Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.12.2009., 18:09   #41
Quote:
toby kaže: Pogledaj post
Ja trošim prosječno 15 kg dnevno a koristim već tri godine.Zagrijavam 120 m2 a kuća je ozidana Ytongom 20 cm ima fasadu 5 cm i malter je suha žbuka KNAUF.
Ja sam više nego zadovoljan 4 marke dnevno je više nego povoljno.
MOžda ti trošiš toliko jedino ako griješ 5 sati i to na sobnu temperaturu 21.
lovric is offline  
Old 10.12.2009., 18:12   #42
Quote:
centrometal kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Ako imate kakvih pitanja ili problema u vezi pelet sistema firme Centrometal, samo pitajte.
Mene zanima koliko troši maksimalno pelet set 50KW,znači kad radi non stop 15 sati da se ne gasi? i da li ima neka caka da se naštima nešto da se smanji potrošnja.
lovric is offline  
Old 10.12.2009., 20:43   #43
potrošnju određuje isključivo vaša kuća.Ako nije izolirana i ima velike gubitke toplote onda nema svrhe tražiti smanjenje potrošnje jer će onda da vam bude hladno u kući.Ja gorionik isključujem svakih 20 dana kada ga i čistim.Inače je uključen neprekidno i termostat ga uključuje i isključuje po potrebi.Ja u kotlovnicu udjem jednom sedmično da napunim rezervoar sa peletom.
Ne mogu da vjerijem da za 15 sati rada vaš gorionik ne postigne temperaturu da se nijednom ne isključi.Da li vam je onda u kući previsoka tamperatura.
toby is offline  
Old 11.12.2009., 08:28   #44
@lovric

Pelet plamenik CPPL 50 na nazivnoj snazi tj 50 kW troši cca 12 kg peleta na sat.
Napominjem da on ne radi stalno na maksimalnoj snazi već modulira ili pak se ugasi ako zadovolji podešenu temperaturu. Vaša potrošnja je u tim razmjerima, ali ispada da plamenik puno vremena radi na maksimalnoj snazi, tj da postoji potreba za toplinom. ( Radi na maksimalnoj snazi 40 posto uključenog vremena )

Ako smatrate da je potrošnja peleta prevelika, trebalo bi uzrok tome potražiti na strani potrošnje proizvedene topline. (temperatura u prostorijima, gubitci energije u samim prostorijama, gubitci na instalaciji ...)
centrometal is offline  
Old 11.12.2009., 16:35   #45
Quote:
toby kaže: Pogledaj post
potrošnju određuje isključivo vaša kuća.Ako nije izolirana i ima velike gubitke toplote onda nema svrhe tražiti smanjenje potrošnje jer će onda da vam bude hladno u kući.Ja gorionik isključujem svakih 20 dana kada ga i čistim.Inače je uključen neprekidno i termostat ga uključuje i isključuje po potrebi.Ja u kotlovnicu udjem jednom sedmično da napunim rezervoar sa peletom.
Ne mogu da vjerijem da za 15 sati rada vaš gorionik ne postigne temperaturu da se nijednom ne isključi.Da li vam je onda u kući previsoka tamperatura.
Nigdje ti ne napisa kolika ti je temperatura na sobnom termostatu.Očigledno me nisi razumio i moja peć je uključena 15 sati i gasi se sama kad postigne zadanu temperaturu u kotlu.
lovric is offline  
Old 11.12.2009., 16:37   #46
Quote:
centrometal kaže: Pogledaj post
@lovric

Pelet plamenik CPPL 50 na nazivnoj snazi tj 50 kW troši cca 12 kg peleta na sat.
Napominjem da on ne radi stalno na maksimalnoj snazi već modulira ili pak se ugasi ako zadovolji podešenu temperaturu. Vaša potrošnja je u tim razmjerima, ali ispada da plamenik puno vremena radi na maksimalnoj snazi, tj da postoji potreba za toplinom. ( Radi na maksimalnoj snazi 40 posto uključenog vremena )

Ako smatrate da je potrošnja peleta prevelika, trebalo bi uzrok tome potražiti na strani potrošnje proizvedene topline. (temperatura u prostorijima, gubitci energije u samim prostorijama, gubitci na instalaciji ...)
KUća gdje grijem 110 kvadrata je sa termo fasadom i pvc stolarijom gornja ploća izolirana sa stiroporom pa onda estrih tako što se tiće izolacije ona je dobro izolirana.Druga kuća je bez termo fasade gdje grijem 60 kvadrati i sa drvenom stolarijom.Obe kuće imaju sobni termostat koji je spojen sa pumpom u na peći(dvije pumpe i dva termostata)
U mom dnevnom boravku(110kvadrata) je sobni termostat naštiman na 24 stepena a u kući od 60 kvadrata je na 23 stepena i naravno kad postignu zadanu temperaturu oni ugase pumpe i tad se kotao zagrije na zadanu temperaturu i gasi se.Samo sad na ovim vanjskim temperaturama troši cirka 80 kg na dan.
lovric is offline  
Old 11.12.2009., 17:09   #47
temperatura u kući je 22-23 stepena u kući u kotlu je oko 40 stepeni (za vrijeme najnižih temperatura izmedju 45 i 50 stepeni) i imam ventile sa termo glavama stolarije sa vakumskim staklom prosječnog kvaliteta.Oko temperature u kući se ne bih mogao igrati jer imam bebu.
Mozda imas velike gubitke na vodu izmedju te dvije kuće.Moj prijatelj grije takodje dva stana ukupno oko 150 m2 jedan je samo na plafonu izolovan a drugi nije uopšte izolovan pa troši 6 tona peleta za zimu ili oko 30 kg dnevno.
toby is offline  
Old 14.12.2009., 19:48   #48
Ne znam prijatelju kako ti to uspijevaš da zagriješ sa temperaturom u kotlu od 45 do 50 ta voda dok dođe u radijaore je 35 do 40 i na temperaturi vani od -2 ne znam kako ti to uspijeva.U mene je temperatura u kotlu naštimana na 77 stepeni.
lovric is offline  
Old 15.12.2009., 19:10   #49
Mora postojati neko mjesto gdje gubis toplotu.Jesu li izolovani vodovi izmedju kotlovnice i grijanog prostora.Jesu li dovoljno izolovani plafoni posto su oni najvažniji. Ja sam prije peleta koristio ugalj i bilo mi je potrebno 4,5 tona a peleta trosim 3 tone vjerovatno zbog automatske regulacije.A ako imas kombinovani bojler i on uzima dio energije.
toby is offline  
Old 22.12.2009., 10:40   #50
Potrošnja

Zivim u dalmaciji na moru u dobro izoliranoj kuci. U zavisnosti o vremenskim uvjetima povremeno palim kotao na pelete na cca 10-ak dan u s tim da grijem 4 sata ujutro i 5 sati navecer jer preko dan bude toplo i bez grijanja. Problem je što mi je prosječna potrošnja peleta cca 4,2kg/h odnosno 38kg na dan što mi se čini previše s obzirom da je snaga radijatora koji se koriste 12,5kw. Svi vodovi mi su mi u podu izolirani armaflexom. Sumnjam na možda prejako podešenu temp. ventilatora
mjojo is offline  
Old 31.12.2009., 18:21   #51
Moja iskustva

Imam centralno na pelete drugu sezonu. Prošle sam potrošio 6 tona, a ove do sad 2 tone. Grijem 300 kvadrata stambenog prostora na 24 stupnja i 200 kvadrata poslovnog na 18 stupnjeva. Radi se o dva zasebna objekta i oba su odlično izolirani, između je pedesetak metara cjevovoda.
Kad sam postavio peć bilo je puno problema. Serviseri u RH to nisu mogli riješiti, a kako se radi o češkoj peći Wiadrus došli su i česi ali nije bilo pomaka. Proveo sam dobrih tjedan dana uz peć i uspio je naštelati da sad radi vrhunski. Uglavnom u prosjeku jednom u deset dana punim rezervoar i čistim pepeo(cca 10 minuta posla) i to je sve.
Ložim peletima iz Mrkoplja i to je čista crnogorica (1,07 kn plus PDV kg). Probao sam i sa bukovima ali se pokazalo da su ovi prvi kaloričniji vjerojatno zbog veće količine prirodne smole u njima.
agt is offline  
Old 03.01.2010., 18:56   #52
Danas je u podnevnom dnevniku bilo proce o tim peletima... lik je pricao da je pec cca 7000kn i da mjesecna potrosnja iznosi 250kn... Jel neko mozda gledao...po ovom vasem mi to ne djeluje realno??? Ja bih grijao 40m2... po ovim vasim podacima to ispada skuplje od plina?!
__________________
Who wants a world where a kid can be safe? I do
boxer-kai is offline  
Old 03.01.2010., 22:25   #53
Quote:
boxer-kai kaže: Pogledaj post
Danas je u podnevnom dnevniku bilo proce o tim peletima... lik je pricao da je pec cca 7000kn i da mjesecna potrosnja iznosi 250kn... Jel neko mozda gledao...po ovom vasem mi to ne djeluje realno??? Ja bih grijao 40m2... po ovim vasim podacima to ispada skuplje od plina?!
Ne znam koju površinu čovjek grije za 250 kn mjesečno. Meni ispada po kvadratu mjesečno 2,46 kn, što bi za tvoj prostor bilo 98 kuna mjesečno.
agt is offline  
Old 04.01.2010., 11:10   #54
Da me izadje i 300kn mjesecno to nije puno... samo vecina vas ima centralno, a ja bi uzeo pec pa ne znam kolika je njena efikasnost? Koliko tebi ispadne potrosnja po satu?
__________________
Who wants a world where a kid can be safe? I do
boxer-kai is offline  
Old 04.01.2010., 12:37   #55
Ako mjesec ima 720 sati onda je to 0.0034 kune na sat po kvadratnom metru, a kod tebe bi to bilo 13,6 lipa za 40 kvadrata po satu.
agt is offline  
Old 04.01.2010., 16:54   #56
Covjek iz Centrometala mi veli da pec od 20kw trosi 5-6kg peleta na sat tako da nije izgledano da potrošnja za izolirani prostor od 130m2 bude u kontiniranom radu ispod 4kg/h odnosno 6kn/h a takva su i moja iskustva
mjojo is offline  
Old 04.01.2010., 17:54   #57
Quote:
agt kaže: Pogledaj post
Ako mjesec ima 720 sati onda je to 0.0034 kune na sat po kvadratnom metru, a kod tebe bi to bilo 13,6 lipa za 40 kvadrata po satu.
Cudna mi je ta tvoja racunica... specifikacija peci kaze da trosi od 1-1.6 kg po satu ovisi o snazi... ako uzmemo da je potrebna snaga 4.5kW tada trosi 1kg po satu, a kilograk kosta cca 1,5kn ... dakle ne znam kako tebe to tak povoljno ispadne??
__________________
Who wants a world where a kid can be safe? I do
boxer-kai is offline  
Old 04.01.2010., 18:49   #58
Cijena peleta ti se kreće od 0.95 do 1.07 kn plus PDV kroz sezonu. Uvijek je skuplje na početku sezone. Ja sam uzeo srednju cijenu od 1 kune plus PDV i to je 1230 kn tona. Ja u šest mjeseci potrošim 6 tona. Grijem ukupno 500 kvadrata (300 na 24, 200 na 18 stupnjeva) što je u prosjeku 21,6 stupnjeva, 1230 djeljeno sa 500 je 2.46 kuna.
Moraš računati s tim da peć ne troši non stop već ima period pripravnosti kad troši zanemarivo malo.
Naravno da potrošnja ovisi i o izolaciji i kvaliteti stolarije, a kod mene je to vrhunski.
agt is offline  
Old 04.01.2010., 22:46   #59
Quote:
mjojo kaže: Pogledaj post
Covjek iz Centrometala mi veli da pec od 20kw trosi 5-6kg peleta na sat tako da nije izgledano da potrošnja za izolirani prostor od 130m2 bude u kontiniranom radu ispod 4kg/h odnosno 6kn/h a takva su i moja iskustva
Meni ova računica nije jasna. To bi značilo da ti u 24 sata potrošiš 96 kg peleta. Kod mene se nikad nije desilo da potroši više od 4 vreće-60 kg u 24 sata, pa ni onda kad je i po danu -10 stupnjeva, a noću bude i -18. Ne znam kako tvoja peć ali moja otprilike 30% vremena provede u radu kad je tako hladno, a to je cca 8 sati. Ovo drugo je faza pripravnosti, a tada tri puta na sat uzme po par grama peleta. Uglavnom kad je topli dan i kad je u fazi pripravnosti potroši možda 2-3 kg peleta u 24 sata. Možda je to zato što u njoj ima 400 tinjak kila gusa, a on dugo drži toplinu.
agt is offline  
Old 05.01.2010., 16:01   #60
Quote:
agt kaže: Pogledaj post
Meni ova računica nije jasna. To bi značilo da ti u 24 sata potrošiš 96 kg peleta. Kod mene se nikad nije desilo da potroši više od 4 vreće-60 kg u 24 sata, pa ni onda kad je i po danu -10 stupnjeva, a noću bude i -18. Ne znam kako tvoja peć ali moja otprilike 30% vremena provede u radu kad je tako hladno, a to je cca 8 sati. Ovo drugo je faza pripravnosti, a tada tri puta na sat uzme po par grama peleta. Uglavnom kad je topli dan i kad je u fazi pripravnosti potroši možda 2-3 kg peleta u 24 sata. Možda je to zato što u njoj ima 400 tinjak kila gusa, a on dugo drži toplinu.
Kuca mi je na moru izolirana 5cm stiropora ali imam alu stoliju koja je dosta hladna. S obzirom na moj dnevni ritam grijem 9 sat dnevno 5 sati uvecer i 4 ujutro u medjuvremenu i nema osobite potrebe jer u kuci ostane toplina Tocna prosjecna potrosnja u mojem rezimu rada iznosi 4,2kg/sat odnosno 38 kg/dan ili 57kn. Moram priznati puno s obzirmo da kod nas nisu osobite zime. Inace grijem negdje 125m2 radijatorskom snagom od 13kw pri 75/65/20

Zadnje uređivanje mjojo : 05.01.2010. at 16:07.
mjojo is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:47.