Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.12.2006., 20:33   #1
Exclamation Tko nasljeđuje, koliko, kako i zašto?

Imam veliki problem. Nedavno mi je umro suprug s kojim nisam živjela više od dvije godine, ali nismo bili rastavljeni. Nakon ostavinske rasprave sam saznala da je on nedavno uzeo veliki zajam. Budući da su moja i njegova nepunoljetna djeca nasljedila njegovu penziju, da li to znači da su nasljedila (oni ili ja) i taj dug? Po zakonu navodno ne možeš nasljediti vise dugo od vrijednosti ostalog nasljedstva. Pitanje je da li to sto smo bili službeno oženjeni u trenutku njegove smrti mijenja išta u tom pogledu i da li se penzija isto računa kao nasljedstvo?
Trenutno razmišljam da li bi bilo vrijedno konzultirati odvjedtnika pa bih bila zahvalna na bilo kakvoj dodatnoj informaciji ili preporuci.
Puno hvala.
 
Odgovori s citatom
Old 20.01.2007., 17:14   #2
Quote:
dadodudo kaže: Pogledaj post
Imam veliki problem. Nedavno mi je umro suprug s kojim nisam živjela više od dvije godine, ali nismo bili rastavljeni. Nakon ostavinske rasprave sam saznala da je on nedavno uzeo veliki zajam. Budući da su moja i njegova nepunoljetna djeca nasljedila njegovu penziju, da li to znači da su nasljedila (oni ili ja) i taj dug? Po zakonu navodno ne možeš nasljediti vise dugo od vrijednosti ostalog nasljedstva. Pitanje je da li to sto smo bili službeno oženjeni u trenutku njegove smrti mijenja išta u tom pogledu i da li se penzija isto računa kao nasljedstvo?
Trenutno razmišljam da li bi bilo vrijedno konzultirati odvjedtnika pa bih bila zahvalna na bilo kakvoj dodatnoj informaciji ili preporuci.
Puno hvala.
Mislim da ne nasljedjujes njegov dug jer je kreditor osigurao da u slučaju nevraćanja kredita plaća jamac ili hipoteka, odnosno u rijeđem slučaju da mu se oprosti dug u što je malo za povjerovat.
__________________
Ako se mora, nije teško, dakle, ako je teško, ne mora se!
mike06 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 23:02   #3
nasljeđivanje dugova

Quote:
mike06 kaže: Pogledaj post
Mislim da ne nasljedjujes njegov dug jer je kreditor osigurao da u slučaju nevraćanja kredita plaća jamac ili hipoteka, odnosno u rijeđem slučaju da mu se oprosti dug u što je malo za povjerovat.
Nasljednici nasljeđuju kako imovinu tako i dugove ostavitelja ali do visine naslijeđenog dijela!
StreetCleaner is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 02:09   #4
Quote:
dadodudo kaže: Pogledaj post
Nakon ostavinske rasprave sam saznala da je on nedavno uzeo veliki zajam.
Prije svega moraś saznati (iz ugovora) da li je zajam bio osiguran u slućaju smrti zajmoprimca.
Ako je bio osiguran ne moraś se brinuti.
__________________
AUTOBANIRAN - iz vlastitog izbora vise ne sudjelujem na forum.hr u znak protesta, radi nezasluzenog kartona od 100 bodova, koji me je direktno odveo u moj prvi ban.
Ponosan sam, da je moj kompletni post „vrijedan” 100 bodova, bio odbrana nevine Djece od tih politicara, koji ne donose zakone u prilog dobra Djece, nego njih samih, tj da im takvi zakoni generiraju dodatne glasove na izborima.
Benny is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 16:09   #5
ostavina-hitno molim savjet

Moji roditelji su za zivota prepisali stan u centru zg mome bratu u potpunosti i kucu na moru meni nisu ostavili nista iz razloga sto sam boravio vani pod izrekom da ih je on pomagao, bio s njima i sl i da sam ja materijalno obezbijedjen a on kao nije .Ja sam izricito trazio barem da mi daju polovinu kuce na moru medjutim oni ni to nisu mi dali vec su prepisali sve tom mom mladjem bratu i valjda je sve to vec zavrseno uknjizeno ili kak vec to ide
Koja su moja prava i da li imam ikakvih prava
zagrebmax is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 16:15   #6
Quote:
zagrebmax kaže: Pogledaj post
Moji roditelji su za zivota prepisali stan u centru zg mome bratu u potpunosti i kucu na moru meni nisu ostavili nista iz razloga sto sam boravio vani pod izrekom da ih je on pomagao, bio s njima i sl i da sam ja materijalno obezbijedjen a on kao nije .Ja sam izricito trazio barem da mi daju polovinu kuce na moru medjutim oni ni to nisu mi dali vec su prepisali sve tom mom mladjem bratu i valjda je sve to vec zavrseno uknjizeno ili kak vec to ide
Koja su moja prava i da li imam ikakvih prava
imas pravo na nužni dio... sto bi bilo pola od polovice koju bi nasljedio po zakonu da nije bilo raspolaganja...
taj nuzni dio mozes traziti jedino tako da pokrenes tuzbu...
dugokontov is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 17:21   #7
jedan nepravni savjet.pokušaj u prvom redu popričati sa bratom.to ti je najbliži rod,a i znaš ono krv nije voda.ako ne ide traži nužni dio
pensasuhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 18:02   #8
ostavina

Naime ,radi se o tom da roditelji jos zive i koriste i stan i kucu na moru samo je u svim papirima u gruntovnici bratovo ime kao on je vlasnik
Ne znam kak su to uradili ali cini se da su imali dobrog odvjetnika
Pokusao sam sa bratom pricati ali on je jako agresivan po tom pitanju i ne zelim da se upustam u rasprave...
Ne znam kakva su moja prava i da li ih ja uopce vise imam kad je sve to tak fino isplanirano i sredjeno od mojih najmilijih Zahvaljujem
zagrebmax is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 18:05   #9
o ostavini se radi nakon sto netko (ostavitelj) UMRE.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 18:07   #10
Najbolje ti je da angažiraš odvjetnika.
Ako su roditelji, recimo, fiktivno prodali tvome bratu spomenute nekretnine, onda nemaš ništa. Ako su mu darovali, onda u složenom procesu možeš tražiti svoj nužni dio.
Opetujem, najbolje je uzeti odvjetnika specijaliziranog za takve stvari, utvrditi činjenice, pa onda vidjeti što i kako dalje.
LakatBradePedaljMuza is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 20:30   #11
Quote:
dugokontov kaže: Pogledaj post
imas pravo na nužni dio... sto bi bilo pola od polovice koju bi nasljedio po zakonu da nije bilo raspolaganja...
taj nuzni dio mozes traziti jedino tako da pokrenes tuzbu...
da ali nakon njihove smrti postavljaš u ostavinskom postupku zahtjev za dodjelu nužnog dijela jer darovana nekretnina ulazi u ostavinsku masu tj. tražiš povrat dara radi namirenja nužnog dijela
StreetCleaner is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 13.11.2008., 20:38   #12
Street, spamas temu zaboravljenim, prastarim postovima van konteksta. Molim te da prestanes.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 11:38   #13
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Street, spamas temu zaboravljenim, prastarim postovima van konteksta. Molim te da prestanes.
Zašto?
Očito na neka pitanje nije dan odgovor, a na neka pitanja je dan odgovor koji je sporan. Mislim da je korisno da se na sve odgovori, ne samo radi postavljača pitanja već i radi svih drugih koji mogu doći u istu situaciju.
kraftwerk is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2007., 11:32   #14
Quote:
zagrebmax kaže: Pogledaj post
Moji roditelji su za zivota prepisali stan u centru zg mome bratu u potpunosti i kucu na moru meni nisu ostavili nista iz razloga sto sam boravio vani pod izrekom da ih je on pomagao, bio s njima i sl i da sam ja materijalno obezbijedjen a on kao nije .Ja sam izricito trazio barem da mi daju polovinu kuce na moru medjutim oni ni to nisu mi dali vec su prepisali sve tom mom mladjem bratu i valjda je sve to vec zavrseno uknjizeno ili kak vec to ide
Koja su moja prava i da li imam ikakvih prava
Ovdje se radi ili o darovnom ugovoru ili o ugovoru o dosmrtnom uzdržavanju. Ako se radi o darovnom ugovoru imas pravo na nužni dio, ali ako su napravili ugovor o dosmrtnom uzdržavanju onda nemas pravo ni na nužni dio, tj. neces dobiti nista, i pravno ne možes ništa, u ugovoru stoji da on njih uzdržava do njihove smrti, zauzvrat oni njemu prepisuju nekretnine koje su navedene u ugovoru.
vegeta1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 17:51   #15
par pitanja iz nasljednog

kolege, pomoc
ucim upravo gp, a neke sitnice iz nasljednog mi ne sjedaju bas. mozda ih samo gledam iz krivog kuta pa mi pomozite da ih sagledam na drugi nacin

(ovo se sve odnosi na tekst u knjizi klaric-vedris)
1. kod nasljedjivanja bracnog druga navedeno je da brak mora biti valjan da bi se moglo nasljedjivati, a u slucaju rastave ili ponistenja prezivjeli br. drug ne nasljedjuje, da gubi pravo na nasljedjivanje ako je ostavitelj za zivota 'pokrenuo' razvod, ponistaj...bla bla.
pitanje: sto ako je drugi br. drug pokrenuo postupak razvoda ili ponistenja? je li taj brak valjan dok nije formalno okoncan ili ipak nije valjan?

2. kod nacela prijenosa (zakonsko nasljedjivanje) pise da potomak koji je umro nakon ostavitelja i sam postaje nasljednik i svoje pravo prenosi na svoje nasljednike...
valjda se misli da postaje ostavitelj...?

3. kod odgovornosti nasljednika za dugove pise da nasljednik odgovara do visine nasljedstva i to i svojom i nasljedjenom imovinom (u zakonu to ne pise), a svrha toga je da se nasljednik ne dovede u tezi polozaj od onog u kojem bi bio na nije naslijedio.
pitanje- pa ako odgovara svojom imovinom onda i moze biti u losijem polozaju, ne?

eto
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 19:10   #16
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
pitanje: sto ako je drugi br. drug pokrenuo postupak razvoda ili ponistenja? je li taj brak valjan dok nije formalno okoncan ili ipak nije valjan?
Pod drugi mislis na bračnog druga od ostavitelja ?
Valjda bi brak trebao biti valjan dok sud ne donese presudu o poništenju ili razvodu koja je postala pravomoćna-

Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
3. kod odgovornosti nasljednika za dugove pise da nasljednik odgovara do visine nasljedstva i to i svojom i nasljedjenom imovinom (u zakonu to ne pise), a svrha toga je da se nasljednik ne dovede u tezi polozaj od onog u kojem bi bio na nije naslijedio.
pitanje- pa ako odgovara svojom imovinom onda i moze biti u losijem polozaju, ne?eto
Ehm,koliko se ja sjećam ovoga,nasljednik je imao pravo birati iz cije ce se imovine naplatiti potraživanja. Dakle dobio je u nasljedstvo sliku vrijednu 50 000 kn,a on misli da ce vrijednost slike rasti. I on plati dugove iz svoje imovine a sliku ostavi sebi. Molim nekoga da me ispravi ako sam krivo shvatio.
Znaci moze odgovarati svojom imovinom,ali maksimalno do vrijednosti nasljedenog dijela.
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 19:20   #17
Quote:
morski2 kaže: Pogledaj post
Pod drugi mislis na bračnog druga od ostavitelja ?
Valjda bi brak trebao biti valjan dok sud ne donese presudu o poništenju ili razvodu koja je postala pravomoćna-
valjda mi nije dovoljno


Quote:
morski2 kaže: Pogledaj post
Ehm,koliko se ja sjećam ovoga,nasljednik je imao pravo birati iz cije ce se imovine naplatiti potraživanja. Dakle dobio je u nasljedstvo sliku vrijednu 50 000 kn,a on misli da ce vrijednost slike rasti. I on plati dugove iz svoje imovine a sliku ostavi sebi. Molim nekoga da me ispravi ako sam krivo shvatio.
Znaci moze odgovarati svojom imovinom,ali maksimalno do vrijednosti nasljedenog dijela.
ahaaaaaaaaa
e tak na primjeru mi je jasno. hvala

ovo za prijenos je na 727.str.
mislim, kuzim ja sta su oni htjeli reci, ali mi nekako ta formulacija ne zvuci najspretnije
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 19:37   #18
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
valjda mi nije dovoljno

A davno sam polagao stvarno i nasljedno,tako da mi sjecanje bas i nije najbolje
Tako da za svaki slucaj provjeri ovo sa Vojkeyem ,Larom ili Eli
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 19:12   #19
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post

2. kod nacela prijenosa (zakonsko nasljedjivanje) pise da potomak koji je umro nakon ostavitelja i sam postaje nasljednik i svoje pravo prenosi na svoje nasljednike...
valjda se misli da postaje ostavitelj...?
Valjd se mislilo da postaje nasljednik imovine svojih roditelja,a u odnosu na svoju djecu on bi trebao biti ostavitelj.
ajde mi javi na kojoj je stranici da i ja pogledam
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2007., 20:23   #20
Quote:
morski2 kaže: Pogledaj post
Valjd se mislilo da postaje nasljednik imovine svojih roditelja,a u odnosu na svoju djecu on bi trebao biti ostavitelj.
ajde mi javi na kojoj je stranici da i ja pogledam

da, ako taj potomak umre nakon ostavitelja, onda ono što bi on naslijedio da nije umro prije završetka ostavinskog postupka, naslijeđuju njegovi nasljednici ali samo onoliko koliko bi on dobio od svog ostavitelja da nije umro - zato se i kaže da on prenosi svoje pravo na svoje nasljednike.
Eli_jana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:49.