Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2006., 14:49   #1
Očekivanja bosanskih Srba o budućnosti srpskog entiteta u BiH

Sve se više čuju očekivanja i želje bosanskih Srba o mogućnosti izlaska iz BiH putem referenduma poput onog u Crnoj Gori. Taj referendum u CG im je postao svojevrsna mantra.

Mene sad zanima,CG je bila federalna jedinica,
Kosovo je bilo autonomna jedinica,sada pod UN kontrolom. Mislim,da li BiH Srbi zaista mogu realno očekivati nekakvo slično rješenje i za njih?

Meni se čini da im to dejtonski sporazum i ustav BIH ni u jednoj rečenici/dijelu to ne dopušta.

Ova tema nije napad na nikoga,pa vas molim da se suzdržite od napada i vrijeđanja.Thanks
Constatinopol is offline  
Old 24.10.2006., 15:19   #2
Quote:
Constatinopol kaže:
Sve se više čuju očekivanja i želje bosanskih Srba o mogućnosti izlaska iz BiH putem referenduma poput onog u Crnoj Gori. Taj referendum u CG im je postao svojevrsna mantra.

Mene sad zanima,CG je bila federalna jedinica,
Kosovo je bilo autonomna jedinica,sada pod UN kontrolom. Mislim,da li BiH Srbi zaista mogu realno očekivati nekakvo slično rješenje i za njih?

Meni se čini da im to dejtonski sporazum i ustav BIH ni u jednoj rečenici/dijelu to ne dopušta.

Ova tema nije napad na nikoga,pa vas molim da se suzdržite od napada i vrijeđanja.Thanks
Dayton im nije dao te ovlasti pa nece ni moci referendum odrzati, ali s obzirom da je to vecinom neuk narod te ih je lako talasati, onda se takve price vrlo lako mogu koristiti u licne svrhe.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Old 24.10.2006., 17:21   #3
Quote:
nordea kaže:
Dayton im nije dao te ovlasti pa nece ni moci referendum odrzati, ali s obzirom da je to vecinom neuk narod te ih je lako talasati, onda se takve price vrlo lako mogu koristiti u licne svrhe.
Misliš na Dodikovu predizbornu kampanju?Jeli on zaista tim ljudima prije izbora obećavao referendum?
Constatinopol is offline  
Old 24.10.2006., 21:14   #4
Quote:
nordea kaže:
Dayton im nije dao te ovlasti pa nece ni moci referendum odrzati, ali s obzirom da je to vecinom neuk narod te ih je lako talasati, onda se takve price vrlo lako mogu koristiti u licne svrhe.
neuk narod zivi bolje od vas i manje se bavi politikom. Samo toliko koliko nam treba da se odbranimo. Imate hrvate, na njima se izivljavajte kao do sada, nas pustite da napravimo bolji zivot svima u entitetu.
__________________
Mjesto za potpis.
balkanac is offline  
Old 24.10.2006., 21:25   #5
Quote:
balkanac kaže:
neuk narod zivi bolje od vas i manje se bavi politikom. Samo toliko koliko nam treba da se odbranimo. Imate hrvate, na njima se izivljavajte kao do sada, nas pustite da napravimo bolji zivot svima u entitetu.
Taj neuk narod ili kako ga ti kontrakorelativno želiš afirmirati svojim cirkusantskim skriptiranjem, je upravo taj koji podržava zločine s kojima ste u crno zavili sve u BiH i niti jedna familija pod okupacijom srba u BiH nije bez sločinca, a što su razna istraživanja statistički dokazala (googlaj). Do nekog ozbiljnog trvenja u BiH nije dolazilo sve dok srbi nisu uhvatili batinu u ruke, a ostali su bili nenaoružani. Isto kao u Hrvatskoj samo 10 puta gore. Sada opet srbi traže kavgu u BiH, ali više nema toliko naivnih,

Da me nebi krivo shvatio, ja želim da se srbima osigura vječiti mir.
Ložač is offline  
Old 24.10.2006., 21:31   #6
Quote:
Ložač kaže:
Taj neuk narod ili kako ga ti kontrakorelativno želiš afirmirati svojim cirkusantskim skriptiranjem, je upravo taj koji podržava zločine s kojima ste u crno zavili sve u BiH i niti jedna familija pod okupacijom srba u BiH nije bez sločinca, a što su razna istraživanja statistički dokazala (googlaj). Do nekog ozbiljnog trvenja u BiH nije dolazilo sve dok srbi nisu uhvatili batinu u ruke, a ostali su bili nenaoružani. Isto kao u Hrvatskoj samo 10 puta gore. Sada opet srbi traže kavgu u BiH, ali više nema toliko naivnih,

Da me nebi krivo shvatio, ja želim da se srbima osigura vječiti mir.
Srbi traze kavgu u bih? Jel ti stvarno vidis tako situaciju? Ko ovdje hoce mijenjat dejton?

Dalje. Stvarno vjerujes u to da niti jedna familija nije bez zlocinca? Jedino ako vjerujes da smo svi Kainov rod.
__________________
Mjesto za potpis.
balkanac is offline  
Old 24.10.2006., 21:43   #7
Quote:
balkanac kaže:

Dalje. Stvarno vjerujes u to da niti jedna familija nije bez zlocinca? Jedino ako vjerujes da smo svi Kainov rod.
Da, vjerujem sto se vase strane tice. Mozda ne bas svaka, ali mislim da je nemoguce zivjeti u zgradi gdje nestaju ne-srbi i ne vidjeti u tome zlo. A posto je vecina teritorije rs, kao i ostatka bih, bila izmijesana to i znaci da ste vecina bili informisani o tome da "bosnjaci i hrvati nestaju", samo vam je to mozda bilo zabavno tada...ili vas uopste nije bilo briga. svejedno, odgovornost je na vama.
Ne mozes mi reci da recimo prijedorski srbi nisu znali za trnopolje-pa nije up pitanju Chicago vec mali Prijedor te njegova okolina!!!!
I dan danas se masovne grobnice tamo otkopavaju. Isti slucaj i sa Zvornikom-opstina sa najvise masovnih grobnica.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Old 24.10.2006., 21:37   #8
Quote:
balkanac kaže:
neuk narod zivi bolje od vas i manje se bavi politikom. Samo toliko koliko nam treba da se odbranimo. Imate hrvate, na njima se izivljavajte kao do sada, nas pustite da napravimo bolji zivot svima u entitetu.
Ne bih rekla. Kao sto rekoh, cesto putujem, vidjela sam sta sam vidjela. Ne gledajuci Sarajevo, vec ostale kantone, bolje se zivi u Federaciji nego u RS(cak i ako je u tim krajevima bilo granatiranja, a u srpskim nije). Jedan Prijedor je propao, a nije granate primio, u odnosu na Tuzlu recimo. Ili, Mostar. Sa obje strane. Ekonomski ste upravo poharani a niko vas nije taknuo. Povratnicka mjesta ne pikam jer su oni bas u losoj ekonomskoj situaciji. Govorim ovdje o ljudima koji su ostali na svojem. Ima tu dosta razloga zasto je to tako. Banja Luka vam jeste svijetla tacka, ali ona je kao i Sarajevo-mjesto gdje se slijeva najvise love od administracije pa nadalje. Sta je sa Focom? Trebinjem?(ima obrise ljepote zbog klime, ali Trebinja nema ni na mapi sto se tice razvoja). Manje gradove da i ne spominjem-Ljubinje je katastrofa, Nevesinja uzas, Teslic strava, Kotor-Varos da si krv zaledi. Prodjoh tim podrucjima i po noci-nigdje svjetla- ni u kucama, ni ispred. Tek u Bluci se vidi nesto. Srbi se ne vracaju u svoje domove bilo gdje u bivsoj Jugi jer nemaju vise kredita a ni obraza za to. Rijetki, i to oni koji su isuvise hrabri(a zlocinci) ili koji nista lose nisu uradili(a stisnu od stida sta su njihovi opet radili) se vrate.
Recimo, u Ortijes se vratilo nesto Srba. I u Mostar cak. Vjerujem da je to sve normalan svijet koje rat i nije mazio. Ostali se drze u tami RS. Zato strancima njihove ambasade sugerisu da ne idu u RS i da im se tamo ne garantuje sigurnost(ako ne vjerujes provjeri sam).
Mlati ti praznu slamu nekom ko nije odavde i ko ne zna sta je RS. Vozila sam jednu Svicarku u jedan grad u RS, poslovno. Zena se isprestravila. Trazila je da se vratimo sto prije i to po danu. Kada smo dosli do glavnog puta i presli u Federaciju, predahnula je i opustila se. Bez da sam je ista pitala i sama je uvidjela razliku.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Old 24.10.2006., 21:46   #9
Quote:
nordea kaže:
Ne bih rekla. Kao sto rekoh, cesto putujem, vidjela sam sta sam vidjela. Ne gledajuci Sarajevo, vec ostale kantone, bolje se zivi u Federaciji nego u RS(cak i ako je u tim krajevima bilo granatiranja, a u srpskim nije).
Imas li kakav argument za to osim tvoje zelje? Ja imam statistike koje govore suprotno.

Quote:
nordea kaže:
Jedan Prijedor je propao, a nije granate primio, u odnosu na Tuzlu recimo.
Prijedor je jedan od najvecih izvoznika u BiH.

Quote:
nordea kaže:
Ili, Mostar. Sa obje strane. Ekonomski ste upravo poharani a niko vas nije taknuo.
Niko nije taknuo? O cemu ti? Sva nasa granicna mjesta su bila unistena od granata i gelera

Quote:
nordea kaže:
Povratnicka mjesta ne pikam jer su oni bas u losoj ekonomskoj situaciji. Govorim ovdje o ljudima koji su ostali na svojem. Ima tu dosta razloga zasto je to tako. Banja Luka vam jeste svijetla tacka, ali ona je kao i Sarajevo-mjesto gdje se slijeva najvise love od administracije pa nadalje. Sta je sa Focom? Trebinjem?(ima obrise ljepote zbog klime, ali Trebinja nema ni na mapi sto se tice razvoja).
Trebinje je centar elektroprivrede RS koja izvozi 30% svoje proizvodnje.

Quote:
nordea kaže:
Manje gradove da i ne spominjem-Ljubinje je katastrofa, Nevesinja uzas, Teslic strava, Kotor-Varos da si krv zaledi. Prodjoh tim podrucjima i po noci-nigdje svjetla- ni u kucama, ni ispred. Tek u Bluci se vidi nesto. Srbi se ne vracaju u svoje domove bilo gdje u bivsoj Jugi jer nemaju vise kredita a ni obraza za to. Rijetki, i to oni koji su isuvise hrabri(a zlocinci) ili koji nista lose nisu uradili(a stisnu od stida sta su njihovi opet radili) se vrate.
Recimo, u Ortijes se vratilo nesto Srba. I u Mostar cak. Vjerujem da je to sve normalan svijet koje rat i nije mazio. Ostali se drze u tami RS. Zato strancima njihove ambasade sugerisu da ne idu u RS i da im se tamo ne garantuje sigurnost(ako ne vjerujes provjeri sam).
Sad mi dodje da kao ovaj sa milion nickova pocnem slati linkove...
Nivo investicija u RS i stanje berze u RS je puno bolje nego u fbih. Toliko savjetuju da idu odavde da se ljute zato sto necemo da prodamo elektroprivredu i ubise se da kupe telekom srpske.
Mislim... jel ti stvarno vjerujes u to sto pricas?

Quote:
nordea kaže:
Mlati ti praznu slamu nekom ko nije odavde i ko ne zna sta je RS. Vozila sam jednu Svicarku u jedan grad u RS, poslovno. Zena se isprestravila. Trazila je da se vratimo sto prije i to po danu. Kada smo dosli do glavnog puta i presli u Federaciju, predahnula je i opustila se. Bez da sam je ista pitala i sama je uvidjela razliku.
A sta je svicarka radila u RS poslovno? Zar ne bjeze oni odavde? Inace... opet ti sa svojim pricama o ljudima koje znas. Samo jos kreni o momku kog su izbacili sa tramvaja u zagrebu i pravac u logor.
Ali ne smeta mi da vjerujete u to.. zabavno mi je sada kada vise ne mozete nista.
__________________
Mjesto za potpis.
balkanac is offline  
Old 24.10.2006., 22:13   #10
Quote:
balkanac kaže:
Imas li kakav argument za to osim tvoje zelje? Ja imam statistike koje govore suprotno.
Imas raznih statistika...inace ne vjerujem u statistiku toliko da bi mi toliko oformila misljenje o bilo cemu. Znas ono laz laz i statistika.


Quote:
Prijedor je jedan od najvecih izvoznika u BiH.
Izvoznika cega?!? Najveci izvoznik koliko i najveci izvoznik po kojem spisku jadnika?!?


Quote:
Niko nije taknuo? O cemu ti? Sva nasa granicna mjesta su bila unistena od granata i gelera
Sva vas rs je unistena, ali od paljevine tudjih kuca...u to ne sumnjam. Trebalo je unistiti toliko sela podrinja. ali, u principu, vi kao vi-kao srbi, nije vam unisteno, a vjerovatno izuzetaka ima.


Quote:
Trebinje je centar elektroprivrede RS koja izvozi 30% svoje proizvodnje.
Jos mi reci i da je Foca univerzitetski centar!
Znam ti focanskog dekana!


Quote:
Sad mi dodje da kao ovaj sa milion nickova pocnem slati linkove...
Nivo investicija u RS i stanje berze u RS je puno bolje nego u fbih. Toliko savjetuju da idu odavde da se ljute zato sto necemo da prodamo elektroprivredu i ubise se da kupe telekom srpske.
Mislim... jel ti stvarno vjerujes u to sto pricas?
Obicnom covjeku to malo sta znaci. Obican vas covjek ima manje plate nego obican covjek Bosnjak ili Hrvat, iako su i jedni i drugi gore prosli od Srba u ratu. Obicnog covjeka stranca ne interesuje vas telecom republike srpske vec kako moze nekoga zovnuti preko mobitela, a to ova svicarka nije mogla...negdje jeste negdje nije. Obicnog covjeka stranca zanima da li vi uopste imate elektroprivredu i cemu ona sluzi ako je sve u mraku.


Quote:
A sta je svicarka radila u RS poslovno? Ali ne smeta mi da vjerujete u to.. zabavno mi je sada kada vise ne mozete nista.
Drzala trening vasim doktorcicima...i to onaj koji sam ja organizovala i to u saradnji s njom. Bio vam je i onaj vas ministar zdravstva...grdina od covjeka i on ali haj. Mi smo vama jos manje mogli prije tako da je i ovo napredak. Makar imamo pravo glasa u nasoj drzavi a bome cemo imati pravo glasa u svakom mjestu gdje Bosnjak zivi. Osh'la JeNeA.

Quote:
Kad vec pominjes trnopolje. Koliko je ljudi ubijeno u Trnopolju?
Ostavit cu ti tu zagonetku da je sam rijesis. Naucila sam da ljudi bolje cijene podatke kada ih sami nadju.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Old 24.10.2006., 22:25   #11
Quote:
nordea kaže:
Kada smo dosli do glavnog puta i presli u Federaciju, predahnula je i opustila se. Bez da sam je ista pitala i sama je uvidjela razliku.
Vjerovatno je prošla kroz Donji/Gornji Vakuf...

Ti si bolesna žena, zamišljaš da putuješ Srpskom a gledaš je preko Google Earth-a.
rsbl is offline  
Old 24.10.2006., 22:29   #12
Quote:
rsbl kaže:
Vjerovatno je prošla kroz Donji/Gornji Vakuf...

Ti si bolesna žena, zamišljaš da putuješ Srpskom a gledaš je preko Google Earth-a.
Nije.
Ko ti je kriv kad je tako kako sam i napisala. Ti se mozes slobodno tjesiti...nisi ni prvi ni posljednji. Vec odavno vi pobjedjujete...putovanje RS-om je strava.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Old 25.10.2006., 13:12   #13
Quote:
balkanac kaže:
neuk narod zivi bolje od vas i manje se bavi politikom. Samo toliko koliko nam treba da se odbranimo. Imate hrvate, na njima se izivljavajte kao do sada, nas pustite da napravimo bolji zivot svima u entitetu.
Blakanac, pravi si balkanac!!NOMEN EST OMEN!
metode stvaranja boljeg zivota svima u entitetu ?!!!kome svima???!!!ko tamo jos osim srba i zivi?!! ako ce te ga stvarati po vasim dobro poznatim meodama, jadna majko ....cuj stvarati ...stvoritelji ...nebeski narod, stvoritelji...boze me prosti, kakvo bogohuljenje.

pitanje - ne mislite li da je vec malo dosadno generaliziranje i ponavljanje floskule o svim muslimanima kao vehabijama, bulama, dzi*adu itd. sta ste se uhvatili tih marginaliziranih likova. dajte smislite neku novu pogrdu, osvjezite retoriku mrznje....dajte nesto novo
Hladna is offline  
Old 25.10.2006., 13:15   #14
Quote:
Hladna kaže:
ne mislite li da je vec malo dosadno generaliziranje i ponavljanje floskule o svim muslimanima kao vehabijama, bulama, dzi*adu itd.
sta ste se uhvatili tih marginaliziranih likova. dajte smislite neku novu pogrdu, osvjezite retoriku mrznje....dajte nesto novo


Constatinopol is offline  
Old 25.10.2006., 13:22   #15
Quote:
Hladna kaže:
Blakanac, pravi si balkanac!!NOMEN EST OMEN!
metode stvaranja boljeg zivota svima u entitetu ?!!!kome svima???!!!ko tamo jos osim srba i zivi?!! ako ce te ga stvarati po vasim dobro poznatim meodama, jadna majko ....cuj stvarati ...stvoritelji ...nebeski narod, stvoritelji...boze me prosti, kakvo bogohuljenje.

pitanje - ne mislite li da je vec malo dosadno generaliziranje i ponavljanje floskule o svim muslimanima kao vehabijama, bulama, dzi*adu itd. sta ste se uhvatili tih marginaliziranih likova. dajte smislite neku novu pogrdu, osvjezite retoriku mrznje....dajte nesto novo
Tacno, pravi sam Balkanac. U tom entitetu je imovina vracena 100%, svi koji zele da zive u njemu su dobrodosli. Za razliku od vas, to kod nas djeluje i u praksi. Drzavna uprava je popunjena po popisu iz 1991. od 16 ministarstava 5 ministara su bosnjaci i 3 hrvata.
A ti samo nastavi o ugrozenosti.
__________________
Mjesto za potpis.
balkanac is offline  
Old 25.10.2006., 13:35   #16
Quote:
balkanac kaže:
Tacno, pravi sam Balkanac. U tom entitetu je imovina vracena 100%, svi koji zele da zive u njemu su dobrodosli. Za razliku od vas, to kod nas djeluje i u praksi. Drzavna uprava je popunjena po popisu iz 1991. od 16 ministarstava 5 ministara su bosnjaci i 3 hrvata.
A ti samo nastavi o ugrozenosti.
haha...dobrodosli vi koje smo protjerali i cije smo poubijali....slobodno se vratite da dovrsimo ono sto nismo uspjeli...pih....pravi pacifisti...
ne velim da je u Banjaluci situacija bolja i da postoji gradjanska svijest, al otidji malo do , npr. , Pala, Doboja, Foče, Trebinja, Višegrada....sve sama faca bradata i drska , welcome to republika mrska!
Hladna is offline  
Old 24.10.2006., 16:17   #17
Quote:
Constatinopol kaže:
Sve se više čuju očekivanja i želje bosanskih Srba o mogućnosti izlaska iz BiH putem referenduma poput onog u Crnoj Gori. Taj referendum u CG im je postao svojevrsna mantra.

Mene sad zanima,CG je bila federalna jedinica,
Kosovo je bilo autonomna jedinica,sada pod UN kontrolom. Mislim,da li BiH Srbi zaista mogu realno očekivati nekakvo slično rješenje i za njih?

Meni se čini da im to dejtonski sporazum i ustav BIH ni u jednoj rečenici/dijelu to ne dopušta.

Ova tema nije napad na nikoga,pa vas molim da se suzdržite od napada i vrijeđanja.Thanks
RS ima daleko više državotvornosti nego Kosovo a Kosovo će ipak (iako nema pravo na otcjepljenje) dobiti samostalnost. Federalne jedinice u Yu nisu imale pravo na odcjepljenje pa su dobile nezavisnost... Zašto ? Zato što svaki narod ima pravo na samopredjeljenje. Isto tako Srbi u BiH imaju to pravo i ako budemo istrajni ostvarićemo nezavisnu RS.
rsbl is offline  
Old 24.10.2006., 16:48   #18
Quote:
rsbl kaže:
RS ima daleko više državotvornosti nego Kosovo a Kosovo će ipak (iako nema pravo na otcjepljenje) dobiti samostalnost. Federalne jedinice u Yu nisu imale pravo na odcjepljenje pa su dobile nezavisnost... Zašto ? Zato što svaki narod ima pravo na samopredjeljenje. Isto tako Srbi u BiH imaju to pravo i ako budemo istrajni ostvarićemo nezavisnu RS.
Na osnovi čega se temelji ta državotvornost?I kako je RS došla do svojega teritorija?
A što se tiče federalnih jedinica u Jugi,tu si u krivu...ako se ne varam u ustavu je pisalo da imaju pravo na odcjepljenje...i opet kako možeš uspoređivati države članice SFRJ sa RS?!Gdje je tada bila ta famozna RS?Prema tebi i srbi u HR imaju pravo na državu u državi?Zato vjerovatno i ona vlada u izbjeglištu?!
McAucliffe is offline  
Old 24.10.2006., 16:51   #19
Po njemu,jer je međunarodno priznata preko Daytona,istog sporazuma koji oni hoće rušiti?!
__________________
Lose the zero,
get the hero
Crotoxin is offline  
Old 24.10.2006., 16:56   #20
Quote:
Crotoxin kaže:
Po njemu,jer je međunarodno priznata preko Daytona,istog sporazuma koji oni hoće rušiti?!
Ko kaže da mi rušimo Dayton ?
rsbl is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:48.