Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika

Audio i video tehnika HiFi, TV, HD, satelitska, kamere i ostala potrošačka elektronika
Podforum: Sam svoj elektroničar

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2009., 10:29   #1
Realna potrošnja električne energije (TV Plasma&LCD, PC, Receiveri itd..)

Evo ovdje će biti sve na jednom mistu za lakši pregled i dodavanje novih mjerenja.

Televizori (LCD, Plasma, CRT):

TV je Sony 40W4000 i postavke su iste/jako slične kao na hdtv test, backlight 3, contrast 87 itd..

Evo rezultati..jeeeeee
TV u ovom trenutku dok vam pišem troši 130W/h +/-5W
Kad gledam mkv film 125W/h +/- 7W
SD kanali 125W +/- 5W -- HDTV 1080i: 129W +/- 5W
TV s power saving funkciom (koju koristim obično noći dok gledam filmove bez svjetla u boravku) troši nevjerovatnih 96W +/-5W
Najmanja izmjerena potrošnja je mkv film tamna scena + powersave + backlight na minimun = 59,5W +/- 5W


CRT - užas

Oko 63cm Sony trinitron 90-105W pri radu te 13-15W dok je ugašen! WTF???

Sve crt-ove sam testirao i svi troše (neovisno o veličini) oko 15 W dok su ugašeni a imam ih 5 doma mater im njihovu! sve ču ih pogasit i ištekat iz zida!

LG 72cm Flatron 100hz
Potrošnja standby: 10-11W
Potrošnja dok radi: 81-89W
--------------------------------------------------------------
Receiveri:

Idem izmjeriti i Onkyo receiver koji navodno ima 7x130W pri 6 oma haha..bit će dobro ako i 130 troši hehe

EDIT..prvi rezultati Onkyo 506 + Jamo S606 HCS3

DTS 5ch muzika 105W-180W pri volume 53/72
DTS 5ch muzika volume 40/72 je 70-100W
2ch flac 75-120W pri 50/72
2ch flac 98-150W pri 55/72
Najveći izmjeren je 201W pri DTS 5ch pri volume 55/72

Sve vrjednosti su podložne izmjenama jer zavisi što se sluša, svaka pisma ima drugačija mjerenja.
U testu je korišten za 5ch Depeche mode - Strangelove i za 2ch FLAC Laura Branigan - Self Control

Zasad nesmin više pojačat jer moji kat ispod šize na 55 volume.
MKV test: Wall-E 5ch DTS , volume 45/72: 57W-152W, prosjek oko70W
MKV dosta odstupa zavisno o scenama, ako je tiho onda je 57-70W ako je glasnije do glasno onda je 70-152W s tim da je tih 152W uhvatilo samo na trenutak, scena dok polječe raketa s zemlje i bas jedinice vibriraju kao blesave .na toj sceni se vrtilo od 110 u prosjeku.

--------------------------------------------------------------

PC mjerenja:

Intel Core2Duo 8400 3ghz - tvorničke postavke
Gigabyte EP35-DS3
Gigabyte Ati Radeon 3870 512MB
2GB DDR2
320GB HDD Samsung
Skystar 2 (disabled - device manager)
Antec kučište+napajanje 380W 80+
1x12cm vent (low)


PC Ide: 76,5W (+/-1W)
PC Game: Far Cry 2@Very high 152W-157W
PC Game: GTA4@Highest 145-184,5W - average 160W
PC Ugašen: 3W
PC MKV: Wall-E 1080p 74,5W-106W Average 85W
PC Folding@home GPU 100%,CPU 50% : 152W-154W
---------------------------------------------------------------------------

Jednostavna računica dobije sljedeće:

Gledanje 1080p filma sa zvukom 45/72 na receiveru izađe potrošnja:

HTPC (85W) + TV (125W) + Receiver (70W) = 280W što je iznimno malo s obzirom na doživljaj. Prosječni film traje 2h, dakle 600W potrošene struje = 50 lipa?

Zadnje uređivanje MirkoST : 06.02.2009. at 11:56.
MirkoST is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 10:31   #2
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
Prije nego kaj se ulovite tih podataka ko pijan plota,provjerite o kakvom se uređaju radi (mislim na taj mjerač) upitno je koliko je to točan uređaj,ne kažem da nevalja,i svakako ako se uspoređuju mjerenja sa identičnim uređajem sve je OK ,ali pitanje je da li su podaci i sasvim točni.moguća je oscilacija jer je pitanje kako radi.

Stvar bi bila u biti jednostavna i logična,uređaj mijeri struju ( I ) i napon ( U ) ,naravno Snaga P= U x I znači P = 220 x 10 ,pa po tome = 2200W e sad tu i je problem,pitanje je koliko to točno mijeri Amperažu,te dali uopće i mjeri napon ili ga samo računa,što je obično problem jer ako napon padne struja će rasti naravno,a ovaj i dalje računa 220 ,tu se pojavljuju čudne cifre.

Sve u svemu,bitna je Klasa Točnosti dotičnog instrumenta.

Osim toga mislim da teško može točno mijerit nekakvu nisku potrošnju,ovo sa CRT-om je realno bi potrošnja trebala bit manja,mada istina i bog ko zna možda je Tinjalica na TV-u cca 5W,danas se ipak koriste LED diode kojima je potrošnja fakat minimalna.


Al kad već mjeriš,daj probaj izmjerit PC,baš me zanima koja je u stvari potrošnja u recimo StanBay modu. i nemoj ga baš metat na Vešmašinu,Peć i.t.d. prije provijeri do koje snage ili Amperaže smije mijerit taj uređaj,jer imaš ga šanse spalit ako pređeš max Amperažu,a to bi vjerojatno bilo 10A ili 16A ,a Vešmašina ti je blizu ili preko toga,tak da si ne zajebeš uređaj bezveze.


Uređaj ima odstupanje +/- 3%, sve podatke mjeri s osvježavanjem svaku sekundu.
Ukratko trebali bi imat precizne podatke ako svi koristimo isti uređaj. U mene prijavljiva voltažu 231-238 zavisno od doba dana.

Što se tiče CRT-a oni stvarno troše 10-17W u standby, dok moj LCD + Onkyo + Xbox + PC (sve na standby) troši 4.5W (od toga 3W je PC), imaju dvi ledice na receiveru i tv-u i to je to.

Interesantno je da i ono malo sranje od modema za dsl vuče do 7-8W konstantno..

Danas se bacam na još preciznija mjerenja i PC u par modova..ispitam i CRT 72cm 100hz koliko troši dok radi..bacit ću oko i na mkv filmove pri normalnom slušanju, nekih 45/72 što ja najčešće koristim..ako vam padne napamet šta još izmjerit samo javite

I da, uređaj je 10A 2300W opterećenje max..što sve od aparata koristi više od 10A???

Zadnje uređivanje MirkoST : 06.02.2009. at 12:01.
MirkoST is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 10:40   #3
Bok svima,

Hvala Mirko!
HasoMujo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 10:51   #4
Quote:
HasoMujo kaže: Pogledaj post
Bok svima,

Hvala Mirko!
Evo sad sam nanovo sve mjerio jer sam otkrio da mi je ulaz PC i SD kanal drukčije postavke pa sam sve namjestio na isto, backlight 3 i mjerio..

+/-5W je dodavano jer zavisi o trenutku ili slici, ako je svjetljija slika onda ode +5 ako je tamnija -5..vrjednosti koje sam stavljao su prosjek oko koji se najviše prikazivao pri mjerenju

EDIT:

Izmjene na CRT potrošnji Sony Trinitron..
Izmjerena potrošnja 72CM LG Flatron 100hz - manja potrošnja od 63 Sony trinitron!

Potrošnja dosta varira od programa do programa pa sam stavio raspon kretanja.

EDIT 2:
Dodan MKV test na receiveru Jamo S606+Onkyo 506
Zaključak o ukupnoj potrošnji HTPC+PC+Receiver dok se gleda film.

Zadnje uređivanje MirkoST : 06.02.2009. at 11:48.
MirkoST is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 12:14   #5
Quote:
MirkoST kaže: Pogledaj post
Uređaj ima odstupanje +/- 3%, sve podatke mjeri s osvježavanjem svaku sekundu.
Ukratko trebali bi imat precizne podatke ako svi koristimo isti uređaj.

Što se tiče CRT-a oni stvarno troše 10-17W u standby, dok moj LCD + Onkyo + Xbox + PC (sve na standby) troši 4.5W (od toga 3W je PC), imaju dvi ledice na receiveru i tv-u i to je to.

Interesantno je da i ono malo sranje od modema za dsl vuče do 7-8W konstantno..

Danas se bacam na još preciznija mjerenja i PC u par modova..ispitam i CRT 72cm 100hz koliko troši dok radi..bacit ću oko i na mkv filmove pri normalnom slušanju, nekih 45/72 što ja najčešće koristim..ako vam padne napamet šta još izmjerit samo javite

I da, uređaj je 10A 2300W opterećenje max..što sve od aparata koristi više od 10A???
E vidiš to ti je sad dosta zeznuto,jer radi se o 10A e sad recimo to ovak,kod 230 V uređaj od 2300W troši 10 A,ali taj isti uređaj od 2300W kod 200 V troši 11,5 A pa ti to može bit problem,glavno je pitanje kakav ti je napon.

A ti uređaji koji su blizu ili preko toga su uglavnom svi el. uređaji koji u sebi imaju neki grijač

: Perilica (Vešmašina)
: Sušilica
: Perilica suđa
: Kuhinjska Peč
: Grijalica
: Bojiler
: Pegla za veš
: Pojedini Usisavači
: Fen za kosu (kako koji)

Uglavnom imaš podatke navedene negdije na pločici na uređaju,a sva elektronika je naravno daleko ispod te potrošnje.

Daj mi reci jel možeš izmjerit PC u stanju dok se ugasi monitor i hard ,znači Stand Bay
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 12:23   #6
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
E vidiš to ti je sad dosta zeznuto,jer radi se o 10A e sad recimo to ovak,kod 230 V uređaj od 2300W troši 10 A,ali taj isti uređaj od 2300W kod 200 V troši 11,5 A pa ti to može bit problem,glavno je pitanje kakav ti je napon.

A ti uređaji koji su blizu ili preko toga su uglavnom svi el. uređaji koji u sebi imaju neki grijač

: Perilica (Vešmašina)
: Sušilica
: Perilica suđa
: Kuhinjska Peč
: Grijalica
: Bojiler
: Pegla za veš
: Pojedini Usisavači
: Fen za kosu (kako koji)

Uglavnom imaš podatke navedene negdije na pločici na uređaju,a sva elektronika je naravno daleko ispod te potrošnje.

Daj mi reci jel možeš izmjerit PC u stanju dok se ugasi monitor i hard ,znači Stand Bay
Nekužim se baš u te ampere itd

Napisao sam da sam mjerenja vršio od 231V do 238V pa to valjda se može koristiti pri usporedbi? Stvarno nekužim se u to, samo sam izbacio rezultate koje mi je aparat prikazao.

Aj svom srećom nisam išao mjeriti te teške aparate

A to s standby PC-om..idem izmjeriti

EDIT:

Kad kliknem Standby meni se PC praktički ugasi, tj 3.5W, isto kao i kod gašenja (turn off)
MirkoST is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 13:12   #7
a tek klima kolko ždere....
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 13:27   #8
Quote:
DeeJay77ZG kaže: Pogledaj post
a tek klima kolko ždere....
Klime su ajmo reć fiksni potrošači..dok radi kompresor tj dok hladi/grije potrošnja je recimo za klimu 3,5Kw za hlađenje 1,2 a grijanje 1,5..zavisi koje klase potrošnje je klima uređaj.

Elektronika je drugačija jer se da namjestiti da troši i puno i malo.
MirkoST is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 14:07   #9
Bilo bi lijepo da se opišu malo uvjeti mjerenja/testiranja (to si trebao prvo navesti).

Daj navedi opremu i opiši način/metodu mjerenja.
Clark is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 14:17   #10
Quote:
MirkoST kaže: Pogledaj post
Klime su ajmo reć fiksni potrošači..dok radi kompresor tj dok hladi/grije potrošnja je recimo za klimu 3,5Kw za hlađenje 1,2 a grijanje 1,5..zavisi koje klase potrošnje je klima uređaj.

Elektronika je drugačija jer se da namjestiti da troši i puno i malo.
Mislim da je čak i manje,kolko znam klime su cca od 800W do max 1,5 kw ,bar mi se tak čini,ak imaš bilo bi zanimljivo probat,al mislim da definitivno nije preko 10A ,druga je stvar kaj masa pametnjakoviča uvjerava ljude da moraju imat osigurače od 25 A jer je Klima 3,5 KW ,što je inače svjetska laž ,jer kad bi bilo tako onda bi svaki klima uređaj bio Perpetum mobile jer ak pretvoriš 1 kw električne energije u 3,5 kw toplinske energije znači da si nakon pretvaranja dobio 3,5 puta više,je da se tu nekaj dobija i sa toplinom izvana ,ali opet ta računica je jednostavno nemoguća
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2009., 18:20   #11
Baš sam danas vidio u Bauhaus katalogu jednofazni električni sat za mjerenje utroška struje (kWh) za samo 70Kn i pomislim kako bi bilo dobro provjeriti sa time zasebno pojedine potrošaće (Plasma, TV, PC...) na nekoliko sati pa uzeti prosjek.
Ali evo MirkoST je to uradio prije mene.
Mislim da je on mjerio trenutnu struju !
Ipak bi volio da MirkoST kaže s čime i kako je mjerio?
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 03:12   #12
čekaj znači ima i u Bauhausu...mirko je mjerio s onim iz Lidla
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 09:24   #13
Ajde myte kupuj di ima i mjeri

Quote:
Clark kaže: Pogledaj post
Bilo bi lijepo da se opišu malo uvjeti mjerenja/testiranja (to si trebao prvo navesti).

Daj navedi opremu i opiši način/metodu mjerenja.
Kao npr? Bilo je sunčano i vedro vrime???

Oprema je aparat za mjerenje struje.. +/- 3% odstupanje..pokaziva realtime koliko neki aparat vuče struje iz mreže..

Metoda mjerenja? gledanje u aparat dok mjeri
MirkoST is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 13:47   #14
Quote:
MirkoST kaže: Pogledaj post
Oprema je aparat za mjerenje struje.. +/- 3% odstupanje..
To nas i zanima.
Jel to ampermetar, pa si snagu dobio množenjem struje i napona P = U x I (W=VxA)
ili aparat koji mjeri utrošak potrošene struje u kWh?
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 13:50   #15
Quote:
MirkoST kaže: Pogledaj post
Ajde myte kupuj di ima i mjeri



Kao npr? Bilo je sunčano i vedro vrime???

Oprema je aparat za mjerenje struje.. +/- 3% odstupanje..pokaziva realtime koliko neki aparat vuče struje iz mreže..

Metoda mjerenja? gledanje u aparat dok mjeri
krivo se izražavaš to nije aparat za mijerenje struje

Aparat za mjerenje struje zove se Ampermetar
Aparat za mjerenje napona zove se Voltmetar
Aparat koji mjeri jedno i drugo,te to zajedno preračunava i računa potrošnju,a to je ovo kaj ti imaš zove se Watmetar
Po apsolutno istom principu radi i Električno brojilo po kojem ti HEP zaračunava potrošnju El. Energije naravno također uz odstupanje +/- kaj te briga %
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 14:07   #16
Quote:
The Best F1 Driver kaže: Pogledaj post
krivo se izražavaš to nije aparat za mijerenje struje

Aparat za mjerenje struje zove se Ampermetar
Aparat za mjerenje napona zove se Voltmetar
Aparat koji mjeri jedno i drugo,te to zajedno preračunava i računa potrošnju,a to je ovo kaj ti imaš zove se Watmetar
Po apsolutno istom principu radi i Električno brojilo po kojem ti HEP zaračunava potrošnju El. Energije naravno također uz odstupanje +/- kaj te briga %
Pa dobro, pa nisam ja sad električar pa da znam sve to..lipo piše na kutiji "Uređaj za mjerenje potrošnje energije"

Ja govorim da sam pročitao na tome aparatu koliko struje ide u tom trenutku u određeni aparat i to je to.

Neznam čemu tražiti sad neke greške ili što već..imate sve potrebne informacije, aparat kupljen u lidlu http://www.lidl.hr/cro/home.nsf/page...osnje_energije


Quote:
dado33 kaže: Pogledaj post
To nas i zanima.
Jel to ampermetar, pa si snagu dobio množenjem struje i napona P = U x I (W=VxA)
ili aparat koji mjeri utrošak potrošene struje u kWh?
Aparat mjeri i ampere i wate i volte a kako ih on mjeri nije meni poznato.
MirkoST is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 14:11   #17
znači što se tiče načina mjerenja aparat je direktno kompatibilan sa HEP-ovim brojilom pa smo sigurni da nas HEP nemre varati
MytByte is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 14:13   #18
Dobro se on izrazio. Uređaj se zove energy monitor. Priključi se na utičnicu, a zatim na njega trošilo. Ima LCD display kojem se mogu očitati napon(jedinica V), jakost struje(jefinica A) ali i trenutnu snagu koju treba uređaj (W). Moguće je konstantno mjerenje istog pa nam za uređaje koji nemaju konstantnu potrošnju (pale se i gase) poput hladnjaka može prikazati koliko je potrošio kWh u određenom vremenskom periodu npr. 1 dan. Može se navesti i cijena kWh pa će nam dati i cijenu u EU-dakle može nešto i izračunati, a ne samo mjeriti. Dobra stvarčica i izgleda da daje točne podatke.
kamenjar1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 14:24   #19
Quote:
kamenjar1 kaže: Pogledaj post
Dobro se on izrazio. Uređaj se zove energy monitor. Priključi se na utičnicu, a zatim na njega trošilo. Ima LCD display kojem se mogu očitati napon(jedinica V), jakost struje(jefinica A) ali i trenutnu snagu koju treba uređaj (W). Moguće je konstantno mjerenje istog pa nam za uređaje koji nemaju konstantnu potrošnju (pale se i gase) poput hladnjaka može prikazati koliko je potrošio kWh u određenom vremenskom periodu npr. 1 dan. Može se navesti i cijena kWh pa će nam dati i cijenu u EU-dakle može nešto i izračunati, a ne samo mjeriti. Dobra stvarčica i izgleda da daje točne podatke.
nije jer kad kažeš da uređaj mijeri struju,onda oni koji znaju nekaj o tome smatraju da si potrošnju računao digitronom uz izmjerene Ampere po formuli P = U (230V matematička konstantna vrijednost,ali ne i realna) x I (izmjerena struja) i onda je naravno zaključak da su podaci poprilično netočni,i da tu oscilacija može bit i do 20% neovisno o samoj točnosti Ampermetra,već o visini napona koju neznaš,a zna se da kod nas prilično varira,a ovako kad kažeš da si mijerio snagu ili energiju,e onda se zna da se radi o manje više točnim podacima sa oscilacijom od max +/- 3 %

Sve u svemu ovo je sigurno dobar uređaj i podaci su točni,radi se o mijerenju koje je vjerojatno i točnije od onog kojeg deklariraju samo proizvođači
The Best F1 Driver is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2009., 14:29   #20
Kao što rekoh mjeri i napon-kod mene varira od 234-242V. Dakle na osnovu jakosti i voltaže kroz vremenski interval on računa potrošnju

Zadnje uređivanje kamenjar1 : 07.02.2009. at 14:38.
kamenjar1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:32.