Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2011., 12:10   #21
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Mogu se smatrati ljevičarem, pa da odgovorim na pitanje:

Svaki zločin je zločin, bez obzira tko ga napravio, i kada.
Jednako je ubojica onaj tko je klao civile u ww2, Hrvate u Škabrnji i Vukovaru ili Srbe nakon Oluje.
Također, svaki zločin treba kazniti.

Sad, drugo je pitanje koliko je produktivno istraživati i kažnjavati zločine koji su učinjeni prije 70 godina, i gdje je granica?

10 godina?
50 godina?
70 godina?
1000 godina?

Tom logikom, mogli bi istraživati, procesuirati i kazniti Franju Tahija, jer je ubijao Gubecove seljake...
Također, zločini koji su se napravili u Domovinskom ratu odavno se trebali biti istraženi i procesuirani. Što se čekalo dosada?

Negdje se mora postaviti granica, podvući crta i reći da je to konačno završena stvar i da se prepušta ocjeni povijesti, a ne pravosuđa.
Po međunarodnim konvencijama, ratni zločin ne zastarijeva. Granica je prijeđena kada krivci umru.
PilotInstruktor is offline  
Old 08.12.2011., 14:42   #22
Quote:
the edge kaže: Pogledaj post
Molim sve one koji se smatraju ljevičarima da napišu svoj odnos prema komunističkim zločinima, ako to žele.
I zašto se u dijelu forumaške populacije stječe dojam da s lijeve strane dolazi nedostatna osuda tih zločina, da ih se amnestira ili minimalizira? Ima li moderna ljevica stvarno problem u odnosu prema tim zločinima?
Jer se (bar mi normalni) ne identificiramo s njima. Tj, ne smatramo se komunistima, niti socijalistima. Ako pak jesmo komunisti ili socijalisti, tu moram govoriti za one koje poznajem, uglavnom smo predaleko od cijele te priče - većina nas ima neku osobito dugovječnu baku ili djeda koji se tih vremena sjećaju dok su se kao djeca skrivali po štagljevima (naime, ako niste dugo pogledali na kalendar, 2011. je - i to na izmaku).

Otprilike na isti način na koji se desničari (bar oni normalni) ne smatraju nacistima.

I otprilike na isti način na koji se, recimo, (bar oni normalni) vjernici Katoličke Crkve ne identificirjuj sa pa pritom i nedovoljno osuđuju zločine koje je učinila Crkva (križarski ratovi, spaljivanje vještica, pedofilija...).

Zanima nas (bar one normalne) danas, a ne jučer.

Edit:
I da, još jedna stvar - to što je neki zločin počinio nacist, komunist ili, ako baš hoćete, pop, ne mora nužno značiti da je to komunistički/nacistički/crkveni zločin.
__________________
Spasite život...

Zadnje uređivanje TurbulentFluid : 08.12.2011. at 14:52.
TurbulentFluid is offline  
Old 08.12.2011., 20:56   #23
Quote:
the edge kaže: Pogledaj post
Ima li moderna ljevica stvarno problem u odnosu prema tim zločinima?
Mislim da je to iz dosadašnjih upisa na temu i više nego očito.

A za ova opravdavanja zločina nemam riječi (nevezano uz strane u ratu).
Zek0slav is offline  
Old 08.12.2011., 21:35   #24
Quote:
the edge kaže: Pogledaj post
Molim sve one koji se smatraju ljevičarima da napišu svoj odnos prema komunističkim zločinima, ako to žele.
I zašto se u dijelu forumaške populacije stječe dojam da s lijeve strane dolazi nedostatna osuda tih zločina, da ih se amnestira ili minimalizira? Ima li moderna ljevica stvarno problem u odnosu prema tim zločinima?
U uvodu su napisane tri rečenice. Koja od njih nije bila jasna da moram obrisati 50 postova i podijeliti više od sto bodova za offtopic? Prva, druga ili treća?
the edge is offline  
Old 08.12.2011., 21:37   #25
što su to točno 'komunistički zločini'?
zokster is offline  
Old 08.12.2011., 21:37   #26
Quote:
Allahu_Akbar kaže: Pogledaj post
Zanimljivo kako se na trag nekog ustaškog oficira u podmakloj dobi sva ljevica uzbudi i traži pravdu al' kad treba odgovarati za komunističke zločine ( ne ulazeći jel netko kriv ili nije) slijedi žestoki otpor. Još je zanimljivije kako ljevičari nastoje patetičnim pozivanjem na činjenicu da se Tuđman protivio procesuiranju komunističkih zločina osporiti legitimitet takvih nastojanja. Otkad je Tuđmanov vrijednosni sud vrhovna instanca? Radi se dakako o propagandnom i demagoškom triku kojim se desničarima nastoji dati do znanja kako je i njihov idol bio protiv suđenja za komunističke zločine. No to suštinski baš ništa ne mijenja. Niti nas ikako obvezuje. Zločin je zločin.
Mislim da je problem što dijeliš u svom postu ljude na ljevičare i desničare. Imaš i na ljevici i na desnici ljudi sa sličnim načinom razmišljanja.

Koliko samo desničara počinje pričati o tzv. "progonu hrvatskih branitelja", kad se vrše nekakve istrage? Koliko desničara ne može prihvatiti da je Mirko Norac ratni zločinac, već izmišljaju da su to lažne optužbe i montirani procesi? Slična stvar s Glavašem.

Ne kažem da je to stav rezerviran za desničare, no većinom se radi o njima. U svakom slučaju, to što ti spominješ nije karakteristika ljevičara, već jedan mentalni sklop.

Ja osobno sam ljevičar i ne smeta mi istraga protiv Boljkovca i bilo koga tko je osumnjičen za bilo kakav zločin. Smeta mi jedino način kako je sve to skupa izvedeno jer upućuje na politiku. Poslani specijalci, zadržan u pritvoru mjesec dana (a realno ne vidim razlog), a koliko sam vidio, nedavno je Ustavni sud ukinuo pritvor i poništio pokrenutu proceduru.
DonkeyHot is offline  
Old 08.12.2011., 21:58   #27
Quote:
the edge kaže: Pogledaj post
Molim sve one koji se smatraju ljevičarima da napišu svoj odnos prema komunističkim zločinima, ako to žele.
I zašto se u dijelu forumaške populacije stječe dojam da s lijeve strane dolazi nedostatna osuda tih zločina, da ih se amnestira ili minimalizira? Ima li moderna ljevica stvarno problem u odnosu prema tim zločinima?
Dobro o čemu mi pričamo ovdje? Jel riječ o zločinima antifašista nakon WWII ili o Staljinu i Polu Potu?

Ako je riječ o zločinima antifašista nakon WWII njih se teško može nazvati komunističkim jer su bili motivirani osvetom a ne ideologijom i većina ljudi koja je sudjelovala u njima nisu bili komunisti.

Ako je riječ o Staljinovom i Pol Potovom režimu to je jednako bolesno i brutalno kao i nacistički režim.

Niti u jednom niti u drugom slučaju ne vidim povezanost mene ljevičara s time, ali eto kad ste pitali odgovaram.
lakota is offline  
Old 08.12.2011., 22:21   #28
Quote:
lakota kaže: Pogledaj post
Ako je riječ o zločinima antifašista nakon WWII njih se teško može nazvati komunističkim jer su bili motivirani osvetom a ne ideologijom i većina ljudi koja je sudjelovala u njima nisu bili komunisti.
O tome je riječ.

Quote:
lakota kaže: Pogledaj post
Niti u jednom niti u drugom slučaju ne vidim povezanost mene ljevičara s time, ali eto kad ste pitali odgovaram.
Nisam pitao zato što me zanima, zapravo me boli briga, ali su zadnjih dana ovdje otvorene dvije teme na tu temu, ali na takav trolerski način da su odmah zatvorene. Pa nije bilo druge nego da je otvorim sam, zbog onih koje to zanima i koji spremni o tome razgovarati. Dakle, o određivanju ljevice prema tim zločinima i ima li tu nekih problema. Nadam se da je jasnije.
the edge is offline  
Old 08.12.2011., 22:30   #29
Smatram da ljevica nema i ne treba imati stav o tome, pojedinici imau ovakav ili onakav stav o ovoj povjesnoj temi, koja nema puno veze s današnjicom, i to je njihovo pravo kao pojedinca a ne ljevičara. Tema je minorna da bi stranke trebale imati poseban stav o istome. Povjest je donjela sud o pobjednicima i poraženima iz tog vremena..

isti odgovor bi bio i da je pitanje o ustaškim zločinima
Pilicmali is offline  
Old 09.12.2011., 11:29   #30
Quote:
the edge kaže: Pogledaj post
O tome je riječ.



Nisam pitao zato što me zanima, zapravo me boli briga, ali su zadnjih dana ovdje otvorene dvije teme na tu temu, ali na takav trolerski način da su odmah zatvorene. Pa nije bilo druge nego da je otvorim sam, zbog onih koje to zanima i koji spremni o tome razgovarati. Dakle, o određivanju ljevice prema tim zločinima i ima li tu nekih problema. Nadam se da je jasnije.

Ako pitaš vodstvo lijevih stranaka, svi će službeno osuditi svake zločine i nedemokratsko ponašanje i zgroženo se distancirati od toga. A pojedinci, neka svaki misli svoje što god želi. Tako da problema u stvari nema.
Izmišljeni problem stalno ponovo generiraju ljudi koji bi stalno da se u javnosti priča o tome, kao da žele da svi budu taoci toga, opet i opet i opet...
Ma ista stvar je i sa Jasenovcem. Koga normalnog više briga za to. Je, je, to je grozno bilo, strašno, ne dao Bog da se ponovi...ali idemo mi se baviti nečime konkretnim.

U stvari te teme služe samo da se može nekoga optuživati da je ustaša ili komunistički kasapin. Kao da javno psuješ nekoga, a maskirano, ne ispadneš prostak nego političar.
Tomislav B is offline  
Old 09.12.2011., 19:19   #31
Sad ne kuzim
Da li se smiju ne-ljevicari javljati na ovoj temi ili ne?
__________________
"Life", said Marvin, "Don't talk to me about life"
I ja bih marasovca nazad
Grugru is offline  
Old 09.12.2011., 22:56   #32
Zato što se kod nas ljevica ne bavi temama kojima bi se trebala. Ljevica se svodi na obožavatelje Tita, partizana i Jugoslavije. A nevjerojatno je da se i na ovoj temi tolerira cinično opravdavanje antifašističkih zločina od strane pojedinih komunističkih trolova. Ti provokatori redovito na ovakva pitanja odgovaraju sa "trebalo ih je i više pobiti" i slično, a vrlo rijetko su sankcionirani.

Zadnje uređivanje Karamark : 09.12.2011. at 23:04.
Karamark is offline  
Old 10.12.2011., 11:10   #33
Eto ga na, otvori se tema di se nas levičare pita šta mislimo a kad odgovorimo iskreno onda desničari pište kako bi nas trebalo kartonirat.



Ja na Martokovom topicu napisah šta mislim i pobrao karton koji me odveo u bananu.



O.T.

Dakako da podržavam svaki oblik borbe protiv ustašluka.



Eto, to je moje mišljenje, onako... jako, jako, jako razblaženo.

Nanashi is offline  
Old 10.12.2011., 13:40   #34
Quote:
Karamark kaže: Pogledaj post
Zato što se kod nas ljevica ne bavi temama kojima bi se trebala. Ljevica se svodi na obožavatelje Tita, partizana i Jugoslavije.
Woot?

Ili nisi upoznat s radom ljevih stranaka ili imaš jako jako selektivno pamćenje ako nisi vidio ništa drugo osim gore navedenog, a i to što si naveo je neistine jel niti u jednoj jačoj ljevoj stranci ne vidim program koji bi u sebi imao išta slično obožavanju Tita, partizana ili Jugoslavije
Pilicmali is offline  
Old 10.12.2011., 14:07   #35
Quote:
Pilicmali kaže: Pogledaj post
Woot?

Ili nisi upoznat s radom ljevih stranaka ili imaš jako jako selektivno pamćenje ako nisi vidio ništa drugo osim gore navedenog, a i to što si naveo je neistine jel niti u jednoj jačoj ljevoj stranci ne vidim program koji bi u sebi imao išta slično obožavanju Tita, partizana ili Jugoslavije
Kojih to lijevih stranaka?
Karamark is offline  
Old 10.12.2011., 14:09   #36
Quote:
Karamark kaže: Pogledaj post
Kojih to lijevih stranaka?
Uzmimo samo najjače sa zadnjih izbora
SDP
HNS
Laburisti
Pilicmali is offline  
Old 10.12.2011., 14:11   #37
Quote:
Pilicmali kaže: Pogledaj post
Uzmimo samo najjače sa zadnjih izbora
SDP
HNS
Laburisti
HNS nije ekonomski lijeva stranka, a i za SDP kažu da je ekonomski desni centar.
Karamark is offline  
Old 10.12.2011., 14:15   #38
Quote:
Karamark kaže: Pogledaj post
HNS nije ekonomski lijeva stranka, a i za SDP kažu da je ekonomski desni centar.
Pa to je točno, no nekako intencija topica je da se pod pojmom ljevica označavaju navedene stranke iako nemaju karakter (prvenstveno ekonomski program) kakav imaju ljevičari u drugim zemljama
Pilicmali is offline  
Old 10.12.2011., 14:26   #39
Quote:
Nanashi kaže: Pogledaj post
Eto ga na, otvori se tema di se nas levičare pita šta mislimo a kad odgovorimo iskreno onda desničari pište kako bi nas trebalo kartonirat.



Ja na Martokovom topicu napisah šta mislim i pobrao karton koji me odveo u bananu.



O.T.

Dakako da podržavam svaki oblik borbe protiv ustašluka.



Eto, to je moje mišljenje, onako... jako, jako, jako razblaženo.

Nije to razblaženo, to je - mućak!

Takav odnos prema zločinu nema hrvatska ljevica, nego srpska desnica.
šib.trava is offline  
Old 10.12.2011., 15:46   #40
Quote:
šib.trava kaže: Pogledaj post
Nije to razblaženo, to je - mućak!

Takav odnos prema zločinu nema hrvatska ljevica, nego srpska desnica.
Briga me, to je moje mišljenje i ostajem pri tome (a moderatura nek sankcionira, eno vidim da se tamo na PŽK postavila potjernica za mojom plemenitom glavom).



Mogu zamislit kako bi u današnjoj Njemačkoj prošao revival nacizma, a ovdje kod nas se non stop rehabilitira ustašluk i blati partizanski pokret.

E pa gospodo, neće moći.



Desničari u kulturnim zemljama bi se pokrili ušima kad bi samo čuli da neko iz njihovih redova opravdava zločince takvog kalibra kao što je bio ustaški pokret, zločinaca od kojih se čak Njemcima dizala kosa na glavi.



Ali u Hrvatskoj me više ništa ne čudi, pa tako ni ovo.

Nanashi is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:46.