Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2017., 21:39   #1
Dva pitanja -mjenica i d.o.o.?

Postavit ću ovdje ova dva pitanja iako nemaju neke veze jedno s drugim,ali da sad ne otvaram dvije teme bezveze....

1.Je li kod vlastite mjenice nužno podizati protest zbog neplaćanja? Ovo pitam iz razloga što je svrha protesta regres od ostalih mjeničnih dužnika,ali kod vlastite mjenice su trasant i trasat ista osoba,pa je li onda u tom slučaju potreban protest?
----------------------------------
2.Odgovara li osnivač d.o.o. za obveze d.o.o.-a?Znam za one slučajeve kad odgovara (zloupotreba imovine i sl.),ali buni me ona odredba da član odgovara samo svojim udjelom....što to točno znači?
maxpayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 00:54   #2
Quote:
maxpayne kaže: Pogledaj post
Postavit ću ovdje ova dva pitanja iako nemaju neke veze jedno s drugim,ali da sad ne otvaram dvije teme bezveze....

1.Je li kod vlastite mjenice nužno podizati protest zbog neplaćanja? Ovo pitam iz razloga što je svrha protesta regres od ostalih mjeničnih dužnika,ali kod vlastite mjenice su trasant i trasat ista osoba,pa je li onda u tom slučaju potreban protest?
----------------------------------
2.Odgovara li osnivač d.o.o. za obveze d.o.o.-a?Znam za one slučajeve kad odgovara (zloupotreba imovine i sl.),ali buni me ona odredba da član odgovara samo svojim udjelom....što to točno znači?
1. Kod vlastite mjenice samo nema trasata (nema naredbe tom nekom trećem licu za plaćanje) već sam onaj koji izdaje mjenicu daje obećanje da će izvršiti tu obvezu, a bez protesta imalac mjenice nema pravo ni na regres ni na mjeničnu tužbu itd. Bez obzira što je vlastita opet se remitentu treba isplatiti mjenična svota, ako se ne isplati odmah se mora podići protest jer u protivnom takva mjenica postat će prejudicirana, odnosno povodom nje se neće moći vršiti regresna prava.

2. Osnivač odgovara za obaveze d.o.o.-a, ali samo sa udjelom svojim. Samo društvo ima svoju imovinu koja nema veze sa privatnom imovinom osnivača. Ta odredba da član društva odgovara svojim udjelom znači da će on snositi rizik poslovanja društva samo u visini onog udjela kojeg je uložio u društvo. Razdvojena je totalno znači imovina društva (d.o.o.-a) od imovine članova, odnosno osnivača što npr., nije slučaj kod društva lica, koja odgovaraju i svom svojom ostalom imovinom ako društvo nema dovoljno da izmiri obveze prema povjeriocima.
Adianna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 19:09   #3
Quote:
Adianna kaže: Pogledaj post
1. Kod vlastite mjenice samo nema trasata (nema naredbe tom nekom trećem licu za plaćanje) već sam onaj koji izdaje mjenicu daje obećanje da će izvršiti tu obvezu, a bez protesta imalac mjenice nema pravo ni na regres ni na mjeničnu tužbu itd. Bez obzira što je vlastita opet se remitentu treba isplatiti mjenična svota, ako se ne isplati odmah se mora podići protest jer u protivnom takva mjenica postat će prejudicirana, odnosno povodom nje se neće moći vršiti regresna prava.
Hvala na odgovorima....

Znači mora se podizati protest čak i kad je onaj koji izdaje mjenicu jedini potpisnik te mjenice?Jer ovo za regres mi nije jasno.....npr. protiv koga će se vršiti regres ako je izdavalac mjenice jedina osoba koja odgovara za mjeničnu obvezu?
maxpayne is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:25.