Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2019., 23:39   #1
Bogumilsko vjerovanje

NRZ emitiran 4.2.2019.
Tema; Bogumili

Regeneracija bogumilskog vjerovanja je u naletu i usponu.
Sasvim drugačije tumačenje religije.

Nama susjedna zemlja, BIH je bila stjecište bosansko-humskih krstjana, isto nazivanih patarenima i bogumilima, danas većinom deklariranih muslimana Bošnjaka.
__________________
Zoroastrijanci i slobodni Elam.
Eneja iz Elama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2019., 07:43   #2
Quote:
Eneja iz Elama kaže: Pogledaj post
NRZ emitiran 4.2.2019.
Tema; Bogumili

Regeneracija bogumilskog vjerovanja je u naletu i usponu.
Sasvim drugačije tumačenje religije.

Nama susjedna zemlja, BIH je bila stjecište bosansko-humskih krstjana, isto nazivanih patarenima i bogumilima, danas većinom deklariranih muslimana Bošnjaka.
Pa nije baš. U Bosni je cvalo bosansko kristjanstvo, crkva bosanska, čiji su članovi uredno boravili u Vatikanu i na kršćanskim dvorovima a da nisu spaljivani kao heretici. Crkva bosanska je bliže onom što je propovijedao Grgur Ninski i njegovo bradato svećenstvo prije nego su zabranjeni u 11. stoljeću nizom crkvenih sabora u Splitu.
Uzgred, nije mi jasno kako bi bogumili koji vjeruju u dva boga, dobrog i lošeg, prigrlili islam koji eksplicite tvrdi da je bog jedan i čak kršćane proglašava mnogobošcima zbog štovanja svetaca. Samo mi nemoj spominjati Franju Račkog.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2019., 16:45   #3
Čuo sam ponešto o Dobrim Bošnjanima, Crkvi bosanskoj, djedu i sl.
Isto tako vrijedi da je papa slao križarske vojne protiv njih, kao i raški despoti.

Zanimljivo je bilo vidjeti kako ta vjera izgleda uživo, odnosno kako ju je predstavio dvojac gostiju kod Mišeka..

Pitanje je da li je to identična vjera onoj bosanskoj patarenskoj ili ima posebnost u odnosu na katare, albigense i sl..?
__________________
Zoroastrijanci i slobodni Elam.
Eneja iz Elama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2019., 17:16   #4
Quote:
Eneja iz Elama kaže: Pogledaj post
NRZ emitiran 4.2.2019.
Tema; Bogumili

Regeneracija bogumilskog vjerovanja je u naletu i usponu.
Sasvim drugačije tumačenje religije.

Nama susjedna zemlja, BIH je bila stjecište bosansko-humskih krstjana, isto nazivanih patarenima i bogumilima, danas većinom deklariranih muslimana Bošnjaka.
NETOCNO!

Krstjani jesu bili u bosni a bogumilima ni traga
Bogumili su ogranak odlomljen od pravoslavne bugarske crkve a u bosni ih spominju povjesnicari 19. stoljeca.Vise srbska posla nego povijest posto im spomena nema u BIH.

Krstjani koje ti pogsno nazivas bogumili u bih su pred kraj kraljevine bosne bili manjina prema dokumentima iz navedene kraljevine bilo ih je 10 000 dok je katlolika 900 000 a pravoslavnih 25 000.Bogumislki prelazak na islam je mit iz yugoslavije kao i bogumilstvo.

Da neispadne da lazem evo ti pa pogledaj stajaliste stranih znanstvenih zajednica.
https://www.encyclopedia.com/places/...govina#HISTORY

Quote:
Under Austro-Hungarian Rule
Historically both Croats and Serbs have competed for control over Bosnia. The Croats, who had included Bosnia in their medieval kingdom, could not effectively continue their rule once joined with the more powerful Hungarians in their royal union. The Serbs, on the other hand, were assisted by Hungary in their expansion at the expense of the Byzantine Empire. Later, they also received Hungarian support in their resistance to Turkish inroads and therefore could not invest their energies in Bosnia, in their view a "Hungarian" territory. Thus Bosnia was able to assert its own autonomy and individuality, but did not evolve into a separate nation. With the Austrian occupation, however, a new period began marked by a search for a Bosnian identity, supported by Austria who had an interest in countering the national unification ambitions of both Croats and Serbs.

The population of Bosnia and Herzegovina was divided into three major religious-ethnic groups: Croatian Catholics, Serbian Orthodox, and Bosnian Muslims. With the disappearance of the Bosnian Church just before the Ottoman occupation in 1463, most Bosnians were Croatian and Catholic, with a Serbian Orthodox population concentrated in Eastern Herzegovina and along the Drina River frontier with Serbia. The Serbs were mostly peasants, many of whom became serfs to Muslim landlords. Their priests, who were generally poorly educated, lived as peasants among them. Serbian urban dwellers, insignificant in number at first, grew to be an important factor by the late Ottoman period and developed their own churches and schools in the 19th century. Crafts and commerce were the main occupations of the new Serbian middle class.
Quote:
Under Ottoman Rule
The mass conversion of Bosnian Christians to Islam, a rather unique phenomenon in European history, is explained by two schools of thought. The traditional view recognizes the existence of a strong Bogomil heresy of dualism and social protest. These Bosnian Christians, having been persecuted by both Catholic and Orthodox Churches and rulers, welcomed the Ottomans and easily converted in order to preserve their land holdings. In doing so, they became trusted Ottoman soldiers and administrators. The other school of thought denies the existence of a strong and influential Bogomil heresy, but defines the Bosnian Christian church as a nativistic, anti-Hungarian, loosely organized religion with a Catholic theological background and simple, peasant-based practices supported by its monastic order. The rulers/kings of Bosnia were Catholic (with the single exception of Ostoja) and very tolerant of the Orthodox and so-called Bosnian religions. However, these religious organizations had very few priests and monks, and therefore were not very strong. The Bosnian Church was practically eliminated in 1459 through conversions to official Catholicism, or the forced exile of its leadership. Thus, by the time of the Turkish conquest, the Bosnian Church had ceased to exist and the allure of privileged status under the Ottomans was too strong for many to resist.
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2019., 18:18   #5
Quote:
Eneja iz Elama kaže: Pogledaj post
Čuo sam ponešto o Dobrim Bošnjanima, Crkvi bosanskoj, djedu i sl.
Isto tako vrijedi da je papa slao križarske vojne protiv njih, kao i raški despoti.

Zanimljivo je bilo vidjeti kako ta vjera izgleda uživo, odnosno kako ju je predstavio dvojac gostiju kod Mišeka..

Pitanje je da li je to identična vjera onoj bosanskoj patarenskoj ili ima posebnost u odnosu na katare, albigense i sl..?
Ovi sta su citali hvalov zbornik kazu da je najslicnje katolickoj bibliji.
Bogumili,katari i dualisti su prezirali znak kriza,misu i slicno a krstjani u bosni su imali sve to.

Papa nje slao križare nego su određeni plemici iz madjarske znali upast u bosnu pod izlikom da tu ima heretika.Nekog proglasit heretikom ti je tada uobicajeno opravdanje za rat.Cito sam o tim pohodima i izgleda da su bili vise na papairu,ono papa dosadjuje madjara da mora ic u bosnu i ovaj nakon desetog papinog pisma skupi 200 ljudi pređe savu i nespusti se ni do kljuca te se vrati nakon tjedan dana.Evo pape bio sam crusejdao po bosni

Mađari imaju zapise o pohodima i nagrađivanju sudionika.O tim pohodima na bosnu krizarskim se nespominju nagrade Bar tako nesta sam citao od Ancica.
__________________
Whatever happens!Happens
https://www.youtube.com/watch?v=b11-37Me_a4&t=3s
Heero is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2019., 21:31   #6
Takozvana Crkva Bosanskih Krstjana sa bogumilstvome nema nikakve veze.

Prisustvo Bogumila ili Ptarena ili Katara i slicnih sekti u Bosni Srednjeg Vijeka nikad nije ni dokazana ni potvrdjena.

Nikad Pape nisu podstakli bilo kakav krizarski pohod na Bosnu. Pohodi Ugara su bili relativno ograniceni i vezani za razne plemicke razmirice i nemaju veze sa krizarskim pohodima.

Prisustvo hereze i krivovjerja u Bosni je moguce jer se cesto cule optuzbe koje su prethodile takvim vojnim upadima Ugara, kao i ranije u vrijeme Kulina, ali to sa Krstjanima opet nema veze.

Puno je tu mitova koji nemaju veze sa stvarnoscu a sve je zamutio Franjo Racki sa svojim glupostima historiografije 19 stoljeca.
Ringo10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2019., 22:32   #7
Natpis sa jednog predosmanskog bosanskog stećka: "Ovaj svijet je samo san Demona."
Ne zvuči niti malo kristjanski.

https://bs.wikipedia.org/wiki/Bogumili
granny-smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2019., 12:46   #8
Quote:
granny-smith kaže: Pogledaj post
Natpis sa jednog predosmanskog bosanskog stećka: "Ovaj svijet je samo san Demona."
Ne zvuči niti malo kristjanski.

https://bs.wikipedia.org/wiki/Bogumili
A križevi na svim drugim ne zvuče ni malo bogumilski.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2019., 17:40   #9
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
A križevi na svim drugim ne zvuče ni malo bogumilski.
Kao niti oni s polumjesecima. Ali malo je prenagljeno reći da nema dokaza o prisustvu bogumilskog/patarenskog/katarskog utjecaja u srednjevjekovnoj Bosni.
granny-smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2019., 08:06   #10
Quote:
granny-smith kaže: Pogledaj post
Kao niti oni s polumjesecima. Ali malo je prenagljeno reći da nema dokaza o prisustvu bogumilskog/patarenskog/katarskog utjecaja u srednjevjekovnoj Bosni.
Nije prenagljeno. Dobro se zna da je bogumile u Bosni izmislio Franjo Rački kako bi parirao srpskim pretenzijama na Bosnu jer su htjeli Crkvu bosansku proglasiti pravoslavnom crkvom a, logično, SPC njenom nasljednicom. Posrbljivanje na najjače. Evo ti i navod iz teksta sa Indexa o objavljivanju knjige povjesničara Franje Šanjeka "Bosanskohumski krstjani u povijesnim vrelima". Iz navoda sam izbacio par stilskih detalja ali to mu ne mijenja sadržaj. Uostalom, imaš komplet na https://www.index.hr/vijesti/clanak/...ma/128188.aspx

"U djelu "Bogumili i patareni" hrvatski povjesničar Franjo Rački tvrdi da su bosanko-humski krstjani izravni potomci bugarskih i makedonskih bogumila. Pod utjecajem Račkoga se krstjane počelo nazivati bugumilima, izrazom nepoznatim povijesnim vrelima o Crkvi bosanskoj.

Povjesničar Jaroslav Šidak u studijama o Crkvi bosanskoj i bogumilstvu, branio je katoličku pravovjernost krstjana od optužaba latinskih i pravoslavnih vrela, uvjeren da je Crkva bosanska katolička s istočnim obredom, koja je u nezgodno vrijeme poricala autoritet Rimske crkve."

Uzgred, polumjesec i zvijezda danica su simboli Marije, majke božje.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Marija_(majka_Isusova)
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2019., 17:15   #11
Teško je bilo šta napisati o ovoj temi a da se svi slože s tim jer je tema dosta kontraverzna i totalno "na rubu". Razlog tome je što su Bogumili bili opozicija KC pa je ova vršila nesmiljenu antipropagandu. Vjerojatno bi ih fizički uništila da se nisu priklonili Osmanlijama. Tak da treba čitati između redaka.
Npr. tvrdnja da su bili dualisti je jedna od tih povijesnih neistina. Zapravo su bili naslijednci gnostičke struje kršćanstva koju je Rim klasificirao kao herezu u vrijeme kad su kršćanstvo proglasili državnom religijom pa ga je trebalo standardizirati. Gnostičko učenje kaže da postoji lažni bog (Demijurg) i istinski Bog (bliži istočnjačkom poimanju Apsoluta). Demijurg je stvorio materijalnu razinu za svoje sebične ciljeve kako bi mogao glumiti pravog Boga. Dalje, po tom učenju, Židovstvo je religija Demijurga. A Bogumili su takvom smatrali i Katoličku crkvu.
Više sam se na tu temu naširoko raspisao ovdje: https://www.forum.hr/showpost.php?p=7...1&postcount=88
ubačeni element is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2019., 09:14   #12
Quote:
ubačeni element kaže: Pogledaj post
Teško je bilo šta napisati o ovoj temi a da se svi slože s tim jer je tema dosta kontraverzna i totalno "na rubu". Razlog tome je što su Bogumili bili opozicija KC pa je ova vršila nesmiljenu antipropagandu. Vjerojatno bi ih fizički uništila da se nisu priklonili Osmanlijama. Tak da treba čitati između redaka.
Npr. tvrdnja da su bili dualisti je jedna od tih povijesnih neistina. Zapravo su bili naslijednci gnostičke struje kršćanstva koju je Rim klasificirao kao herezu u vrijeme kad su kršćanstvo proglasili državnom religijom pa ga je trebalo standardizirati. Gnostičko učenje kaže da postoji lažni bog (Demijurg) i istinski Bog (bliži istočnjačkom poimanju Apsoluta). Demijurg je stvorio materijalnu razinu za svoje sebične ciljeve kako bi mogao glumiti pravog Boga. Dalje, po tom učenju, Židovstvo je religija Demijurga. A Bogumili su takvom smatrali i Katoličku crkvu.
Više sam se na tu temu naširoko raspisao ovdje: https://www.forum.hr/showpost.php?p=7...1&postcount=88
Nije baš tako. Crkva bosanska nije bila bogumilska niti dualistička ni na koji način. Da je bila imalo heretična njeni predstavnici ne bi mogli biti na ugarskom dvoru a još manje u Vatikanu, a bili su. Da su bili i malo dualisti muslimani bi ih zatrli do zadnjeg, ne bi bilo poturčivanja. Za njih su i kršćani mnogobošci. Doduše, nakon uništenja Carcassonnea neki od katara su pobjegli prvo u Zadar, pa kad su ih skužili u Split i onda, najvjerojatnije u Bosnu. Mali broj ljudi, možda desetak. Na čelu im je bio Aristid (onaj famozni Rastudije koji se spominje). Moguće je da su bili izbjeglice u Bosni, možda do smrti a možda i otišli dalje, ne zna se. I moguće je da je Rastudije=Aristid poslužio Račkom za konstrukciju bosanskih bogumila.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2019., 21:29   #13
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Nije prenagljeno.
Kako onda tumačiš natpise poput "Ovaj svijet je samo san Demona" na stećcima?
Kakav Franjo Rački, o bosanskim bogumilima govore britanski i ruski povjesničari.
https://www.britannica.com/topic/Bogomils

Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Uzgred, polumjesec i zvijezda danica su simboli Marije, majke božje.
https://hr.wikipedia.org/wiki/Marija_(majka_Isusova)
I muslimani su podizali stećke.
granny-smith is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2019., 09:16   #14
Quote:
granny-smith kaže: Pogledaj post
Kako onda tumačiš natpise poput "Ovaj svijet je samo san Demona" na stećcima?
Kakav Franjo Rački, o bosanskim bogumilima govore britanski i ruski povjesničari.
https://www.britannica.com/topic/Bogomils



I muslimani su podizali stećke.
Može li link na tu tvoju poeziju? Jedan lik je pisao novokomponovane pjesme i prikazivao ih kao tekstove sa stećaka.
Što misliš koji su izvori za Britannicu? Što su izvori njihovim izvorima?
Muslimani su dizali nišane. To ti je onaj kamen sa turbanom na vrhu.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:36.