Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2010., 18:57   #1
Što kada beba ne dozvoljava raditi vježbice?

Nisam našla sličnu temu, ako postoji nek moderatori spoje.

Moja malena ima 4,5 mjeseca. Ima malo čvršće kukove, na oba uzv sve ok za dob al treba puno vježbati. Prvih 2-3 mjeseca još je nekako i išlo, opirala se ali sam ju uspjela savladati. Zadnjih tjedana jedva napravimo od 5 vježbica (preporučeno nam je 10 ili više naravno). Pomalo postajem očajna jer znam da nam vrijeme formiranja kukića istiće a ja imam osjećaj da samo nazadujemo zbog nedovoljnog vježbanja, pedijatrica nas je na zadnjem pregledu špotala da ne vježbamo kako treba.

Kad pokušam s njom vježbat ispruži noge i jako i zgrče, tak da se moram pomučit da avijem jednu, a kad olabavim pritisak na toj da skvrčim drugu onda prvu opet ispruži.
Ako nekim čudom uspijem skvrčit obje onda ih istovremeno naglo ispruži i odgurne se prema gore.

Znam se borit s njom po pola sata pa onda odustanem jer me strah da se ne prehladi tak polugola a i obično počne vrištat pa više nema smisla. I strah me da ću joj masnice napravit ili ju ozlijedit. Probali smo sve igračke, televiziju, pjesmice, izmjenjivali se mm i ja i opće nema učinka.

Jel imate kakav trik da ju opustim i da odradimo tih par vježbica? Ili da ju vodim negdje na vježbe jer me strah problema s kukovima.
__________________
Dramatična pčelicaZvrkasta pčelicaBrbljavi bumbarNajmanji bumbar ♥ I anđeli nekad zalutaju....
Mrs.B is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 19:29   #2
i moja ne voli vježbati, nikad ne uspijem napraviti 10 puta kod prematanja. Malo smo na temi o uzv kukova o tome pričale i skužila da i druge bebe baš ne vole vježbati. Nemam pametan savjet... Ali ipak se trudim koliko možemo napraviti.
__________________
04.09.09. Smjehuljica
SubiBubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 19:40   #3
jooj ni moj baš ne voli koji put,dapače nikako,ali muž ga nekako uspije ajmo reć prevariti jer kad ga presvlačimo,on ide s nogicama gore dolje a on za njim gore pa dolje(bože ne znam kako bi opisala,al kužiš me)....ma nemam pametan savjet-znam kako ti je,al bar provježbamo pa nadam se da će biti sve ok.ortoped nam je rekao da i u 1 danu ne vježbamo svaki put kod previjanja da nema veze,jer ni njima nije svaki dan isti....nisu uvijek raspoloženi..
__________________
Ljudi će zaboraviti što ste rekli, zaboravit će i što ste učinili, no nikad neće zaboraviti kako su se osjećali zbog vas.
plagra is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 19:47   #4
ma ja bi bila zadovoljna da kod svakog prematanja napravim 2-3 vježbe. danas smo uspjeli 4+3 i to je to. to je ubiti i puno s obzirom na ostale dane, al nije nikako dovoljno.

sad sam ju uzela sebi na koljena i onda joj raširila kukiće, al nemam pojma dal to ima efekta, dal je ispravan način. i to mi je samo 3 puta dala i počela se od mene odgurivati.
__________________
Dramatična pčelicaZvrkasta pčelicaBrbljavi bumbarNajmanji bumbar ♥ I anđeli nekad zalutaju....
Mrs.B is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 21:13   #5
Ja sam isto muku mučila sa svojom kod tih vježbi. Nju je strašno zabavljalo da ukoči noge kad joj ja pokušam saviti u koljenima. Nekako smo i uspjevali odraditi po 10 savijanja, ali savijanje + širenje koljena je bilo nemoguća misija.
Nama je kod vježbanja pomagalo da joj malo lupim petama u podlogu ili da lagano protresem noge. Naravno između svakog ponavljanja. Mi smo uglavnom vježbali poslije previjanja kad je u nekim štramplicama. Čisto da joj bude toplo jer to zna potrajati.
I surađivala je kad bi joj nosom ili čelom gurala stopala. Svojim nosom, ne njenim
*Miha* is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 21:20   #6
bas kako je Subi rekla,pricale smo na temi u kukovima...
i ja sa svojom dosta vodim borbe sa vjezbanjem...nema sanse da to napravim na svakom prematanju jer ona redovit sizi...

jedino kad nesto uspijemo je navecer prije kupanja i to ako vjezbamo ruke...noge su posebna prica,a bitnije je...

nema sta,mala ne voli fitnes na mamu...
ribica0603 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 21:40   #7
Quote:
Mrs.B kaže: Pogledaj post
Jel imate kakav trik da ju opustim i da odradimo tih par vježbica? Ili da ju vodim negdje na vježbe jer me strah problema s kukovima.
možda zvuči glupo, ali moglo bi pomoći ako ti netko može pomoći pri kupanju - jedan je pridržava u kadici (i još joj uvališ neku igračkicu), a drugi vježba kukiće....
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 21:51   #8
Nama su na pregledu otkrili dva trika....

Prvi je poškakljat je po tabanima pa ona automatizmom kvrči nožice ili drugo namjesti ruke za vježbice palac na koljeno, kažiprst na kuk a sa srednjim prstom je poškakljaš iza koljena .....

Nama je to usoijevalo, pa probaj!!!!
__________________
25.03.2008.&21.10.2009.....i oscekujemo 09.03.2014.
lizzzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 22:18   #9
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
možda zvuči glupo, ali moglo bi pomoći ako ti netko može pomoći pri kupanju - jedan je pridržava u kadici (i još joj uvališ neku igračkicu), a drugi vježba kukiće....
budem probala u kadici al ne znam dal će ići jer ima ugrađen onaj dio za držat bebu a i ne kupamo se svaki dan...

Quote:
lizzzy kaže: Pogledaj post
Nama su na pregledu otkrili dva trika....

Prvi je poškakljat je po tabanima pa ona automatizmom kvrči nožice ili drugo namjesti ruke za vježbice palac na koljeno, kažiprst na kuk a sa srednjim prstom je poškakljaš iza koljena .....

Nama je to usoijevalo, pa probaj!!!!
budem sutra probala pa javim dal ide.
__________________
Dramatična pčelicaZvrkasta pčelicaBrbljavi bumbarNajmanji bumbar ♥ I anđeli nekad zalutaju....
Mrs.B is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2010., 22:31   #10
Quote:
*Miha* kaže: Pogledaj post
I surađivala je kad bi joj nosom ili čelom gurala stopala. Svojim nosom, ne njenim
Nije mi poznata literatura s područja fizijatrije, ali znam jednu mamu koja je sa svojim djetetom radila motoričke vježbe. I njezino je iskustvo slično tvome. Kaže da je dijete reagiralo na pokušaj, uvjetno rečeno, uspostavljanja komunikacije. Ako je prilikom vježbanja gledala bebu u oči i obraćala joj se, opisujući što rade, dijete bi se opustilo i surađivalo. Naravno da beba ne razumije što joj se priča, ali navodno je povoljno reagirala čak i ako se tokom vježbanja jednostavno recitiralo brojalice. Dakle, nije stvar u sadržaju, nego u formi, a bitni momenti su pogled u oči i glas, koji ritmički slijedi pokrete.
Dotična poznanica tvrdila je da je dijete inače plakalo i pružalo otpor čak i fizijatrici, jer je ova manipulirala bebom kao predmetom, bez komunikacije i interakcije.
A kad je ona uvela komukaciju za vrijeme vježbanja, dijete se smijalo i gugutalo.
__________________
Evo nam opet banane!
protagora is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 00:12   #11
nam je teta fizioterapeutkinja nekoliko puta rekla da nikako ne škakljamo bebaču tabane. nažalost, nisam pitala objašnjenje, ali budem.
__________________
švrljbrlj
RazmaŽena is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 00:26   #12
Mi smo s F. vježbali prvih par mjeseci, nismo morali, ali su nam svi rekli da je to dobro, a kasnije je i dr. potvrdio. Uglavnom, on to jako voli i smije se kad to radimo. Čak ga na taj način možemo smiriti kad plače i oraspoložiti kad je nervozan. Kod njega jako pali što se mi smijemo i zezamo kad to radimo. I brojimo svaki pokret. Uglavnom, komuniciramo i smijemo se, kao da je to neka super igra. U početku se ni njemu to nije smijalo, ali je to vrlo brzo super prihvatio, čak se i dr. na pregledu začudio tako veseloj reakciji.
Jesi probala tako? Da se zezaš i smiješ i ponašaš kao da je to nešto najbolje?
__________________
Mali miš Fran stigao je 17.5.
Calliope is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 00:35   #13
probala sam s brojalicama i brojanjem pokreta, nikad nisam tome pristupala kao nekoj obvezi i nečemu što se mehanički mora odraditi. prije smo vježbali na prematalici, sad zadnjih dana pokušavam u babygymu da joj to bude zanimacija al ne pomaže. ovo sa gledanjem u oči nisam probala, ja bi joj obično brojala i neš pričala i dala joj igračku. budem probala baš da se na mene koncentrira. makar probali smo mm i ja da ju jedan zabavlja a drugi vježba al to nije išlo.
__________________
Dramatična pčelicaZvrkasta pčelicaBrbljavi bumbarNajmanji bumbar ♥ I anđeli nekad zalutaju....
Mrs.B is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 00:52   #14
Mrs.B. ne znam ti onda stvarno. Mi smo se jako glupirali i to je njemu bilo super.
__________________
Mali miš Fran stigao je 17.5.
Calliope is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 11:13   #15
njoj je isto super, pa onda od veselja mlati nožicama, budem probala ovo da ne duvljamo nego malo smirenije da me gleda u oči pa se možda opusti.

a jel postoji možda da se negdje ide na vježbice, da neko drugi malo stručniji s njom vježba? jel bi vi svoje vodili na dodatan pregled da se vidi dal ima napretka ili ne, jer sljedeća kontrla nam je sa 6mj a onda je gotovo, ak sam dobro shvatila.
__________________
Dramatična pčelicaZvrkasta pčelicaBrbljavi bumbarNajmanji bumbar ♥ I anđeli nekad zalutaju....
Mrs.B is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 11:29   #16
Quote:
Mrs.B kaže: Pogledaj post
njoj je isto super, pa onda od veselja mlati nožicama, budem probala ovo da ne duvljamo nego malo smirenije da me gleda u oči pa se možda opusti.

a jel postoji možda da se negdje ide na vježbice, da neko drugi malo stručniji s njom vježba? jel bi vi svoje vodili na dodatan pregled da se vidi dal ima napretka ili ne, jer sljedeća kontrla nam je sa 6mj a onda je gotovo, ak sam dobro shvatila.
možda neki baby fitness
ja bisvakako tražila drugo mišljenje
tarapearl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 12:16   #17
moj ne mora radit vježbice ali kad se okupamo onda ga lipo izmasiram,i natrackam nogice, e onda se tek on opusti za vježbice,inaće dok ga presvlačim ne da se,onda mu papam stopalo i nekako krene da vježba..moj j epuno tvrdoglav pravi ovan i kad učvrsti noge,nema šanse ih pomaknit,ali ja mu pričam smijem se,i to nekako kroz igru i masažu jer to obožava,ka da je curica voli se trackat
 
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 12:18   #18
Quote:
Mrs.B kaže: Pogledaj post
njoj je isto super, pa onda od veselja mlati nožicama, budem probala ovo da ne duvljamo nego malo smirenije da me gleda u oči pa se možda opusti.

a jel postoji možda da se negdje ide na vježbice, da neko drugi malo stručniji s njom vježba? jel bi vi svoje vodili na dodatan pregled da se vidi dal ima napretka ili ne, jer sljedeća kontrla nam je sa 6mj a onda je gotovo, ak sam dobro shvatila.
imaš sigurno vježbice za bebe u Zg kad mi imamo u St,i naruči se još jednom za kontrolu bar,da vidi jel ima napretka
i nemoj se zamarat i mama se mora opustit,mirno diši i gledaj je smireno,možda masaža kao priprema pomogne..
 
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 22:44   #19
I mi vježbamo, doduše ne zbog kukića već zbog hipertonije, ali isto nailazim na otpor ako je umorna, gladna ili razdražljiva zbog nečeg drugog. Inače uspijemo izvježbati jedan dio, ali isto kao ti svjesna sam da to nije dovoljno i stvarno bi voljela da mi da više da odradimo svaki dan. Zgodni su ovdje savjeti pa ćemo i mi s tim probati.

Samo sam ti htjela napisati da ja nisam shvatila da je s napunjenih 6 mjeseci kraj krajeva za formiranje kukova i da će onda sve propasti ako ne uspiješ ove vježbe svaki dan provoditi do tada. Nama su na UZV-u kukova rekli da ta neka jezgrica s jedne strane (ne sjećam se lijeve ili desne) još nije srasla, ali da za to ima vremena do njezinog 8. mjeseca jer još između 6. i 8. mjeseca to se razvija. Nije nam čak rekla ni da dođemo na kontrolu, to je kao bio uredan nalaz. Tako da se možeš opustiti malo, nemoj se toliko stresirati oko toga... Naravno, možeš napraviti još te neke dodatne preglede da vidiš kako napreduje ako želiš, ali mislim da to nije tako strogo određeno s tih 6 mjeseci...
silly_me is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 23:19   #20
ma nisam ni mislila da dan nakon 6mj nema više pomoći, al vjerujem da je puno teže a i ona će postat pokretnija pa će mi još uspješnije bježat

danas sam probala, nikak da joj dovoljno privučem pažnju jer jer bila već umorna. sutra ćemo ponovo probat...
__________________
Dramatična pčelicaZvrkasta pčelicaBrbljavi bumbarNajmanji bumbar ♥ I anđeli nekad zalutaju....
Mrs.B is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:08.