Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2022., 21:49   #1
Slobodni uvoz radne snage iz non-EU zemalja / Do 2050. RH će imati 30% stranaca?

Uvoz stranih radnika u Hrvatsku bez kvota startao je početkom 2021. godine i intenzivirao se. Do početka prosinca 2022. godine, MUP je izdao 115.343 dozvola za boravak i rad.

U Hrvatskoj je u 2022. godini do 17. listopada izdano čak 95.678 dozvola za boravak i rad stranaca

U Hrvatskoj više od 115.000 stranih radnika
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2023., 16:40   #2
Slobodni uvoz radne snage iz non-EU zemalja (bez kvota) - za ili protiv, i zbog čega?

Kao što kaže sam naziv teme, zanima me da li ste za ili protiv neograničenog uvoza radne snage iz non-EU zemalja, a također bih volio da što je moguće detaljnije obrazložite svoj stav.

Tema je zamišljena tako da bude što je moguće šira, i da obuhvati sve pozitivne i negativne političke, demografske i ekonomske posljedice koje donosi slobnodni (bez kvota) uvoz radne snage u RH iz non-EU zemalja.

Osobno sam protiv slobodnog uvoza bez kvota.

To je možda kratkoročno dobro za poslodavce, ali smatram da je dugoročno štetno za naše društvo u cjelini.

S ekonomske strane gledano, to je odljev isplaćenog novca iz Hrvatske, jer radnici iz non-EU zemalja (naročito Azijci) većinu svojih plaća šalju u svoje matične zemlje.

Gledano s demografske strane, takav uvoz omogućava poslodavcima da plaće drže niskima i ne poboljšavaju radne uvjete, što su faktori koji potiču daljnje iseljavanje hrvatskih građana u inozemstvo.

A politički gledano, takav masovni neselektivni uvoz (pod tim pojmom prije svega mislim na trend koji je prisutan, a ne toliko na sadašnje apsolutne brojke) po mojem je mišljenju štetan za društvenu koheziju.

Molio bih sve koji će se uključiti u raspravu da se suzdrže od svega što bi predstavljalo ili moglo biti okarakterizirano kao govor mržnje.
Adrian Mole is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2023., 20:31   #3
Globalizacija, i radna snaga je fluidna. Kako Hrvati idu raditi u druge zemlje (često i bez znanja jezika), tako i pripadnici drugih naroda dođu raditi u Hrvatsku. Ne možemo imati dvostruke standarde.
__________________
Dalje otprilike znaš, ponekad za nas drugi donesu odluke teške...
Cela ta priča je falš, iskustvo je tek pseudonim za sve naše greške...
Sale Nagy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2023., 21:18   #4
Smatram da ne bi trebalo dopustiti, neograničen, i neselektivan uvoz radne snage izvan EU.

Nažalost, nismo atraktivni pravim radnicima koji bi nam zbilja pomogli da dođu(Japanci, Korejci), već smo atraktivni Nepalcima, Indijcima, Ukrajincima, i slično, a i oni čekaju priliku da zbrišu dalje na Zapad.

Na kraju ispadne da su takvi strani radnici plaćeni više, nego što su bili naši radnici prije nego su otišli van. Često sad čujem poslodavce kako kukaju za našim ljudima, a dok su bili tu, bili su spremni, i radili su svašta, zbog čega su i otišli, uz onu poznatu ako nećeš ti...
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 00:39   #5
Quote:
Sale Nagy kaže: Pogledaj post
Globalizacija, i radna snaga je fluidna. Kako Hrvati idu raditi u druge zemlje (često i bez znanja jezika), tako i pripadnici drugih naroda dođu raditi u Hrvatsku. Ne možemo imati dvostruke standarde.

Mislim da nisi dobro pročitao naziv teme.

EU zemlje su otvorile svoja tržišta rada za hrvatske državljane, pa bi bio dvostruki standard da se zalažem da mi zatvorimo naše tržište rada za državljane EU zemalja (a to ne bi bilo niti moguće, izbacili bi nas iz EU da to napravimo).

Ali nije dvostruki standard uvesti kvote za državljane non-EU zemalja. Njima se nismo obavezali da će moći raditi u Hrvatskoj.
Adrian Mole is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 01:08   #6
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Smatram da ne bi trebalo dopustiti, neograničen, i neselektivan uvoz radne snage izvan EU.

Ako sam dobro shvatio, misliš da bi ipak trebalo dopustiti ograničen i selektivan uvoz radne snage iz non-EU zemalja.

Kakvi bi po tvojem mišljenju trebali biti selekcijski kriteriji?
Adrian Mole is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 01:17   #7
Quote:
Adrian Mole kaže: Pogledaj post
Mislim da nisi dobro pročitao naziv teme.

EU zemlje su otvorile svoja tržišta rada za hrvatske državljane, pa bi bio dvostruki standard da se zalažem da mi zatvorimo naše tržište rada za državljane EU zemalja (a to ne bi bilo niti moguće, izbacili bi nas iz EU da to napravimo).

Ali nije dvostruki standard uvesti kvote za državljane non-EU zemalja. Njima se nismo obavezali da će moći raditi u Hrvatskoj.
Hrvati idu raditi i u non-EU zemlje. I to također ne po nekakvim kvotama.

(ja sam osobno radio u Africi, Aziji i Americi, i u to vrijeme s hrvatskom putovnicom)
__________________
Dalje otprilike znaš, ponekad za nas drugi donesu odluke teške...
Cela ta priča je falš, iskustvo je tek pseudonim za sve naše greške...
Sale Nagy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 01:24   #8
Quote:
Sale Nagy kaže: Pogledaj post
Hrvati idu raditi i u non-EU zemlje. I to također ne po nekakvim kvotama.

(ja sam osobno radio u Africi, Aziji i Americi, i u to vrijeme s hrvatskom putovnicom)

Da?
Tvrdiš da hrvatski državljani mogu bez ikakvih ograničenja doći raditi u npr. USA?
Adrian Mole is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 01:54   #9
Quote:
Adrian Mole kaže: Pogledaj post
Da?
Tvrdiš da hrvatski državljani mogu bez ikakvih ograničenja doći raditi u npr. USA?
Koliko znam, a znam, ne postoje kvote specifično vezane za hrvatske državljane (osim možda kod one lutrije, Diversity Lottery mislim da ima kvote po zemljama), kvote, gdje postoje, ovise o tipu radne vize. Za nisko plaćene poslove se samo pojave na granici i prijeđu Rio Grande, kakve te ograničenja spopala, pa nama ulazi i do 2 milijuna useljenika godišnje bez papira...

A tek pogotovo po mnogim azijskim ili afričkim zemljama nema kvota za Hrvate.
__________________
Dalje otprilike znaš, ponekad za nas drugi donesu odluke teške...
Cela ta priča je falš, iskustvo je tek pseudonim za sve naše greške...
Sale Nagy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 02:27   #10
Quote:
Sale Nagy kaže: Pogledaj post
Koliko znam, a znam, ne postoje kvote specifično vezane za hrvatske državljane (osim možda kod one lutrije, Diversity Lottery mislim da ima kvote po zemljama), kvote, gdje postoje, ovise o tipu radne vize. Za nisko plaćene poslove se samo pojave na granici i prijeđu Rio Grande, kakve te ograničenja spopala, pa nama ulazi i do 2 milijuna useljenika godišnje bez papira...

A tek pogotovo po mnogim azijskim ili afričkim zemljama nema kvota za Hrvate.

Ja govorim o legalnim, a ne o ilegalnim imigrantima.

Naravno da nisu uveli kvote za hrvatske državljane kad oni odlaze raditi u Aziju ili Afriku u zanemarivo malom broju.
Adrian Mole is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 02:43   #11
Quote:
Adrian Mole kaže: Pogledaj post
Ja govorim o legalnim, a ne o ilegalnim imigrantima.

Naravno da nisu uveli kvote za hrvatske državljane kad oni odlaze raditi u Aziju ili Afriku u zanemarivo malom broju.
Ti govoriš o onima koji u Hrvatskoj raznose pizze, prodaju u pekarnicama itd. Za takve poslove Hrvati ni neće imigrirati u SAD, koju onda priču ti furaš?

Sjećam se iz prijašnjeg zatvorenog topika nebuloza o tome kako u pekarnicama ne razumiju što je hrvatski naziv za burek ili piletinu. To što ti predlažeš, u današnjem svijetu je suicidalno za ekonomiju. Skuži, Hrvati odlaze iz Hrvatske (i sam sam to učinio), netko će ih morati zamijeniti. Pomiri se s tim, takva su vremena. A i jezik nam je zajeban za učenje (pokušao sam svoje doma naučiti hrvatski, ali sam se kasnije predao, sizifovski posao...).
__________________
Dalje otprilike znaš, ponekad za nas drugi donesu odluke teške...
Cela ta priča je falš, iskustvo je tek pseudonim za sve naše greške...
Sale Nagy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 03:04   #12
Koliko ja vidim, startera topika muče oni siromašni non-EU radnici, koji su još k tome i druge boje kože i vjeroispovijesti. Sigurno ga ne bi mučio kirurg iz Australije koji bi radio rijetke operacije srca diljem Hrvatske, niti da je ograničena kvota za takav profil ljudi. Dakle mislim da s priličnom sigurnošću mogu reći kakvi ga strani radnici muče. E sad, u svim modernim ekonomijama EU koje su privlačne non-EU građanima, takvi radnici upravo rade lowskill poslove, a glavni razlog zašto ga rade je taj što te poslove u toj zemlji nema tko raditi - bilo da ne žele (imaju bolje poslove) ili jednostavno nema ljudi koji bi ih radili. Ono gdje autor članka griješi, je da misli da je poslodavcima s takvim bolje jer su eto jeftiniji. Tome je tako jer dotični nije poslodavac, nikad nije nikog zapošljavao, ne zna koja je to muka i kad zapošljava domaćeg čovjeka, a kamoli stranca, a sa non-EU uz još to sve imaš i dodatnu papirlogiju za srediti.

E sad, dolazimo do dvojbe - Nepalci ili blokada ekonomije? Naime, ako ima potrebe za tim poslom, ako postoji potreba da u nekom mjestu bude pekara, a u njoj nitko ne želi raditi od domaćih, a stranca ne možeš zaspoliti, onda ta pekara neće raditi. Autor topika kao rješenje vidi da se domaće ljude plati više, pa će oni raditi, a neće morati raditi stranci koji su jeftiniji. Super, ali ne vjerujem da bi autor topika volio kad bi bio na mjestu poslodavca da mu netko drugi određuje koliko će platiti nekog radnika (ako ne računamo zakonske obveze, govorim načelno). Tako da auto topika govori što bi drugi trebali raditi sa svojim poslovima, što je uvijek jednostavno i lako.

Ako ćemo krenuti pogrešnom tezom, a to je da se stranci zapošljavaju kako bi se snizila cijena rada, to bi imalo smisla da smo mi ekonomija u kojoj svi živi žele sudjelovati, a ne ekonomija iz koje se iselilo 400,000 radnika, a ukupno u zemlji radi nešto više od miliju ljudi (karikiram malo brojke, poanta ostaje).

Razvidno je dakle, da je autorova želja iz uvodnog posta, dosta dubiozna.
__________________
il vento soffia ancora, ma il tempo è gentiluomo
Delvecchio is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 03:14   #13
Ne znam zašto ne naprave automatizirane pekare.

NA izlogu slike proizvoda, utipkaš broj, skeniraš QR kod, nebitno. Napuni se automat s proizvodima. Platiš karticom i amen. A mogu se i programirati neki roboti za takvu malu dostavu.

Doktor Franjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 09:26   #14
Quote:
Delvecchio kaže: Pogledaj post
Koliko ja vidim, startera topika muče oni siromašni non-EU radnici, koji su još k tome i druge boje kože i vjeroispovijesti. Sigurno ga ne bi mučio kirurg iz Australije koji bi radio rijetke operacije srca diljem Hrvatske, niti da je ograničena kvota za takav profil ljudi. Dakle mislim da s priličnom sigurnošću mogu reći kakvi ga strani radnici muče. E sad, u svim modernim ekonomijama EU koje su privlačne non-EU građanima, takvi radnici upravo rade lowskill poslove, a glavni razlog zašto ga rade je taj što te poslove u toj zemlji nema tko raditi - bilo da ne žele (imaju bolje poslove) ili jednostavno nema ljudi koji bi ih radili. Ono gdje autor članka griješi, je da misli da je poslodavcima s takvim bolje jer su eto jeftiniji. Tome je tako jer dotični nije poslodavac, nikad nije nikog zapošljavao, ne zna koja je to muka i kad zapošljava domaćeg čovjeka, a kamoli stranca, a sa non-EU uz još to sve imaš i dodatnu papirlogiju za srediti.

E sad, dolazimo do dvojbe - Nepalci ili blokada ekonomije? Naime, ako ima potrebe za tim poslom, ako postoji potreba da u nekom mjestu bude pekara, a u njoj nitko ne želi raditi od domaćih, a stranca ne možeš zaspoliti, onda ta pekara neće raditi. Autor topika kao rješenje vidi da se domaće ljude plati više, pa će oni raditi, a neće morati raditi stranci koji su jeftiniji. Super, ali ne vjerujem da bi autor topika volio kad bi bio na mjestu poslodavca da mu netko drugi određuje koliko će platiti nekog radnika (ako ne računamo zakonske obveze, govorim načelno). Tako da auto topika govori što bi drugi trebali raditi sa svojim poslovima, što je uvijek jednostavno i lako.

Ako ćemo krenuti pogrešnom tezom, a to je da se stranci zapošljavaju kako bi se snizila cijena rada, to bi imalo smisla da smo mi ekonomija u kojoj svi živi žele sudjelovati, a ne ekonomija iz koje se iselilo 400,000 radnika, a ukupno u zemlji radi nešto više od miliju ljudi (karikiram malo brojke, poanta ostaje).

Razvidno je dakle, da je autorova želja iz uvodnog posta, dosta dubiozna.
kako to da rumunjska, madjarska ili slovacka kao nama usporedive zemlje nemaju iste takve dileme, niti isti pristup?
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 09:48   #15
Quote:
Adrian Mole kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro shvatio, misliš da bi ipak trebalo dopustiti ograničen i selektivan uvoz radne snage iz non-EU zemalja.

Kakvi bi po tvojem mišljenju trebali biti selekcijski kriteriji?

Mislim da ne bi trebalo, to sam i napisao, sad ponovno čitam, i ne vidim što se može shvatiti dvosmisleno u tekstu?

Što se kriterija tiče,osnovni bi trebao biti nekažnjavanost, barem da nisu lice s tjeralice, a ne da dođe ovamo, a do jučer je u Isilu sjekao glave.

Jedino me brine kako uopće provesti kriterije. Primjerice, obrazovanost, može donijeti bilo kakvu diplomu, svjedodžbu, teško je provjeriti autentičnost, a čak i ako je autentična, pitanje je kakvo znanje stoji iza nje. Doduše, to je problem i s našim fakultetima.

Što se tiče ostalih, moguće je uvesti, npr. Australci traže liječnički pregled, i to u ustanovi koju oni odaberu, imaju podužu listu eliminacijskih kriterija.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 10:20   #16
u tim zemljama imas jako puno fake sveucilista, a nije ni problem pribaviti diplome od regularnih.

pa EU je pakistanskoj avio kompaniji zabranila letove u EU, jer im 60% pilota uopce nije imslo polozene ispite, nego sj imali fejk diplome.
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 10:28   #17
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
kako to da rumunjska, madjarska ili slovacka kao nama usporedive zemlje nemaju iste takve dileme, niti isti pristup?
Po cemu su to nama usporedive zemlje? Usli su u EU stoljecima prije nas, a prvi val odlazaka svog stanovnistva takodjer prezivjeli 10 godina prije nas u drugacijim uvjetima politickim i ekonomskim. Nekad je kod nas radila tona ljudi iz BiH, sad vise ni oni ne zele. Svaki put kad neka jaca ekonomija relaksira ulazak radnika sa Zapadnog Balkana, tad ljudi idu radje radit tamo nego kod nas.

Ovdje je pitanje hoce li zabrana dolaska Nepalaca podici place toliko da ljudi iz Hrv ili BiH (s dvojim drzavljanstvom) zele raditi u pekari. Moje je misljenje da nece. Koje je tvoje misljenje?
__________________
il vento soffia ancora, ma il tempo è gentiluomo
Delvecchio is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 10:35   #18
usporedive su po bdp-u, slicnim strukturalnim problemima (nekonkurentno gospodsrstvo, neulaganje u r&d, itd), te u tome da su se nedavno integrirale u zapad.

forumas sh@dow je ekonomist i sam tvrdi da zaustavljanje odlijeva radne snage ide jedino kroz konvergenciju, tocnije priblizavanje cijene rada, a ne kroz odrzavanje nekonkurentnih na zivotu
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 10:50   #19
Exclamation

Ja se slazem s njim sto zaustavlja odlazak radne snage, moje je pitanje koliko je to realno. Do jucer smo bili recimo prilicno losi u iskoristavanju EU fondova, a to "besplatne" strane investicije, koje dobijes ako napises projekt. Mi nismo. Slovacka je to radila bolje od nas. Ja ne vidim da ekipa koja je do jucer placala radnike minimalac za rad od jutra do sutra, sad odjednom mijena svoje navike.
__________________
il vento soffia ancora, ma il tempo è gentiluomo
Delvecchio is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2023., 10:53   #20
U zemlji u kojoj čak i visokorangirani političari imaju skandale sa kupovanjem i plagiranjem akademskih dostignuća, smiješno je zabrinjavati se oko fake diploma ovih iz vana. Ionako ti ljudi ne dolaze u Hrvatsku raditi VSS poslove. Solidnih VSS poslova nema ni za domaće. Hrvatska više nije ni za non EU susjede toliko primamljiva destinacija. Dok god postoje radne dozvole, nema slobodnog uvoza radne snage. Slobodni uvoz bi bio da ljudi mogu doći i raditi bez radne dozvole i hrpe papirologije. Što ne mogu.
Grimko is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:58.