Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.08.2010., 12:25   #241
Quote:
mammaRI kaže: Pogledaj post
imam WMF perfect od 6.5L i namjeravam kupiti od 8.5L, te set od 3L i 4.5L (tu se dobije samo jedan poklopac).
vise neznam kuhati bez ex. lonca
u njemu kuham ama bas sve, i jos mi se nije dogodilo da mi je nesto zagorilo (e jesam se sad urekla hahahaha)

evo jedan link, tamo ces naci i druge ex. lonce pa pogledaj i usporedi...
http://www.youtube.com/watch?v=eDzoX0MP_WE&NR=1

ako imas kakvo pitanje za wmf slobodno pitaj...btw: ne radim za njim samo sam njihov fan

Ja sam upravo nabavila WMF perfect od 4,5 l i zanima me iz vašeg iskustva da li, prilikom kuhanja na djelu gdje se zakači ručka izlazi cijelo vrijeme malo pare?
cud78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 14:07   #242
Moj ekspres lonac je 50 kPa iznad atmosferskog tlaka i kod vecine jela moram produziti vrijeme kuhanja koje pise u receptu (recepti su valja pisani za lonac koji je 100kPa iznad atmosferskog tlaka, vidjela sam lonce kod kojih se moze birati). Spremam se po prvi put kuhati crnooki grah. Zna li netko koje je vrijeme kuhanja (namocenog) u takvom ekspres loncu? Ne bih ga htjela raskuhati, ali ne bih ni htjela nakon sto otvorim lonac ponovno morati dizati tlak u njemu.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2011., 15:15   #243
oprostite što dižem staru temu ali imam nekoliko pitanja za iskusne u ovom području
dakle danas sam dobila expres lonac, i neko kratko uputstvo uz njega, uglavnom znam da kada ventil prvi puta zapišti, smanjim vatru ,spustim ventil i od tada se mjeri vrijeme kuhanja. kada to vrijeme istekne ,ugasim vatru ,pričekam nekoliko minuta da se unutra stvari smire i otvorim ventil te ga ostavim na miru dok god ispušta paru van, a tada ga mogu otvorit.
e sad mene zanima kako taj proces otvaranja mogu ubrzati
čitala sam negdje da se lonac stavi pod hladnu vodu kako bi se prije mogao otvoriti, ali ne znam kako, dakle da li se s vatre direktno stavi pod hladnu vodu, da li se ventil prije toga ili poslije podigne, tj. otvori, da li postoji opasnost kod ovakvih akcija???
ne zvuči mi baš presigurno vreli lonac staviti pod hladnu vodu
ili da ipak otvaram na klasičan način pa lonac ponovno vratim na štednjak kako bih eventualno dodala tekučine ili začina ako je potrebno ?
eto oprostite na dužini ,i molim odgovore ako netko ima volje.
hvala
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2011., 19:13   #244
Ovako, u ekspres lonac se uvijek stave svi sastojci i kuhaju osim ako nečem treba puno dulje od ostalih sastojaka kao npr. neka junetina.

Evo primjer za juneću juhu. Staviš meso u lonac u vodu i kuhaš cca. pola sata ili više ovisno o mesu. Zatim isključiš vatru. I otvoriš ventil na loncu. Podmetneš vilicu ili nešto ako ne može sam stajat u otvorenom položaju. Pričekaš da izađe sva para jer tek onda smiješ otvarati, znači kad prestane šištat iz ventila dok je otvoren.
Onda dodaš ostale sastojke zatvoriš lonac i opet kuhaš koliko treba. Ako ne treba dugo možeš poslije i bez zatvaranja dokuhat što treba, recimo kad kod graha na kraju ubacuješ zapršku onda ne treba poklapat nego samo otklopljeno malo prokuhat.
__________________
Pozdrav!
Chome is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2011., 21:24   #245
ja ga imam doma već dvije godine, mislim da sam bacila i kutiju s uputama, a još se ne usuđujem koristit ga, strah me nekako, nesigurna sam

ja radije u loncu običnom kuham po dva, tri sata
ciganche is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2011., 21:33   #246
i ja ga imam,ali strah me i pogledat ga
davno sam udavila muža kako to trebamo kupit,naravno kupili ,ali nikad nismo koristili
samo ga guram šta dublje u najtamniji kut da ga se muž i ne sjeti
ja isto kuham juhu po sat ipo -dva,nema šanse da mi išta pišti i to pod pritiskom
alma 188 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2011., 21:35   #247
Quote:
ciganche kaže: Pogledaj post
ja ga imam doma već dvije godine, mislim da sam bacila i kutiju s uputama, a još se ne usuđujem koristit ga, strah me nekako, nesigurna sam

ja radije u loncu običnom kuham po dva, tri sata
ukloni te iracionalne strahove, pobogu ljudi bi ginuli ko muve! rokalo bi po Zg kao da bombe padaju da su tako opasni. ekspres lonac ima sigurnosni venitil, pa i da se začepi glavni proradit će rezervni.

vojnički pasulj od mog starog, naravno iz ekspres lonca

ja nikako da kupim lonac, već sa bio pitao tu, hrana iz njega mi se čini bolja jer se kraće kuha tj. manje se termički "mrcvari"
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2011., 23:25   #248
sutra ja probam juhicu skuhat u njemu pa javim rezultate.
samo ću prvo bez poklopca dok provrije jer ja pokupim pjenu prvo onda stavljam začine i povrće. nadam se da bude dobro
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 10:10   #249
Quote:
Elich San kaže: Pogledaj post
oprostite što dižem staru temu ali imam nekoliko pitanja za iskusne u ovom području
dakle danas sam dobila expres lonac, i neko kratko uputstvo uz njega, uglavnom znam da kada ventil prvi puta zapišti, smanjim vatru ,spustim ventil hvala
Ventil se spusta cim se zatvori poklopac, prije kuhanja. Kad pocne para pistati smanji se vatra na minimum. Treba paziti da para jos uvijek pritom izlazi ali minimalno. Ako prestane izlaziti, previse smo smanjili vatru.
Kad je jelo kuhano, maknemo lonac s vatre i tek tada mozemo otvoriti ventil da sva para iazadje. Tek kad je sva para izasla mozemo otvoriti poklopac.
Ne preporucam stavljanje lonca pod hladnu vodu.
Nikome se toliko ne zuri da ne moze pricekati minutu, dvije a sigurnost je vaznija. Nagle promjene temperature nisu dobre za nijedan materijal.
Kuham godinama u expresu i nikad se nista nije dogodilo.
Lonci obicno imaju urezanu crtu do koje se smiju napuniti (voda plus namirnice naravno).
Tamika Melvin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 12:16   #250
joj, ja sam ga jednostavno MORALA kupit.... i onda je svekrvi njezin eksplodiral, a njezin je marka, a moj jeftilen.... i ne usudim se od tada svoj stavit u pogon (nisam ga nikad upotrijebila), trebala bih ga utopit na ebayu vise....

Pa bum si zela keramicku tavu
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 13:12   #251
Obožavam express lonce, imam ih nekoliko, upravo jedan pišti
Čula sam za priče o loncima koji su eksplodirali, ali ako se pravilno koristi po meni je nezamjenjiv.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 14:26   #252
Quote:
Tamika Melvin kaže: Pogledaj post
Ventil se spusta cim se zatvori poklopac, prije kuhanja. Kad pocne para pistati smanji se vatra na minimum. Treba paziti da para jos uvijek pritom izlazi ali minimalno. Ako prestane izlaziti, previse smo smanjili vatru.
Kad je jelo kuhano, maknemo lonac s vatre i tek tada mozemo otvoriti ventil da sva para iazadje. Tek kad je sva para izasla mozemo otvoriti poklopac.
Ne preporucam stavljanje lonca pod hladnu vodu.
Nikome se toliko ne zuri da ne moze pricekati minutu, dvije a sigurnost je vaznija. Nagle promjene temperature nisu dobre za nijedan materijal.
Kuham godinama u expresu i nikad se nista nije dogodilo.
Lonci obicno imaju urezanu crtu do koje se smiju napuniti (voda plus namirnice naravno).
noup, na mom se loncu ventil spusti tek kada voda unutra zakuha a on propišti. tako piše u uputstvu.
ne planiram ga otvarat hladnom vodom, dosta brzo ispusti paru i spreman je za otvaranje.
eh, da i na mom se ventil ne otvara odmah već se pričeka minutica-dvije kada se lonac skine s vatre pa se tek onda otvori ventil.

Quote:
Dora K kaže: Pogledaj post
joj, ja sam ga jednostavno MORALA kupit.... i onda je svekrvi njezin eksplodiral, a njezin je marka, a moj jeftilen.... i ne usudim se od tada svoj stavit u pogon (nisam ga nikad upotrijebila), trebala bih ga utopit na ebayu vise....

Pa bum si zela keramicku tavu
i moj je jeftini, turski marka ARIAN. bilo je ili keramička tava ili lonac, muž naravno glasao za lonac(znate ono grah, sarmica, juhica, gulaš...) pa mi ga kupio za rođendan


Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Obožavam express lonce, imam ih nekoliko, upravo jedan pišti
Čula sam za priče o loncima koji su eksplodirali, ali ako se pravilno koristi po meni je nezamjenjiv.
evo i moj je danas propištao napokon i svi smo prezadovoljni. kuhala sam pileću juhicu u njemu, bila gotova za 30-35 minuta(moji vole meso da bude baš meko), mrkvice ostale lijepe čvrste, jedino mi se jetrica malo raskuhala, nju budem dodavala kasnije, na pola kuhanja recimo. ali juha je lijepa bistra i ukusna, i bez da sam pjenu pokupila prije dodavanja začina.

od sada expres lonac u gotovo svakodnevnoj upotrebi.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2011., 14:46   #253
Quote:
Elich San kaže: Pogledaj post
...ali juha je lijepa bistra i ukusna, i bez da sam pjenu pokupila prije dodavanja začina.

od sada expres lonac u gotovo svakodnevnoj upotrebi.
Juhu niti ne znam "pješice" skuhati, valjda već 30 godina kuhamo juhu jedino i isključivo u expressu. Isto tako, ako ponekad hoćeš skuhati krem juhu od povrća, nema je bolje nego iz express lonca, k tome gotova za 10 minuta, uključujući i miksanje kada se skuha povrće.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 13:48   #254
kak vam ostane juha bistra u papezovom loncu? mojoj mami je uvijek bila mutna, zato juhu nismo doma nikad tak kuhali, samo klasika...
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 13:51   #255
Quote:
Elich San kaže: Pogledaj post

i moj je jeftini, turski marka ARIAN. bilo je ili keramička tava ili lonac, muž naravno glasao za lonac(znate ono grah, sarmica, juhica, gulaš...) pa mi ga kupio za rođendan
moj je njemacki ELO, akcijska cijena... svekin WMF

ako tko ima iskustva s ELO neka se javi, WMF-ov bum kupila.... nikad...
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2011., 13:54   #256
Ovisi od čega kuhaš juhu, recimo ako ima kostiju onda njih bacim u kipuću vodu i tu vodu bacim i onda pristavim normalno juhu u hladnu vodu s opranim kostima. Bude savršeno bistra. Za juhe od kokice sve pristavim u hladnu vodu i zatvorim lonac, uvijek bude bistra žuta juha.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2011., 11:48   #257
evo danas sam skuhala grah u svom arianu
nakon 20 minuta kuhanja sam se sjetila da sam zaboravila stavit krumpir(a volimo ga u grahu) i otvorila sam lonac ,stavila krumpir i usput probala grah i meso, sve je bilo već kuhano, ali radi krumpira sam stavila još na 15 minuta i dobila odličan grah. mislim da će se mužu jako svidjeti
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 11:10   #258
Quote:
Dora K kaže: Pogledaj post
kak vam ostane juha bistra u papezovom loncu? mojoj mami je uvijek bila mutna, zato juhu nismo doma nikad tak kuhali, samo klasika...
Ja sam neki dan kuhala teleću juhu u ekspresu i bila je prekrasna, bistra, ukusna...i ono najbitnije brzo gotova!
Čim se je dignuo ventil, smanjila sam vatru na najmanje i kuhala. I to je sva mudrost!
Ja sam isto bila skeptična po pitanju ekspres lonca iako ga je moja mama koristila cijeli život. Tek prije 2 godine sam počela kuhati u njemu i prezadovoljna sam.
Upravo sutra ću peći meso (svinjsku lopaticu) u njemu i to prvi puta. Ne znam je li netko to isprobao ali ako jest, molim receptiće. Neke sam pokupila po netu pa ću vidjeti koji mu bude nabolje odgovarao.
__________________
"Expirience is what you get when u don't get what you want!" (Randy Pausch)
zrixy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 14:40   #259
ja bih sutra probala punjenu papriku u expres loncu ali me strah da se paprike i ćufte ne raspadnu prilikom kuhanja
da li ih je netko probao radit u expres loncu?
nadam se barem jednom pozitivnom iskustvu do sutra
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 16:22   #260
Quote:
Elich San kaže: Pogledaj post
ja bih sutra probala punjenu papriku u expres loncu ali me strah da se paprike i ćufte ne raspadnu prilikom kuhanja
da li ih je netko probao radit u expres loncu?
nadam se barem jednom pozitivnom iskustvu do sutra
Radim ja i jedno i drugo u expresu i odlicno ispadne! Cufte su mi se jednom raspale,jer sam zaboravila jaje stavit,a dragi je reko da mi je to bio najbolji bolonjez u zivotu!
bulj is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:52.