Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2012., 11:54   #281
hmmm
ako je taj nije to ono što mi treba.
taj sam našao... jedan moj poznanik stalno citira neke hadise ali ima mahanu da nešto premjesti ili doda iz drugog pa to nekad zvuči presmiješno i rogobatno

Jednom je rekao " Razvod braka je Allahu, poslije širka, najmrže dozovljeno djelo!"
pa sam mu ja rekao da Širk nije dozvoljen i da takvog hadisa nema
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 17:20   #282
Evo šta Kur'an kaže o razlikama među ljudima:

O ljudi, Mi vas od jednog čovjeka i jedne žene stvaramo i na narode i plemena vas dijelimo da biste se upoznali.
Najugledniji kod Allaha je onaj koji ga se najviše boji, Allah, uistinu, sve zna i nije Mu skriveno ništa.


Kur'an, 49:13
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 18:40   #283
Quote:
Zehra kaže: Pogledaj post
Evo šta Kur'an kaže o razlikama među ljudima:

O ljudi, Mi vas od jednog čovjeka i jedne žene stvaramo i na narode i plemena vas dijelimo da biste se upoznali.
Najugledniji kod Allaha je onaj koji ga se najviše boji, Allah, uistinu, sve zna i nije Mu skriveno ništa.


Kur'an, 49:13
Ovom lijepom ajetu dodajmo i ovaj:

Svima vama smo zakon i pravac propisali. A da je Allah htio, On bi vas sljedbenicima jedne vjere učinio, ali, On hoće da vas iskuša u onome što vam propisuje, zato se natječite ko će više dobra učiniti; Allahu ćete se svi vratiti, pa će vas On o onome u čemu ste se razilazili obavijestiti. (5:44-48)
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 02:57   #284
Thumbs up

Prenosi se od Ebu Zerra, radijallahu anhu, da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem rekao: "Nipošto ne potcjenjuj ništa od dobrih djela, makar i da radosna lica sretneš svoga brata." (Muslim)

Ebu Hurejre, radijallhu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: "Uistinu sam vidio jednog čovjeka kako šeta po Džennetu zbog jednog drveta koje je posjekao i uklonio sa puta jer je smetalo prolaznicima." (Muslim)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 21:59   #285
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Rabbi postao Alahom ni prvi ni zadnji slučaj...
ovo je bio povod moga pitanja na Islam 114. Ni sad mi nije potpuno jasno eel imputira da Rabbi ni prvi ni zadnji put posta Alahom. Muka to demantira ali -islamic- mi Ga kao gospodara predstavi. Ja sam zbunjen?
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 22:04   #286
Quote:
StudentOfLife kaže: Pogledaj post
Kako ti nije jasno,kada se kaze KAFIR misli se na nevjernika u islam,tj onaj ko nije u jedinoj pravoj vjeri,kada se kaze Din misli se na vjeru kao vjerovanje u bilo kakvo bozanstvo

Vidis koliko su razlicite ove rijeci

KAFIR-nevjernik
DIN-vjera

Nema nikakve slicnosti u ove dvije rijeci sto znaci da se radi o razlicitim terminima,kao sto kod nas ima kada uporedimo te rijeci :nevjernik-vjera
Ma meni pričajte o jedinoj pravoj vjeri.
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 01:11   #287
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
ovo je bio povod moga pitanja na Islam 114. Ni sad mi nije potpuno jasno eel imputira da Rabbi ni prvi ni zadnji put posta Alahom. Muka to demantira ali -islamic- mi Ga kao gospodara predstavi. Ja sam zbunjen?
Ti nisi zaključio iz toga djela da Rabi je Alah??

ili bolje reći preko Rabina on djeluje??

Tako ti je sve kod tih manje više sličnih spisa.

Nadahnuti ljudi i odmah bog uz njih i svi su u pravu imaju svoje rasne religije i čija je veća ta pobjedi..
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 02:48   #288
Od Ebu Hurejre se prenosi da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: ''Kada čovjek lijepo uzme abdest i krene u džamiju, ne želeći ništa drugo osim namaza, neće zakoračiti ni jedan korak a da mu Allah neće povećati jedan stepen i izbrisati po jedan grijeh, a kada uđe u džamiju, on je u namazu sve dok je u džamiji radi namaza. A meleki donose na njega salavat dok god se nalazi na mjestu na kojem je klanjao: 'Oprosti mu Allahu i smiluj mu se.''' (Buharija)

U jednoj predaji stoji: ''Jedan od vas je u namazu sve dok je namazom zauzet i dok ga jedino namaz sprečava da se vrati svojoj porodici.“
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 17:18   #289
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
ovo je bio povod moga pitanja na Islam 114. Ni sad mi nije potpuno jasno eel imputira da Rabbi ni prvi ni zadnji put posta Alahom. Muka to demantira ali -islamic- mi Ga kao gospodara predstavi. Ja sam zbunjen?
http://hr.wikipedia.org/wiki/99_Alahovih_imena

Kaze recenica ovdje: Alah (الله - Allah) je osobno ime Boga, a Njegova najuzvišenija titula jeste Rab (رب - Rabb), što znači Gospodar.

Nadam se da zbunjenosti nestaje
__________________
Znaj, brate, covjek nije stvoren šale radi ili slučajno, već majstorski sazdan za cilj uzviseni (Ebu Hamid el Gazali)
i-s-l-a-m-i-c is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 22:18   #290
Quote:
i-s-l-a-m-i-c kaže: Pogledaj post
http://hr.wikipedia.org/wiki/99_Alahovih_imena

Kaze recenica ovdje: Alah (الله - Allah) je osobno ime Boga, a Njegova najuzvišenija titula jeste Rab (رب - Rabb), što znači Gospodar.

Nadam se da zbunjenosti nestaje
Nisam to znao do sad. Hvala. No pratit ću i druge sto o tome misle.pozdrav!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 00:29   #291
Rekao je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem: ''Kada bi ljudi znali kakva je vrijednost ezana i prvog safa, i kada se ne bi mogli dogovoriti ko će učiti ezan ili stati u prvi saf nego bacanjem kocke, bacali bi kocku. A kada bi znali vrijednost ranjenja na namaz, oni bi se u tome natjecali.“ (Muttefekun alejhi)

I rekao je, sallallahu alejhi ve sellem: ''Najbolji saf muškaraca je prvi saf, a najslabiji je zadnji saf.” (Muslim)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 00:42   #292
Quote:
dual-wisp kaže: Pogledaj post
Rekao je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem: ''Kada bi ljudi znali kakva je vrijednost ezana i prvog safa, i kada se ne bi mogli dogovoriti ko će učiti ezan ili stati u prvi saf nego bacanjem kocke, bacali bi kocku. A kada bi znali vrijednost ranjenja na namaz, oni bi se u tome natjecali.“ (Muttefekun alejhi)

I rekao je, sallallahu alejhi ve sellem: ''Najbolji saf muškaraca je prvi saf, a najslabiji je zadnji saf.” (Muslim)
Jeli se to maže na kruh?
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 14:23   #293
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Jeli se to maže na kruh?
Kaj si nesta reka
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 14:58   #294
Allahov Poslanik, s.a.v.s., je rekao. "Protjerajte višebošce sa Arapskog poluotoka!"

wtf
__________________
Alkohol možda je čovjekov najgori neprijatelj,ali Biblija kaže da volimo svoje neprijatelje.
domexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 14:59   #295
Allahov Poslanik, s.a.s.v., je, također, rekao: "Sa Arapskog poluotoka ću protjerati Jevreje i kršćane, tako da će na njemu ostati samo muslimani."

prenosi Muslim


__________________
Alkohol možda je čovjekov najgori neprijatelj,ali Biblija kaže da volimo svoje neprijatelje.
domexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 19:34   #296
Ovakvim pomahnitalim spamerskim istupima ne treba pridavati pažnju .

O sljedbenici Knjige! Doista vam je došao Poslanik Naš, razjasniće vam mnogo od onog šta krijete iz Knjige, a preko mnogog prelazite. Doista vam je od Allaha došla svjetlost i Knjiga jasna (Al-Maidah 15)
Nurudin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2012., 01:03   #297
Quote:
dual-wisp kaže: Pogledaj post
Kaj si nesta reka
To se ne maže na kruh znam pročitati....
ali ono brate je li jedan ili više namaza??
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2012., 01:07   #298
Quote:
domexis kaže: Pogledaj post
Allahov Poslanik, s.a.s.v., je, također, rekao: "Sa Arapskog poluotoka ću protjerati Jevreje i kršćane, tako da će na njemu ostati samo muslimani."

prenosi Muslim


On je bar iskren izreče svoje želje no kršćani tupe o ljubavi a krv samo za njima gdje prođu..

Za mene je to jedno te isto u suštini osim što kršćani su licemjeri a ovi nisu...

Dao bog da se sakupite ne jednoj dolini i da se pobijete do zadnjega .svjet bi se preporodio.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2012., 11:52   #299
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
To se ne maže na kruh znam pročitati....
ali ono brate je li jedan ili više namaza??
za svaki namaz posebno
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2012., 12:43   #300
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
On je bar iskren izreče svoje želje no kršćani tupe o ljubavi a krv samo za njima gdje prođu..

Za mene je to jedno te isto u suštini osim što kršćani su licemjeri a ovi nisu...

Dao bog da se sakupite ne jednoj dolini i da se pobijete do zadnjega .svjet bi se preporodio.
Jel ti shvataš da je @domexisi slagao i da ti onda komentiraš njegovu laž kao fakat ??
Nurudin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:37.