Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.11.2009., 19:55   #2001
Quote:
cagedbaby kaže: Pogledaj post
Je l' možda netko zna odakle je prezime Mikecin i kako je nastalo? Zahvaljujem.
Mikecini su porijeklom iz zadarskog područja, i Hrvati su. Po popisu iz 2001. kod nas je bilo 72 Mikecina, i to u Zadru 27, Zagrebu 16, Novigradu 14, Sv. Filipu i Jakovu 7, Biogradu 5 i dr.

Prezime je nastalo od imena Mikec, a to od Mikael ili Mihovil. Od imena Mikael nastala su i hrvatska prezimena Mikek, Mikela, Mikelec, Mikelenić, Mikelić, Mikelin, Mikan, Mikanović, Mikas i sl.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 14:58   #2002
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Mikecini su porijeklom iz zadarskog područja, i Hrvati su. Po popisu iz 2001. kod nas je bilo 72 Mikecina, i to u Zadru 27, Zagrebu 16, Novigradu 14, Sv. Filipu i Jakovu 7, Biogradu 5 i dr.

Prezime je nastalo od imena Mikec, a to od Mikael ili Mihovil. Od imena Mikael nastala su i hrvatska prezimena Mikek, Mikela, Mikelec, Mikelenić, Mikelić, Mikelin, Mikan, Mikanović, Mikas i sl.
U Zagorju u mjestu Konjšćina ima prezime Mikac zabilježeno oko 1820.godine.
mustricolaris is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 17:07   #2003
@ cagedbaby

Postoji muško ime Mikeca (od Mikail), i Mikecin je vjerojatno nastalo od njega, kao što su prezimena Nikolin, Perišin, Barišin, Đuričin nastala od Nikola, Periša, Bariša, Đurica.

Quote:
vavi kaže: Pogledaj post
Zanima me odakle potječu prezimena Pinjuh i Bečić.
Pinjusi su najvećim dijelom iz Hercegovine, i Hrvati su. U proteklih sto godina razmjerno ih se najviše rodilo u Širokom Brijegu. Danas ih kod nas živi oko 230, najviše u Zagrebu - oko 90, Splitu, Đakovu i Slavonskom Brodu po 15, Rijeci 10. - Prezime je nastalo vjerojatno od glagola pinjugati, koji znači zakerati, dosađivati.

Bečići su najčešće Hrvati s područja Splita, a manjim su dijelom porijeklom Bošnjaci iz Cazinske krajine (BiH). U Hrvatskoj ih danas živi oko 340, najviše u Splitu - oko 90, Srinjinama 80, Zagrebu 50, Tugarama 20, Dubrovniku 15. - Prezime je nastalo od imena od milja Beko (a to od imena Berislav, Benedikt, Besim, Bešir i dr.).

Zadnje uređivanje Shain : 11.11.2009. at 17:19.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 11:12   #2004
Pozdrav
Da li mi neko može nešto reći o porijeklu prezimena Buzov.
Unaprijed zahvaljujem.
loki_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2009., 11:26   #2005
zanima me porijeklo i značenje prezimena Biber.....
marina1991 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 19:29   #2006
Prezime Bujanić

Zanima me prezime Bujanić..pa ako biste mogli nešto o njemu reći..hvalaaa
Danijela_Nella is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2009., 22:01   #2007
Quote:
loki_st kaže: Pogledaj post
Pozdrav
Da li mi neko može nešto reći o porijeklu prezimena Buzov.
Unaprijed zahvaljujem.
Buzov je prezime iz Dalmatinske Zagore. Nije mi knjiga pri ruci pa u ponedeljak kad bude dobiješ detaljnije. Ako pitaš koja knjiga : "Povijest Dalmatinske Zagore".
Dakako da ima i u drugim knjigama o tom prezimenu....
mustricolaris is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 20:51   #2008
@ Shain

hvala!
cagedbaby is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2009., 12:31   #2009
Quote:
1+1=11 kaže: Pogledaj post
Je l' ima još nešto o prezimenu Jurić, ili je ovo dovoljno?
http://www.ogorje.net/prezime/juric/66.html
Jurići su dobrim dijelom porijeklom iz srednje Bosne, neki su iz Dalmacije (područje Šibenika i Knina) ili Hercegovine, i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 11800, i to u Zagrebu oko 1800, Splitu 800, Vinkovcima 300, Osijeku 250, Rijeci 200. - Izvedeno je od imena Jure, kao i prezimena Jurec, Jurečić, Jurek, Jurendić, Jurenić, Jureša, Jureško, Jureta, Juretin, Jurinec, Jurčić, Jurica, Juričev i dr.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 00:47   #2010
pozdrav
zna li netko nesto o prezimenu Rašperger??
miha916 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 03:20   #2011
Quote:
ulagačica1983 kaže: Pogledaj post
Što se zna o prezimenu Alilović?
Prema "Enciklopediji hrv. prezimena" Alilovići su najvećim dijelom porijeklom iz Hercegovine. Pretežno su Hrvati, a ima i Bošnjaka. U proteklih sto godina razmjerno ih se najviše rodilo u Ljubuškom. U Hrvatskoj ih danas živi oko 430, i to u Zagrebu oko 90, Privlaci kraj Vinkovaca 40, Splitu 30, Slavonskom Brodu 25, Vinkovcima 20.

Prezime je nastalo od bošnjačkog imena Halil, koje na arapskom jeziku znači "vjeran prijatelj". Od istog imena u Hrvatskoj ima i ovih prezimena: Halilović, Alić, Alilković, Halilčević, Halilić, Halilagić i dr. - Blizu Sinja ima selo Alići, a blizu Požege je selo Alilovci.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 04:20   #2012
Quote:
ole_boY kaže: Pogledaj post
Koliko mi je poznato korijen loze Majića je Dalmatinska Zagora i zapadna Hercegovina jer prezime Majić najčešće se može susresti od Sinja preko Imotskog do Ljubuškog u zapadnoj Hercegovini. Malo sam istraživao i došao do podataka da su se Majići iz okolice Sinja vremenom naseljavali bliže primorju zbog razvoja gradova i zbog socijalno-ekonomskih migracija. Dok su neki od Majića u zapadnoj Hercegovini nakon drugog svjetskog rata trbuhom za kruhom otišli u Slavoniju i tamo ostali i naselili se pa tako u Slavoniji sada imamo veliku populaciju sa prezimenom Majić. Nedavno sam upoznao i jednog Majića koji je već treća ili četvrta generacija Majića u okolici Konjica također mi je rekao da je njegov pradjed došao u okolicu Konjica iz Vitine i da se ta populacija bila toliko raširila da su već imali zaselak Majići. No nakon rata 1990-1995 Majići iz okolice Konjica vjerojatno su se razišli po svijetu kao i svi Hrvati iz okolice Konjica.

Po svim mojim saznanjima prezime Majić je čisto Hrvatsko prezime jer nisam uspio naići nigdje na Srbina ili Muslimana sa prezimenom Majić. Što nije slučaj sa nekim drugim hrvatskim prezimenima npr. Petrovića ima i Srba i Hrvata; Filipovića ima i Muslimana i Hrvata; Pavlovića ima i Muslimana i Hrvata; Kovač ima i Hrvata i Muslimana itd..............

Ako netko ima neka šira saznanja može mi javiti na e-mail
[email protected]

hahaah...pogledaj imenik još jednom...Majići, Bajina Bašta, Srbija...divni ljudi
snop is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 04:28   #2013
evo nekih koji su išli sa mnom u školu (mada u pitanju je Beograd) , pa vidite jel ima i kod vas tako nekih: Perić, Gavrilović, Vujić, Zmijanjac, Ćatić, Kadijević, Đokić, Arsenović, Hajdin, Jovanović, Simić, Pilipenko, Stanković, Pavlović, Korać, Jeneckov, Polić, Dejanović, Marić, Matić, Pištalo, Stošić, Dimitrijević, Kosić...?
snop is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 09:29   #2014
Lightbulb

Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Nema baš nikakve teorije da je Židov. Što bi Židov radio u Velikom Trgovišću među dudecima Jednostavno nema logike

Joj, bedaček, Dudek je Podravec, a VT je v Zagorju. A Židova je bilo posvuda, pa i u Zagorju (npr., Ruža Klein, prva Meštrovićeva zakonita, rođena je u jednom selu u blizini Trakošćana).


I veli se dudeki.
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 10:26   #2015
Quote:
Ave Cesare kaže: Pogledaj post
Je l' zna netko odakle potječe prezime Novosel, i što znači?
Prezime Novosel znači doseljenik, pridošlica, a dobivali su ga novi ljudi u nekom selu, najčešće izbjeglice pred Turcima, kmetovi koji su pobjegli od feudalca, ili osobe koje su sklanjale pred zaraznim bolestima. Dobivali su i prezimena Novoselec, Novoselić, Novoselović, Novoselnik, Novinščak, Novaček, Novokmet, Novogradec, Novak, Novačić, Novinac i sl. - Ova se prezimena posvuda javljaju u isto vrijeme (16.-18. stoljeće).

Novoseli su dobrim dijelom iz Lepoglave, a neki iz Siska, i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 5100, i to najviše u Zagrebu - oko 1000, Karlovcu i Trnovcu kraj Varaždina po 130, Jastrebarskom 120, Samoboru 100.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2009., 15:24   #2016
Shain, hvala! Moji preci sa prezimenom Balasko su ziveli u Beogradu jos od 1870 i neke godine, a o poreklu nisam znala nista. Jos jednom, hvala!
snave183 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2009., 04:41   #2017
Exclamation

Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Novoseli su dobrim dijelom iz Lepoglave,
Kaj stvarno?! Pa onda su se dobrano raselili, jer danas ih tam gotovo i nema (osim ak nije koji zalutal u zatvor ).
__________________
"Drže se jarani, drže se zemljaci, opet su u igri osobeni znaci." # "Don't marry her, fuck me!"#
Dijete Cvijeća is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2009., 04:54   #2018
Quote:
snop kaže: Pogledaj post
evo nekih koji su išli sa mnom u školu (mada u pitanju je Beograd) , pa vidite jel ima i kod vas tako nekih: Perić, Gavrilović, Vujić, Zmijanjac, Ćatić, Kadijević, Đokić, Arsenović, Hajdin, Jovanović, Simić, Pilipenko, Stanković, Pavlović, Korać, Jeneckov, Polić, Dejanović, Marić, Matić, Pištalo, Stošić, Dimitrijević, Kosić...?
Ima-Perić, Gavrilović, Vujić,Simić,Stanković, Pavlović,Polić,Marić,Matić,Stošić
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2009., 10:47   #2019
Quote:
_Tin@_ kaže: Pogledaj post
Zna netko za prezimena Opačak i Majstorić?
Opačci su najvećim dijelom iz Bosanske Posavine, a neki iz Čitluka (BiH) ili Vrgorca, i Hrvati su. Danas ih kod nas živi oko 1300, i to najviše u Slavonskom Brodu - oko 500, Zagrebu 140, Osijeku 70, Makarskoj 35, Trogiru 30. - Prezime je nastalo od pridjeva opak (=ljut, žestok i sl.). Od iste su riječi nastala i prezimena Opakić, Opaković i Opačić.

Majstorići su najvećim dijelom iz Bosanske Posavine, i Hrvati su. U Hrvatskoj ih danas živi oko 110, u Slav. Brodu oko 60, Topuskom 10, Sisku i Karlovcu po 6, Petrinji 5. - Od riječi majstor izvedena su i prezimena Majstorović, Majstrović, Majsterić i dr.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2009., 14:32   #2020
Jel mi moze neko reci odkuda potjece prezime Tomašević? i gdje je najprostranjenije? hvala
CardiffCity is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:58.