e i roditelji i lijecnici?!
Moja dijagnoza je i dalje ista - skolstvo nam je autisticno i gleda sebe i svoja pravila kao apsolutnu istinu, a daleko je od potreba roditelja i djece ...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 12:54   #42
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Amen za nesto sto ne uvedeno ove godine i na sto pi**e i roditelji i lijecnici?!
Moja dijagnoza je i dalje ista - skolstvo nam je autisticno i gleda sebe i svoja pravila kao apsolutnu istinu, a daleko je od potreba roditelja i djece ...
jos jednom (osjecam se kao u razredu...): ovo o cemu ovdje pisemo je u srednjim skolama uvedeno prije dobrih 15 godina, a ne ove ili prosle godine. ako ste se s necim upoznali jucer, ne znaci da to nesto postoji od jucer.

i... koje bi to potrebe djece i roditelja bile?
da odlaze i dolaze kad god, kako god i na koliko god dugo zele, bez slova objasnjenja? genijalno.:klap:
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 13:02   #43
Za osnovce je uvedeno ove godine.
A ako netko ne vidi razliku izmedju "ne zelimo voditi dijete 2h u cekaonu punu ozbiljno bolesne djece zbog 3 dana viroze nego napisati roditeljsku ispricnicu", i " odlaze i dolaze kad god, kako god i na koliko god dugo zele, bez slova objasnjenja" - ja mu na zalost ne mogu pomoci...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 13:07   #44
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Za osnovce je uvedeno ove godine. A ako netko ne vidi razliku izmedju "ne zelimo voditi dijete 2h u cekaonu punu ozbiljno bolesne djece zbog 3 dana viroze nego napisati roditeljsku ispricnicu", i " odlaze i dolaze kad god, kako god i na koliko god dugo zele, bez slova objasnjenja" - ja mu na zalost ne mogu pomoci...
napokon. bilo je i vrijeme.

jedan roditelj ce napisati ispricnicu kad je dijete stvarno bilo bolesno, deset ce ih napisati kad djetetu nije bilo nista, nego mu se, eto, samo nije dalo tih dan-dva u skolu.
nedostatak pravila u ovom slucaju nepogresivo vodi u anarhiju.

ali da, tesko je s djetetom sjediti sat vremena u cekaonici ako je bolesno. fakat je.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 13:37   #45
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
napokon. bilo je i vrijeme.

jedan roditelj ce napisati ispricnicu kad je dijete stvarno bilo bolesno, deset ce ih napisati kad djetetu nije bilo nista, nego mu se, eto, samo nije dalo tih dan-dva u skolu.
nedostatak pravila u ovom slucaju nepogresivo vodi u anarhiju.

ali da, tesko je s djetetom sjediti sat vremena u cekaonici ako je bolesno. fakat je.
Jeboga pa i prosvjetari su roditelji, valjda dovoljno pametni da razumiju kako se s djetetom koje ima rotu i nadvijeno je nad kantu dok u istom trenu piša govna ne ide liječniku, nego se liječnik mora moći nazvati i reći mu se u čemu je problem. Ili kuri dva dana 37,5, treći ne kuri i četvrti može u školu... dijete s narušenim imunitetom dovesti u čekaonicu da si ga još malo sjebe jer treba ići liječniku. Ja ionako moram uzeti doznake zbog posla i nemam mogućnost raditi od doma, a da ne moram, isto bih radila od doma i pisala svoje ispričnice jer istodobno bih radije iskoristila 2 do tri sata da zaradim za život nego što bih čekala da mi netko kaže da idem doma piti čaj i lupocet.

I ovo nije tema o izostajanjima s testova, nego o liječničkim potvrdama i uvodni post je jasno postavio problem stoga nemojmo odlaziti u druge teme za koje postoji mjesto.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 13:56   #46
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Jeboga pa i prosvjetari su roditelji, valjda dovoljno pametni da razumiju kako se s djetetom koje ima rotu i nadvijeno je nad kantu dok u istom trenu piša govna ne ide liječniku, nego se liječnik mora moći nazvati i reći mu se u čemu je problem. Ili kuri dva dana 37,5, treći ne kuri i četvrti može u školu... dijete s narušenim imunitetom dovesti u čekaonicu da si ga još malo sjebe jer treba ići liječniku. Ja ionako moram uzeti doznake zbog posla i nemam mogućnost raditi od doma, a da ne moram, isto bih radila od doma i pisala svoje ispričnice jer istodobno bih radije iskoristila 2 do tri sata da zaradim za život nego što bih čekala da mi netko kaže da idem doma piti čaj i lupocet.

I ovo nije tema o izostajanjima s testova, nego o liječničkim potvrdama i uvodni post je jasno postavio problem stoga nemojmo odlaziti u druge teme za koje postoji mjesto.
ja i pisem o lijecnickim potvrdama.
nitko ne trazi da se potvrda/ispricnica donese prvi dan bolesti dok dijete visi nad wc skoljkom.
zna se u kojim slucajevima nije nuzno (ni moguce) da prvu sekundu bolesti trcis u cekaonicu: tad se nazove doktor koji odmah to i upise u karton pa je dovoljno da po ispricnicu ode roditelj , ne obavezno i dijete.
poanta nije da se maltretiraju djeca i roditelji (kako se to uglavnom dozivljava) nego da se bolest pravda lijecnickom ispricnicom, a ne zvrljotinom roditelja u informativci.
zbog tog pravila se i smanjio broj doktora muljatora. sad jos treba pricekati da se smanji i broj roditelja muljatora koji ce prestati muljati jer im se ne da trcati doktoru bez razloga.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 14:27   #47
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
...

I ovo nije tema o izostajanjima s testova, nego o liječničkim potvrdama i uvodni post je jasno postavio problem stoga nemojmo odlaziti u druge teme za koje postoji mjesto.
Nije tema, osim u kontekstu da smo zbog toga i došli tu gdje jesmo - trčanja po ispričnicu za svaku virozu.

Ali imaš pravo, u početnom postu je konkretno pitanje. Ja imam normalan odnos s normalnom doktoricom - nazovem ženu, kažem da je dijete bolesno, dogovorim se s njom da dijete (veliko) ili ja s djetetom (malim) dođe/mo po ispričnicu kad mu bude bolje. Ako sam već doma s djetetom, ne moram ići po ispričnicu po najvećoj gužvi i čekati satima. Ako je dijete dovoljno veliko da može ostati samo doma, može i samo otići po ispričnicu zadnji dan bolovanja. Moj je to s 14 godina radio. A doktorica nikad nije inzistirala da joj dovedem dijete koje upravo povraća da se uvjeri u to na svoje oči
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 14:31   #48
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
tad se nazove doktor koji odmah to i upise u karton pa je dovoljno da po ispricnicu ode roditelj , ne obavezno i dijete.
pa i tako se može manipulirati izostancima i ispričnicama. mi bumo si malo produžili vikend, nazvat ćemo doktora da je dijete virozno i da bumo došli po ispričnicu kada ozdravi, a da doktor ni ne vidi dijete.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 14:41   #49
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Za osnovce je uvedeno ove godine.
A ako netko ne vidi razliku izmedju "ne zelimo voditi dijete 2h u cekaonu punu ozbiljno bolesne djece zbog 3 dana viroze nego napisati roditeljsku ispricnicu", i " odlaze i dolaze kad god, kako god i na koliko god dugo zele, bez slova objasnjenja" - ja mu na zalost ne mogu pomoci...
Ako pričamo o obveznom oprevdavanju bolesti liječničkom ispričnicom i ograničenom broju dana koji roditelji sami mogu opravdati, ne, to nije uvedeno u osnovne škole ove godine. očito postoje razlike između osnovnih škole tako da u jednoj školi inzistiraju na poštivanju pravila, a u drugoj ne ili su na tome tek sad počeli inzistirati.

Mislim da imate jako puno povjerenja u roditelje i mislite da postoje samo oni koji dijete ostave doma radi bolesti (bilo ozbiljnije ili viroze). Ali istina je da roditelji pokušavaju opravdati svakojake izostanke i jednodnevne i višednevne koji nemaju veze sa bolešću.

Opravdavaju i svoji komociju kad se odluče da je u petak otići na produženi vikend pa će dijete izostati s nastave ili kad im ne paše što škola ne spaja praznik s vikendom ) pa ne mogu imati produženi vikend (iako su o tome bili obaviješteni na prvom roditeljskom)...
Ili kad dijete još nije naučilo za ispit pa bolje ostati doma nego dobiti lošu ocjenu, a ispit će pisati kad mu paše...Ima svega, pročitatje temu malo niže Dozvoliti djetetu da izostane s nastave jer..
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 14:46   #50
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
pa i tako se može manipulirati izostancima i ispričnicama. mi bumo si malo produžili vikend, nazvat ćemo doktora da je dijete virozno i da bumo došli po ispričnicu kada ozdravi, a da doktor ni ne vidi dijete.
Ja baš i nemam iskustva s virozama s povraćanjem (nasreću, nismo puno od toga bolovali, malu muče bronhitisi), ali vjerujem da se i tijekom takve bolesti možeš s djetetom pojaviti kod doktora, pa makar po ispričnicu.

Isto tako vjerujem da je teže roditelji muljaviti za izostanak ako već mora i liječniku, tj. nije dovoljna samo poruka u informativku da je dijete bilo bolesno. Ipak je to jedan korak više za napraviti da bi se nešto smuljalo. A da se brljavi i s liječničkim ispričnicama, brljavi se. Ali to je već na njihovoj savjesti i podložno njihovoj kontroli, nije to na učitelju da propituje.
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 14:51   #51
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
pa i tako se može manipulirati izostancima i ispričnicama. mi bumo si malo produžili vikend, nazvat ćemo doktora da je dijete virozno i da bumo došli po ispričnicu kada ozdravi, a da doktor ni ne vidi dijete.
uvijek se moze manipulirati, naravno.
ali ipak se vise manipulira kad sam ispricavas sve i svasta po vlastitim zeljama i nahodjenju nego kad svaki put moras u pricu uplesti i lijecnika.
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Ako pričamo o obveznom oprevdavanju bolesti liječničkom ispričnicom i ograničenom broju dana koji roditelji sami mogu opravdati, ne, to nije uvedeno u osnovne škole ove godine. očito postoje razlike između osnovnih škole tako da u jednoj školi inzistiraju na poštivanju pravila, a u drugoj ne ili su na tome tek sad počeli inzistirati.
tocno.
radila sam u osnovnoj skoli prije 13 godina i tamo je vec tad takodjer vrijedilo pravilo lijecnicke ispricnice u slucaju bolesti.
ostale skole su tek sad valjda shvatile da bi tako trebalo posloziti stvari.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 15:32   #52
do sad je to bilo prepušteno svakoj školi da uredi statutom, a od ove godine je uniformno uređeno pravilnikom na razini države.

Poslano sa mog Redmi 3 koristeći Tapatalk
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.

Zadnje uređivanje Mad_Hatter : 08.05.2016. at 16:45.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 16:36   #53
Quote:
onix kaže: Pogledaj post
Nisu škole lupile represijom iz obijesti nego iz brzorastuće potrebe.

Kad bi roditelji imali isključivu kontrolu nad dječjim izostancima, to bi krasno izgledalo. Djecu se ispričava zbog viroza, ali i zbog skijanja, branja maslina, kako je netko već spomenuo, tu i tamo nekog produženog vikenda... da i ne spominjem koliko je u starijoj dobi (koja postaje sve manje starija) uzelo maha ispričavanje pred testove i ispitivanja. Sad roditelj može ispričati djetetu do tri dana i šlus. Zapravo je i prije bilo tako, samo se nitko toga nije držao. Pa koliko puta godišnje školarci izostaju radi lakše viroze koja ne zahtijeva posjet liječniku?

Nego, kakav je to liječnik koji "nije nadležan"?
obiteljski prijatelj/rodjak, roditelj frenda itak

najbolje jos da uvedete da ispricnice pisu iskljucivo lijecnici skolske medicine nadlezni za odredjenu skolu, i to na na preporuku lijecnika opce (s tim da lijecnik opce mora blagosloviti i ispricnicu specijaliste, da slucajno to ne bi proslo prek rodbinskih veza )

birokracije nikad dosta

ak roditelj mora i potpsat tu lijecnicku (da klinci ne bi sami zicali frendovu mamu lijecnicu da napise ispricnicu ), onda vjerujem da ce roditelj koji želi pomoc klincu muljati radi previse testova, produzenog vikenda ili egzoticnog putovanja, opet naci nacin (ili direktno pitati nadleznog lijecnika, ili nabaviti ispricnicu nekog "svog") a onaj koji je stvarno bolestan, provesti koji sat vise u vec prenatrpanoj cekanici radi "papira".

trazeci od lijecnika za svako sranje ispricnicu, od lijecnika stvaramo birokrate (koji se sve manje bave svojim poslom, lijecenja, a vise pisanja kojekakvih potvrda).
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 16:47   #54
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
trazeci od lijecnika za svako sranje ispricnicu, od lijecnika stvaramo birokrate (koji se sve manje bave svojim poslom, lijecenja, a vise pisanja kojekakvih potvrda).
...jer pisanje ispricnice traje toliko strasno dugo da lijecnici zbog njih vise ne stignu lijeciti.
daj se mani te huskacke antiskolske demagogije na svakom bozjem topicu.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 08.05.2016., 16:47   #55
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
Ja baš i nemam iskustva s virozama s povraćanjem (nasreću, nismo puno od toga bolovali, malu muče bronhitisi), ali vjerujem da se i tijekom takve bolesti možeš s djetetom pojaviti kod doktora, pa makar po ispričnicu.

Isto tako vjerujem da je teže roditelji muljaviti za izostanak ako već mora i liječniku, tj. nije dovoljna samo poruka u informativku da je dijete bilo bolesno. Ipak je to jedan korak više za napraviti da bi se nešto smuljalo. A da se brljavi i s liječničkim ispričnicama, brljavi se. Ali to je već na njihovoj savjesti i podložno njihovoj kontroli, nije to na učitelju da propituje.
naravno da se mozes pojaviti. penzicima je to vid socijalizacije

al na nekim temama sam citala kak su kod doktora guzve i kolko dugo se ceka.
i kolko je to roditeljima koma
treba li uopce poluzdravo dijete visiti u cekaonici?
ili jos gore, dijete nakon sto je odbolovalo i izlijecilo se, prosetat do doktora po potvrdu da je zdravo (osim ako se ne radi o bolsti za koju je trebalo med lijecenje i potvrda da je zdrav za kolektiv i svakodnevne obaveze/ond ili nije zdrav)

kolko god se vama cinilo da je to samo jedan komad papira, za taj komad papira sestra mora uzet knjizicu djeteta, ukucati maticni broj, otvoriti karton, zabiljeziti da je bila bolest, isprintati taj papir,udarit zig....a i teoretski doktorica bi barem trebala vidjeti pacjenta, rec mu dobar dan, pogledat grlo ili nesto....
mislim da se isto ne moze izvesti ispod 3 minute (ak ne padne sustav ), pa to pomnozi sa brojem takvih pacijenata u danu, i dodaj one koji su zaista bolesni kao i one koju su tesko bolesni i koji zaista trebaju lijecnicku pomoc sto prije.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 16:59   #56
ne znam kak je za školsku djecu, no ja kada dođem po ispričnicu velim sestri od kad do kad i da je zbog viroze. ona samo napiše ispričnicu bez doktorice, bez knjižice, bez ukucavanja, bez printanja i sl. no, velim to je za vrtić i ne znam kak je za školarce.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 18:13   #57
Quote:
nightfall kaže: Pogledaj post
...
Opravdavaju i svoji komociju kad se odluče da je u petak otići na produženi vikend pa će dijete izostati s nastave ili kad im ne paše što škola ne spaja praznik s vikendom ) pa ne mogu imati produženi vikend (iako su o tome bili obaviješteni na prvom roditeljskom)...
Ili kad dijete još nije naučilo za ispit pa bolje ostati doma nego dobiti lošu ocjenu, a ispit će pisati kad mu paše...Ima svega, pročitatje temu malo niže Dozvoliti djetetu da izostane s nastave jer..
Znaci, da provjerim da li spajaju 27-og ili da pisem ispricnicu...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 18:40   #58
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Znaci, da provjerim da li spajaju 27-og ili da pisem ispricnicu...
ima li potrebe za sarkazmom?
slobodna si unaprijed najaviti uciteljici da planirate nesto za produljeni vikend i nema razloga da ona unaprijed najavljeni jednodnevni izostanak ne opravda.
neces morati izmisljati bolesti, ne brini.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 18:53   #59
Quote:
gargamišamel kaže: Pogledaj post
ne znam kak je za školsku djecu, no ja kada dođem po ispričnicu velim sestri od kad do kad i da je zbog viroze. ona samo napiše ispričnicu bez doktorice, bez knjižice, bez ukucavanja, bez printanja i sl. no, velim to je za vrtić i ne znam kak je za školarce.
obzirom na uvodni post, rekla bih da postoje doktori koji traze pregled za ispricnicu/doznaku na koju stavljaju faksimil i potpis i da tvoja ocito nije takva.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2016., 20:56   #60
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Znaci, da provjerim da li spajaju 27-og ili da pisem ispricnicu...
Ako ti sad moraš provjeravati jel u vašoj školi 27. radni ili neradni onda netko u toj školi nije dobro odradio posao informiranja roditelja o godišnjem planu (kalendaru) rada škole. Jer godišnji plan rada se donosi na početku školske godine u učitelji su dužni o njemu informirati roditelje na roditeljskom sastanku. tak da ste vi već odavno trebali znati radi li vaša škola 27. ili ne.

Uostalom, zamoli učiteljicu da vam radi putovanja opravda izostanak. I ne, ne možete ga vi kao roditelji opravdati, već ona
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:47.