Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2007., 23:32   #1
Ne/Pravomocna presuda

Moze li mi netko objasniti razliku izmedju pravomocne i nepravomocne presude. Hvala.
klinsider is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2007., 23:50   #2
Quote:
klinsider kaže: Pogledaj post
Moze li mi netko objasniti razliku izmedju pravomocne i nepravomocne presude. Hvala.
PRavomoćna presuda je ona koja je stupila na snagu i može se napadati samo izvanrednim pravnim lijekovima,a nepravomoćna još nije stupila na snagu i može se napadati i redovnim i izvanrednim pravnim lijekovima
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2007., 23:55   #3
Quote:
morski2 kaže: Pogledaj post
PRavomoćna presuda je ona koja je stupila na snagu i može se napadati samo izvanrednim pravnim lijekovima,a nepravomoćna još nije stupila na snagu i može se napadati i redovnim i izvanrednim pravnim lijekovima

i pravomoćna presuda je res judicata a pravomoćnost nastupa u 3 slučaja:

1 kada se ne može izjaviti žalba
2. kada viši sud odluči o žalbi
3. kada istekne rok za žalbu

sunčani pozdrav iz Opatije
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 00:44   #4
Quote:
Morski. kaže: Pogledaj post
PRavomoćna presuda je ona koja je stupila na snagu i može se napadati samo izvanrednim pravnim lijekovima,a nepravomoćna još nije stupila na snagu i može se napadati i redovnim i izvanrednim pravnim lijekovima
NE! Pravomoćna presuda je ona koja se ne može više pobijati žalbom! Ovo što ti spominješ "stupila na snagu" ne možeš upotrijebiti u ovom svojstvu kojem si napisao jer sama presuda izaziva pravne učinke prema strankama od trenutka dostave prijepisa presude a sud veže od trenutka objave, a ako se presuda ne objavljuje, onda od trenutka kada je sud otpravi!!! Dakle, ne može se reći da ona "stupa na snagu" tek po pravomoćnosti!!! Ona proizvodi pravne učinke od momenata koje sam naveo, iz 2 razloga - stranke veže od trenutka dostave jer tada počinje za njih teći rok za žalbu, a sud od navedenog momenta objave odnosno otpravka presude ne može više mijenjati svoju presudu, makar je uočio da je ona nepravilna!!!

Iz tog razloga presuda proizvodi svoje učinke i prije pravomoćnosti!!!
pravnik 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2010., 16:39   #5
Quote:
Morski. kaže: Pogledaj post
PRavomoćna presuda je ona koja je stupila na snagu i može se napadati samo izvanrednim pravnim lijekovima,a nepravomoćna još nije stupila na snagu i može se napadati i redovnim i izvanrednim pravnim lijekovima
Dakle, nepravomoćna presuda, ako sam dobro razumio, se može i prije pravomoćnosti napadati izvanrednim pravnim lijekovima (ponavljanje postupka) ako se nepravomoćna odluka suda temelji na ispravi koja je krivotvorena ili u kojoj je ovjeren neistinit sadržaj .
dpunos is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 01:34   #6
U sto ste brzi Hvala.
Vec kuzim. To je presuda, ali je "ne"pravomocna jer jos imas vremena se zalit na nju.

A kako dugo treba, da iz nepravomocne nastane pravomocna. Samo rok za zalbu ili....?
klinsider is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 07:13   #7
Quote:
klinsider kaže: Pogledaj post
U sto ste brzi Hvala.
Vec kuzim. To je presuda, ali je "ne"pravomocna jer jos imas vremena se zalit na nju.

A kako dugo treba, da iz nepravomocne nastane pravomocna. Samo rok za zalbu ili....?
da
vukovarac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2007., 10:18   #8
Ako žalba nije izjavljena, protekom roka u kojemu se ista može izjaviti.
Ako se žalba uopće ne može izjaviti, donošenjem presude protiv koje ne postoji mogućnost ulaganja žalbe.
Ako je žalba izjavljena, donošenjem presude višeg suda kojom se preinačuje presuda nižeg suda. Ako se predmet vraća na ponovno odlučivanje, protiv nove presude nižeg suda opet postoji mogućnost podnošenja žalbe.
Danchy55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 00:17   #9
Quote:
Danchy55 kaže: Pogledaj post
Ako se žalba uopće ne može izjaviti, donošenjem presude protiv koje ne postoji mogućnost ulaganja žalbe.
Ma navedi mi protiv koje nepravomoćne presude se ne može izjaviti žalba!!! Kakve gluposti pišete ti i Lara na forumu!!!
pravnik 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 00:47   #10
Quote:
pravnik kaže: Pogledaj post
Ma navedi mi protiv koje nepravomoćne presude se ne može izjaviti žalba!!! Kakve gluposti pišete ti i Lara na forumu!!!
A da li ti čitaš što piše:

i pravomoćna presuda je res judicata a pravomoćnost nastupa u 3 slučaja:

1 kada se ne može izjaviti žalba


Ako se protiv neke presude ne može izjaviti žalba onda je ta presuda pravomoćna.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 18:52   #11
opcinski gradjanski sud u zg priznao je rjesenjem presudu stranog suda. Rjesenje je dostavljeno stranci jos pocetkom sijecnja. Rok za eventualnu zalbu je 15 dana, a i rjesenje se moralo prevesti radi dostave suprotnoj strani.... Nitko se nije zalio, ali jos uvijek je nemoguce dobiti od suda klauzulu pravomocnosti....jedini odgovor od suda je: joj, to vam ide sporo?!?!? ali nist o detaljima, sta to ide sporo?!?!? zna li netko, zasto tu ne vrijedi ono uobicajeno pravilo o pravomocnosti?!?! - znaci, da rjesenje postane pravomocno istekom roka u kojem se nije ulozila zalba.... stvar je poprilicno hitna, jer bez tog pravomocnog rjesenja, ne mogu se sredjivati druge stvari u maticnom uredu.....
camus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 00:11   #12
Quote:
lara35zg kaže: Pogledaj post
i pravomoćna presuda je res judicata a pravomoćnost nastupa u 3 slučaja:

1 kada se ne može izjaviti žalba
2. kada viši sud odluči o žalbi
3. kada istekne rok za žalbu

sunčani pozdrav iz Opatije
ovo prvo nije točno!!!
žalba se UVIJEK može izjaviti protiv svih nepravomoćnih presuda!!!

a ovo drugo isto nije točno!!! točno je - kada viši sud potvrdi presudu nižeg suda (jer on o žalbi može odlučiti i na drugi način - da vrati predmet nižem sudu na ponovni postupak pa presuda neće postati pravomoćna!!!

a ni treće nije točno!!! moš mislit - istekne rok za žalbu pa presuda postaje pravomoćna!? daj stvarno pišeš gluposti!!!

PRAVILNO JE:

- kada se stranka odrekne prava na žalbu
- kada stranka odustane od već izjavljene žalbe prije nego žalbeni sud o njoj odluči.
- protekom žalbenog roka ako stranka nije uložila žalbu na nepravomoćnu presudu
- kada viši sud potvrdi presudu nižeg stupnja


ubuduće nemoj pisati gluposti!!!
pravnik 3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 15:23   #13
Quote:
camus kaže: Pogledaj post
opcinski gradjanski sud u zg priznao je rjesenjem presudu stranog suda. Rjesenje je dostavljeno stranci jos pocetkom sijecnja. Rok za eventualnu zalbu je 15 dana, a i rjesenje se moralo prevesti radi dostave suprotnoj strani.... Nitko se nije zalio, ali jos uvijek je nemoguce dobiti od suda klauzulu pravomocnosti....jedini odgovor od suda je: joj, to vam ide sporo?!?!? ali nist o detaljima, sta to ide sporo?!?!? zna li netko, zasto tu ne vrijedi ono uobicajeno pravilo o pravomocnosti?!?! - znaci, da rjesenje postane pravomocno istekom roka u kojem se nije ulozila zalba.... stvar je poprilicno hitna, jer bez tog pravomocnog rjesenja, ne mogu se sredjivati druge stvari u maticnom uredu.....

Rjesenje je postalo pravomocno istekom roka za zalbu ako zalbe nije bilo.
Kad se stavi klauzula pravomocnosti na njoj ce pisati taj datum, a ne datum kad se stavlja klauzula.

Tete u kancelu su ti dobro rekle - njih na sudu doslovno moras ganjati za tu klauzulu. Odi vidit spis, pitaj za kad je kalendirano - tipa ak je kalendirano 30 dana od 6.2.2008. znaci da se 6.3.2008. salje sucu. Znat ces onda kad spis ide sucu i onda sudac vidi sto se dogodilo - ima li zalbe, ak nema napise na rjesenje da je pravomocno.

Ak je spis kod suca - on ga gore moze drzat jedno par tjedana jer ima hrpu predmeta i ne dodje mu na red. Znam da tada odvjetnici idu kod suca i traze ga da iskaze pravomocnost pa to onda bude gotovo taj dan.
Ro_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2008., 20:22   #14
Quote:
Ro_ kaže: Pogledaj post
Rjesenje je postalo pravomocno istekom roka za zalbu ako zalbe nije bilo.
Kad se stavi klauzula pravomocnosti na njoj ce pisati taj datum, a ne datum kad se stavlja klauzula.

Tete u kancelu su ti dobro rekle - njih na sudu doslovno moras ganjati za tu klauzulu. Odi vidit spis, pitaj za kad je kalendirano - tipa ak je kalendirano 30 dana od 6.2.2008. znaci da se 6.3.2008. salje sucu. Znat ces onda kad spis ide sucu i onda sudac vidi sto se dogodilo - ima li zalbe, ak nema napise na rjesenje da je pravomocno.

Ak je spis kod suca - on ga gore moze drzat jedno par tjedana jer ima hrpu predmeta i ne dodje mu na red. Znam da tada odvjetnici idu kod suca i traze ga da iskaze pravomocnost pa to onda bude gotovo taj dan.
HVALA NAJLJEPSA!!!!
camus is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 13:38   #15
Ako je donesena oslobađajuća presuda i tužiteljstvo se žalilo,žalbu je Vrhovni sud prihvatio i vratio na ponovno suđenje.Na ponovnom suđenju sudac je odmah u startu odlučio presuditi u korist tužiteljstva (po njegovoj logici vratilo se sa Vrhovnog suda pa treba presuditi drugačije od prve presude-to je i izjavio) i u vrlo kratkom roku,ne ispitavši ponovo svjedoke obrane pa čak niti ne dozvolivši odvjetniku obrane da završi izlaganje,presudio je u korist tužiteljstva.Naravno,za sada je to nepravomoćno.Nakon što se podnese žalba na tu presudu Vrhovnom sudu koja je vjerovatnost da Vrhovni sud ponovo vrati slučaj na suđenje?
I ako ne uvaži žalbu da li to automatski znači pravomoćnost presude?
__________________
U životu je sve onako kak si sam napraviš
marsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 18:19   #16
Quote:
marsa kaže: Pogledaj post
....Nakon što se podnese žalba na tu presudu Vrhovnom sudu koja je vjerovatnost da Vrhovni sud ponovo vrati slučaj na suđenje?I ako ne uvaži žalbu da li to automatski znači pravomoćnost presude?

Sumnjam da ti na ovom pdf-u, ima netko proročanskih sposobnosti...
Kako bi mi ovdje mogli znati kolika je vjerojatnost da će se predmet ponovno vratiti na novo suđenje??? Niti smo vodili taj spis, niti znamo šta sve ima u njemu?

Normalno, da uvijek postoji mogućnost da Vrhovni potvrdi presudu ili da je ukine i vrati na ponovno suđenje. E sad koliko je koja od ove verzije izglednija, ovdje ti to nitko nemože reći...

Ukoliko Vrhovni ne usvoji žalbu, dakle potvrdi presudu, presuda je postala pravomoćna.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 01:12   #17
Slažem se sa Pravnikom glede posta #10. Osobito u smislu terminologije Presude u principu ne stupaju na snagu, za njih ne postoji vacatio legis, odnosno vrijeme između objave i stupanja na snagu. Karakteristika presuda su žalbeni i paricijski rokovi. Stupanje na snagu je karakteristika propisa i općih akata.
Presuda proizvodi pravne učinke.
Treba u ovoj temi spomenuti i dvostrani karakter pravomoćnosti presude, pravomoćnost rationae personae. Naime s obzirom na dvostranost parničnog postupka, može se reći da je određena presuda pravomoćna tek kad se ispune uvjeti (proteknu rokovi i ostalo) u odnosu na obje stranke, jer one mogu presudu primiti u različita vremena, a od uručenja pismenog otpravka presude stranci počinju teći žalbeni rokovi.
__________________
aparatczykovi zapisi
Darko Vejder is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 11:48   #18
...znaci, po svemu sto ste napisali, ispada da je rjesenje koje sam spominjala postalo pravomocno, buduci nije ulozena zalba u tih 15 dana..... ali zasto sud onda ne daje tu klauzulu pravomocnosti?!?!?!
Moze li se uloziti kakav prigovor, zahtjev, molba?!?!? Rjesenjem se nista ne odlucuje, o nikakvim pravima i obvezama, samo se potvrdjuje presuda stranog suda koja je postala pravomocna prije dvije godine.
camus is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 13:04   #19
Ovaj Pravnik mi zvuči kao neki profa koji baca sudente zbog jednog zareza, jer tako piše u knjizi.
Ne znan tko je toliko glup da mu treba objašnjavat da protekom roka za žalbu presuda postaje pravomoćna samo ako se nitko nije žalio? Larin post bi se možda i mogao smatrati nepreciznim, ali samo ako si najveća picajzla.
qwer is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 13:51   #20
Pitanje;

Došlo mi je rješenje sa Općinskog Građanskog suda u Zagrebu i vratilo se jer natrag jer ga ja nisam stigao preuzeti.
Bio sam u referadi na sudu i rekli su mi da im se još nije stiglo vratiti iz pošte, da će se vratiti tijekom narednog tjedna, te da rješenje nemože postati pravomoćno dok ga ja ne potpišem.

S obzirom da znam da oni rješenja stavljaju na oglasnu ploču tamo, zanima me hoće li ga opet slati jednom ili staviti na ploču?
Ili ga ja trebam podići na sudu?
WarLord_Fire is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:22.