Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2012., 15:32   #21
Quote:
Ringo10 kaže: Pogledaj post
Volim kad ljudi lupetaju bez veze.

Operu Nikola Šubić Zrinjski sam prvi put gledao još kao srednjoškolac u Sarajevu.
Bila je svojevremeno i bombonjera Zrinski i poznata umjetnička reprodukcija na naslovnici sa onim poznatim " U Boj, U Boj ...", bio je vinjak Zrinjski ...

Pričate bez veze, ali nije vam prvi put....
U pravu si, moja greska, sve je bilo dopusteno:
Quote:
Naime, te godine je nakon dugog niza godina u HNK Split postavljena navedena opera, a dvije šesnaestogodišnje učenice napisale su prikaz u kojem su istaknule da je najveći pljesak publike izazvala arija “U boj, u boj” i čin ljubljenja hrvatske zastave. Dva mjeseca kasnije, u travnju 1984. Goran Beus, tada maturant i omladinski aktivist, u godišnjaku maturanata napisao je članak u kojem se obrušio na autorice teksta o operi Zrinski, nazivajući ih ustašama, a tom prilikom napao je i nastavnicu koja je bila urednica školskog lista. Zbog Beusovih optužbi, dvije učenice morale su promijeniti školu, a nastavnica je završila na bolovanju zbog živčanog sloma i pritisaka.
I svi su bili ustase
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline  
Old 08.01.2012., 15:44   #22
Quote:
=Nadimak kaže: Pogledaj post
U pravu si, moja greska, sve je bilo dopusteno:

I svi su bili ustase

Yebe mi se za tog Beussa i njegove afere, ja samo znam da sam tu operu gledao i da se prikazivala. Lijepa Naša je bila himna i Hrvatska je jedina u SFRJ imala svoju himnu, zvanični grb SRH je bila šahovnica doduše okružena vijencem i petokrakom na vrhu ali to su imale sve republike. Zvanično se jezik u školama učio kao Hrvatski ili Srpski, zvanični jezik se nije mnogo ni promijenio nnakon osamostaljenja osim što je uvedeno nekoliko novih - starih izraza ...
Vi često pravite histeriju bez veze.
Ringo10 is offline  
Old 08.01.2012., 15:51   #23
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
Dobra vijest,bar meni, jer mislim da ZDS nije isključivo ustaški,kao ni kuna, i sl.
Ne moram te podsjećati da imaš hrpu nacističkih i fašističkih znakova i pozdrava koji nisu isključivo njihovi, jesu li zabranjeni iz nekih normalnih razloga? Jesu, dakle nemoj biti licemjer i kad već govoriš o nekim europskim vrijednostima, onda ćeš čini mi se morati dosta učiti o tim vrijednostima kad uđeš u EU.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Old 08.01.2012., 16:02   #24
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Ne moram te podsjećati da imaš hrpu nacističkih i fašističkih znakova i pozdrava koji nisu isključivo njihovi, jesu li zabranjeni iz nekih normalnih razloga? Jesu, dakle nemoj biti licemjer i kad već govoriš o nekim europskim vrijednostima, onda ćeš čini mi se morati dosta učiti o tim vrijednostima kad uđeš u EU.
Pa i kukasti križ su nacisti preuzeli od baltskog plemena Kriviča koje svi baltski narodi koji sad imaju države smatraju Rusima , tako npr Latvijci i Rusiju po njima zovu Krivija . Samo nebi rekao da kad se po Latviji , Litvi ili Estoniji nanašaju kukasti križevi veličaju Rusi tj Kriviči , Ruska manjina koja još uvijek živi tamo i nema veze sa doseljenicima iz Rusije i ostalih država SSSRa poslje 45' .
krnk is offline  
Old 08.01.2012., 16:06   #25
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Ne moram te podsjećati da imaš hrpu nacističkih i fašističkih znakova i pozdrava koji nisu isključivo njihovi, jesu li zabranjeni iz nekih normalnih razloga? Jesu, dakle nemoj biti licemjer i kad već govoriš o nekim europskim vrijednostima, onda ćeš čini mi se morati dosta učiti o tim vrijednostima kad uđeš u EU.
Eto, ovaj npr nije problematičan u Francuskoj, niti u USA btw, ali zato jest u Italiji. Jer tamo ima drukčiji kontekst.

Za dom spremni kao pozdrav sastavljen od te tri riječi koristio se službeno samo u NDH. Razlikuje se od pozdrava Zrinskog a i od pozdrava Jelačića.

S time da se u jednoj TV emisiji i Žarko Puhovski složio s Đapićem da je ZDS kao pozdrav od NDH ljage dobrim dijelom očistila uloga HOSa u ratu u Hrvatskoj (i BiH) gdje se uz njih ne veže nikakav ratni zločin nad civilima (dok su s druge strane njihove zapovjednike ubijali u raznoraznim zasjedama).
Leoben Conoy is offline  
Old 08.01.2012., 16:09   #26
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Ne moram te podsjećati da imaš hrpu nacističkih i fašističkih znakova i pozdrava koji nisu isključivo njihovi, jesu li zabranjeni iz nekih normalnih razloga? Jesu, dakle nemoj biti licemjer i kad već govoriš o nekim europskim vrijednostima, onda ćeš čini mi se morati dosta učiti o tim vrijednostima kad uđeš u EU.
OK,ali gdje je onda granica između toga i npr. kune ili šahovnice?

Ušato "U" bi trebalo u tom kontekstu zabranjivati,ali ovaj podzdrav po meni,a očito i po ovome sudu ipak ne
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Old 08.01.2012., 16:16   #27
Quote:
Kyle Reese kaže: Pogledaj post
OK,ali gdje je onda granica između toga i npr. kune ili šahovnice?

Ušato "U" bi trebalo u tom kontekstu zabranjivati,ali ovaj podzdrav po meni,a očito i po ovome sudu ipak ne
To je čisto silovanje demokracije. Zašto po tvom sudu se nebi smjelo zabranjivati? Ima li po tebi negativne konotacije pozdrav sa tri prsta (koji slavi sv. Savu, Karađorđa...)?
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Old 08.01.2012., 16:19   #28
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
To je čisto silovanje demokracije. Zašto po tvom sudu se nebi smjelo zabranjivati? Ima li po tebi negativne konotacije pozdrav sa tri prsta (koji slavi sv. Savu, Karađorđa...)?
Kad već spominješ, 4 S je najbolji primjer, za Hrvate je simbol Velikosrpske agresije,za Srbe stari i vrlo važan simbol
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Old 08.01.2012., 16:28   #29
Po meni je bitna situacija, ako netko viče ZDS negdje gdje neki manjinski narod izvodi neki kulturni ili vjerski program, onda to možemo smatrati provokacijom, ali na stadionima i eventualno na koncertima to nije pozivanje na fašizam.
Isto tako ne možemo uspoređivati fašizam i nacizam sa ustaštvom, naime fašizam i nacizam je pokušao po cijelom svijetu nametati zlo, dok je ustaštvo jedna reakcija na određeno stanje, a krenulo je naopak jer se (po starom hrvatskom običaju) služilo stranim interesima i ideologijama. Dakle, ustaštvo se pretvorilo u sluganstvo nacizmo, kao što i danas imamo političare koji bez pogovora provode direktive stranih interesa.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Old 08.01.2012., 16:32   #30
Quote:
Leoben Conoy kaže: Pogledaj post
Eto, ovaj npr nije problematičan u Francuskoj, niti u USA btw, ali zato jest u Italiji. Jer tamo ima drukčiji kontekst.
Da, sad si me podsjetio da švicarski kanton St. Gallen ima zanimljiv grb. To samo govorio koliko je Europa daleko od savršenstva
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Old 08.01.2012., 17:04   #31
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
To je čisto silovanje demokracije. Zašto po tvom sudu se nebi smjelo zabranjivati? Ima li po tebi negativne konotacije pozdrav sa tri prsta (koji slavi sv. Savu, Karađorđa...)?
i ti si mi neki novokomponovani srb kad ne znaš da srbi nisu nikad prije pozdravljali s tri prsta popularno zvanim "kokošja noga"
__________________
viva el joint
mali febo is offline  
Old 08.01.2012., 17:11   #32
Lijepo što hrvatsko pravosuđe opet pokazuje svoje neoustaško lice.



Bit će lijepog materijala za novine (ne toliko za ove domaće, već one strane).

Nanashi is offline  
Old 08.01.2012., 17:18   #33
pa je, to je stari hrvatski pozdrav.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Old 08.01.2012., 17:48   #34
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Da, sad si me podsjetio da švicarski kanton St. Gallen ima zanimljiv grb. To samo govorio koliko je Europa daleko od savršenstva
To ti je Rimski simbol,koji su zloupotrijebili Talijanski fašisti...
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Old 08.01.2012., 17:58   #35
Quote:
Ringo10 kaže: Pogledaj post
Yebe mi se za tog Beussa i njegove afere, ja samo znam da sam tu operu gledao i da se prikazivala. Lijepa Naša je bila himna i Hrvatska je jedina u SFRJ imala svoju himnu, zvanični grb SRH je bila šahovnica doduše okružena vijencem i petokrakom na vrhu ali to su imale sve republike. Zvanično se jezik u školama učio kao Hrvatski ili Srpski, zvanični jezik se nije mnogo ni promijenio nnakon osamostaljenja osim što je uvedeno nekoliko novih - starih izraza ...
Vi često pravite histeriju bez veze.
Ne sirim ja temu na to sto ti tvrdis da nismo imali ni grb ni jezik, samo potvrdujem svoju tezu da su za neke (relativno odredene, nisu bitni pojedinci) ljude Zrinski i ustase isto.

I Ustani bane je bila ustaska pjesma, a Vice Vukov veci neprijatelj od Thompsona.

Jednostavno sve sto zagovara hrvatski identitet se proglasava ustastvom, cak i danas.


Al evo da se ne svadamo, predlazem da sve koji vicu za dom se prisili na gledanje opere Nikola Subic Zrinjski
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline  
Old 08.01.2012., 18:17   #36
Quote:
Nanashi kaže: Pogledaj post
Lijepo što hrvatsko pravosuđe opet pokazuje svoje neoustaško lice.



Bit će lijepog materijala za novine (ne toliko za ove domaće, već one strane).


Nek pišu. A stranci nek nam....

Normalno da na sudu neće završiti četnici sa šajkaćama nego se mi moramo u vlastitoj državi pravdati za nešto iz naše povijesti.
fulcrum is offline  
Old 08.01.2012., 18:17   #37
Quote:
Sova77 kaže: Pogledaj post
Ja očekujem da će njemački pravni eksperti, kad se upoznaju sa ovom presudom, shvatiti strahote svojih dosadašnjih zabluda te će dekriminalizirati pozdrav "Sieg heil!" (hrv: "Zdravo pobjedo!) jer se u njemu ne poziva na nacionalnu, vjersku ili rasnu mržnju ili bilo koji drugi oblik nesnošljivosti a naročito se ne spominju: NSDAP, Hitler, konačno rješenje ili treći rajh pa će se ovaj tradicionalni njemački pozdrav opet oriti sa stadiona.
Kao u Njamčkoj je nešto zabranjeno.

Neonacisti marširali kroz centar Berlina.
Marš neonacista na rodjendan Rudolfa Hesea
Njemački neonacisti marširaju prema izbornoj pobjedi.
Ultradesničari i neonacisti marširali Moskvom.
Neonacisti marširali u Češkoj.
Neonacisti postavili ultimatum manjinama u Belfastu.
Odobreno okupljanje neonacista u jevrejskom getu.

Ovo su samo neki od brojnih naslova o događajima iz Europe.


Usput da kežem da ovo nije prva ovakva presuda. Znam da postoji najmanje još jedna od prije par godina.
Razbijač is offline  
Old 08.01.2012., 18:44   #38
Kad se već pokazuju "zabranjeni" simboli. Ovo je na ulazu u Carlsberg tvornicu ( ako me pamćenje dobro služi).

http://www.pohrani.com/f/2A/Re/4IjSP6Tg/carlsberg.jpg

http://www.pohrani.com/f/3K/uf/3eYdZhec/carlsberg1.jpg


Ukratko, imamo simbol star više tisuća godina koji je, od tih 1000 godina, simbolizirao nešto loše kakvih 10 godina. Treba li takav simbol zabraniti ili je bolje ljude naučiti o povijesti tog simbola ? Ista stvar sa "Za dom spremni". Ako ja kažem "Za dom spremni" to ne znači da ću ja odjednom početi puniti jame sa ljudima već da sam spreman obraniti svoj dom i domovinu od agresije. Da sam spreman dati svoj život u zaštitu doma i domovine. To što neki odmah mene proglašavaju fašistom, ustašom i tako dalje, je zapravo pokazatelj razine njihove edukacije i poznavanja povijesti. Također je zanimljivo da se takvi uglavnom diče pozdravom "smrt fašizmu sloboda narodu".

Zadnje uređivanje Lucius C : 08.01.2012. at 18:51.
Lucius C is offline  
Old 08.01.2012., 18:56   #39
Evo jedan citat sa povijesti:

Quote:
citiram: Mr.sci. Dragan Hazler, predsjednik Urv. Hrvatski domobran - Ogranak Slunj

Osobno ne znam porijeklo pozdrava „Za dom - spremni“, ali znadem da je pozdrav stariji od ustaša, koje je osnovao Dr. Ante Pavelić, 1929. godine, kad je nakon ubijstva hrvatskih zastupnika u Beogradskoj skupštini (1928) i Aleksandrove 6-siječanjske diktature (1929) otišao u emigraciju.

Ispričavam se unaprijed, ako netko znade porijeklo pozdrava starije od ovoga, koje je meni poznato kroz pokoljenje mojih djedova i roditelja u Slunju, dakle od 1850. naovamo.

Naime, bivše pukovnijsko i kotarsko mjesto Slunj, koje je obuhvaćalo općine Cetingrad, Drežnik, Primišlje, Rakovicu, Slunj i Veljun oduvijek je poznato po hrvatskome domoljublju. U prilog tome spomenut ću samo nekoliko potvrda:

1. Frankopani Slunjski su junački branili Hrvatsku i dali su joj jednog bana, Franju Frankopana Slunjskog, koji ima naslov „Štit Hrvatske“.

2. Cetinski sabor je temeljnica hrvatske obrane od istočnih osvajača i povezanosti s Europom.

3. kao granična utvrda Slunj je branio Hrvatsku stoljećima i nikad ga nisu Turci pokorili.

4. Slunjski kotar je dao Hrvatskoj 26-u domobransku pukovniju sa sjedištem u Karlovcu.

5. u Slunjskom kotaru Dr. Eugen Kvaternik je 1871. pokrenuo Rakovičku bunu i njegovi buntovnici su se zvali ustaše. Uz ostale o rakovičkim ustašama piše pozitivno August Cesarec.

6. prije i iza Rakovičke bune na prostoru Slunjskog kotara čuvari reda i mira zvali su se pučki ustaše. Ivan Košutić „Hrvatsko domobranstvo..., str. 11“, Zagreb 1992. ISBN 86-401-0260-0

7. 10. travnja 1941. pučki ustaše i hrvatski narod Slunja je razoružao diviziju Jugoslavenske vojske s generalom Dragutinom Antićem, a samo dva dana kasnije Slunj je porazio bataljun elitnih četnika, koji su se uputili na osvetu Slunjanima.

U tome i takovome Slunju davno prije II. svjetskog rata pozdravljalo se je s dva domoljubna ili domobranska pozdrava: Za Hrvatsku - uvijek! i Za dom - spremni!

https://www.forum.hr/showthread.php?t=232102
Razbijač is offline  
Old 08.01.2012., 19:02   #40
Quote:
Razbijač kaže: Pogledaj post
Evo jedan citat sa povijesti:
izjava farmaceuta iz Slunja je relevantna za što?
Mishko Pishko is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:36.