Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kozmetika > Prirodna kozmetika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2007., 17:23   #1
Prehrana i dodaci prehrani

Quote:
spidergirl kaže: Pogledaj post
Phyto hvala .

Imam jos jedno pitanje; sto dati djetetu za poboljsanje krvne slike, da je prirodno i relativno ukusno?
Teleća jetrica slabije pečena,crveno meso poput govedine (manje količine),jaja,perad i riba-sadrže dosta željeza.
Vitamin C pojačava apsorpciju željeza npr.limunov ili narančin sok,a borovnice i crni ribiz također sadrže dosta vitamina C kao i drugo bobičasto voće.Sad je sezona mandarina i klementina pa neka navali na njih.
Osim iz mesa željezo može dobiti i iz zelenog lisnatog povrća (špinat,blitva,kelj...) i sušenog voća (datulje,smokve) no hem-željezo (iz mesa) se višestruko bolje apsorbira nego nehem-željezo (iz povrća).
Izbjegavaj kombinaciju mesa i žitarica (pogotovo neoljuštenih) jer jako smanjuju apsorpciju željeza.I zeleni i crni čajevi imaju isti učinak.
Evo jedan sirup za djecu:
U 7 dcl uzavrele vode staviš 6 jušnih žlica koprive i 2 jušne žlice matičnjaka.Prohuhaš 1 minutu te ostaviš 10-15 minuta stajati nakon čega procijediš.
Dodaš 500ml sirupa crnog ribiza ili jabuke (upareni koncentrat bez šećera i aditiva,možeš nabavit u Bio&Bio).
Mjesto sirupa može ići i med od kupine ili kestena (malo je gorkast)-kvalitetan med možeš naći u Bioterri.
Uzima se triput dnevno 1 jušna žlica.
Pozdrav!
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2007., 18:16   #2
Ovaj sirup sam vec radila (dala mi recept kolegica s posla), al moje milo to nece piti . I na jelu se vidi izbirljivost (kakve jetrice, kakvo crveno meso - nema sanse da to pojede, spinat nula bodova, od voca hoce samo jabuke i kruske, itd) - zato i je krvna slika katastrofa.
spidergirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2007., 19:27   #3
Quote:
spidergirl kaže: Pogledaj post
Ovaj sirup sam vec radila (dala mi recept kolegica s posla), al moje milo to nece piti . I na jelu se vidi izbirljivost (kakve jetrice, kakvo crveno meso - nema sanse da to pojede, spinat nula bodova, od voca hoce samo jabuke i kruske, itd) - zato i je krvna slika katastrofa.
A,sorry stvarno ne znam kako ti onda pomoći.Pretpostavljam da ni sok od svježe cikle ne dolazi u obzir?
Danas imaš tableta i sirupa sa željezom koje nemaju gadne nuspojave kao nekad (problemi s probavom,mučnina,bojenje zubi...),a može ti ih liječnik prepisati na recept.U svakom slučaju bolje je ići na manje doze kroz duže vrijeme.Obavezno pratiti serumsko željezo (Fe),crvenu krvnu sliku (Hct,Hgb,eritrociti,MCV...) te UIBC i TIBC.Dobro je pogledati i feritin-ukazuje na stanje "skladišta" željeza u organizmu.
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 00:02   #4
Phyto, a što veliš za spirulinu i željezo?
Merlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 00:33   #5
Osim sto je spirulina odvratnog okusa, pa otpada , naisla sam na podatak da je kobalamin koji se unutra nalazi analog vitamina B12 i umjesto da povećava zalihe B12 u organizmu zapravo onemogućuje prirodno recikliranje postojećeg .
spidergirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 00:40   #6
Quote:
Merlina kaže: Pogledaj post
Phyto, a što veliš za spirulinu i željezo?
Spirulina je ok kao izvor svakodnevnog željeza za vegetarijance,ali ne radi se o velikim količinama: oko 3-5mg ne-hem željeza na 3 grama spiruline (4-6 kapsula ovisno o proizvođaču).Može biti od koristi kod blagih anemija kad skladišta željeza nisu ispražnjena (feritin).
Meni je spirulina draga jer sadrži i dosta beta karotena i zeaksantina,a to su potentni antioksidansi.
Jedna je od rijetkih biljnih namirnica koje sadrže vitamin B12-također bitan kod anemije,a ima i nešto drugih B vitamina,malo magnezija i GLA te dosta proteina.
Sve mikroalge su sklone nakupljanju teških metala te treba pripaziti odakle proizvod dolazi (iz kojih mora),a količine veće od 3 g dnevno nisu preporučljive.
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 00:56   #7
A sto kazes na post iznad svog ? Ima li u tome necega?
spidergirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 01:05   #8
Quote:
spidergirl kaže: Pogledaj post
Osim sto je spirulina odvratnog okusa, pa otpada , naisla sam na podatak da je kobalamin koji se unutra nalazi analog vitamina B12 i umjesto da povećava zalihe B12 u organizmu zapravo onemogućuje prirodno recikliranje postojećeg .
Prvi put čujem za to.
B12 vitamin se pojavljuje u više oblika:metilkobalamin,5-dezoksi-adenozilkobalamin koji su nestabilni i prelaze u hidroksikobalamin,cijankobalamin.
Cijankobalamin i hidroksikobalamin se u organizmu moraju pretvoriti u aktivne oblike metilkobalamin i 5-dezoksi-adenozilkobalamin da bi bili biološki djelotvorni (tj.da bi djelovali kao koenzimi).
Svi oblici vitamina B12 se slabo apsorbiraju pa danas postoje i sublingvalne tablete no nije dokazano da imaju prednost pred oralnim oblicima.
Postoji zabluda da vitamin B12 možemo sami sintetizirati.Zapravo sintetiziraju ga bakterije u našem kolonu,ali otamo se on ne može apsorbirati.Apsorpcija se odvija u želucu i tankom crijevu.No ipak je nedostatak vitamina B12 rijedak.Zna se očitovati tek nakon 5-12 godina jer se višak vitamina stalno pohranjuje u jetri (za crne dane ).
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 01:08   #9
http://www.beyondveg.com/billings-t/...-anat-7c.shtml
spidergirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 02:21   #10
Ovo je prilično nejasno napisano.
Navodno blokiranje metabolizma stanica je za nasmijati se.To su "dokazali" u epruveti (in vitro),a oni iz toga zaključuju da se to događa i u organizmu. Da je to tako imali bi već jako puno novih lijekova za razne bolesti,a pocrkali bi od vitamina C jer ,eto, on se ponaša kao pro-oksidans u prisustvu metalnih iona, naravno, u epruveti.
Da ne govorim kako su im reference uglavnom iz 60-ih.

Zadnje uređivanje phyto : 29.11.2007. at 14:16. Reason: poradi jasnoće
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 03:19   #11
Quote:
spidergirl kaže: Pogledaj post
Ovaj sirup sam vec radila (dala mi recept kolegica s posla), al moje milo to nece piti . I na jelu se vidi izbirljivost (kakve jetrice, kakvo crveno meso - nema sanse da to pojede, spinat nula bodova, od voca hoce samo jabuke i kruske, itd) - zato i je krvna slika katastrofa.
A da ti polako kreneš u akciju "Dijete mora početi jesti".. mislim... (nisam skužila koliko je dijete staro). Kod problema s anemijom trebala bi poraditi i s problemom prehrane.Sve ovisi koliko je dijete staro, ide li u vrtić ili školu (neku drugu ustanovu), kako se hrane njegovi prijatelji. Jel u vrtiću (ili drugdje) sve pojede, kakve obroke voli jesti pa prilagodiš s ovima koje bi trebalo jesti i sl.

Imaš krasne slikovnice o ljudskom tijelu za djecu.. s super slikama organizna i njegove funkcije.. Izmisli neku priču.. Za djecu je hrana najčešće samo stvar navike.
__________________
15.05.'10. stigao Fran-naše malo čudo :) 31.05.'12. stigao Tin-naše drugo malo čudo :)
metix is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 11:19   #12
Hvala phyto.

Ja se u biti ne razumijem u to (nikad nisam volila kemiju ni ista slicno, a izraze poput farmakologije i metabolizma kojecega jedva da izgovorim), ali muvajuci se po netu na svasta naletim, pa me eto bas zanimalo drzi li ova prica vodu.
spidergirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2007., 13:27   #13
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
Osim iz mesa željezo može dobiti i iz zelenog lisnatog povrća (špinat,blitva,kelj...) i sušenog voća (datulje,smokve) no hem-željezo (iz mesa) se višestruko bolje apsorbira nego nehem-željezo (iz povrća).
Izbjegavaj kombinaciju mesa i žitarica (pogotovo neoljuštenih) jer jako smanjuju apsorpciju željeza.I zeleni i crni čajevi imaju isti učinak.

Ovo nisam znala, a lako je primjenjivo. Zapamtit ću, pa ako mi ustreba…
Ustvari, bitt će copy-paste i slaganje među papire o fitoterapiji (mesoterapiji? )
Balada is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2007., 11:54   #14
Quote:
spidergirl kaže: Pogledaj post
Hvala phyto.

Ja se u biti ne razumijem u to (nikad nisam volila kemiju ni ista slicno, a izraze poput farmakologije i metabolizma kojecega jedva da izgovorim), ali muvajuci se po netu na svasta naletim, pa me eto bas zanimalo drzi li ova prica vodu.
Eh,nije mi vrag dao mira (kao i inače ) pa sam išao dalje kopati po ovoj temi.
Naime,izgleda da je problem u sljedećem:kobalamini jesu korinoidi,ali postoji mnogo spojeva koji sadržavaju jezgru korina,a ne čine kobalamine.Test kojim se utvrđuje količina kobalamina uzima u obzir zapravo sve korinoide,a ne samo kobalamine.
Eh,sad neki su upotrijebili nove testove koji su navodno precizniji i osjetljiviji pa nisu našli kobalamine u spirulini,dok su drugi našli,ali u maloj količini.
Najveći proizvođač spiruline je proveo također testiranje i tvrdi da je spirulina bogat izvor kobalamina (inače sve vjerujem proizvođačima ),no još nema potvrde za tu tvrdnju od strane neovisnih znanstvenika.
No nema ni dokaza da ostali korinoidi mogu na neki način spriječiti apsorpciju ili iskorištavanje vitamin B12.
Ono što stoji (a vrijedilo je i prije ove korinoid-kobalamin zavrzlame) jest da nijedna namirnica biljnog porijekla nije dobar,a ni bogat izvor vitamina B12.No ipak za vegane su te namirnice (alge,tempeh,soja umak...) jedini izvor tog vitamina.Ostale izvore poput koprofagije navedene u onom članku neću ni komentirati.
Čak ni meso nije bogat izvor vitamina B12 (govedina i iznutrice tipa srce i bubrezi jesu).
Najbogatiji izvori su mlijeko,sirevi,plodovi mora,riba i jaja (neki tvrde da u jajima postoje tvari koje mogu "deaktivirati" vitamin,al to su opet spekulacije na osnovi in vitro nalaza).
Nadam se da nisam dodatno zakomplicirao.
Čovjek nauči svaki dan nešto novo.
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2007., 17:16   #15
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
Izbjegavaj kombinaciju mesa i žitarica (pogotovo neoljuštenih) jer jako smanjuju apsorpciju željeza.
Stvarno? Prije par godina sam naisla na podatak da su zitarice glavni izvor zeljeza u prehrani Amerikanaca (oko 50% zeljeza su dobivali iz zitarica).
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2007., 17:22   #16
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
No ipak za vegane su te namirnice (alge,tempeh,soja umak...) jedini izvor tog vitamina.
Ja vitamin B12 dobivam iz Cokolesnika
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2007., 20:42   #17
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Stvarno? Prije par godina sam naisla na podatak da su zitarice glavni izvor zeljeza u prehrani Amerikanaca (oko 50% zeljeza su dobivali iz zitarica).
Eh,da samo ne sadrže mnogo fitata možda bih to i prihvatio kao značajan izvor željeza...
Pogledaj IP6 i željezo ovdje: http://www.supplementinfo.org/HN_VitaminsAZ.asp
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2007., 21:01   #18
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
I lješnjak čokolino je fin!
Ali nema B12 i (ako se dobro sjecam) nije veganski. Nema ni jod, a ja sam neko vrijeme mislila da mi stitnjaca ne radi kako treba jer mi fali joda (nemam antitijela), pa sam i na to pazila (nije pomoglo).

Nego, rjesavala sam neki test koliko dugo cu zivjeti, bila su raznorazna pitanja, izmedju ostalog i uzimam li zeljezo ili neki drugi preparat koji sadrzi zeljezo. Uzimam Encianove vitamine koji ga sadrze, doduse, nemrem se nikako disciplinirati, pa uzmem jednom tjedno. Ponudjeni odgovori su bili da, ne i da, ali imam anemiju uzrokovanu nedostatkom zeljeza. I u rezultatima mi je pisalo da zeljezo moze skratiti zivot za dvije godine jer je oksidans i da je jedan razlog sto zene duze zive taj sto imaju menstruaciju, pa gube dio zeljeza. Tak da sad ne znam gdje naci multivitaminsko-multimineralni dodatak prehrani bez zeljeza (imam ga dosta u krvi). Ako nekog zanima, pisalo je da uzimanje dodataka kalcija produzuje zivot. Sajt je od nekog doktora, ali nisam ga sacuvala u bookmarksima.

Isto tako sam na par mjesta procitala da hem zeljezo povecava rizik od dijabetesa.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2007., 22:18   #19
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Ali nema B12 i (ako se dobro sjecam) nije veganski. Nema ni jod, a ja sam neko vrijeme mislila da mi stitnjaca ne radi kako treba jer mi fali joda (nemam antitijela), pa sam i na to pazila (nije pomoglo).

Nego, rjesavala sam neki test koliko dugo cu zivjeti, bila su raznorazna pitanja, izmedju ostalog i uzimam li zeljezo ili neki drugi preparat koji sadrzi zeljezo. Uzimam Encianove vitamine koji ga sadrze, doduse, nemrem se nikako disciplinirati, pa uzmem jednom tjedno. Ponudjeni odgovori su bili da, ne i da, ali imam anemiju uzrokovanu nedostatkom zeljeza. I u rezultatima mi je pisalo da zeljezo moze skratiti zivot za dvije godine jer je oksidans i da je jedan razlog sto zene duze zive taj sto imaju menstruaciju, pa gube dio zeljeza. Tak da sad ne znam gdje naci multivitaminsko-multimineralni dodatak prehrani bez zeljeza (imam ga dosta u krvi). Ako nekog zanima, pisalo je da uzimanje dodataka kalcija produzuje zivot. Sajt je od nekog doktora, ali nisam ga sacuvala u bookmarksima.

Isto tako sam na par mjesta procitala da hem zeljezo povecava rizik od dijabetesa.
Provjerih nema B12 i sadrži mrvu mlika (u dvopeku) pa nije veganski.
Joda ionako dosta dobiješ u morskoj soli (sve su dodatno jodirane),a i svi multivitamini sadrže nešto joda.Jel koristiš fukus u prehrani?Ta alga navodno sadrži najviše joda.
Željezo jest oksidans (da nije kako bi prenosio kisik) i pokazalo se da previše željeza povećava rizik od infekcija i produljuje njeno trajanje,povećava rizik od srčanih i krvožilnih bolesti,dijabetesa itd.,a to ne ovisi o obliku željeza (hem ili ne-hem).
Ali ključna riječ je previše.Isto kao što ni previše željeza nije dobro nije ni premalo.Anemija nije zdravo stanje ma koliko ti život produžila.Kalorijski deficit (30% manje od potrebnih kalorija) također produžuje život nekoliko godina,ali tko želi gladovat cili život kako bi dulje živio? Ja sigurno ne!
Gotovo polovica žena generativne dobi boluje od anemije sa svim popratnim simptomima.Po meni je to veći problem no oksidacija.Zdrava prehrana i dobar suplement će mnogo pomoći u zaštiti od slobodnih radikala.
Ja većinom koristim multivitamine s malo ili nimalo željeza jer smatram da mi nije potrebno:
Twinlab Dualtabs-u jednoj tableti ima 2.5 mg željeza (skup,225kn/100tbl)
Twinlab One Daily caps iron free-naravno bez željeza (teško ga je naći,skup 180kn/60caps)
Twinlab Immune protectors-ne sadrži željezo
Supradyn-sadrži 8mg željeza ( skup 90kn/30tbl)
Multibionta probiotic-5mg po tableti,dobar preparat,a nije preskup (oko 65kn/30tbl)

Imaš još i :
Centravit-4mg Fe
Lifetime Adult Vit-Mins-komprimati za žvakanje 5mg Fe
Isto tako možeš koristiti antioksidanse,moji najdraži:
Lifetime natural antioksidant formula
Natrol:http://www.vital.hr/Natrol/Proizvodi...ioxi_start.htm
Kal Body antioxidant

Nadam se da ćeš pronaći nešto za sebe.

Zadnje uređivanje phyto : 02.12.2007. at 00:21.
phyto is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 20:13   #20
Quote:
phyto kaže: Pogledaj post
Joda ionako dosta dobiješ u morskoj soli (sve su dodatno jodirane),a i svi multivitamini sadrže nešto joda.Jel koristiš fukus u prehrani?Ta alga navodno sadrži najviše joda.
Koristila sam ga u tabletama. Nije pomogao. Ocito mi ne fali joda, nemam antitijela, a hipotireoza nije privremena. Sve vise sam sklona kriviti radioaktivni jod iz Cernobila koji je padao i po nasim poljima (Kulier je pisao o tome).

Quote:
Željezo jest oksidans (da nije kako bi prenosio kisik) i pokazalo se da previše željeza povećava rizik od infekcija i produljuje njeno trajanje,povećava rizik od srčanih i krvožilnih bolesti,dijabetesa itd.,a to ne ovisi o obliku željeza (hem ili ne-hem).
Ali ključna riječ je previše.Isto kao što ni previše željeza nije dobro nije ni premalo.Anemija nije zdravo stanje ma koliko ti život produžila.
Ma naravno, ali stvar je u tome da ja imam dovoljno zeljeza (zadnji put mi ga je falilo 1999., a nekoliko godina poslije ga je bilo vise od gornje granice normale, pa se vec doktorica zabrinula). Naravno da oni kojima fali zeljezo trebaju uzimati ili suplemente ili hranu bogatu zeljezom, no pitanje je cine li ljudi kojima je zeljezo u normali stetu svom organizmu ako ga uzimaju. Encian multivitamini imaju 15 mg. Uzmem ih tu i tamo, jedno vrijeme sam se pokusavala natjerati da ih uzimam svaki dan.

Quote:
Kalorijski deficit (30% manje od potrebnih kalorija) također produžuje život nekoliko godina,ali tko želi gladovat cili život kako bi dulje živio? Ja sigurno ne!
Zar je to dokazano za ljude. Znam za stakore, ali ne moze se tek tako ekstrapolirati na drugu vrstu. Mislim, covjek koji bi stalno uzimao 30% manje kCal nego sto potrosi zavrsio bi kao anoreksicar, ali bi dugo zivio. Hm, je li to jedan od razloga sto bodibilderi umiru od starosti - u cetdesetima?

Quote:
Gotovo polovica žena generativne dobi boluje od anemije sa svim popratnim simptomima.
Tak puno? Pa onda stvarno ima smisla sprecavati menstruaciju.

Quote:
Po meni je to veći problem no oksidacija.Zdrava prehrana i dobar suplement će mnogo pomoći u zaštiti od slobodnih radikala.
Ja većinom koristim multivitamine s malo ili nimalo željeza jer smatram da mi nije potrebno:
Twinlab Dualtabs-u jednoj tableti ima 2.5 mg željeza (skup,225kn/100tbl)
Twinlab One Daily caps iron free-naravno bez željeza (teško ga je naći,skup 180kn/60caps)
Twinlab Immune protectors-ne sadrži željezo
Supradyn-sadrži 8mg željeza ( skup 90kn/30tbl)
Multibionta probiotic-5mg po tableti,dobar preparat,a nije preskup (oko 65kn/30tbl)

Imaš još i :
Centravit-4mg Fe
Lifetime Adult Vit-Mins-komprimati za žvakanje 5mg Fe
Isto tako možeš koristiti antioksidanse,moji najdraži:
Lifetime natural antioksidant formula
Natrol:http://www.vital.hr/Natrol/Proizvodi...ioxi_start.htm
Kal Body antioxidant

Nadam se da ćeš pronaći nešto za sebe.
Hvala za popis. Moram to sad prouciti. Znam da je Twinlab i Lifetime imao kapsule od zelatine, pa to otpada. Encian u zadnje vrijeme koristi biljne kapsule, ali ne za sve proizvode. Mozda probam Centravit za zvakanje.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:07.