Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2008., 19:28   #101
Splitskoj nadbiskupiji pripadao je južni dio banjalučke biskupije Livno i Glamoč. U Bistričkom gradu kod Livna još 1400. god. postoji kaptol kao "locus credibilis", "vjerodostojno mjesto za pohranu vrijednih dokumenata" (Shematizam, 1974., str. 369).
Stradanja, iseljavanje i drastično opadanje broja katolika Gavranović, poput drugih povjesničara (Smičiklas, Mandić, Klaić...) objašnjava tako "da je u Krajini prije turske invazije stanovništvo bilo hrvatsko i katoličko... Prije turske invazije nije bilo u njoj pravoslavnog elementa. Da ga je bilo, spominjala bi se koja crkva ili manastir. Dr. Ćiro Truhelka piše da i u prvim decenijama osmanlijske invazije u Bosni između Drine, Neretve i Save nema ni traga bilo kojoj crkvi istočnog obreda, niti se u ispravama spominje koji kaluđer, pop ili vladika" {Gavranović, nav. djelo, str. 123-124). Slično tvrdi akademik dr. Vaso Čubrilović u Enciklopediji Jugoslavije, Zagreb, 1982., t. II., str. 94-95: "Ratna su pustošenja kroz dva-tri vijeka imala veliki utjecaj na etnički i društveni sastav Krajine. Staro hrvatsko, čakavsko stanovništvo između Vrbasa i Kupe gotovo je potpuno iščezlo u ratnim godinama XV i XVI. v. i na puste se zemlje naseljavaju koncem XV. i XVI. v. Srbi iz Stare Raške, Hercegovine, Crne Gore i istočne Bosne, te muslimani iz cijelog Bosanskog pašaluka."Više je nepovoljnih čimbenika utjecalo na opadanje broja, pa i nestajanje katolika u ovim krajevima. Uz fizička istrjebljenja, odvođenje u ropstvo i progon u vrijeme turskih osvajanja, bilo je to i iseljavanje zbog dugotrajnih ratova i potpune životne ugroženosti. R. Lopašić spominje da je za pada Bihaća "Hasan-paša dao pogubiti više od 2000 kršćana, a 800 djece, zajedno sa zarobljenicima u borbi kod Bresta otpremio u Carigrad" (R. Lopašić, nav. djelo, str. 80).Također su neizdrživi porezi, te glad, epidemije kuge, kolere i drugih bolesti, koje su bile česte, bile dodatni uzročnici opadanju broja katolika. Svetoj Stolici daje se podatak 1675. godine, da je "prije godinu dana iselilo iz Bosne 6000 katoličkih obitelji natjeranih glađu i velikim turskim porezima i dadžbinama" (Gavranović, nav. djelo, str. 128).
borna28 is offline  
Old 28.04.2008., 19:30   #102
Dio katoličkog stanovništva prešao je na islam, kako bi sačuvao živote i imovinu. Prijelaz na islam bio je najizraženiji koncem XVI. i u XVII. stoljeću, posebno u Pounju oko Bihaća i Cazina. Bilo je i prijelaza na pravoslavlje, osobito u svezi uvođenja reformiranoga kalendara Grgura XIII., godine 1582. Na području Bosanske krajine takva je pojava zabilježena posebno na području između Banje Luke i Mrkonjić Grada (usp. B. Gavranović, nav. djelo, str. 125-126).Iseljavanje, najčešće nasilno, zadalo je smrtni udarac katoličanstvu ovih krajeva. Evo nekoliko podataka koji to zorno ocrtavaju.Nakon pada Bosanske Kostajnice pod Turke 1556. stradalo je u području toga grada i uzvodno uz rijeku Unu do Bosanske Krupe više od 70.000 katolika. Dio ih je odveden u ropstvo, a veći dio je iselio u Austriju i Ugarsku te je još 1580. godine tu bilo oko 40.000 izbjeglica "koji ništa vruće od Boga ne žele, nego repatrijaciju i da žive u svojoj domovini i u onoj vjeri u kojoj su rođeni i kršteni" (Gavranović, nav. djelo, str. 127).Prema izvješću bosanskih biskupa, nestalo je koncem XVII. stoljeća iz Krajine, područja između Une i Sane, Save i njihova neposredna zaleđa, oko 50.000 katolika starosjedilaca."Bijeg katolika ponavljao se često u većim ili manjim grupama... Emigranti preko Save živjeli su u veoma teškim prilikama. Njihov teški život ocrtao je u XVII. vijeku fra Luka Ibrišimović sljedećim riječima: 'U takvom žalosnom stanju žive sadašnji kršćani, da će morati ili postati Vlasi, ili se svoje vjere odreći, ako od kud pomoć ne dođe' (Smičiklas Tadej, Dvjestogodišnjica oslobođenja Slavonije, Zagreb, 1891., t. L, str. 37)" (usp. Gavranović, nav. djelo, str. 127).Najmnogobrojnije iseljenje iz cijele Bosne koje je "razmjerno najviše pogodilo Krajinu kao pogranični teritorij prema Austriji" (Gavranović, nav. djelo, str. 128) dogodilo se za Bečkog rata (1683.-1699.), kada se više od 100.000 katolika iselilo u slobodne krajeve Hrvatske, Ugarske i Austrije i uglavnom se nikad više nije vratilo. "Bilo je i župnika koji su izvodili narod u slobodne krajeve. Župnik fra Juro Zgošćanin poveo je iz župe Zablaće kod Ključa 1686. godine u Slavoniju 4.500 katolika" (Gavranović, nav. djelo, str. 127). U svojem službenom izvješću Svetoj Stolici biskup bosanski Nikola Ogramić (Olovčić) godine 1672. govori o jedanaest župa s 22.252 katolika na području Bosanske krajine, a vizitator ovih krajeva Vietri nalazi godine 1708. samo dvije župe - Banju Luku i Motike i "nešto raspršenih vjernika". Bosanska krajina je opustjela i ostala gotovo bez katolika, a sve je više jačao muslimanski i vlaški pravoslavni element.
borna28 is offline  
Old 28.04.2008., 19:32   #103
"Muslimanski element u Krajini brojčano je pojačavan postepenim turskim osvajanjem, prijelazom katolika na islam i raznim migracijama. Kad su Turci zauzeli opustjele i napuštene gradove, naselili su ih posadama janjičara, a ova su naselja pojačavana bjeguncima iz Dalmacije poslije mletačko-turskih ratova, i iz Like i Ugarske poslije Karlovačkog mira (1699.) te s Korduna poslije Svištovskog mira (1791.). Najviše se muslimana naselilo u Krajinu iza 1683. godine bježeći iz Hrvatske, Slavonije, Ugarske te Dalmacije" (B. Gavranović, nav. djelo, str. 130)."Za vrijeme svoga prodiranja u Bosansku krajinu dovodili su Turci Vlahe i naseljavali ih u opustjele krajeve, a ovi su opet svojim neprestanim kretanjima prouzrokovali daljnje pomicanje stanovništva. Vlasi su rado pristali uz Turke radi veće slobode kretanja i pristupa u turske ratničke organizacije. Pomoću njih osvojili su i držali Turci zapadni i sjeverozapadni dio Bosne" (isto, str. 128). "Etnički sastav u Bosanskoj krajini, onakav, kakav je uglavnom danas nastao je u toku XVIII. i XIX. vijeka. Činjenica je da danas u mnogim krajevima nekad čisto katoličke Krajine u kojima je prije turske invazije bujao katolicizam s mnogim crkvama i franjevačkim samostanima, nema tako rekuć nijedne katoličke obitelji" (Gavranović, nav. djelo, str. 131).
borna28 is offline  
Old 28.04.2008., 19:34   #104
Prema dokumentiranim dokazima Hrvatska polaže potpuno povijesno-političko te dijelom etničko pravo na takorekuč svoj okupirani prostor !
borna28 is offline  
Old 28.04.2008., 23:11   #105
Quote:
borna28 kaže: Pogledaj post
Prema dokumentiranim dokazima Hrvatska polaže potpuno povijesno-političko te dijelom etničko pravo na takorekuč svoj okupirani prostor !
jedina zemlja na balkanu koja nije povratila svoje od osmanlija okupirane teritorije tijekom 19. i 20. stoljeća.
dudu is offline  
Old 29.04.2008., 00:33   #106
Pa sve je to super. Mislim da ce oni koji su zaduzeni za menjanje granica u svetu konacno otvoriti oci na ovaj jako konstruktivan predlog...

Jos samo recite gde organizujete skup podrske da se i svi mi pojavimo... Bio bi red da to bude u Banja Luci,tamo gde ima najvise podrske takvoj ideji...

__________________
Ko želi da ostavi alkohol
može ga ostaviti kod mene
Unared zahvalan
sdespot is offline  
Old 29.04.2008., 12:34   #107
Neke od povijesnih činjenica su napisane i one su neoboriv dokaz "Hrvatskog državnog prava" .
borna28 is offline  
Old 29.04.2008., 16:00   #108
RE: Pada li zapadni dio RS u naručje Hrvatskoj, prije ili kasnije?

Mirnim putem, vrlo tesko. Ovo me podseti na jednu situaciju kada sam u kaficu u Kotor Varosi trazio Karlovacko pivo, a svi su me pogledali kao da sam s Marsa, jedva sam ih posle ubedio da sam iz Srbije.

Uostalom, Kosovskim Albancima bi sigurno bilo bolje da su ostali u Srbiji, ali politika...
Stefan_Dusan_Silni is offline  
Old 29.04.2008., 16:15   #109
Quote:
Stefan_Dusan_Silni kaže: Pogledaj post
RE: Pada li zapadni dio RS u naručje Hrvatskoj, prije ili kasnije?

Mirnim putem, vrlo tesko. Ovo me podseti na jednu situaciju kada sam u kaficu u Kotor Varosi trazio Karlovacko pivo, a svi su me pogledali kao da sam s Marsa, jedva sam ih posle ubedio da sam iz Srbije.

Uostalom, Kosovskim Albancima bi sigurno bilo bolje da su ostali u Srbiji, ali politika...
najprije i započinje negacijom
dudu is offline  
Old 29.04.2008., 16:19   #110
sto se tice glavnog pitanja.

Cisto sumnjam...barem sljedecih 50-100 godina.
a) Hrvatska nije zainteresirana za te prostore
b) stanovnici tih prostora nisu zainteresirani za Hrvatsku.

Jedino sto bi se u buducnosti moglo dogoditi jeste da se ekipa iz tog dijela BiH pocne iseljavati u Hrvatsku u potrazi za poslom...ali ni to se nece dogoditi u nekom narocito masovnom obimu.

Sa druge strane...sto ce se dogoditi kroz duze vremensko razdoblje...recimo kroz 200-500 godina. To je tesko kazati.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 29.04.2008., 17:29   #111
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Sa druge strane...sto ce se dogoditi kroz duze vremensko razdoblje...recimo kroz 200-500 godina. To je tesko kazati.
Nije tesko kazati...uopce...

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...th_century.jpg
Tahvil-pasa is offline  
Old 01.05.2008., 15:19   #112
Ovo je zanimljivo. Pevec otvora svoje predstavnistvo i trgovinu u Banja Luci a nije u Sarajevu. Obicno se sva predstavnistva stacioniraju u Sarajevu jer je glavni grad BiH.

http://www.pevec.ba/117/57

Prodajni centar Banja Luka, gradi se u Banjoj Luci na adresi Branka Popovića bb, Derviši. Površina parcele na kojoj se izvode radovi iznosi 21.533 m2. Radovi su već u tijeku, a planirano otvaranje centra predviđeno je za ljeto 2008. godine. Prodajni centar u Banjoj Luci biti će prvi Pevec centar u Bosni i Hercegovini.
asusko is offline  
Old 01.05.2008., 15:38   #113
Zato što zna da će prije ili kasnije, pogledaj naslov.
Kexx is offline  
Old 01.05.2008., 16:08   #114
Quote:
asusko kaže: Pogledaj post
Ovo je zanimljivo. Pevec otvora svoje predstavnistvo i trgovinu u Banja Luci a nije u Sarajevu. Obicno se sva predstavnistva stacioniraju u Sarajevu jer je glavni grad BiH.

http://www.pevec.ba/117/57

Prodajni centar Banja Luka, gradi se u Banjoj Luci na adresi Branka Popovića bb, Derviši. Površina parcele na kojoj se izvode radovi iznosi 21.533 m2. Radovi su već u tijeku, a planirano otvaranje centra predviđeno je za ljeto 2008. godine. Prodajni centar u Banjoj Luci biti će prvi Pevec centar u Bosni i Hercegovini.
Zna Pevec ko "pliva u novcu"...
__________________
Treći Entitet, hoće, sad će, ako Bog da će...
FIDEKTER is offline  
Old 01.05.2008., 16:41   #115
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Zato što zna da će prije ili kasnije, pogledaj naslov.
Hoće, hoće.

Prije će Dubrovnik sa okolinom postati bosanskohercegovačko primorje, nego Banjalučka Krajina "hrvatska pokrajina", sa Hrvatima na nivou statističke greške.
Tel Aviv is offline  
Old 01.05.2008., 16:47   #116
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
Hoće, hoće.

Prije će Dubrovnik sa okolinom postati bosanskohercegovačko primorje, nego Banjalučka Krajina "hrvatska pokrajina", sa Hrvatima na nivou statističke greške.
ja mislim da se demografski ne moze porediti jedan dubrovnik sa trebinjem
frane2110 is offline  
Old 01.05.2008., 16:54   #117
Quote:
frane2110 kaže: Pogledaj post
ja mislim da se demografski ne moze porediti jedan dubrovnik sa trebinjem
Nismo ni ja ni Kexx mislili demografski nego geostrateški. On računa na Banjalučku "enklavu" (iako status Distrikta Brčkog još uvijek nije riješen), a ja mu odgovaram sa hrvatskim diskontinuitetom do Dubrovnika.

Naravno, ni jedno ni drugo se neće desiti.

Ali bitno je primjetiti veliku opterećenost Hrvatske sa zapadnim dijelom Srpske, prije svega prostorom zapadno od Vrbasa. Mada bi neki i do Drine.
A ni u Grude i Ljubuški nisu pošteno ukoračili.
Tel Aviv is offline  
Old 01.05.2008., 17:12   #118
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
Nismo ni ja ni Kexx mislili demografski nego geostrateški. On računa na Banjalučku "enklavu" (iako status Distrikta Brčkog još uvijek nije riješen), a ja mu odgovaram sa hrvatskim diskontinuitetom do Dubrovnika.

Naravno, ni jedno ni drugo se neće desiti.

Ali bitno je primjetiti veliku opterećenost Hrvatske sa zapadnim dijelom Srpske, prije svega prostorom zapadno od Vrbasa. Mada bi neki i do Drine.
A ni u Grude i Ljubuški nisu pošteno ukoračili.
mene to ne opterecuje uopce sve dok se ta drzava i dalje zove Bosna i Hercegovina.
frane2110 is offline  
Old 01.05.2008., 17:19   #119
Quote:
frane2110 kaže: Pogledaj post
mene to ne opterecuje uopce sve dok se ta drzava i dalje zove Bosna i Hercegovina.
O tome se Frane i radi.
Ali, kao da niste svijesni da su Novi Grad, Kostajnica i Kozarska Dubica većinski naseljeni Srbima i sastavni su dio Republike Srpske, našim sjevernim susjedima tako voljenog entiteta.
Šteta.
Tel Aviv is offline  
Old 01.05.2008., 17:23   #120
Koliko Srba uopće živi u RS zapadno od Vrbasa?
Bez samog grada BL.
Kexx is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:56.