Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.12.2005., 16:25   #1
stevia

Kupila sam je dosta davno, izvadila iz kutijice koju sam bacila, pa ne znam je li prošao rok trajanja. Pretpostavljam da je. Zanima me koliko je tome uopće rok trajanja i može li se i kasnije koristiti?
Moja je od Specchiasol (to je proizvodjac), a zove se Stevygreen. Za one koji ne znaju, to je zaslađivač. Prirodni, biljni, bez kalorija. Samo čini mi se da mi se kad sam ga davno probala, da mi se bas i nije svidjelo??
Ima netko nekih iskustava??
Thanx
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2005., 17:10   #2
Ne mogu vidjeti ima li rok trajanja... ali inače stevia je OK. Sjajna u čaju, nešto manje dobra u kavi, u kolačima je koristim u kremama (tijestu mijenja teksturu, pa tamo stavljam šećer za dijabetačare, ili voćni šećer). Omjer je 4 kapi za 1 žličicu šećera, ili 4 g.
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2010., 22:03   #3
Quote:
BBlue kaže: Pogledaj post
Ne mogu vidjeti ima li rok trajanja... ali inače stevia je OK. Sjajna u čaju, nešto manje dobra u kavi, u kolačima je koristim u kremama (tijestu mijenja teksturu, pa tamo stavljam šećer za dijabetačare, ili voćni šećer). Omjer je 4 kapi za 1 žličicu šećera, ili 4 g.
kupila sam danas Stevygreen od Specchiasola (teta u ljekarni me uvjeravala da je to neka ful poznata firma ), to je stevija u kapima. druge nije bilo. vidim da je dosta popularna, piše kak nema kalorija, biljnog porijekla, zdrava, dobra za dijabetičare,...
ali vidi u sastavu ove tekućine piše: voda, Stevia Rebaudiana Bertoni, limunska kiselina, E221.
e sad kaj mene muči- nađem na netu kak je E221 kancerogen, naročito u kombinaciji sa limunskom kiselinom
jel neko koristi ove kapi?
mislim, znam da tih EEEEE ima u svem i svačem, ali ipak mi nije svejedno...
imam li razloga paničariti?
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 08:16   #4
Ne koristim niti steviju niti druge (pomodne) umjetno prirodne zamjene za secer i med.

Zasto? Zato sto je jednostavnije koncentrirat se na manju kolicinu zasladjivaca. Ili naviknut se na nezasladjene napitke.

A ovi zasladjivaci koji "ne unose kalorije" samo zavaravaju prirodne mehanizme u tijelu koji regluriaju apetit i secere... pa ih smrdamo bez razloga...
Shtefitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2010., 13:23   #5
Slazem se sa Shtefitzom. Osim za steviu. Koliko znam, a ne znam puno, ona je prirodni zasladivac. Netko je kod nas vec sadi. Ja razmisljam da kupim par sadnica za terasu. Koristila sam ju u prahu. Ne valja mi u kavi a kavu ne mogu piti bez mrve secera. Caj pijem bez pa ne znam kako reagira. U nekim kolacima je odlicna. U nekima ne jer se stavlja mala kolicina pa fali u masi kolaca.
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 02:52   #6
Ne paše mi baš... Kupila sam jednom prilikom upravo zbog tog "prirodni zaslađivač", ali sam brzo odustala.
I ja imam u ormariću negdje skoro punu bočicu staru sigurno 1-2 godine... Ček da pogledam................................da Stevy Green by Spechiassol... nema roka trajanja...
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 10:39   #7
Ogavna je, prisiljavala sam se popiti ju u caju kad sam ju vec toliko platila, ali nakon sto mi je upropastila kolac, zavrsila je u smecu. Puno su mi bolji umjetni ili umjetno-prirodni (kombinacije) zasladjivaci bez kalorija, a i jeftiniji su od secera s obzirom na slatkocu.

To sto je stevia prirodna ama bas nista ne znaci. I zelena pupavka je prirodna.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 11:26   #8
i meni je stevia prestrašna
ali me od prirodnih zaslađivača ugodno iznenadio agavin sirup, kupila ga u dm-u i stvarno je ok
kažu da ima škantno nizak gi, oko 20 - http://www.eatingwell.com/blogs/brie...her_sweeteners

Zadnje uređivanje dumbo : 17.01.2010. at 11:31.
dumbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 11:30   #9
Ali agavin sirup je kalorican i skup.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2010., 11:58   #10
Koristim Steviu u kavi, limunadi, dječica je vole sa čajem. Negdje sam pročitala da je u USA priznata kao preventivno sredstvo protiv karijesa.
Di ima kupiti sadnica?
morska alga is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 08:57   #11
Quote:
morska alga kaže: Pogledaj post
Koristim Steviu u kavi, limunadi, dječica je vole sa čajem. Negdje sam pročitala da je u USA priznata kao preventivno sredstvo protiv karijesa.
Di ima kupiti sadnica?
Pa bilo je na Kvatriću,biljčica je oko 30kn komad.

Inače ja sam je koristila i u izradi "zdravih keksića"(oni koje grickam kad pokušavam smanjiti unos šećera),a sestra u zaslađivanju štrudlu od sira.

Moji keksi su bili ukusni,ali seka je malo pretjerala s količinom u štrudli,sve od straha da neče biti uopće slatko,pa je bila lagano gorkasta,ali na greškama se uči
gven_s is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 20:45   #12
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Ali agavin sirup je kalorican i skup.
onaj u dm-u nije skup, barem se meni nije činio (ali, ok, nisam mjerodavna, jer ne gledam toliko na financijsku komponentu).
a kaloričan je, ali kaloričan je i šećer, a vjerujem da je ovo bolja opcija. npr. malenoj u limunadu stavim agavu. ili u čaj. u kolaču ga nisam probala. a dragi korsiti agavu i u kavi
dumbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2010., 21:56   #13
Bolja je opcija za limunadu jer se secer ne otapa tako lako u njoj. Iz istog razloga se u Americi koristi HFCS.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2010., 07:53   #14
dobro jutro!

koristim steviu u prahu vec poprilicno dugo...i to uglavnom za napitke....krajem prosle godine sam se odvazila i napravila nekoliko kolaca sa njom....i....nisu ispali toliko lose....kako sam ocekivala....bilo me je strah onog okusa gorcine kad se stavi previse......u medjuvremenu sam nabavila i malu digitalnu vagu....apotekarsku....i namjeravam mjerit kolicine za kolace i zapisivat....cim ulovim malo vremena....
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2010., 08:01   #15
proizvodjac je kal.....
da, za kolace sam koristila i sirup od rize, agave....ali....najcesce ipak....jecmeni slad....on je i najjeftiniji i oni keksici od zobenih, koje najcesce radim, su najbolji bas sa njim....
gospodja jadranka boban pejic mi je svojom prvom kuharicom o slatkom otvorila nove svjetove......nedavno sam nabavila i novu i spremam se napraviti neke nove kolace...
okus ovih kolaca je drugaciji i nekome treba vremena da se navikne na njega, ali kasnije.....
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 14:38   #16
/preneseno s V-teme Tofu štrukli, bilo off topic pa eto/

Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
http://en.wikipedia.org/wiki/False_analogy

Takodjer:
http://en.wikipedia.org/wiki/Appeal_to_nature
(da, stevija je prirodni zasladjivac, ali i olovni acetat je prirodni zasladjivac)

I jos:
http://en.wikipedia.org/wiki/Chemophobia
Drago mi je da si se potrudila da mi argumentirano, na logičan, filozofski i psihologijski način, te sa pouzdanog izvora, metodom zidarskog backhanda daš do znanja što misliš o predloženom pa čak i ponešto o meni.
Ipak, nije riječ o Exxon Valdezu koji se uslijed tankerske katastrofe bavi green washingom potemkinskih razmjera pa da se sad možemo sprdat s piarovima beskrupuloznih koncerna. Riječ je o manjini ljudi koja zbog "užasnog" profita na poljima na kojima raste Stevia nema nikakve potrebe za (zelenim) farbanjem javnosti. Da im je do zarade, prodavali bi Saharine i njihove korporacijske klonove po istom sustavu uloženog i zarađenog koji se svakodnevno odvija u labosima sa sintetskim drogama bez obzira na posljedice na zdravlje nas i naše okoline. Sretno pri održavanju kućnog reda.
__________________
Raj na Zemlji postoji, no ljudima ipak treba neko prikladnije mjesto.

Zadnje uređivanje Slaven : 22.01.2010. at 14:53.
Slaven is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 15:00   #17
Nisi citirao post na kojeg sam ti odgovorila koji nema veze sa zasladjivacima nego s aminokiselinama (i tvojom laznom analogijom).

O tebi ne mislim ama bas nista, samo o tvojim postovima. Ti tvrdis da su umjetni zasladjivaci stetni, teret dokaza je na tebi.

Ja i dalje ostajem pri tvrdnji da stevia ima ogavan okus i vrlo nerealnu cijenu (no nemas brige, cim neki drugi zasladjivac postane hype, ta ce cijena pasti).
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 15:58   #18
Da imam svo vrijeme svijeta na raspolaganju, nisam siguran bih li se učlanio u tip kompenzacijskog debatnog kluba kojeg zagovaraš. Mogao bih naime potegnuti i neke tvoje argumente koji nisu bili na mjestu, no svoje vrijeme bih radije proveo u izradi snjegovića dok je još zima.
Nastojao sam potaknuti i druge korisnike Steviacita da nešto zinu. Kako se zasada nitko drugi nije javio da nešto kaže, nemam potrebe ništa dokazivati, na isti način kao što ne moram dokazivati da se u Švicarskoj živi bolje nego ovdje.
Ne treba sve reducirati do apsurda. Lijepljenju linkova s Wikipedie kao tapete nisam sklon. Da je to vrhunaravni običaj na forumu, valjda također ne moram dokazivati. Guglat da bih dokazao da imam browser valjda isto ne moram. Živ jesam, nisam klon, časna pionirska. Konačno, neću biti zločest pa govoriti o tome što ili tko je hype da ne velim fake u cijeloj ovoj uzaludnoj prepisci. Želiš li papati umjetne zaslađivače, ja te u cijelosti podržavam.
__________________
Raj na Zemlji postoji, no ljudima ipak treba neko prikladnije mjesto.
Slaven is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 16:03   #19
Quote:
morska alga kaže: Pogledaj post
Negdje sam pročitala da je u USA priznata kao preventivno sredstvo protiv karijesa.
Točno pa dodajmo još da je glikemijski indeks nula bodova. Ponavljam preporuku - kupiti iz organskog uzgoja.
__________________
Raj na Zemlji postoji, no ljudima ipak treba neko prikladnije mjesto.
Slaven is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 16:41   #20
Onda, ostajes li i dalje pri tvrdnji da cu zbog koristenja umjetnih zasladjivaca zaraditi terminalnu bolest (ili vise njih)?
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:19.