Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2012., 08:55   #61
Quote:
slafko kaže: Pogledaj post
Što je buling i o čemu ti, zapravo, pričaš?
pa informiraj se malo
to je kad te netko sustavno maltretira, emocionalno i fizički, jer je jači ili jer može (ako mu daš)

zlostavljanje bi bio hrvatski termin za to, ali mi volimo preuzimati strane riječi

na tvojem primjeru: ono što modovi ovog foruma rade tebi, iako si jedan od prvih forumaša i najautentičnijih ikad (ovo ikad je opet jedna tuđica, iz engleskog, ali se uvukla kao poštapalica, isto kao 'ajmo reć, 'ajmo reć...)
svrbljuga is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 08:59   #62
slafko ti isto postupaš po načelu "tko tebe kamenom, ti njega kruhom"
samo zato jer su ti digli permabanove i dali ti da pišeš ovdje

a tvoje je suvereno i neotuđivo pravo da ovdje pišeš bez obzira na permabanove, glede prava na slobodno izražavanje mišljenja i zasluge za razvoj foruma općenito, uloženi trud, energiju i vrijeme.

da se razumijemo.
svrbljuga is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 09:26   #63
Aha, bullying.


Ovo o permabanu nisam baš pohvatal, ali nema veze. Bitno da se mi kužimo. I da, pisanje po ovom forumu nije pravo, već privilegija.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 13:48   #64
Molim vas da ne komentirate moderiranje
Almost Rosey is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 14:05   #65
Nadam se da se to nije odnosilo na moj post.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2012., 22:25   #66
nisam pročitao sve ali kužim začetnika teme ,svojedobno sam i sam započeo slicnu i vidim da če te večina ljudi ubjeđivat
da nisi dobar i da su svi dobri.no radi se o tome da si osjetljiviji od drugih a ovaj svjet mora imat ovoliku dozu
zla da bi funkcionirao,valjda...
__________________
rješenje je nemoguće-znači nemoguće = rješenje
nervos breakdow is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2012., 14:14   #67
Quote:
nervos breakdow kaže: Pogledaj post
nisam pročitao sve ali kužim začetnika teme ,svojedobno sam i sam započeo slicnu i vidim da če te večina ljudi ubjeđivat
da nisi dobar i da su svi dobri.no radi se o tome da si osjetljiviji od drugih a ovaj svjet mora imat ovoliku dozu
zla da bi funkcionirao,valjda...
sama osjetljivost ne povlači dobrotu. stvar je u djelima i volji da se žrtvuje da bi se učinilo nešto dobro. još jedna osoba na forumu promiče te ideje, koje su zapravo kršćanske i nailazi na veliko nerazumijevanje drugih, jer ti drugi smatraju da svatko sebi mora biti prvi, voliti prvo sebe da bi volio druge, ostvariti svoje ciljeve, preuzeti kontrolu nad svojim životom...

ja govoriim o načinu djelovanja koji ne polazi iz egoizma. na primjer, mogao sam iz egoizma otvoriti temu na koju će mi doći puno zlobnika koji će se rugati i puno slabih ljudi kojima bih se mogao i ja zajedno s njima narugati. takve trolerske teme su najčitanije ovdje. na primjer "volim ga i dalje iako ima druge sa strane što i ne skriva, dajem mu pola plaće" i slično, ljudi vole kad netko od sebe radi kretena na taj način, onda toj osobi objašnjavaju da tako ne treba, da se sabere, onda je malo peru da je trol, a ustvari si misle "gle, koja budala, hajde da se malo nasmijem, ovakvog kretena moraš svijećom tražiti, hvala bogu ipak nisam ovakav".

do sada samo ste ti i lola27 pokazali razumijevanje i komentirali da imate sličan problem, ali ne duže od jednog posta. ovi drugi su pisali cijele plahte. zašto? zar je ljudima tako teško priznati da su od sebe napravili majmune jer im je do nekoga bilo stalo, pa im se i taj na kraju narugao kako ih je dobro zajebao? ljudi ne vole pričati o tome.
svrbljuga is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2012., 14:36   #68
osim toga, jedna reakcija je bila u stilu "tko je još tako lud da ozbiljno priča o dobru".
ljudi nemaju kapacitet da bi uopće rasuđivali što je dobro, što je zlo i da bi se postavljali u skladu s time.
samo puštaju da ih bujica nosi. kad bi sutra zavladao nekakav putin ili još gore diktatorsko govno, oni bi se samo prilagodili i rekli "ah, pa svijetu je potrebno toliko zla da bi mogao funkcionirati":

zar ne određujemo mi svi zajedno razinu zla koju hoćemo trpjeti? zašto nam je ova baš taman, a ne manje ili više? mislimo da imamo više šansi tako?
na ovoj razini zla stvarno šansu ima 1% bogatih i par posto njihovih slugana i žbira. ostali su svi bez šanse da nešto postignu u svojim životima.
zašto vam paše? jer je razina manipulacije takva da nemate mentalni kapacitet procjenjivati što je tko stvarno napravio, pa ispada da su svi isti.

e, pa nisu.
svrbljuga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 12:37   #69
osjetila sam potrebu da nešto napišem jer idem kod psihijatra zbog ovakvih sranja.
prije sam uvijek stavljala tuđe potrebe ispred svojih, nešto tipa: netko me okrade, a ja si mislim pa neka, jadan on kad mu je novac toliko bitan u životu bolje da ne inzistiram da mi ga vrati. mislim da je to povezano nekako s preuzimanjem uloge roditelja kad se sami roditelji ponašaju kao djeca (brinemo se o roditeljima koje volimo ali su sjebani pa mislimo da o nama ovisi njihova sreća), ne znam najbolje ali je uglavnom bolesno.
ljudi me doživljavaju kao naivnu, lakovjernu... tek sam u zadnjih par godina nekako počela progledavati i shvaćati kako ljudi mogu biti zli (i ja također!) i kako treba poduzeti sve što se može da se samu sebe zaštiti jer svatko je odgovoran sam za sebe. naravno i u toj obrani treba imati granice tj. treba voljeti ljude i pomagati im zbog njihovih dobrih strana i to poticati, a u situacijama kada je netko zao prema nama treba reagirati - kako zavisi od situacije do situacije, koliko je ta osoba nama važna i jada jada, bitan je osjećaj koji imamo pri tom - asertivan.
__________________
...y tú podrás lograr que yo te quiera porque tú has sido mi única ilusión...
Opato is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 13:40   #70
Zašto ljudi lažete sami sebe? Nitko nije toliko dobar da bi tuđe potrebe stavio ispred svojih i kad dođete u takve situacije onda će te to i sami spoznati. Ovo što ste pretpostavljam nabrojili su obične isprazne geste i male stvari. Dakle, niste vi toliko dobri, eventualno ste manje loši. Ili ste slabići bez stava, ili izbjegavate odgovornost, ili se bojite isticati....
Asterion369 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 14:01   #71
Quote:
Asterion369 kaže: Pogledaj post
Zašto ljudi lažete sami sebe? Nitko nije toliko dobar da bi tuđe potrebe stavio ispred svojih i kad dođete u takve situacije onda će te to i sami spoznati. Ovo što ste pretpostavljam nabrojili su obične isprazne geste i male stvari. Dakle, niste vi toliko dobri, eventualno ste manje loši. Ili ste slabići bez stava, ili izbjegavate odgovornost, ili se bojite isticati....
nikad ništa nije jednostavno, zapravo odgovori trebaju biti jednostavno kompleksni
što kad imaš potrebu da nekome pomogneš? kad ideš na godišnji družiti se tjedan dana sa starom bakom umjesto na more ležati na plaži i kupati se. kad te ovo prvo više ispunjava i čini sretnim?

druga stvar je kad nemaš opcije da biraš kako ćeš se ponašati kad moraš biti dobar, bilo to religijski ili odgojem uvjetovano - onda se ljudi zavaravaju i mažu si oči

ali ljepota života, smisao i sreća je u ovom drugom, bar za mene i ne može me nitko uvjeriti da sam deep down sebična osoba kao i svi na svijetu - mislim da je to devijacija
__________________
...y tú podrás lograr que yo te quiera porque tú has sido mi única ilusión...
Opato is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 14:06   #72
Quote:
svrbljuga kaže: Pogledaj post
osim toga, jedna reakcija je bila u stilu "tko je još tako lud da ozbiljno priča o dobru".
ljudi nemaju kapacitet da bi uopće rasuđivali što je dobro, što je zlo i da bi se postavljali u skladu s time.
samo puštaju da ih bujica nosi. kad bi sutra zavladao nekakav putin ili još gore diktatorsko govno, oni bi se samo prilagodili i rekli "ah, pa svijetu je potrebno toliko zla da bi mogao funkcionirati":
da, mnogi ljudi isto tvrde "tko je lud učiti ako ne moraš", smatrajući da završetkom škole treba knjige baciti u smeće a mozak na pašu.. Pa nakon nekog vremena zatupiš toliko da ne znaš osnovne stvari..

Neki ljudi tvrde: " ko je lud da bude pošten? Ako imaš priliku da ukradeš, kradi!, ako ti se ukaže prilika da prevariš, varaj; ...

Ali rezultat takvih je situacija u vremenu u kojem živimo. Debilizam je na pomolu, egoizam je uveliko raširen, na kraju ćemo završiti kao "idiokrati" (ako nisi gledao taj film, toplo ti preporučujem )

Quote:
zar ne određujemo mi svi zajedno razinu zla koju hoćemo trpjeti? zašto nam je ova baš taman, a ne manje ili više? mislimo da imamo više šansi tako?
na ovoj razini zla stvarno šansu ima 1% bogatih i par posto njihovih slugana i žbira. ostali su svi bez šanse da nešto postignu u svojim životima.
zašto vam paše? jer je razina manipulacije takva da nemate mentalni kapacitet procjenjivati što je tko stvarno napravio, pa ispada da su svi isti.

e, pa nisu.
OH pazi, takva pitanja ne idu uz cajke, silikone i ronaldo frizure A takvu masu ne zanima pitanje ko su,šta su, kamo idu, šta je dobro šta je loše... Eventualno bi mogao dobiti odgovor na pitanje "ko je koga prevario?" ili "da li Lady Gaga prohodala danas u štiklama " , pa ti gledaj ko je lud a ko zbunjen
__________________
i tako dalje..
anonimni autor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 14:24   #73
Quote:
Asterion369 kaže: Pogledaj post
Zašto ljudi lažete sami sebe? Nitko nije toliko dobar da bi tuđe potrebe stavio ispred svojih i kad dođete u takve situacije onda će te to i sami spoznati. Ovo što ste pretpostavljam nabrojili su obične isprazne geste i male stvari. Dakle, niste vi toliko dobri, eventualno ste manje loši. Ili ste slabići bez stava, ili izbjegavate odgovornost, ili se bojite isticati....
Hmm..

Ima tu nešto.. Trebalo bi defnisati ZLO... Svaka je duša sklona zlu, čovjek je svejstan posljedica zla pa se trudi da je što više kontroliše..

A isto kad je u pitanju dobrota, potrebo jer definisati dobrotu.

Svaki čovjek može izvući iz sebe ono što je dobro..

Nije samo dobrota ako pomažeš baki da pređe ulicu.. i poneseš joj kese..

Ima ljudi kojima je teško biti dobar na taj način... Hoću reći, malo je lijen na tome... Ali će zato prvi uskočiti kada treba dati neku svotu novca za nekoga..
Neko možda nije ni od jednog ni od drugog, ali je u stanju fizički odbraniti nekoga ako je u potrebi..

Svi smo različiti, neko je darežljiv, neko hrabar, neko nudi lijepu riječ i osmjeh, neko brine o rodbini, neko o komšijama, neko je gostoprimljiv....

Dakle: Nikad ne možemo biti savršeni i imati ovo sve, autoru možda bolje ide pažljivo ophođenje sa drugima i sl. , ali možda nije npr. darežljiv ili gostoprimljiv, a tebi npr. ide bolje darežljivost, bez tegobe nudiš novčanu pomoć, ali nekako ti ne ide i lijen si da ugošćavaš goste...

Poanta je da svako iz sebe izvuče ono dobro.
__________________
i tako dalje..
anonimni autor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 14:30   #74
Quote:
Opato kaže: Pogledaj post
nikad ništa nije jednostavno, zapravo odgovori trebaju biti jednostavno kompleksni
što kad imaš potrebu da nekome pomogneš? kad ideš na godišnji družiti se tjedan dana sa starom bakom umjesto na more ležati na plaži i kupati se. kad te ovo prvo više ispunjava i čini sretnim?

druga stvar je kad nemaš opcije da biraš kako ćeš se ponašati kad moraš biti dobar, bilo to religijski ili odgojem uvjetovano - onda se ljudi zavaravaju i mažu si oči

ali ljepota života, smisao i sreća je u ovom drugom, bar za mene i ne može me nitko uvjeriti da sam deep down sebična osoba kao i svi na svijetu - mislim da je to devijacija
Opato, kao što rekoh-postoje ljudi koji posjeduju više empatije od drugih. Sebično je i oholo automatski se zbog toga smatrati dobrom osobom. Možda ovi drugi nikad nisu imali dovoljno roditeljske ljubavi u djetinjstvu pa nisu nikad bili u stanju niti razviti je, možemo li ih zato tako olako osuđivati a sebe uzdizati na pijedestal?
OK, odlučio si se za baku umjesto za komociju. Oprosti, ali to te po meni samo čini čovjekom. Da si odlazak na more odlučio žrtvovati nauštrb brige za nekog starog čangrizavog starca sa zadahom čiji stan vonja po mokraći i lijekovima i koji ti još nije u rodu! On to ne bi cijenio, a ti ne bi imao potrebu da se nekome pohvališ svojim dobročinstvom!? E vidiš, u tom slučaju bi bio dobra osoba. Ali znaš što? Takva osoba ne postoji! Ti sebe smatraš dobrim samo zato jer još nisi zapao u dovoljno veliko iskušenje koje bi te razotkrilo. Do tad se ipak smatraj samo manje lošim.
Pozdrav
Asterion369 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 14:41   #75
Quote:
Asterion369 kaže: Pogledaj post
Opato, kao što rekoh-postoje ljudi koji posjeduju više empatije od drugih. Sebično je i oholo automatski se zbog toga smatrati dobrom osobom. Možda ovi drugi nikad nisu imali dovoljno roditeljske ljubavi u djetinjstvu pa nisu nikad bili u stanju niti razviti je, možemo li ih zato tako olako osuđivati a sebe uzdizati na pijedestal?
OK, odlučio si se za baku umjesto za komociju. Oprosti, ali to te po meni samo čini čovjekom. Da si odlazak na more odlučio žrtvovati nauštrb brige za nekog starog čangrizavog starca sa zadahom čiji stan vonja po mokraći i lijekovima i koji ti još nije u rodu! On to ne bi cijenio, a ti ne bi imao potrebu da se nekome pohvališ svojim dobročinstvom!? E vidiš, u tom slučaju bi bio dobra osoba. Ali znaš što? Takva osoba ne postoji! Ti sebe smatraš dobrim samo zato jer još nisi zapao u dovoljno veliko iskušenje koje bi te razotkrilo. Do tad se ipak smatraj samo manje lošim.
Pozdrav
sve mi je jasno i slažem se i hvala ti na zanimljivom odgovoru koji će mi pomoći da se dalje razvijam.
__________________
...y tú podrás lograr que yo te quiera porque tú has sido mi única ilusión...
Opato is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 17:51   #76
isto tako mi nije bila namjera istaknuti kako sam dobra osoba premda si mi ukazao na nešto što je istinito a nisam si priznavala i sada se osjećam lakše!,

nego ono što me čini sretnom kao čovjekom, a to je nešto pozitivno među ljudima - nešto konstruktivno. tako da imam i ja more svojih loših karakteristika, ali one me ne čine sretnom nego me tjeraju da idem psihijatru...
__________________
...y tú podrás lograr que yo te quiera porque tú has sido mi única ilusión...
Opato is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 18:06   #77
Quote:
Asterion369 kaže: Pogledaj post
Opato, kao što rekoh-postoje ljudi koji posjeduju više empatije od drugih. Sebično je i oholo automatski se zbog toga smatrati dobrom osobom. Možda ovi drugi nikad nisu imali dovoljno roditeljske ljubavi u djetinjstvu pa nisu nikad bili u stanju niti razviti je, možemo li ih zato tako olako osuđivati a sebe uzdizati na pijedestal?
OK, odlučio si se za baku umjesto za komociju. Oprosti, ali to te po meni samo čini čovjekom. Da si odlazak na more odlučio žrtvovati nauštrb brige za nekog starog čangrizavog starca sa zadahom čiji stan vonja po mokraći i lijekovima i koji ti još nije u rodu! On to ne bi cijenio, a ti ne bi imao potrebu da se nekome pohvališ svojim dobročinstvom!? E vidiš, u tom slučaju bi bio dobra osoba. Ali znaš što? Takva osoba ne postoji! Ti sebe smatraš dobrim samo zato jer još nisi zapao u dovoljno veliko iskušenje koje bi te razotkrilo. Do tad se ipak smatraj samo manje lošim.
Pozdrav
kako ne postoji?

ima puno ljudi koji se brinu za stare i nemoćne, preko raznih udruga i na druge načine, a da im to nije posao - kao medicinskim sestrama - ili iz računice. a branitelji dragovoljci koji su išli sami braniti zemlju s nekom puškicom i spašavali ljude od koljača, riskirajući i svoj život? zar bi ti staru i nemoćnu osobu ostavio da je zakolju četnici samo zato da ne bi sebe ugrozio? istina, nije to većina ljudi, ali ih ima i bilo je.
svrbljuga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 18:07   #78
Ma ja ti imam prilično mračno gledište na sve pa me nemoj preozbiljno shvaćati. Uvjeravam se da je to čista racionalnost a najčešće s time nema veze. Sve se svodi na onu polu-praznu/punu čašu i kako gledamo na istu. Propale ambicije i snovi, životna razočaranja...tko zna što nas je sve dovelo do takvog gledišta. Jasno da ima dobrih ljudi i jasno da ima onih koji u svemu mogu pronaći neku zamjerku-ameri takve nazivaju "negative nancy" i treba ih izbjegavati pod svaku cijenu

P.S. Oprosti što sam ti se obraćao u muškom licu, tek naknadno sam vidio tvoj raniji upis
Asterion369 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 18:22   #79
izgleda da je problem što su društvene vrijednosti poljuljane. nema više imperativa da se bude dobar član zajednice i svatko za sebe određuje što znači "biti dobar" i kome želi pomagati. u kapitalizmu egoizam je gotovo vrlina, ne samo da se tolerira. moramo se na to naučiti ako želimo živjeti u takvom društvu. također si kao pojedinac zaštićen više nego kod nas, ali i više si odgovoran ako pogriješiš - nema povlastica za privilegirane u načelu; i paris hilton i lindsey lohan mogu u zatvor ili biti kažnjene na drugi način, društveno korisnim radom na primjer.

dakle, zakon je propisao jasne granice egoizmu, gdje on postaje kriminalan, a sve ostalo je dopušteno.

iskorištavanje ljudi je u kapitalizmu dopušteno - ako si predobar i ne znaš zaštititi svoje interese, sam si sebi kriv. ili ako si premekan, preslab, prenaivan... ako si amy winehouse koju iskoriste pohlepni menadžeri a ona sebe samu sredi. moraš o svemu biti informiran; ako nisi, nađi odvjetnika i plati. u kapitalizmu nema milosti; evo baš čitam nedavno kako su izvršili smrtnu kaznu u texasu nad tipom koji ima IQ 61, ali nije mu pomoglo da se izvlači na mentalnu zaostalost - kazna je izvršena.
svrbljuga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 19:21   #80
da, ali i u toj dobroti treba biti neki balans da ne završimo kao u jednom filmu kak je cura bila altruistična prema životinjama i nije imala mjeru pa je živila s čoporom pasa u neljudskim uvjetima. to pomanjkanje dobrote neke onda odvede u drugu krajnost, tako da treba zadovoljavati i svoje potrebe kakve god one bile dok god nekoga drugoga ne ugrožavamo.

meni se ova pjesma nekako uklapa:

http://www.youtube.com/watch?v=nkvLq0TYiwI
__________________
...y tú podrás lograr que yo te quiera porque tú has sido mi única ilusión...
Opato is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:30.