Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2017., 23:11   #1281
Po pronađenim tehničkim karakteristikama to je indukcijska ploča max. snage od 7400 W i proizvođač je predvidio napajanje sa dva strujna kruga ili dva osigurača od 16 A. Matematički to paše a i vodič 2.5 kvadrata treba biti štićen sa 16 A,s tim da može biti istoimena faza ali dva strujna kruga.
Znači da te pinove ili žice spajaš:crna-faza 1,smeđa-faza 2,plava-nula,zelenožuta-uzemljenje.[/QUOTE]


Samo dodatak ovom prije napisanom...naravno da ne možeš to spojiti u običnu utičnicu već moraš kupiti onu tzv. fiksni spoj...u svakoj trgovini elektromaterijalom znaju kakva je to.
b o d l j i k a is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2017., 12:49   #1282
Quote:
b o d l j i k a kaže: Pogledaj post
Po pronađenim tehničkim karakteristikama to je indukcijska ploča max. snage od 7400 W i proizvođač je predvidio napajanje sa dva strujna kruga ili dva osigurača od 16 A. Matematički to paše a i vodič 2.5 kvadrata treba biti štićen sa 16 A,s tim da može biti istoimena faza ali dva strujna kruga.
Znači da te pinove ili žice spajaš:crna-faza 1,smeđa-faza 2,plava-nula,zelenožuta-uzemljenje.
Ne paše to matematički niti se tako može spojiti. U navedenoj kombinaciji je nula zajednička, a onda to smije ići samo na različite faze. Kad su različite faze, struja kroz nulu je uvijek manja od najveće pojedinačne struje, pa uz osigurače od 16A po fazi nikad nije veća od 16A.

Kod spajanja na istu fazu, struja kroz nulu se zbraja, pa je u ovoj kombinaciji moguća do 32A, što je previše za 2,5mm^2. Ako bi se spajalo na isti fazu, trebalo bi staviti i dvije odvojene nule ili limitirati snagu.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2017., 10:55   #1283
Ne paše to matematički niti se tako može spojiti. U navedenoj kombinaciji je nula zajednička, a onda to smije ići samo na različite faze. Kad su različite faze, struja kroz nulu je uvijek manja od najveće pojedinačne struje, pa uz osigurače od 16A po fazi nikad nije veća od 16A.

Kod spajanja na istu fazu, struja kroz nulu se zbraja, pa je u ovoj kombinaciji moguća do 32A, što je previše za 2,5mm^2. Ako bi se spajalo na isti fazu, trebalo bi staviti i dvije odvojene nule ili limitirati snagu


Moram se pokriti ušima i priznati da sam brzopleto dao krivi savjet,morala bi se dopelati još jedna nula da bi to klapalo...idealno bi bilo da su sve tri faze simetrično terećene,kroz nulu ne bi tekla struja...mada tih 7,4 kW je kad bi cijela površina bila maksimalno puna,no to me ne opravdava
b o d l j i k a is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 08:35   #1284
FID 40A/0.3A 4P. Da li ona trpi opterecenje 40A po svakoj fazi ili je ukupan zbroj svih faza 40A. Da li ona skuzi i kao glavni osigurac pa izbaci kad se optereti preko 40A?
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 09:57   #1285
Quote:
sime kaže: Pogledaj post
FID 40A/0.3A 4P. Da li ona trpi opterecenje 40A po svakoj fazi ili je ukupan zbroj svih faza 40A. Da li ona skuzi i kao glavni osigurac pa izbaci kad se optereti preko 40A?
40A znaci da moze propustati ili iskopcati toliku struju bez da se osteti, krepa ili tako nesto, ne da izbacuje na toj struji.
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 10:39   #1286
Da li se na cetveropolnoj racuna 40A po svakoj fazi ili zbroj svih faza?
sime is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 19:58   #1287
Quote:
sime kaže: Pogledaj post
FID 40A/0.3A 4P. Da li ona trpi opterecenje 40A po svakoj fazi ili je ukupan zbroj svih faza 40A. Da li ona skuzi i kao glavni osigurac pa izbaci kad se optereti preko 40A?

Njezina isklopna moć iznosi 40 A ,znači ukupna struja u sve tri faze...ona ne služi kao osigurač već izbacuje kod zemljospoja tj. kad postoji opasnost da neko metalno kučište bude pod naponom...od preopterećenja štite osiguraći i limitatori gdje postoje
b o d l j i k a is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 22:50   #1288
Quote:
b o d l j i k a kaže: Pogledaj post
Njezina isklopna moć iznosi 40 A ,znači ukupna struja u sve tri faze...
kak je meni onda prek 63/0,5 4 polne fidofke mogao raditi motor koji po fazi u vremenu rada vuče 40A , u startu prve tri sekunde (mjereno strujnim klještima) povuče i 58A po fazi, motor 25 kW iz slovačke
il meni nije sklopka valjala il ti krivo pričaš
mbukal is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 00:08   #1289
Toliku struju kontakti mogu trajno voditi po svakoj fazi (i nuli).
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 11:45   #1290
Potaknut nekim raspravama na drugim temama na ovom podforumu, navelo me na razmišljanje o nekim (mojim) starim dubiozama pa bih molio nekog da mi to pojasni jednom zauvijek. Radi se o nuli i fazi, tj. njihovoj točnoj identifikaciji koja je koja. Nije mi jasna ta priča od prije 2 mjeseca gdje su otac i sin poginuli zbog krivo spojenog električnog bojlera. Razmišljam što se tu može pogriješiti. Nisu spojili uzemljenje? Obrnuli nulu i fazu?

Sjećam se i priče kako se ne možeš pouzdat u probirštift (probirku, ispitivač) jer on svijetli ponekad i na nuli zbog indukcije. Kako onda ispravno odrediti gdje je faza, a gdje nula? Jel moguća situacija da istovremeno nula svijetli zbog indukcije, a faza pritom ne svijetli (pod pretpostavkom da faza nije prekinuta na prekidaču)?

Znači, ako ispitivač na jednoj žici svijetli, a na drugoj ne, a nijedna žica nije prekinuta na prekidaču, mogu li sa 100% sigurnošću zaključiti da je faza tu gdje svijetli? Ili ispitivač nije pouzdan ni u tom slučaju?

Znam da se ta priča o ispitivaču vrti svako malo i da je zaključak kako on nije pouzdan, al nisam shvatio dal je to SAMO u situacijama gdje svijetli i faza i nula (zbog indukcije) pa netko pikne prvo nulu i onda nesmotreno zaključi da je to faza bez da dalje provjeri dal svijetli možda i druga žica. ILI je on nepouzdan i u ovim "normalnim" situacijama koje sam ranije opisao gdje svijetli samo jedna žica?

Pisalo se još o tome da je ispitivač nepouzdan, da treba koristiti multimetar (ako se dobro sijećam). Kako njime odrediti koja je faza, a koja nula?

Da napomenem još za kraj, moj domet je ugradnja lustera, zamijena utičnica, prekidača, utikača i sl. i to radim valjda od 5. razreda i nastave tehničkog odgoja što je bilo prije više od 20 godina i u međuvremenu sam to napravio milijon puta. Ne bavim se kompleksnijim stvarima vezanim uz struju, ali nakon priče o ovom smrtnom slučaju uzrokovanim pogrešno​ spojenim bojlerom preispitujem i stvari koje (mislim da) znam...

Zadnje uređivanje mario_bla : 28.09.2017. at 11:56.
mario_bla is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 12:24   #1291
Ispitivać će svjetliti na fazi uvjek (naravno ako je ispravan). No ponekad se desi da svijetli i na nuli , iako slabijim intenzitetom, ali aj ti znaj pa čak i na lošije izvedenom uzemljenju radi indukcije i sl.
Dakle ako svjetli samo na jednoj žici, to je faza, ali dobro provjeriti jesu li prekidaći na položaju upaljeno (1, puštaju struju, kako got) da se nebi desilo da svjetli na nuli ili uzemljenju a ne svjetli na fazi jer je prekidać u krivom položaju.
KAd radiš s unimerom znaš da si spojio fazu i nulu kad dobiješ dobar napon. Na fazi uzmljenje ili sl će ti vjerojatno izbiti sklopku.
U biti pizdarije se najčešće dešavaju kad ekipa spaja po bojama bez da provjeri što je što, a onaj tko je radio instalaciju nije baš pazio ili mu ponestalo žice neke boje pa je radio s drugom i to sebi onda označavao izolirkama. Onda se svašta dešava.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 12:54   #1292
Hvala na odgovoru!

Ovo me najviše u biti zanimalo, kad imam 3 žice u utičnici ili negdje gdje nema prekidača u igri, ako svijetli samo jedna žica to je znači faza 100%. Kod mojih staraca u 40 god. staroj kući je situacija takva da je boja poštivana što se tiče uzemljenja (žuto zelena), a plava i smeđa su kako gdje, tako da uvijek kad moram utvrditi gdje je faza ne mogu se pouzdat u boje (iz te navike se ne pouzdajem općenito u boje ni tamo gdje su navodno ok).


Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
KAd radiš s unimerom znaš da si spojio fazu i nulu kad dobiješ dobar napon. Na fazi uzmljenje ili sl će ti vjerojatno izbiti sklopku.
Ovo kužim, znaš po tome koje su dvije faza i nula, al znači nema neka fora s unimerom da točno utvrdiš koja je faza, a koja nula od te dvije?


Isto tako, temeljem toga što sam pročitao na drugoj temi, dal uređaji koji dođu s onim šuko utikačem "L" oblika očekuju (ili je preporuka) da ipak faza u njima dođe tamo gdje treba? Jer ako se poštuje pravilo da je faza u utičnici uvijek desno, a takav "L" utikač se šteka uvijek tako da kabel pada prema dolje, onda je to nešto što bi moglo možda imati smisla iako ne vjerujem jer bi bila puna crna kronika smrtnih slučajeva da je to jedina "zaštita" ispravnog spajanja uređaja, al možda ako je sve ovako ispoštovano se dobije i neka dodatna razina zaštite?

Zadnje uređivanje mario_bla : 28.09.2017. at 13:27.
mario_bla is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 14:40   #1293
Ako imaš uzemljenje, onda jednu pipalicu staviš na uzemljenje, a drugom tražiš fazu i nulu (na displayu moraš dobiti 0 i 230, jel ).
Na izmjeničnoj struji ne možeš gledati prema predznaku na unimetru, kao što možeš na istosmjernoj.
__________________
Prepucavanje na internetu je kao specijalna olimpijada,cak i kada pobjedis retardiran si...
gorguc is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 15:07   #1294
Ili ćeš dobiti izbaćenu fidovku, zavisi koliko je osjetljiva.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 19:38   #1295
Pozicija faznog vodiča u utičnici

Na forumu (elektronika.ba) sam otvorio rasprava o ovoj temi....https://www.elektronika.ba/forum/vie...hp?f=4&t=16934

A u ovom katalogu se nalaze utičnice gdje je čak napisano gdje ide fazni vodić (L na lijevoj rupi) a gdje nula http://downloads.jung.de/catalogue/p...pdf?redirect=1
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 21:03   #1296
Pri meni su sve faze na lijevoj rupi. Davno sam to negdje videl i zapamtil...
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 05:44   #1297
sve te spike ljevo/desno padaju u vodu kad uzmeš prodižni u ruke a svi ih immamo , i to sve više sa sve više "rupa" ... u koje ne možeš gurnuti ispitivač ni pipalicu isto kao i u novije utičnice , fuj ...!
jationmivioni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 09:10   #1298
Ovo je sa teme o centralnom grijanju na drva:

Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Ovo sa strujom je valjda jasno , treba znati gdi je faza , a gdi nula i kod šuko utikača , uzme se onaj kome je žica pod kutem od 90 stupnjeva i kad ga uštekaš žica visi do poda , i desno je faza i naravno da je smeđa ili crna žica na fazi.
a i kod mene u stanu su na svim utičnicama faze stavljene s desne strane.

Zato sam zaključio da je s desne strane po (nepisanim?) pravilima.

Znam da je kod shuko svejedno kako je okrenuto da bi aparat radio i u biti nisam nikad vodio računa do sad o tome, al sad gledam dal ipak ima neki razlog da se o tome vodi računa. Možda u nekim aparatima ili nekim specijalnim slučajevima ima potrebe za tim kao dodatna razina zaštite, npr. ako u kući nema pravog uzemljenja nego je instalacija nulovana, a nula se odpoji negdje pa faza završi na kućištu ili tako nešto (ovo samo nabadam nešto što sam čitao ovdje - lako moguće da nema smisla) - možda je u tom slučaju u samom aparatu to izvedeno tako da faza ne može nikako završiti na kućištu ako faza u aparat dođe točno tamo gdje treba.

Na kraju krajeva, zašto uopće onda neki aparati dolaze sa L shuko utikačem? Uzmimo za primjer peglu. Utičnica je po standardima od poda na koliko, cca 40 cm? Peglaš na visini od cca 1m. Znači kad je uštekaš da kabel ide prema dolje što mi je nekako normalno, kabel se kod peglanja savija/žili prema gore. Prirodnije bi bilo da dolazi s ravnim shuko utikačem. Osim ako za taj L shuko utikač postoji ovakav neki razlog o kojem pričamo...

Zadnje uređivanje mario_bla : 29.09.2017. at 09:30.
mario_bla is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 09:20   #1299
Quote:
Zato sam zaključio da je s desne strane po (nepisanim?) pravilima.


Za sada kod mene vode oni sa mišljenjem faze u lijevoj rupi ; i njemac je stavio lijevi; čak i napisao
__________________
http://fema-hobi.blogspot.com/
bob4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2017., 14:22   #1300
Tako je i meni radio električar zadnje instalacije. Njegovo objašnjenje: neka istraživanja su pokazala da će djeca (kojih je 90% dešnjaka), automatski gurati predmet u desnu rupu.
Znači, ako vam je dijete ljevak, stavite fazu desno
__________________
Prepucavanje na internetu je kao specijalna olimpijada,cak i kada pobjedis retardiran si...
gorguc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:44.