Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2014., 09:57   #241
Ja imam osnovni monofazni priključak od 4,6 kW na kući, dosad mi je jednom izbacio limitator. Živim normalno, grijem se na plin, hladim na struju (dvije klime od 3,5 kW mogu zajedno potegnuti 2kW struje), pegla, 2 kompa, perilica, suđerica, pećnica, 3 TV-a,... Istina je da sam kod kupnje gledao da sve što kupujem bude u energetskoj klasi A, isto tako nikad sve pobrojano ne radi zajedno (ne bi ni moglo). Za svoju sigurnost ću doplatiti za jači limitator pa da priključak bude 7,6 kW i to će mi biti i više nego dovoljno. Ljudi imaju različite poglede i različite potrošačke navike, pa je nekom dosta 4 kW, a netko drugi ne bi pristao ni na 24 kW.
__________________
Nisam ginekolog ali mogu pogledati
bajadojaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2014., 10:25   #242
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
HEP ormariće postavlja o svoj trošak. Kad sam ja postavljao samostojeći ormarič u ogradu (prije 2 godine) i platio oko 1500 kuna, susjed je svoj postavio na fasadu za 180 kuna.
Nije toliko stvar u ormaricu na fasadi.
Zamisli da imas prikljucak na plin,i s njim grijes 4 radijatora i toplu vodu.Onda odjednom netko iz plinare dodje i kaze od sad imate limitator,i mozete upalit samo 1 od 4 radijatora,ili samo bojler.To sto ce ti bit hladno i neces imati tople vode,koga briga?
Naravno mozes se grijat i trosit po starom,ali ces to platit neku nebuloznu cifru.Mozes i dat mito nekom u plinari,pa ce opet bit sve u redu.
Scenarij kakav bi ocekivali u korumpiranoj zemlji 3.svijeta gdje cak nisu ni masoviti u smisljanju poreza na budale.
Cak nije problem u limitatoru samom po sebi da snaga razumno omogucava normalan zivot,u skladu sa potrebama potrosaca.
I kad vidis niz ovakvih stvari u nasoj zemlji,zasto bi itko ostao ovdje,a moze otic u zemlju koja se normalno odnosi prema svojim gradjanima,da ne kazem da se brine o njima?Jednostavno kod nas ti ne daju normalno zivjet,i pri tom radi i placaj najvise poreze u europi,a prigodno i razne izmisljotine da njih 300 000 na drzavnim jaslama i dalje ugodno zive,radeci malo u odnosu na privatni sektor.
Sto je slijedece? Moram platit 15 000kn "snagu" na benzinskoj ili cu se smjet vozit autom samo par-nepar?
__________________
Reklame usporavaju učitavanje stranica,troše resurse računala koje se ubrzano zagrijava i usporava,troše internet promet,cijede bateriju mobitela/laptopa,ometaju korisnika u pregledavanju korisnog sadržaja,serviraju na računalo poruke koje ne želite ili su neprimjerne...Najgori su oglasi sa prikrivenim zlonamjernim programima! Vrlo jednostavno blokiraj reklame! - Chrome - Firefox
texans is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2014., 10:35   #243
Quote:
bajadojaja kaže: Pogledaj post
Ja imam osnovni monofazni priključak od 4,6 kW na kući, dosad mi je jednom izbacio limitator. Živim normalno, grijem se na plin, hladim na struju (dvije klime od 3,5 kW mogu zajedno potegnuti 2kW struje), pegla, 2 kompa, perilica, suđerica, pećnica, 3 TV-a,... Istina je da sam kod kupnje gledao da sve što kupujem bude u energetskoj klasi A, isto tako nikad sve pobrojano ne radi zajedno (ne bi ni moglo). Za svoju sigurnost ću doplatiti za jači limitator pa da priključak bude 7,6 kW i to će mi biti i više nego dovoljno. Ljudi imaju različite poglede i različite potrošačke navike, pa je nekom dosta 4 kW, a netko drugi ne bi pristao ni na 24 kW.
Plina nema,i nece ga skoro biti.
Za normalno zagrijati trebaju mi min 4 radijatora po 2kw,i bojler 2kw.
__________________
Reklame usporavaju učitavanje stranica,troše resurse računala koje se ubrzano zagrijava i usporava,troše internet promet,cijede bateriju mobitela/laptopa,ometaju korisnika u pregledavanju korisnog sadržaja,serviraju na računalo poruke koje ne želite ili su neprimjerne...Najgori su oglasi sa prikrivenim zlonamjernim programima! Vrlo jednostavno blokiraj reklame! - Chrome - Firefox
texans is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2014., 11:15   #244
Sta se tiče trofazne...u svakom slučaju moraš platit bar snagu za još dvije faze u dodnosu kakvu imas na jednoj.
A kako oni točno natjeraju ljude...e to ne znam, znam da krenu po mjestima i dijele, imate taj i taj rok. Vjerojatno kad ide promjena satova sta je cca svakih 10 godina i ak nećeš skinut ćemo stari, blombirat pancer dok ne ugradite....lako oni nađu načina za to.

A ograničenje snage je kak sam već reko bitno, jer vas 5 se sjeti da vam treba duplo više od ostatka susjedstva snage i elektra mora mjenjat trafostanicu, mozda pojačat vodove i slično, a postojeće je ugrađeno prite tipa 2-3 godine i novo je još...a zašto, jer ste se vi "sprdnuli" da Vam treba...e onda platite. Vani je to itekako prisutno već odavno. Štoviše u Njemačkoj kolko sam upoznat postoji 12 tarifa struje (dakle 2 sata jedna tarifa), pa ti peglaj robu i peri veš u 9 navećer kad je špic potrošnje. To nažalost tako ide. Doplati i sredi si trofazni 17kW i vjeruj da ćeš biti miran, a i molit ćeš boga da ti ni trećina tog neće ćešto trebat, inaće će račun biti četveroznamenkasta cifra. To s plaćenom snagom ti je tipa ko da hoćeš imati prostran auto za more, jedan monovolumen od 200ks, treba ti 10 dana godišnje, ostatak vremena ideš biciklom na poso...e al na tehničkom njih ni briga sta ćeš ti jednom u godini na more, oni hoću svoje novce za osiguranje (veće neg da imas manji autić)

A kod vode i plina pogotovo nemaš potrebe za takvim ograničenjima, jer su to obične cijevi, nema tu skupih trafostanica i slično, a vodu praktički trošiš sat-dva vremena dnevno, nema se šta pregrijat i preopteretit, malo će past tlak ak vas puno otvori pipe odjednom i ide vrt zaljevat al neće cijev pregorit. Kod plina ista stvar, premale su količine da bi cijevi stvarale problem. E a ti "banalni" problemi kod struje stvaraju velike probleme, m u osiguravanju mreže da to može dati, em u osiguravanju izvora iz kojeg će to isporučit.
renato2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2014., 11:49   #245
To sto govoris ima smisla donekle za nove korisnike.Ja govorim o mjernom mjestu koje postoji vec 50 god.koje je uredno placeno,i koje nikad nije bilo u dugu.Cijelo to vrijeme se placa naknada za odrzavanje mreze,da bi nakon 50god ispalo da je uzalud placano te mreza ne valja nista.Odnosno naglo ce pocet valjat,samo ako jos dodatno platim za dodatnu snagu.
Uz to ja se ne bunim ni na cijenu struje,ni na tarife.Volio bi vidjet da se nijemcima ogranici snaga na 4kw,u podrucju koje ne nudi alternativu za grijanje.
Vec sam rekao da nije toliko problem u samom limitatoru koliko u tome da snaga nije dovoljna za normalni zivot.
Nek mi HEP stavi manju snagu u onom trenutku kad mi bude dostupan plin i sve ok,pristajem na to.
__________________
Reklame usporavaju učitavanje stranica,troše resurse računala koje se ubrzano zagrijava i usporava,troše internet promet,cijede bateriju mobitela/laptopa,ometaju korisnika u pregledavanju korisnog sadržaja,serviraju na računalo poruke koje ne želite ili su neprimjerne...Najgori su oglasi sa prikrivenim zlonamjernim programima! Vrlo jednostavno blokiraj reklame! - Chrome - Firefox
texans is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2014., 20:04   #246
E, stvarno ga piliš!
1977, nas desetorica platili smo Elektri razvod struje po ulici sa 30-tak stupova
Nitko nas nije pitao za snagu - troši koliko ti treba. Ja sam npr. imao protočni bojler 12 kW. Danas sam ograničen sa limitatorom od 16A/fazi.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 21:15   #247
Trebala bi mi pomoc, kuca mi se zavrsava ubrzo i obzirom da je na moru i apartmanska projektant je projektovao oko 22KW sto na kraju sa PDVom izadje oko 35.000kn.
To nije problem i jasno mi je da se placa po KW. Medjutim, sada HEP opet trazi od mene da platim kopanje nekih 40ak metara da bi oni mogli poloziti zice?!? Zar to ne bi trebalo biti ukljuceno u cijenu?
Kako rijesiti to?!?!
graditeljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 22:52   #248
Kabelski rov po svojoj parceli na kojoj se nalazi zgrada moraš iskopati sam, to ti i piše u papirima koje si potpisao.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 23:03   #249
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Kabelski rov po svojoj parceli na kojoj se nalazi zgrada moraš iskopati sam, to ti i piše u papirima koje si potpisao.
ali nije moja parcela, oni hoce da platim do pocetka moje parcele od najblizeg ormarica a on je 40m od granice moje parcele. po meni, oni bi trebali do moje parcele da urade radove a ja da sredim sve sto se tice moje parcele, ili?
graditeljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 23:11   #250
Pročitaj uvjete u EES i ugovoru kojeg si potpisao..
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 23:16   #251
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Pročitaj uvjete u EES i ugovoru kojeg si potpisao..
ovo je clan 3 iz ugovora:
"Za individualne gradjevine, naknada za prikljucenje obuhvaca i sve troskove materijala i izvedbe svih radova zakljucno s prikljucno mjernim ormarom te opremanje mjernog mjesta mjernom opremom.
Za stambene, stambeno-poslovne ili poslovne gradjevine s cetiri ili vise stambenih i/ili poslovnih jedinica naknada za prikljucenje obuhvaca dobavu materijala i izvedbu svih radova zakljucno s prikljucnim ormarom te opremanj mjernih mjesta mjernom opremom"
ja cu platiti prikljucak struje 37260kn (platio sam pola vec) i stvarno mislim da troskovi kopanja 40m nisu 5000E, ako se varam, jebiga.
graditeljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 06:58   #252
Evo ti post o tome iz 2007.:

Quote:
usamljen u gomili kaže: Pogledaj post
Kod podzemnog priključka na niskonaposku mrežu, investitor (u ovom slučaju si to ti) je dužan iskopati rov u koji će se položiti kabeli. Elektra ne izvodi građevinske radove po privatnom vlasništvu već samo polaže kabele u rovove ili ih uvlači u već postavljene cijevi. Da bi znao/a gdje trebaš kopati potrebno je znati lokaciju priključnog ormarića kojeg postavlja Elektra, pa njih trebaš i pitati za tu lokaciju. Obično ga oni postavljaju na međe ili uz rub ceste, pa ti trebaš kopati samo po svojoj zemlji od svog ormara na objektu do kraja svoje parcele. Ostalo nije tvoja briga.
P.S. Bavim se izvođenjem elektroinstalacija pa znam kako to ide...
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 12:41   #253
Ja sam iskopao od kuce do ceste, položio bužir i u njega kabel.
Elektra je iskopala jarak uz rub ceste cca 60m do najbližeg stupa i povukla podzemni kabel do međe, postavila ormarić, spojila moj i svoj kabel.
Ako je po mojem iskustvu, pokušavaju te "vagnuti" da nešto odradiš o svojem trošku umjesto njih.
__________________
Nisam ginekolog ali mogu pogledati
bajadojaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 12:49   #254
Sve su ovo samo naklapanja, HEP ne radi iskope na privatnim parcelama. Dok se ne vidi katastarska podloga s česticama na kojima se nalazi zgrada koju treba priključiti, kao i mjesto gdje se nalazi postojeći mrežni kabelski ormarić, možemo samo naklapati do sutra.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 13:24   #255
Quote:
bajadojaja kaže: Pogledaj post
Ja sam iskopao od kuce do ceste, položio bužir i u njega kabel.
Elektra je iskopala jarak uz rub ceste cca 60m do najbližeg stupa i povukla podzemni kabel do međe, postavila ormarić, spojila moj i svoj kabel.
Ako je po mojem iskustvu, pokušavaju te "vagnuti" da nešto odradiš o svojem trošku umjesto njih.
hvala, izgleda da je tako. zvao sam danas glavnoga i on se pravi lud i kao ne zna, uvijek su tako radili. rekao sam mu da procita clan 3 ugovora ali se evo sada ne javlja
graditeljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 23:20   #256
nekak se i meni čini da misle da nešto ti odradiš umjesto njih.... to ste se trebali dogovoriti unaprijed
hcerinski is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2014., 12:39   #257
meni prije 3 tjedna sve iskopali oni ...
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 11:52   #258
lijep pozdrav! jel zna tko otprilike kolika bi snaga struje trebala za jedan sezonski stand s vocem i povrcem,na standu se upotrebljava hladnjak,kas(tablet)a i jedna zarulja. I moramo sada uvesti prikljucak,pa ne znam otprilike koliki bi bili troskovi. puno hvala!
andrea m is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 22:21   #259
najmanji sta nude
renato2107 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2014., 19:36   #260
ja sam na rubu živaca
prije 2 godine, kada sam otvarala gradilište, dobila sam PEES i Ugovore po kojim bi me spojili na mrežu, pitala sam da li će
biti problema jer u PEESu piše da trebaju staviti novi kabel od TS-a, rekli: ma nikakve
predala zahtjev za priključak gradilišta .... i problem im je kopati uz cestu u vlasništvu ŽUCa, tražili
lokacijsku dozvolu, koja je dobijena u svibnju
sad sam predala zahtjev za priključak kuće ..... i nemaju pojma kada bi oni to mogli rješitit

ja sam na rubu živaca i novaca, jer plaćam i kredit za kuću i podstanarstvo
mislim, kreteni jedni!
šta da radim?
McGrubi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:33.