Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2010., 11:31   #241
Quote:
darthraven kaže: Pogledaj post
Vremena poluraspada nekih fisijskih produkata su i po parsto godina.
Znači vrijeme poluraspada me manifestira kroz toplinu,ja sam mislio kroz smanjenja radijacije,ili?
neo091 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 14:06   #242
Quote:
neo091 kaže: Pogledaj post
Znači vrijeme poluraspada me manifestira kroz toplinu,ja sam mislio kroz smanjenja radijacije,ili?
Pa zračenje se smanjuje s vremenom. To je zato jer se radioaktivni elementi s vremenom raspadnu do neradioaktivnih (stabilnih). Svaki raspad emitira zračenje (neutron, alfa čestica, foton) koje, između ostalog, "proizvodi" i energiju - toplinu. Budući da se broj raspada smanjuje s vremenom, i ostatna toplina i temperatura se smanjuju s vremenom.
__________________
Sve ima kraj. Osim hrenovki. One imaju dva kraja.
darthraven is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 16:33   #243
Quote:
neo091 kaže: Pogledaj post
kako je moguće da je ta rastaljena jezgra još užarena ili topla nakon toliko godina?
kako??
Nije ni rastaljena ni užarena. Eventualno je topla.
A zapravo jezgre ni nema u kompaktnom obliku. Sve se iscijedilo i uprljalo, razrijedilo taljevinom betona, procurilo i prokapalo kojekuda po podrumu.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 21:42   #244
Zar nisu podrum i zemlju nakon toliko godina očistili od tog radioaktivnog otpada?Ako se to ne može zašto ga nisu zatrpali sa debelim slojem zemlje?
ćumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 22:24   #245
Zašto bi ga itko čistio? Koga briga? I zašto bi ga zatrpali ako je protalio beton i doslovno je uhvaćen u dubini reaktorske zgrade?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 22:41   #246
Quote:
darthraven kaže: Pogledaj post
Pa zračenje se smanjuje s vremenom. To je zato jer se radioaktivni elementi s vremenom raspadnu do neradioaktivnih (stabilnih). Svaki raspad emitira zračenje (neutron, alfa čestica, foton) koje, između ostalog, "proizvodi" i energiju - toplinu. Budući da se broj raspada smanjuje s vremenom, i ostatna toplina i temperatura se smanjuju s vremenom.
E to nisam znao da se pri raspadu emitira i energija topline,znao sam da se emitira zračenje ali ne i toplina..
stvarno me fascinira radioaktivnost
neo091 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 19:40   #247
Sorry što dižem ovu temu, ali nisam pronašao noviju, a našao sam jednu novost vezanu uz Černobil pa da podjelim s vama..

https://www.youtube.com/watch?v=Iuq46EXfCm0

Nekako je to sve prošlo u tišini, ali betonski sarkofag je konačno postavljen iznad reaktora 4. Ogroman projekt vrijedan 1.5 milijardi dolara je konačno gotov.
toni_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 23:06   #248
Quote:
toni_os kaže: Pogledaj post
Sorry što dižem ovu temu, ali nisam pronašao noviju, a našao sam jednu novost vezanu uz Černobil pa da podjelim s vama..

https://www.youtube.com/watch?v=Iuq46EXfCm0

Nekako je to sve prošlo u tišini, ali betonski sarkofag je konačno postavljen iznad reaktora 4. Ogroman projekt vrijedan 1.5 milijardi dolara je konačno gotov.

Zna li se kolike mi posljedice i dan danas trpimo zbog te katastrofe ?

Vrlo dobro se zna, da je u zadnjih 30 godina karcinom u velikom porastu...
__________________
logika je da nema logike
felga is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2016., 23:30   #249
Loša godina. Jako.

Posljedice je teško procijeniti.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2016., 23:41   #250
Quote:
felga kaže: Pogledaj post
Zna li se kolike mi posljedice i dan danas trpimo zbog te katastrofe ?
Da. Manje ukrainskih nekretnina je na tržištu.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2016., 01:36   #251
Quote:
felga kaže: Pogledaj post
Zna li se kolike mi posljedice i dan danas trpimo zbog te katastrofe ?

Vrlo dobro se zna, da je u zadnjih 30 godina karcinom u velikom porastu...
puno vece posljedice trpis zbog plomina i slicnih elektrana na ugljen vjeruj mi, zacudio bi se koliko radioaktivnih cestica se oslobodi u tim elektranama

nuklearna energija je prouzrocila manje smrti od solarne cak i kad uracunas fukushimu i cernobil, da ne govorim o hidroelektranama....
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2016., 08:51   #252
male promjene u stilu života dovele bi do enormnih ušteda energije.
babarogac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 10:09   #253
Quote:
toni_os kaže: Pogledaj post
Nekako je to sve prošlo u tišini, ali betonski sarkofag je konačno postavljen iznad reaktora 4. Ogroman projekt vrijedan 1.5 milijardi dolara je konačno gotov.
A nisu doveli nikakav selebriti
I rekao bih da je metalna konstrukcija, ne betonska.
Druga dobra stvar je što su u novi sarkofag ugradili dizalice pomoću kojih će prvo demontirati stari sarkofag, a onda i sam reaktor i mogli bi bit gotovi za nekih sto godina.


Quote:
UrchinStar47 kaže: Pogledaj post
Da. Manje ukrainskih nekretnina je na tržištu.
Kažu da Kinezi planiraju napraviti solarnu elektranu u zoni baš zbog jeftinog zemljišta.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2016., 10:38   #254
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
puno vece posljedice trpis zbog plomina i slicnih elektrana na ugljen vjeruj mi, zacudio bi se koliko radioaktivnih cestica se oslobodi u tim elektranama

nuklearna energija je prouzrocila manje smrti od solarne cak i kad uracunas fukushimu i cernobil, da ne govorim o hidroelektranama....
Fukushima je ozračila cijeli Pacifik. Do te mjere da Ameri sa druge strane očitavaju gama zračenje. Što je najbolje još i danas puštaju "manje radioaktivnu vodu" u ocean. U kojem svemiru je to gore od količine radijacije koja se oslobodi u jednoj palionici ugljena? Ugljenara će te ubiti na jedan način, a nuklearka na drugi, ali ugljenara ne može zagaditi pola planete iz razloga što nema toliko ugljena.

Zanimljiv fenomen je da se svi prave kao je sve ok. Japanci koji imaju najveću ribarnicu na svijetu su godinu dana nakon Fukushime manje konzumirali ribu. Nakon godinu dana se sve vratilo na staro kao da ništa nije bilo.
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 14:39   #255
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
Fukushima je ozračila cijeli Pacifik. Do te mjere da Ameri sa druge strane očitavaju gama zračenje. Što je najbolje još i danas puštaju "manje radioaktivnu vodu" u ocean. U kojem svemiru je to gore od količine radijacije koja se oslobodi u jednoj palionici ugljena? Ugljenara će te ubiti na jedan način, a nuklearka na drugi, ali ugljenara ne može zagaditi pola planete iz razloga što nema toliko ugljena.

Zanimljiv fenomen je da se svi prave kao je sve ok. Japanci koji imaju najveću ribarnicu na svijetu su godinu dana nakon Fukushime manje konzumirali ribu. Nakon godinu dana se sve vratilo na staro kao da ništa nije bilo.
lol vidi se da ne razumijes neke osnovne stvari, kad zbrojis koliko ugljena je covjecanstvo kroz povijest potrosilo taj efekt na planet je puno puno gori od fukushime+cernobil, jednostavno gledas ukupni efekt, ljudi ionak ne razumiju generalno nista u vezi radijacije, u prosjeku nakon svih nesreca nuklearna energija je najsigurniji izvor el. energije koji postoji s najmanjim brojem smrti po TWh proizvedene energije
random101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2019., 10:26   #256
Priča o Černobilu

Ja sam bio prošle godine u Černobilu, Pripjatu i vidio sam i oštećenu nuklearku.

Priča o tome :


http://www.easttothesun.com/2019/11/...bil-putovanje/
riffoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2019., 01:37   #257
Quote:
random101 kaže: Pogledaj post
lol vidi se da ne razumijes neke osnovne stvari, kad zbrojis koliko ugljena je covjecanstvo kroz povijest potrosilo taj efekt na planet je puno puno gori od fukushime+cernobil, jednostavno gledas ukupni efekt, ljudi ionak ne razumiju generalno nista u vezi radijacije, u prosjeku nakon svih nesreca nuklearna energija je najsigurniji izvor el. energije koji postoji s najmanjim brojem smrti po TWh proizvedene energije
Kad radnici u afričkim rudnicima urana i okolno stanovništvo umiru "od AIDSa".
Gessmann is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:43.