Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2016., 17:30   #1
Iznajmljivanje poslovnog prostora poslovnom subjektu

Knjigovodja je prije par godina pocela "inzistirati" na tome da doo placa najamninu za poslovni prostor (ured). Doo je registriran u prostoru koji je u vlasnistvu vlasnika doo-a. Ako sam dobro shvatio, radi se o 70% najamnine kao osnovice i onda 12% poreza na prihod + prirez, ili? Tu nema progresije, ili? Ono sto me buni je zasto me drzava tjera da vlasnik sam sebi iznajmi prostor i time zapravo plati manje poreza nego da plati porez na dobit i porez na dividendu i prirez. Jesam li nesto propustio, jel porez na prihode od iznajmljivanja ipak visi?

Iz vaseg iskustva, koliko bi ta "vitualna" najamnina trebala iznositi za nekakav prostor od 15-20 kvadrata u urbanoj zoni u Zg? Soba unutar stambene nekretnine takodjer prolazi? Gornja, donja granica?

Ima li kakvih promjena sa 1.1.2017?

(nisam nasao topic u koji bi ubacio, tice se i obrtnika i jdooa i dooa i dda)
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 17:45   #2
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Knjigovodja je prije par godina pocela "inzistirati" na tome da doo placa najamninu za poslovni prostor (ured). Doo je registriran u prostoru koji je u vlasnistvu vlasnika doo-a. Ako sam dobro shvatio, radi se o 70% najamnine kao osnovice i onda 12% poreza na prihod + prirez, ili? Tu nema progresije, ili? Ono sto me buni je zasto me drzava tjera da vlasnik sam sebi iznajmi prostor i time zapravo plati manje poreza nego da plati porez na dobit i porez na dividendu i prirez. Jesam li nesto propustio, jel porez na prihode od iznajmljivanja ipak visi?

Iz vaseg iskustva, koliko bi ta "vitualna" najamnina trebala iznositi za nekakav prostor od 15-20 kvadrata u urbanoj zoni u Zg? Soba unutar stambene nekretnine takodjer prolazi? Gornja, donja granica?

Ima li kakvih promjena sa 1.1.2017?

(nisam nasao topic u koji bi ubacio, tice se i obrtnika i jdooa i dooa i dda)
Da od bruto iznosa najma ti je to cca 10% vlasnik kao fizička osoba plaća.

Ako je centar prema tablicama porezne 80 kn/m2, Trešnjevka 60 kn/m2, Špansko 40 kn/m2. Možeš iznajmiti npr. 5m2 ako ti tako više odgovara, ili možeš iznajmiti poštanski sandučić za npr. 50 kn mjesečno, i to prolazi provjereno,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 20:35   #3
Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Knjigovodja je prije par godina pocela "inzistirati" na tome da doo placa najamninu za poslovni prostor (ured). Doo je registriran u prostoru koji je u vlasnistvu vlasnika doo-a. Ako sam dobro shvatio, radi se o 70% najamnine kao osnovice i onda 12% poreza na prihod + prirez, ili? Tu nema progresije, ili? Ono sto me buni je zasto me drzava tjera da vlasnik sam sebi iznajmi prostor i time zapravo plati manje poreza nego da plati porez na dobit i porez na dividendu i prirez. Jesam li nesto propustio, jel porez na prihode od iznajmljivanja ipak visi?

Iz vaseg iskustva, koliko bi ta "vitualna" najamnina trebala iznositi za nekakav prostor od 15-20 kvadrata u urbanoj zoni u Zg? Soba unutar stambene nekretnine takodjer prolazi? Gornja, donja granica?

Ima li kakvih promjena sa 1.1.2017?

(nisam nasao topic u koji bi ubacio, tice se i obrtnika i jdooa i dooa i dda)
Ako ti je prostor samo za sjedište, primanje pošte onda ništa od ovoga ne trebaš.
senssia is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2016., 20:41   #4
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
, ili možeš iznajmiti poštanski sandučić za npr. 50 kn mjesečno, i to prolazi provjereno,
Jel ti mene zezas :klap::klap:
Kako na to razrezu porez i prirez
Isto ovisno o lokaciji di se sandučić nalazi :klap:
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 09:16   #5
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Da od bruto iznosa najma ti je to cca 10% vlasnik kao fizička osoba plaća.

Ako je centar prema tablicama porezne 80 kn/m2, Trešnjevka 60 kn/m2, Špansko 40 kn/m2. Možeš iznajmiti npr. 5m2 ako ti tako više odgovara, ili možeš iznajmiti poštanski sandučić za npr. 50 kn mjesečno, i to prolazi provjereno,
Super, fala na infu.
Iako jos uvijek ne kuzim zasto netko ne bi htio iskoristiti tu jeftinu mogucnost da izvadi dobit iz firme (naravno osim ako nema dobit) i makar svoj stan/sobu ne prijavi kao ured umjesto postanskog sanducica. Postoje li mozda neke druge restrikcije (recimo ne smije biti TV ili krevet u sobi, kontrolira li to uopce itko)?
rama6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2016., 17:49   #6
Quote:
ladak kaže: Pogledaj post
Jel ti mene zezas :klap::klap:
Kako na to razrezu porez i prirez
Isto ovisno o lokaciji di se sandučić nalazi :klap:
Ne zezam, razrežu porez na 50 kn mjesečno, odnosno 70% iznosa 12%+prirez,

Quote:
rama6 kaže: Pogledaj post
Super, fala na infu.
Iako jos uvijek ne kuzim zasto netko ne bi htio iskoristiti tu jeftinu mogucnost da izvadi dobit iz firme (naravno osim ako nema dobit) i makar svoj stan/sobu ne prijavi kao ured umjesto postanskog sanducica. Postoje li mozda neke druge restrikcije (recimo ne smije biti TV ili krevet u sobi, kontrolira li to uopce itko)?
Ne znam slučaj da su ikome kontrolirali, no trebalo bi biti odvojeno da se zna šta je poslovni dio...

Nešto na što treba paziti je ako je netko koristio oslobođenje od plaćanja poreza na prvu nekretninu, ne smije je rentati 3 godine jer porezna odmah šalje onda taj porez za platiti (to je jedan od razloga zašto netko ne želi..)
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2023., 18:19   #7
Pozdrav, da li za novootvoreni doo (kojemu bi sjedište bio moj 1/1 fizički stan ali zapravo bi koristio 1 stol i stolicu u 1/2 sobe) trebam poradi prijave sjedišta preko Start sustava :

1) trebam svakako ugovor o najmu između mene (fizičkog vlasnika stana od 80m2) i novog doo (u kojemu sam ja vlasnik) i plaćam Poreznoj upravi neki postotak (uz uplatu rente iz firme prema meni), zna li netko koliko ?

2) ne trebam ugovor o najmu stana iz 1) gore, vec nekako mogu iznajmiti samo poslovnu adresu i upotrebu poštanskog sandučića za neki manji iznos, npr. 2 EUR/mjesečno. Porezna uprava će onda meni kao privatnoj osobi razrezati porez na taj najam koji ću morati plaćati manje nego u opciji 1)

Da li netko zna kako i da li se može realizirati opcija 2) gore ili ipak samo 1) gore?

Hvalaaaa
grejp2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2023., 20:00   #8
Quote:
grejp2 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, da li za novootvoreni doo (kojemu bi sjedište bio moj 1/1 fizički stan ali zapravo bi koristio 1 stol i stolicu u 1/2 sobe) trebam poradi prijave sjedišta preko Start sustava :

1) trebam svakako ugovor o najmu između mene (fizičkog vlasnika stana od 80m2) i novog doo (u kojemu sam ja vlasnik) i plaćam Poreznoj upravi neki postotak (uz uplatu rente iz firme prema meni), zna li netko koliko ?

2) ne trebam ugovor o najmu stana iz 1) gore, vec nekako mogu iznajmiti samo poslovnu adresu i upotrebu poštanskog sandučića za neki manji iznos, npr. 2 EUR/mjesečno. Porezna uprava će onda meni kao privatnoj osobi razrezati porez na taj najam koji ću morati plaćati manje nego u opciji 1)

Da li netko zna kako i da li se može realizirati opcija 2) gore ili ipak samo 1) gore?

Hvalaaaa
Može i 2 ako ti ne treba poslovni prostor za obavljanje djelatnosti, ali pitanje je zašto ne 1 ? To je vjerojatno najjeftiniji način da sebi isplatiš novac iz firme sa minimalnim oporezivanjem, koje je ujedno 100% priznat trošak firmi...Kod isplate dobiti moraš imati i dobit i dovoljno novca na računu i moraš voditi računa o likvidnosti firme, a efektivno oporezivanje ti je isto kao kod poslovnog prostora.

Po meni, ne bi trebao natezati taj iznos na minimum, ne vidim smisla u tome.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2023., 18:56   #9
Možda neće imati novac za plaćanje najma i/ili poreza.

Za najam adrese i sandučića ja ne bih išao s iznosom od 2 eura mjesečno jer mislim da bi PU razrezala veći porez. Znam slučaj najma od 100 kuna mjesečno koji je uredno prošao. Na 15 eura najma, porez neće biti ni euro i pol.
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2023., 17:03   #10
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Može i 2 ako ti ne treba poslovni prostor za obavljanje djelatnosti, ali pitanje je zašto ne 1 ? To je vjerojatno najjeftiniji način da sebi isplatiš novac iz firme sa minimalnim oporezivanjem, koje je ujedno 100% priznat trošak firmi...Kod isplate dobiti moraš imati i dobit i dovoljno novca na računu i moraš voditi računa o likvidnosti firme, a efektivno oporezivanje ti je isto kao kod poslovnog prostora.

Po meni, ne bi trebao natezati taj iznos na minimum, ne vidim smisla u tome.
Quote:
Coco_Nut kaže: Pogledaj post
Možda neće imati novac za plaćanje najma i/ili poreza.

Za najam adrese i sandučića ja ne bih išao s iznosom od 2 eura mjesečno jer mislim da bi PU razrezala veći porez. Znam slučaj najma od 100 kuna mjesečno koji je uredno prošao. Na 15 eura najma, porez neće biti ni euro i pol.
Hvala obojici
Prvih 1g bi htio imati što niže troškove za doo jer prihoda neće biti vrlo vjerojatno ništa, imat ću samo temeljni kapital 2.5k EUR.

Onda mi je za taj inicijalni period bolji najam poštanskog sandučića i adrese za npr. 15 EUR/mj. Nisam samo shvatio što znači gore "ako ne treba poslovni prostor za obavljanje djelatnosti"?! Treba mi 1 radni stol i stolica za mene i to je to u prvih 1g.

Nakon 1g ili ako/kada dođu prihodi i investicije, onda ima smisla imati najam stana ili poslovnog prostora čak....pa onda tu nabijem najamninu za isplatu novaca, zar ne?
grejp2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:05.