Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2005., 21:31   #1
Palme

havajska vulkanska palma - brighamia insignis

jako simpatična jedna biljkica, slobodno proguglajte malo, budete se uvjerili. za one ljenije - evo par informacija:

to je endemska vrsta koja raste na nekim liticama iznad 400 metara nadmorske visine na jednom otoku u havajskom arhipelagu. smatra se da ih u prirodi ima još svega SEDAM (brojkom: 7) primjeraka. ugrožena je zbog agresivnog nastanjivanja drugih biljaka koje nisu tipične za to područje, zbog koza koje pasu u tom predjelu i ljudi koji su ih brali. prije nekog vremena su neki znanstvenici botaničari uspjeli pokupit sjeme i uzgojit je u stakleniku. pokušava je se vratit u prirodu i rasprostranit što je više moguće.

ona vam naraste od metar do dva, rijetko kad i do pet. ima "žlicolike" listove na deblu bez grana koje se širi prema bazi. posječa na blitvu nasađenu na ćunj za kuglanje.

vidjeli smo je prvi put upravo danas na velesajmu ali nismo imali para da je kupimo. koštala je 80 kuna kod onih gulikoža bešlića. skvikiju se jako jako svidjela, a i meni. moramo je imat! ako neko zna gdj se još može nabavit - nek javi. ako ne, morat ćemo do petrinje vlakom.
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2005., 21:52   #2
kuuupi mi, kupi miiiii...
Skviki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2005., 09:22   #3
đizs, get a room..

btw. rasadnik Bešlić je u Žažini, tak da nemorate u Petrinju i autobus ima do Žažine, al vlak nema, neg ima do nekog sela u blizini, pa bi trebali 10ak km pjeske do Žažine.

Ja planiram ici do rasadnika za koji tjedan dva (autom)..pa bum podnjela iscrpni izvjestaj o tome kaj tam ima i cijene i sve..
__________________
I'm busy right now. I'll ignore you later.
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2005., 10:22   #4
Re: Havajska Palma

Quote:
paučko kaže:
havajska vulkanska palma - brighamia insignis

jako simpatična jedna biljkica, slobodno proguglajte malo, budete se uvjerili. za one ljenije - evo par informacija:

to je endemska vrsta koja raste na nekim liticama iznad 400 metara nadmorske visine na jednom otoku u havajskom arhipelagu. smatra se da ih u prirodi ima još svega SEDAM (brojkom: 7) primjeraka. ugrožena je zbog agresivnog nastanjivanja drugih biljaka koje nisu tipične za to područje, zbog koza koje pasu u tom predjelu i ljudi koji su ih brali. prije nekog vremena su neki znanstvenici botaničari uspjeli pokupit sjeme i uzgojit je u stakleniku. pokušava je se vratit u prirodu i rasprostranit što je više moguće.

ona vam naraste od metar do dva, rijetko kad i do pet. ima "žlicolike" listove na deblu bez grana koje se širi prema bazi. posječa na blitvu nasađenu na ćunj za kuglanje.

vidjeli smo je prvi put upravo danas na velesajmu ali nismo imali para da je kupimo. koštala je 80 kuna kod onih gulikoža bešlića. skvikiju se jako jako svidjela, a i meni. moramo je imat! ako neko zna gdj se još može nabavit - nek javi. ako ne, morat ćemo do petrinje vlakom.
ako ih u prirodi ima "još 7" onda to ne može koštati samo 80 kn pa makar ih bilo par miljardi u teglama...
Vjerojatno taj netko prodaje neku palmu s neke naše rive pod ovu...
Ne kužim? Nemaš 80 kn za takvu posebnu palmu koja ti se sviđa?
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2005., 10:36   #5
joj sad se i meni svidja. nije valjda previse komlicirana za uzgoj?
abba is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2005., 11:03   #6
Re: Re: Havajska Palma

Quote:
Codegun kaže:
ako ih u prirodi ima "još 7" onda to ne može koštati samo 80 kn pa makar ih bilo par miljardi u teglama...
Vjerojatno taj netko prodaje neku palmu s neke naše rive pod ovu...
Ne kužim? Nemaš 80 kn za takvu posebnu palmu koja ti se sviđa?
nisam ih imao pri sebi...
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2005., 13:51   #7
kokos palma

ima li netko od vas kokos palmu?
vidjela sam da prodaju u baumaxu...kako raste? kako se održava?
nije mi baš nešto dekorativna sa 2 lista koji vire iz kokosa, ali možda bude bujnija s vremenom ili ne !?
mayhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 18:24   #8
meni je bas fora sta je tako dugacka i tanka
Inace, ne bih znala kako se odrzava, jedino sam cula da se nakon nekog vremena osusi posto se biljka "hrani" sa tim kokosom
__________________
Restart and reboot yourself
Prolaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2005., 23:44   #9
eh sva sreća da je nisam kupila :-)
mayhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2005., 19:29   #10
imala sam kokos palmu i nisam se usrećila. bila je ljepa i dekorativna i nije zauzimala previše mjesta. mazila sam je i pazila ali se nakon neka 2 mjeseca ipak osušila i to prilično naglo. pričala sam s frendicama koje su imale kokos i njima se isto desilo sa istim simptomima
mare kapulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2005., 19:40   #11
Quote:
mare kapulica kaže:
imala sam kokos palmu i nisam se usrećila. bila je ljepa i dekorativna i nije zauzimala previše mjesta. mazila sam je i pazila ali se nakon neka 2 mjeseca ipak osušila i to prilično naglo. pričala sam s frendicama koje su imale kokos i njima se isto desilo sa istim simptomima
Ja sam nedavno posadila dvije... Medjutim, ja zivim na Karibima... Mislim da je tropska klima uvijet da palma uopce moze dobro napredovati; ovdje rastu kao lude... Svi moji slicni pokusaji u EU bili su nesuspijeli... Cak i kad sam imala centralno grijanje u stanu...
Ohana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2005., 13:23   #12
hmm i moja je krepala nakon 6mj...
__________________
blonde inside
azuro is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2005., 14:27   #13
zato je korisno navratiti na ovaj forum,pitati ima li tko kakvih iskustava u vezi neke biljke i tek onda kupit.
tih 74 kn koliko dođe, mi je ostalo u džepu,nije bačeno :-)
mayhr is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2005., 19:15   #14
ok, ja bi da mi neko napiše ak ide uskoro do bešlića pa da mi kupi jednu palmicu. ja sam u zagrebu, pa ak bi to neko mogo za mene napravit, to bi bilo superiška!!!
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2005., 13:56   #15
Palme

di da kupim palme, al ne u tegli već za u dvorište? kak s njima po zimi?
ljama is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2005., 08:52   #16
Re: kupovina palmi

Quote:
ljama kaže:
di da kupim palme, al ne u tegli već za u dvorište? kak s njima po zimi?
Palmu si možeš sam posaditi. Sad one ispuštaju sjemenke koje samo staviš u zemlju (7 cm duboko). Frendica mi je donjele iz Makarske desetak sjemenki, od toga su 8 iznikle.
Treba im dugo za rast.


Palma bi trebala biti vani obavezno u zavjetrini, ali to je ionako rizik zbog niskih temperatura po zimi ako si u kontinetanom dijelu.
Bolje ju je pospremiti negdje u hodnik.
Dok je mala to nekak ide al kad naraste.......
Moje su sad velike oko 70 cm.......
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2005., 11:07   #17
Thanks. Moram onda nabavit sjemenke. Kolko je trebalo tvojoj palmi da naraste tih 70 cm?

Kak je spremiš po zimi, mislim jel ju posadiš u dvorište u tegli, pa je s teglom iskopaš po zimi ili kak?
__________________
Daaleko pljujem!!!
ljama is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2005., 11:12   #18
Quote:
ljama kaže:
Thanks. Moram onda nabavit sjemenke. Kolko je trebalo tvojoj palmi da naraste tih 70 cm?

Kak je spremiš po zimi, mislim jel ju posadiš u dvorište u tegli, pa je s teglom iskopaš po zimi ili kak?
Dugo ti treba da isklijaju. Sad su palme negdje 6 godina.
U tegli su, zimi unutra, ljeti vani.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2005., 18:35   #19
pa ima za kupiti palme razlicitih velicina u svim centrima tipa bauhaus itd, u tegli ofkors, presadis je u vrt.
ali neznam bas kako ce se drzat, ako si negdje u primorskom kraju il na jugu onda ok.

recimo ja bi jako zelio imat palmu u svom vrtu u zagrebu, al su mi rekli da cu samo bacit novce
flOorKilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2005., 08:23   #20
ja ti ju prodam..ja imam jednu koja je u tegli vec 20 godina...i fakat ne znam kaj da radim s njom vise jer je tegla pre velika i pre teska
a i sama palma zauzima pol sobe..
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:58.