Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2016., 22:55   #1
Pravna osoba-firma iznajmljuje prostor i vozilo od fizičke osobe

Kada pravna osoba-firma iznajmi prostor i vozilo od fiziče osobe kako se vrši uplata najma?Jedni kažu da obavezno mora na žiro račun a drugi da ne mora na žiro račun,da može i gotovinom.
Ako je u ugovoru navedeno gotovinom i porezna je odobrila gotovinom da je to onda važeći ugovor na čisto.A drugi tvrde da je prekršaj ne uplaćivati na žiro račun fizičkoj osobi.Što sada?
Najam nekretnine i pokretnine je drugi dohodak i to se mora prijaviti poreznoj jer se plaća porez,to znam.E sad,moj ugovor firme za najam prostora od fizičke osobe u kojemu je porezna vidjela i odobrila ugovor te dala rješenje za porez na taj najam ne razumijem zašto bi to onda bio prekršaj?I ako je,tko može dobiti neku kaznu ili tko čini prekršaj,firma koja je iznajmila ili fizička osoba koja je iznajmila toj firmi?
Drugo pitanje:najam vozila - firma iznajmi od fizičke osobe i nije u ugovoru navedeno kako će se vršiti uplata,ovjereno kod javnog bilježnika da li isto može gotovinom ?I što ako fizička osoba nije odmah prijavila najam poreznoj,kakav je postupak,da li će dobiti naplatu poreza unazad,ovisno od kada je ugovor?
Meow6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2016., 10:58   #2
Najam prostora (dohodak od imovine) mora se uplaćivati na žiro račun te fizičke osobe. Zanemari to što je neki referent ovlaš pročitao ugovor. Zakon i pravilnik o porezu na dohodak definiraju što se mora/smije kako uplatiti. Kažnjene mogu vjerojatno biti obje strane - fizička osoba jer je utajila primitak (što ako npr ima kakvu ovrhu?), a za pravnu osobu kaže zakon o porezu na dohodak:

Članak 67.
(1) Novčanom kaznom od 2.000,00 do 50.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj:
....
4. pravne i fizičke osobe koje isplate građanima ne obavljaju preko žiroračuna, odnosno iznimno kod ostalih računa sukladno posebnim propisima, kod banke (članak 61.).
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka odgovorna osoba u pravnoj osobi kaznit će se novčanom kaznom od 2.000,00 do 20.000,00 kuna.


Za vozilo pretpostavljam da vrijedi slično, ali nisam nikad imala takav slučaj.

Sažetak: http://www.poslovni-info.eu/sadrzaj/...ickim-osobama/
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2016., 12:51   #3
Dobro da i to sada znam.A što ako fizička osoba nije godinu i pol prijavila taj ugovor poreznoj za najam vozila nego recimo prijavi sada?Može li dobiti kaznu ili će samo dobiti obračun poreza za sve mjesece do sada ili nešto treće?
Meow6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 12:50   #4
Tvoje pitanje je teško i skužiti: onaj koji ima iznajmljuje, onaj koji nema unajmljuje. U svakom slučaju, porezna nema nikakve veze s ugovorom, ništa ona tu ne odobrava niti osporava. Što će se u konkretnom slučaju desiti, hoćeš li dobiti kaznu ili ne, to ti nitko ne može sa sigurnošću reći.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 11:28   #5
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Tvoje pitanje je teško i skužiti: onaj koji ima iznajmljuje, onaj koji nema unajmljuje. U svakom slučaju, porezna nema nikakve veze s ugovorom, ništa ona tu ne odobrava niti osporava. Što će se u konkretnom slučaju desiti, hoćeš li dobiti kaznu ili ne, to ti nitko ne može sa sigurnošću reći.
Pitanje je ok postavio, ako zanemarivo greškice unajmljivanja i iznajmljivanja. Sasvim klasičan slučaj zakašnjele prijave poreznoj, ni prvi ni zadnji. Porezna ima veze s ugovorom ako je u pitanju prostor, kako ne? Ako je u pitanju oprema, onda nema, koliko znam. Može se javiti netko tko je bio u takvoj situaciji zakašnjelih prijava razreza poreza poreznoj, mislim da čovjek ne mora strepiti i čekati kako će sam proći.
senssia is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2018., 08:58   #6
Bok ljudi, uključujem se u ovu raspravu. Zanima me, ukoliko prvna osoba unajmljuje prostor od fizičke i uplata se vrši na račun do 10. u mjesecu, je li potrebno plaćati i PDV? Sasvim sam nova u ovome pa vas molim za pomoć.
Coflekica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2018., 10:41   #7
Quote:
Coflekica kaže: Pogledaj post
Bok ljudi, uključujem se u ovu raspravu. Zanima me, ukoliko prvna osoba unajmljuje prostor od fizičke i uplata se vrši na račun do 10. u mjesecu, je li potrebno plaćati i PDV? Sasvim sam nova u ovome pa vas molim za pomoć.
Ako je sklopljen ugovor o najmu i fizička osoba nije u registru poreznik obveznika u sustavu pdv-a onda se nikakav pdv ne plaća. Pdv plaćate isključivo ako dobijete račun za najam sa iskazanim pdv-om. Firma plaća osobi najam po ugovoru i to je to. A ta fizička osoba mora državi plaćati porez od najma,to nije vaša stvar.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:19.