Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.08.2015., 20:40   #1
Obrada čeličnih predmeta

Trebao bih uzdužno vanjski pobrusiti 3 osovine, jedna od fi 15 i dvije od fi 10 mm, isti promjer cijelom duljinom. Duljina je nekih 80 mm.Materijal Č.0562-3. Potrebna kvaliteta i hrapavost-najbolje sto moze u prosječnoj radioni (što bi to bilo? Mislim na IT kvalitetu i hrapavost).
Mene zanima (ako ima netko tko se bavi time) koliko bi to okvirno koštalo?
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2015., 23:31   #2
A na koju toleranciju?
Pa kaj ti nije jednostavnije kupiti par komadića svjetlovučenog (koji je h7, koliko znam)?
Znam ja čovjeka koji ima brusilicu za radijalno brušenje, ali da uštela mašinu mu treba više vremena nego za posel.
Obrada vrijedi više neg taj komad vrijedi.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2015., 00:18   #3
Nacelno bi i h9 moglo proci. Ali osovine bi zapravo sluzile kao vodilice u kliznim lezajima pa bih htio cim bolje stanje povrsine. mene prvenstveno zanima kolika bi otprilike cijena bila, bez obzira na sve ostalo
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2015., 01:05   #4
ako već imaš komade,učvrstiš neku bušilicu za stol,ubaciš borer debljine šipke i na L komadu drveta koji ima jednu pločicu sa strane kao vodilicu stisneš uz borer i probušiš rupu.skineš borer i ubaciš šipku u borfuter,i ovaj drugi dio koji si bušio navučeš na šipku,makneš na kraj i stegneš za stol stolarskom stegom.uzmeš vodobrusni šmirgl od p150 pa skroz možeš do p3000,uz dobro močenje pobrusiš šipku.ako je već dobre debljine šipka,onda krećeš sa p400 do p600.
fusherer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2015., 10:43   #5
Hvala na savjetu. No ja znam kako i što trebam napraviti, tj. koja obrada će mi dati zadovoljavajuću kvalitetu. Mene je samo zanimalo kako se okvirno kreću cijene takvog posla.




...Zar nije svjetlo vučeno u toleranciji h11?
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 17:17   #6
Da bi imalo smisla nekaj brusiti na vrlo finu površnu i da ostane kvaliteta obrade, osovina bi trebala biti cementirana, tak da se brzo ne podere.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 22:06   #7
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Da bi imalo smisla nekaj brusiti na vrlo finu površnu i da ostane kvaliteta obrade, osovina bi trebala biti cementirana, tak da se brzo ne podere.
I mislio sam si da bi to moglo biti problem. Zato sam odlučio koristiti klizne polimerne ležajeve za koje proizvođač kaze da su prikladni za "mekane" materijale. Mislim da ću jednostavno pri tokarenju zadnji prolaz uzeti ekstra fini uz vrlo veliki broj okretaja pa što bude.
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2015., 22:30   #8
Zadnji prolaz napravi vodobrusnim šmirglom
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 07:24   #9
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Da bi imalo smisla nekaj brusiti na vrlo finu površnu i da ostane kvaliteta obrade, osovina bi trebala biti cementirana, tak da se brzo ne podere.
zato ja volim inox za te stvari,ponaša sa kao čelik tvrdoće 45 hrc-a.
fusherer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 08:57   #10
šmirglana osovina je samo optička kamuflaža ,takva obrada završava poliranjem , ali tu nema govora o točnosti , tolerancijama itd.
jationmivioni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 11:18   #11
Točno. No čemu velika preciznost ak su vodilice klizne i plastične, a ne kuglične, npr?
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 16:46   #12
Quote:
jationmivioni kaže: Pogledaj post
šmirglana osovina je samo optička kamuflaža ,takva obrada završava poliranjem , ali tu nema govora o točnosti , tolerancijama itd.
Ma nemoj.Očigledno da nisi nikad radio takvo nešto.
Damir66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 19:56   #13
kak si me samo prepoznao od prve ..nemam ti ja o tome blage , samo nagađam
jationmivioni is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2015., 20:52   #14
Ako ti je potrebno nešto kvalitetnije, možda bi bilo pametno iskoristiti standardne dijelove koji se koriste u alatničarstvu (npr. za izradu kalupa za injekcijsko prešanje).

Pogledaj online kataloge firmi npr. HASCO ili Meusburger (ili kod nas KERN, a sigurno ima i drugih): možda bi ti odgovarali kaljeni (HRC 60) izbacivači (ejector pin Z40) u toleranciji g6 ili cementirane vodilice Z01 http://www.hascoshop.com/hascoshop/g...ction=10&lan=2 ili još najpovoljniji zatici Z25 ako ti paše m6 ili kod Meusburgera E1301 tol h6 http://ecom.meusburger.com/e/index.asp?id=47&rnd=61819
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 11:19   #15
Quote:
3007 kaže: Pogledaj post
Ako ti je potrebno nešto kvalitetnije, možda bi bilo pametno iskoristiti standardne dijelove koji se koriste u alatničarstvu (npr. za izradu kalupa za injekcijsko prešanje).

Pogledaj online kataloge firmi npr. HASCO ili Meusburger (ili kod nas KERN, a sigurno ima i drugih): možda bi ti odgovarali kaljeni (HRC 60) izbacivači (ejector pin Z40) u toleranciji g6 ili cementirane vodilice Z01 http://www.hascoshop.com/hascoshop/g...ction=10&lan=2 ili još najpovoljniji zatici Z25 ako ti paše m6 ili kod Meusburgera E1301 tol h6 http://ecom.meusburger.com/e/index.asp?id=47&rnd=61819
Hvala na ovim sugestijama za firme. Prva pomisao mi je naravno bila da bi se mogao iskoristiti neki izbacivač za kalupe jer su sa stajališta trošenja idealni i ako ce trebati vjerojatno ću ih nabaviti. No onda s druge strane samo opterećenje neće biti veliko, a i ovo nije životno bitan slučaj pa sam odlučio prvo staviti nešto "mekano" ali dovoljno čvrsto čisto da vidim na svoje oči kakve bi mogle biti posljedice, a onda ovisno o tome ću znati za dalje. Jedno je kad znaš pravila dobre prakse iz knjige, a sasvim drugo kad vidiš na svoje oči pa ono... ako ne košta ništa ili malo, zašto ne
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 14:29   #16
A kaj fali običnom svjetlovučenom?
Za tak kratke i relativno debele vodilice?
I o čemu je uopće riječ kad mora biti točno u tisućinku?
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2015., 15:48   #17
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
A kaj fali običnom svjetlovučenom?
Za tak kratke i relativno debele vodilice?
I o čemu je uopće riječ kad mora biti točno u tisućinku?
Najvjerojatnije mu neće faliti bas nista.
ne mora biti uopce u tisucinku, samo sam zelio sto manje hrapavu površinu da mi ne pojede ležajeve prebrzo (sto god to znacilo)
čupavostvorenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 00:40   #18
Restauracija starog nakovnja

Imam stari nakovanj koji potječe od mog pradjeda (star minimalno 50 god.) izrađen od željezničke šine i danas sam ga krenuo "restaurirati". Ideja mi je bila uglancati ga da blista i za sad mi ide dobro jedino nakon nekog guglanja više nisam siguran u ispravnost načina kako sam to činio tj. bojim se da sam mu "naškodio".

Na idućim slikama je slika nakovnja i alata koji sam koristio:





Izabrao sam ovakav brusni papir za brusilicu jer je manje agresivan od brusne ploče, a opet efikasniji od ručnog brušenja bilo čime od onoga što sam probao i što mi je bilo dostupno...

Nakovanj je godinama bio u vlažnom prostoru, međutim korodirao je samo površinski. Nakon brzinskog, grubog čišćenja ostajale bi vidljive rupice nastale korozijom, duboke desetinku-dvije milimetra, međutim kao što sam već rekao, htio sam to uglancati da bude ko iz apoteke. Za sad sam uglancao gornji dio (ne do kraja - ideja je dalje poigrati se ručno finijim vodobrusnim šmirglom). Možda se ne kuži sa slike, ali cijeli gornji dio je "srebrni" bez ijedne točkice...

Ono što me brine je to što ga ovakvo "suho" brušenje dosta zagrijava. Ne na 1000°C, ali pljucnuo sam na njega u jednom trenutku i čuo cccssscs - dakle dosta vruće. I trajalo bi jedno 5-10 minuta nakon brušenja da ga mogu uhvatiti bez rukavica... pa se bojim da ne postane prekrhak. Vjerojatno neću nikad na njemu kovati ili raditi neke žešće stvari, ali nisam ga mislio držati u vitrini, tako da će sigurno u budućnosti biti udaren koji puta...

Brusio sam tako, po dvadesetak minuta, a onda bih napravio pauzu da se malo ohladi pa onda opet dalje. Ide dosta sporo, ali ide...

E sad, ako već nije kasno, a ako mu ovaj postupak šteti, razmišljam da ovaj donji dio samo pofarbam, a ovaj gornji dovršim ručno vodenim brušenjem - što sad više nije problem jer ne treba više puno brusiti tj. skinut je taj sloj u kojem su bile te korodirane rupice...

Iako bih radije da cijeli zablista pa me zato zanima koliko mu škodi to zagrijavanje. Ima li tko kakav savijet?

Također me zanima može li se / treba li se nečime zaštititi da ne korodira opet. Iako mi se čini da ne bi trebao jer će od sada stajati u mojoj radionici na stolu, a ne u nekoj šupi na vlažnom podu.

Zadnje uređivanje mario_bla : 05.10.2015. at 01:03.
mario_bla is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 01:02   #19
Lijepo si napravio, vidio sam dosta takvih nakovnja od tracnica ali ovaj tvoj je solidno napravljen. Bolje je ofarbati donji dio a gornji gdje ce se udarati ostaviti cist (bez obzira na rupice). Dosta ljudi farba donji dio u crvenu boju, ima takvih slika po netu i jako dobro izgleda.

Velika je masa tog celika tako da nemas brige da ces ga spaliti pa da ce od toga popustit njegova cvrstoca, izdrzat ce on jos dosta udaraca.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 05:51   #20
ova ploča je za inox a ne za čelik , zato grije
jationmivioni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:37.