Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2009., 14:31   #21
ja idem 90% po staroj cesti do mora (Novi Vinodolski), s tim da idem sve od Zagreba do tam po staroj...
goriova potrošim manje, iako je put duži sat vremena (3,5 sati u odnosu na 2,5 po autoputu), a put je duži kojih 25 km...
uzmimo da neki benzinac troši 7 litre na 100 km to je po staroj cesti 200 km dakle 14 litara puta recimo 7,5 kn dakle 105 kn...
po autoputu taj isti auto pri brzini 130-140 troši bar 8 litri (od oka) a put je 175 km dakle 1,75*8 je 14 litara, znači i bez cestarine je isto ili jefitnije po staroj...
a sad trošenje ostalih stvari mislim da su zanemarive, jer niti je na autoputu toliko dobar asfalt da ne troši amortizere, niti je toliko loša stara cesta da ih totalno uništi...
a trošenje guma? tu je jedan kolega spomenuo da se po staroj više troše? ne bih rekao, ipak pri 130 km/h se puno više griju, a samim time i više troše nego pri 90 km/h, a opet, kao što sam rekao, razlika je samo 25 km...

situacija Zagreb Zadar:
išao sam po autoputu do Zadra, a nazad po staroj, i po staroj ima čak i manje (ne sjećam se više koliko točno, mislim nekih 10-ak km), pa je ušteda još i veća...
samo po staroj cesti se izgubi i do sat i pol više (ovisi o gužvi prije i u Karlovcu)...

to su izračuni za nekakve normalne voženje, a sad ako se netko misli ganjat po staroj, taj se ni po autoputu neće vozit ispod 200 km/h, a koliko tek tada mu auto troši i benge, i guma, pa i ulja itd....

ZAKLJUČAK:
kome je bitno tih sat-dva u životu dok ide na more (ili doma s mora) nek ide po autoputu...
ostali zarade bar 50 kn za sat.... dobra satnica
Igoreta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 15:09   #22
Quote:
Bono_ kaže: Pogledaj post
Ma nek se samo tjese, za cestarinu ZG-ST skoro dodem do Splita sa benzincem bez malo imalo gnjavaze. Ista je situacija ZG-RI, vjerojatno je pitanje vezano uz reportazu u KS magazinu koja je bila teska debilana. Gdje su usporedivali voznju po autocesti u golfu i SUV koji je isao po staroj, jer eto toliko je losa cesta da ti treba SUV.
Kako je prošla usporedba ZG-ŽU što je isplativije i kakva je amo cesta ??
__________________
Be Water My Friend
get is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 15:26   #23
na ks-u je bilo zg-os 2h 45min autoput, a stara cesta 4h 45min
__________________
You can never smoke too much weed..... Just like you can never fuck too much pussy
marq.fcb is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 15:33   #24
Stari i ja do Nove Gradiške uvijek idemo starom cestom. Treba nam 2h 30min normalne vožnje po staroj cesti do Gradiške, a autoputom je to kojih 1h 30-40min (malo sporije vožnje 110-125kmh). Goriva puno manje potroši starom cestom, a cestarina je 50kn tamo i 50 nazad, znači 100kn. Stara cesta je skroz u redu tako da je puuuno isplativije ić starom nego autoputom. Jedino ako je nekom puno tih sat vremena razlike ili mu se neda vozit po staroj (meni je iskreno puno zabavnije nego po autoputu).
el ninjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 15:58   #25
Uf, to je onda puno. Do Vukovara laganini vožnjom imam 3 sata autocestom, a pretpostavljam da državnom cestom sigurno imam preko 5 sati.

Onda ipak autocesta.

Smatram za relacije 2-3 sata je ok ne ići autocestom, ali sve preko toga je ipak mrvicu previše, barem meni.
__________________
Be Water My Friend
get is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 16:03   #26
Pokretač teme šuti.

Samo da dodam da je na nekim starijim većim motorima vrlo moguće postići nešto veću potrošnju na otvorenoj cesti normalnom vožnjom nego na autoputu konstantnom, za to vozilo relativno malom (130-140), brzinom.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 16:57   #27
Mene je u principu zanimala ta razlika u vremenu od nekih 2 sata - odnosno da li u tih 2 sata potroši više goriva iako se prelazi isti broj kilometara. Do Splita se nikako ne isplati dati 170 kuna u jednom smjeru za cestarinu jer mi je to 46 litara plina a s time mogu prijeći skoro 400 km. 340 kn Zg-St tamo i nazad znači da koliko bi platio cestarinu toliko platim i plin, a meni još dosta i troši tako da je ušteda još i veća a mislim da je razlika nekih pola sata duže starom cestom jer autoputom ima nekih 50 km više..
Hrc is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 17:42   #28
Quote:
Hrc kaže: Pogledaj post
Mene je u principu zanimala ta razlika u vremenu od nekih 2 sata - odnosno da li u tih 2 sata potroši više goriva iako se prelazi isti broj kilometara. Do Splita se nikako ne isplati dati 170 kuna u jednom smjeru za cestarinu jer mi je to 46 litara plina a s time mogu prijeći skoro 400 km. 340 kn Zg-St tamo i nazad znači da koliko bi platio cestarinu toliko platim i plin, a meni još dosta i troši tako da je ušteda još i veća a mislim da je razlika nekih pola sata duže starom cestom jer autoputom ima nekih 50 km više..
Još je jednostavnije: kod automobila se potrošnja uvijek (osim u tzv. leru) računa LITARA na prijeđenih 100 kilometara. Tako da izbaci iz potrošnje vrijeme. 12 lit / 100 km je uvijek toliko, bez obzira da li ti treba za to 45 min ili 2 sata.

Dakle, čak i da ti auto dosta manje troši pri konstantnoj mirnoj brzini nego na otvorenoj cesti (gotovo nemoguće - obrnuto je češći slučaj: velika većina auta će manje potrošit pri 100 km/h na otvorenoj cesti nego pri 130 km/h na autoputu), razlika ne može nadoknaditi i cestarinu.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 19:15   #29
Quote:
get kaže: Pogledaj post
Uf, to je onda puno. Do Vukovara laganini vožnjom imam 3 sata autocestom, a pretpostavljam da državnom cestom sigurno imam preko 5 sati.

Onda ipak autocesta.

Smatram za relacije 2-3 sata je ok ne ići autocestom, ali sve preko toga je ipak mrvicu previše, barem meni.
Stvar je u tome da je vozio SUV diesel neki relativno slab, tako da nije mogao niti jedan kamion prestici pa se telio iza njih. Drugo kaze izletavali su mu psi na cestu pa je non stop morao paziti i tako se umarao. Klasika reklama za autoceste. A potrosnja Golf na autocesti 6.8L, dok je SUV mislim da je bio Nissan X-trail potrosnja 9.5L kao i gradska voznja. Teska debilana od priloga, tu rutu mogu se kladit da bi odvozio sigurno pola sata do sat prije bez imalo napora.

ZG-ST stara cesta cca 25km je krace po staroj.
__________________
Without racing, there is no Honda!
Bono_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 19:30   #30
preskupe su cestarine kod nas.
po cijenama cestarina da danas uvedu vinjete, ona od pol godine bila bi 4000kn

auto mi troši na otvorenoj 5L/100km, i redovito uštedim za benzin onu lovu koju bi mi uzela cestarina.
to što putuje 15min-sat i pol duže, ništa mi ne znači.

a na autocestama nema ni restorana

Zadnje uređivanje Glavni frajer kaže: : 17.06.2009. at 19:48.
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 20:21   #31
Al na autoputu nema ni murije koja će te gađat laserom.

Ako se po staroj cesti (bilo kojoj) hoćeš voziti po pravilima, nećeš postizati ovakva vremena ko od ovih gore propagatora izbjegavanja autoputa kojima je to uvijek samo pola sata do sat sporije. A ako ćeš se voziti tako da napraviš kakvo-takvo vrijeme, uvijek riskiraš da te negdje hapaju, a onda svu uštedu za to i tri iduća putovanja možeš objesiti mačku o rep.

Za one genijalce koji će sad izvući presretače, oni do 150 uopće ne djeluju, a to je sasvim pristojna putna brzina.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 20:36   #32
Murija ce te gadati sa laserom ako proletis kroz naselje, ja kroz naselje vozim po ogranicenjima, a izvan naselja koliko uvjeti dopustaju. ~110kmh
__________________
Without racing, there is no Honda!
Bono_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 20:44   #33
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Ako se po staroj cesti (bilo kojoj) hoćeš voziti po pravilima, nećeš postizati ovakva vremena ko od ovih gore propagatora izbjegavanja autoputa kojima je to uvijek samo pola sata do sat sporije. A ako ćeš se voziti tako da napraviš kakvo-takvo vrijeme
vremena ostavljam za grobnik
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 21:00   #34
Quote:
Bono_ kaže: Pogledaj post
Murija ce te gadati sa laserom ako proletis kroz naselje, ja kroz naselje vozim po ogranicenjima, a izvan naselja koliko uvjeti dopustaju. ~110kmh
Muriji su najslađi ovi koji ne prolete kroz naselje nego prođu sa 72 gdje je dozvoljeno 50. To je trivijalan prekršaj, a košta laganih 300 kunića. Ove spike da se na stroj cesti na dužem putu bilo kamo kroz naselja vozite 50/60 prodajte nekom tko još vjeruje u Djeda Mraza.

A svatko tko bira takva putovanja ima ozbiljan višak vremena.
Za sve ostale dileme ne bi smjelo biti.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 21:07   #35
Autocesta mi je premonotona.

Ali zato stara lička magistrala.....
Pogotovo od Udbine pa do Prezida, mamma mia , divota, lagana vožnja i uživanje u predivnim pejzažima.

Pa od Korenice do Plitvica ......
__________________
Timski igrač
Pilatus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 22:08   #36
Ne treba generalizirati.

Negdje je bolji izbor autocesta a negdje državna cesta.
__________________
Be Water My Friend
get is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 23:19   #37
Zd-Gornja ploča-22kn cestarine, sve drugo starom cestom, sat vremena duže, ušteda dovoljna, a bome ni liti nema 7km kolone ko na Luckom
ship-shop is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 23:35   #38
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Ako se po staroj cesti (bilo kojoj) hoćeš voziti po pravilima, nećeš postizati ovakva vremena ko od ovih gore propagatora izbjegavanja autoputa kojima je to uvijek samo pola sata do sat sporije. A ako ćeš se voziti tako da napraviš kakvo-takvo vrijeme, uvijek riskiraš da te negdje hapaju, a onda svu uštedu za to i tri iduća putovanja možeš objesiti mačku o rep.
Većina nas do svoje vikendice (ili čega već) kombinira autocestu i dobar komad stare ceste, jer druge nema...
Pa ako bi se svugdje držao propisa, onda bi ti i vožnja autoputom bila puno dulja, isto kao i starom cestom...
a koliko bi tek onda ušparao na gorivu? da se voziš u naseljenom 50-60 i na otvorenoj 90, pa trošio bi 40% manje nego na autoputu pri 130, ne zaboravi samo kamione i ostale zbog kojih bi morao naglo kočiti pa onda opet naglo ubrzavati...

a sad di će te murja lakše uhvatiti, to je već druga priča...
ja ti mogu reći da na većini cesta nema uopće murje, a i ono malo di stoje je zapravo u većim naseljima gdje ionako usporiš (ako imaš i malo soli u glavi)...
a mogli bi se dotaknuti i sigurnosti, da li je sigurnije ići praznom cestom sa mnogo zavoja gdje je normalna putna brzina cca 80 km/ ili ravnom cestom gdje je gužva i gdje imaš puno sporijih i puno bržih od tebe (da ne spominjem manijaka)...
Igoreta is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2009., 23:54   #39
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Muriji su najslađi ovi koji ne prolete kroz naselje nego prođu sa 72 gdje je dozvoljeno 50. To je trivijalan prekršaj, a košta laganih 300 kunića.
pa gdje si baš moju brzinu pogodio nije 300 nego 500kn
__________________
You can never smoke too much weed..... Just like you can never fuck too much pussy
marq.fcb is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 00:29   #40
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Muriji su najslađi ovi koji ne prolete kroz naselje nego prođu sa 72 gdje je dozvoljeno 50. To je trivijalan prekršaj, a košta laganih 300 kunića. Ove spike da se na stroj cesti na dužem putu bilo kamo kroz naselja vozite 50/60 prodajte nekom tko još vjeruje u Djeda Mraza.

A svatko tko bira takva putovanja ima ozbiljan višak vremena.
Za sve ostale dileme ne bi smjelo biti.
Istina, ali evo vec trecu godinu nisam dobio niti jednu kaznu.
__________________
Without racing, there is no Honda!
Bono_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:37.