Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.04.2010., 02:39   #1
Vanjska i unutrašnja (duhovna) ljepota

Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Unutarnja ljepota nema vanjštinu, opipljivo obličje, nju se ne može gledati-vidjeti. Nju se može doživjeti na druge načine.
Može. Imaš i tzv. mind's eye ili the mind's I, kako bi rekli Douglas R. Hofstadter i Daniel C. Denett.
N'dugu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 10:19   #2
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Unutarnja ljepota nema vanjštinu, opipljivo obličje, nju se ne može gledati-vidjeti. Nju se može doživjeti na druge načine. Unutarnja ljepota je najvjerojatnije ravnoteža duha koja pripadajućoj osobi daje snagu za život ma kako težak bio. Jel netko lijep iznutra tj. dušom nekada je gotovo nemoguće otkriti, a pitam se... jel moguće proljepšati se uz rad na sebi ili si lijep onoliko koliko su nebesa bila darežljiva.
malo off..

ja sam misljenja da unutrasnju ljepotu nije moguce skriti, te da je ona itekako vidljiva i vani, na najrazlicitije moguce nacine, samo i promatrac mora biti sposoban uociti tu ljepotu, to bi opet opravdalo tvrdnju da je ljepota u oku promatraca, tj, da smo u stanju u drugim ljudima uociti samo ono sto i sami jesmo, tj, mozemo prepoznati samo one mehanizme koje i sami imamo
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 13:16   #3
Quote:
salet kaže: Pogledaj post
Hvala.
Zaista se radujem kada ljudi reagiraju sa interesom i logikom na vrlo jednostavne a suptilne istine.

Ljepota duše ne izražava se lako dok tražimo ljepotu vani. Ako mislimo da ćemo dobiti ljepotu, kupiti i sl., ili ako se ograničimo na vanjska osjetila kojima doživljavamo ljepotu samo izvana, tada ostajemo u beskonačnom traženju iste i nikada je nećemo naći.
Ljepota je u nama samima. No treba povjerovati u to, što znam da nije lako, a onda još i izražavati ljepotu duše (sebe samih), bez obzira u kakvom svijetu živimo.....
I ja bih se radovao kada bi nekima na ovom forumu ponos bio malo manji, bili bi bliži svojoj duši, a i jednako tako ... s užitkom bi se složili s do tada, neotkrivenim stajalištem.
-
Meni se čini logično to što kažeš... Navest ću primjer npr. najljepše žene ikad. Takva osoba od strane društva može dobivati jedino signale upućene poradi njene vanjštine jer... o npr. emotivnoj inteligenciji dotične zna se NIŠTA! I dobro, ova se nasluša kako je lijepa i najljepša, korača crvenim tepisima, časte je i obasiplju darovima....

Ali zašto?

Lijepa je vanjštinom za Boga miloga! ... najvjerijatnije samo roditelji znaju tko je ona zapravo i u kojem je raskoraku sa ljepotom vanjštine.

To obasipanje pažnjom od strane društva, osobi koja nije sa svojom duhovnošću, dušom il čim već na "ti" definitivno rezultira napuhavanjem EGA. A ego čini rastojanje od duše još većim... Na koncu slušamo vijesti koje kažu... "poznata manekenka čije je lice krasilo naslovnice ovih i onih svjetskih časopisa, nađena je mrtva u svojoj hotelskoj sobi.... , zatečeni dokazi ukazuju na samoubojstvo.
dtomas is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 16:07   #4
Quote:
dtomas kaže: Pogledaj post
Lijepa je vanjštinom za Boga miloga! ... najvjerijatnije samo roditelji znaju tko je ona zapravo i u kojem je raskoraku sa ljepotom vanjštine.

To obasipanje pažnjom od strane društva, osobi koja nije sa svojom duhovnošću, dušom il čim već na "ti" definitivno rezultira napuhavanjem EGA. A ego čini rastojanje od duše još većim... Na koncu slušamo vijesti koje kažu... "poznata manekenka čije je lice krasilo naslovnice ovih i onih svjetskih časopisa, nađena je mrtva u svojoj hotelskoj sobi.... , zatečeni dokazi ukazuju na samoubojstvo.
Za takvo stanje krivi su fotografi koji ženu slikaju tako da izgleda atraktivno, namještaju je u određene 'poze', govore joj kako da se smiješi i slično, premda kad te manekenke vidiš u stvarnom životu, neke od njih djeluju onako 'ubi bože'. Ima lijepih fotografija žena, ali to ne znači da je lijepa ta žena, nego je lijepa fotografija koju je osmislio fotograf, služeći se tijelom i licem neke žene, šminkom, osvjetljenjem i ostalime kako bi postigao efekt ljepote, izvukao što više ljepote iz neke žene. Ali to nikako ne mora značiti da ona tu ljepotu ima 'iznutra', bar ne u istoj mjeri.

Ali razumne osobe razlikuju ljepotu žene uživo, kad se sama kreće i smiješi od one s fotografija, jer bi se inače ljudi zaljubljivali u lutke u izlogu.

Zadnje uređivanje N'dugu : 07.04.2010. at 16:21.
N'dugu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 16:18   #5
Quote:
N'dugu kaže: Pogledaj post
Ali zrele osobe razlikuju ljepotu žene uživo, kad se sama kreće i smiješi od one s fotografija, jer bi se inače zaljubljivali u lutke u izlogu.
Lijepi ljudi su zanimljivi i smirujući.
Inače mislim da su najnesretnije žene one koje su cijelu svoju osobnost žrtvovale za fizičku ljepotu. Takve starost izjednačavaju sa smrću.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 16:19   #6
lijepo rečeno. no, ne doživljavamo ljepotu samo kao fizički kanon, nego u blizini osobe osjećamo i zapažamo njeno raspoloženje, kretnje, čujemo ton riječi, šuštanje odjeće pri kretanju.

dobro rečeno, zapažamo ono što nosimo u sebi. trenutno, kao konkordansa situaciji ili prenosimo svoje raspoloženje na situaciju i zapažamo samo ono što sami trenutno osjećamo. a osobu doživljavamo zapravo kao odraz vlastitog raspoloženja. neobjektivno, nedoživljeno uistinu.

no, na sreću, ponekad se ipak otarasimo unutarnjeg balasta i nastojimo spoznati lik onakav kakav zapravo jest, a onda tek emotivno doživjeti kao ugodu ljepote ili ne-ljepote. namjerno kažem ne-ljepote, a ne ružnoće. jer, ružnoću ćemo doživjeti kao neugodu, ali ne-ljepota nas ostavlja uglavnom ravnodušnim.

susjeda, puna prerano urezanih bora. debeljuškasta, blijedog lica od umora. prati unučicu koja se veselo igra u parku. nemate pojma koliko je ta žena lijepa! i onda se pitam je li me obasjala njena objektivna "ljepota", ili je ljepota sam moj doživljaj nečijeg smijeha, svjetlucanja u očima, osmjeha, radosti. je li me taj prizor samo potaknuo da malo dublje zaronim u samu sebe, onako kako inače osjećam i doživljavam takav prizor?
__________________
ako nisi u stanju izdržati ženu mog kalibra, odi lovit girice i ostani papak
οὔτοι συνέχθειν, ἀλλὰ συμφιλεῖν ἔφυν.
maher18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 17:26   #7
Quote:
maher18 kaže: Pogledaj post
susjeda, puna prerano urezanih bora. debeljuškasta, blijedog lica od umora. prati unučicu koja se veselo igra u parku. nemate pojma koliko je ta žena lijepa! i onda se pitam je li me obasjala njena objektivna "ljepota", ili je ljepota sam moj doživljaj nečijeg smijeha, svjetlucanja u očima, osmjeha, radosti. je li me taj prizor samo potaknuo da malo dublje zaronim u samu sebe, onako kako inače osjećam i doživljavam takav prizor?
Naravno. U biti ne želim biti dosadan s onim wabi-sabi teorijama, jer to je samo nametanje još jedne estetike, nego želim reći da je lijepo ono što je u skladu samo sa sobom, ali jedino ako je i doživljeno takvim u oku promatrača, dakle kroz opći sklad i povezanost promatrača i promatranoga u kojem se brišu granice između njih. Recimo, mi promatramo nečiju ljepotu, ali i ta ljepota promatra nas, samo nesvjesno... jer svaki čovjek ima i duhovno oko koje stalno promatra cijeli svemir i u kontaktu je s njim, samo što toga nije svjestan. Ono što našoj svjesnoj percepciji izgleda kao 'nesavršeno', a ipak lijepo, ustvari je upravo savršeno, samo na onoj univerzalnoj nesvjesnoj, neosviještenoj razini našeg duhovnog oka. A ljepota je u duhovnom oku promatrača.
N'dugu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 17:35   #8
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Lijepi ljudi su zanimljivi i smirujući.
Inače mislim da su najnesretnije žene one koje su cijelu svoju osobnost žrtvovale za fizičku ljepotu. Takve starost izjednačavaju sa smrću.
jedna zenska kvalifikacija: nije bas tako

kak ti moze biti zanimljiv netko tko je izvana gladac, a iznutra jadac?
da li to podrazumijevas pod te "zanimljive i smirujuce" te sto se zrtvuju za fizicku ljepotu?
kolika je ta zrtva za ljepotu?
ako mislis na depilaciju i na cupanje obrva - svaka od nas svaki puta kaze "Ouch! Ah, sve za ljepotu" ili ""Sto sve ne moramo trpjeti za ljepotu"


no, ako mislis na osobu koja je prazna i usarafljena ko slika ... svatko tko iole drzi do sebe ce ti reci: fala lijepa


danas se i decki isto depiliraju, mislim, ovdje se macho (straight) tipovi najnormalnije depiliraju
duznost je svakoga da bude ugodan, zanimljiv i drugima 'smirujuci' (well groomed)

ali onaj vjecni evergreen dio ljepote osobe - je 'ono nesto' iz te osobe, cemu ne pomaze niti depilacija, niti make-up ako ta osoba 'to' nema


kao djevojcica sam, normalno, zavidjela bujnim i pozeljnim curama
nije da sam bila neka rugoba, ali sam uvijek bila, blago receno, krzljavka
no, decki su se vrzmali oko mene vise nego oko onih 'inviting' i podatnih cura, koje su me pocele kopirati u mojim urodjenim mi blesavostima, ali im nista nije pomagalo
(LOL ... "bos sacuvaj da se isacim hvalim osim", kako biblija kaze "plodovima tvojim i tobom, boze")

(vidim dole da N'dugu pridaje zaslugu ljepoti tih promatraca, tih trookih momaka )



ljudi lijepi iznura, nikada ne stare
cak niti tjelesno

todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 18:07   #9
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Lijepi ljudi su zanimljivi i smirujući.
Evo ovdje je ronin bio stavio link na Plotinov esej o ljepoti, sa zanimljivim uvidima o 'duhovnom oku', pa ga opet prenosim u svrhu poticanja rasprave.
N'dugu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 18:34   #10
oh, domaca zadaca ...

elektronsko oko pomaze razvoju duhovnoga oka
internet je ono zasta sam se molila cijeli svoj zivot
za knjigu bez kraja ...
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 18:52   #11
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Lijepi ljudi su zanimljivi.....
Lijepi ljudi su meni zanimljivi na jednak način kao i lijepi cvijet ili kuća. Da bi me zaintrigirali više od toga moraju riječima ustašca svojihprogovoriti o onom što je oku nevidljivo, skriveno u njima
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
.....i smirujući.
..ja bih prije rekla da na neke ljepota djeluje uznemirujuće.

Neki pak ostaju mrtvi-ladni.
__________________
Personal Jesus
Nola5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 19:17   #12
Lijepo je ono iracionalno i dinamicno sto nam stalno izmice, stoga se ne moze ni uhvatiti simbolickim. Kada postane staticno i umre u simbolickom, tada prestaje biti lijepo pa moze biti tek atraktivno, kao sto moze biti atraktivna i jezicna gimnastika u simbolickom, ali ne moze imati dubinu remek-djela. Dakle, lijepo je u stalnoj epifaniji, produbljivanju, pa tako postoje i osobe kojih se jednostavno ne mozemo nagledati, a da uopce ne posjeduju ljepotu u simbolickom smislu (ponekad ih nazivamo i 'muze' ).
pjegava i prgava is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 19:22   #13
Da mi je skužit kak postat njegva muza da mi napiše makar pjesmu kakvu.
__________________
Personal Jesus
Nola5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 19:29   #14
da ...

zatvori svoje svjetovno oko

zaroni sam u sebe

tamo ces se susresti sa svojim Tvorcem koji je u svakoga od nas usadio sebe
znaj da si prekrasan, isto kao parfektni tvoj Tvorac

ako ti se cini da nisi dovoljno lijep, ispeglaj se
oponasaj svoga Tvorca
oslobodi se svega materijalnoga
ostavi se svake senzualnosti

uklizi jos dublje u sebe
zaroni u svoga Tvorca
ne vrti se u krugu
nastavi zaranjati

sto se budes vise sjedinjavao s Tvorcem
sto budes dublje zaranjao
to ce ti biti jasnija Istina
a to je da vidis cijeli svemir
sve ono sto Tvorac cini
i sto cini Tvorca
sve nas

sve ponaosob

posegni za cim god hoces
sve imas
stopi se sa svima

ponaosob
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 19:42   #15
Quote:
Lola5 kaže: Pogledaj post
Da mi je skužit kak postat njegva muza da mi napiše makar pjesmu kakvu.
Vece je bogatstvo ako je on tebi muza, ako si ti muza ne mozes sebe dozivjeti 'okom' drugog pa sve sto mozes je da uzivas u necijem uzivanju, sto je u neku ruku masturbacija, a u drugu kako se uzme.
pjegava i prgava is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 19:49   #16
Vanjština je nužna i jedini alat za ispoljavanje unutrašnje ljepote.

Vanjska ljepota za mene i nije neka ljepota jer je prolazna i "božji dar" dok ona unutrašnja, eh..po njoj bi trebalo cijeniti ljude. Po našim svjesnim naporima da učinimo svijet boljim mjestom za život.

Kako prema partneru/familiji, tako prema svima.

Vanjska ljepota je kao san. Ne treba ju zanemarivat, no ne treba joj ni pridavat preveliku pozornost. To mjesto treba prepustiti stvarnosti iliti iskri koja je unutrašnji motor pojedinca.
samting is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 20:54   #17
važna je vanjština, naravno...
ali jedno bez drugog ne vrijedi.
osoba lijepa iznutra, vjerojatno nije pretjerano sretna jer joj nadostaje izvana..
isto tako, osoba fizički lijepa, može biti nesretna jer je iznutra prazna...
Treba težiti spoju jednoga i drugoga..
zdrav duh u zdravom tijelu....
Clint Eastwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 21:07   #18
Quote:
todaytonight kaže: Pogledaj post
da li to podrazumijevas pod te "zanimljive i smirujuce" te sto se zrtvuju za fizicku ljepotu?
kolika je ta zrtva za ljepotu?
ako mislis na depilaciju i na cupanje obrva - svaka od nas svaki puta kaze "Ouch! Ah, sve za ljepotu" ili ""Sto sve ne moramo trpjeti za ljepotu"
To o čemu pričaš je savršeno normalno. Svatko od nas želi da onom drugom bude lijep i oku ugodan. Žene se šminkaju, čupkaju one dlake na nogama koje "tetak" iz Večernje škole tako voli, a muškarci podrezuju bradu i njeguju brkove. Oblačimo se nastojeći biti elegantni, simetrični, ugodni, mirišljavi, nestvarni. I sebi i drugima.
Žrtve za ljepotu su nešto drugo. Prepoznat ćeš ih po pretjeranoj šminki i u mladim, a pogotovo u starim danima, vrednovanju ljudi temeljem njihovog fizičkog izgleda, neorginalnosti (kopiranje do u detalje nekog svog idola), mučenjem vlastitog tijela do iznemoglosti, pristajanje na sve opasnosti od neispitanih tableta, neispitane hrane i nepotrebnih plastičnih operacija. Vrijedno je samo ono što je fizikalno, nategnuto, izblajhano, utegnuto, fotogenično. Sve ostalo (mislim doslovno) u životu je nevrijedno.
To je ljepota od samo jednog osjeta - oka. Sva ostala osjetila - dodir, miris, okus, a pogotovo duh i kvalitet svijesti za takve osobe jednostavno ne postoje.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 21:44   #19
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Lijepi ljudi su zanimljivi i smirujući.
Inače mislim da su najnesretnije žene one koje su cijelu svoju osobnost žrtvovale za fizičku ljepotu. Takve starost izjednačavaju sa smrću.
ako je istinski lijepa ni nema sto 'zrtvovati'.

ljepota je gift koji je tu sam po sebi- niti (fizicku) ljepotu treba odrzavati prevech.

'odrzavanje izgleda' je potreba i part-time job prosjecnih i ruznjikavih...a ne lijepih.
__________________
over and out!
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 22:01   #20
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
To o čemu pričaš je savršeno normalno. Svatko od nas želi da onom drugom bude lijep i oku ugodan. Žene se šminkaju, čupkaju one dlake na nogama koje "tetak" iz Večernje škole tako voli, a muškarci podrezuju bradu i njeguju brkove. Oblačimo se nastojeći biti elegantni, simetrični, ugodni, mirišljavi, nestvarni. I sebi i drugima.
Žrtve za ljepotu su nešto drugo. Prepoznat ćeš ih po pretjeranoj šminki i u mladim, a pogotovo u starim danima, vrednovanju ljudi temeljem njihovog fizičkog izgleda, neorginalnosti (kopiranje do u detalje nekog svog idola), mučenjem vlastitog tijela do iznemoglosti, pristajanje na sve opasnosti od neispitanih tableta, neispitane hrane i nepotrebnih plastičnih operacija. Vrijedno je samo ono što je fizikalno, nategnuto, izblajhano, utegnuto, fotogenično. Sve ostalo (mislim doslovno) u životu je nevrijedno.
To je ljepota od samo jednog osjeta - oka. Sva ostala osjetila - dodir, miris, okus, a pogotovo duh i kvalitet svijesti za takve osobe jednostavno ne postoje.
to su uglavnom i najcesce nelijepe osobe (po objektivnim standardima i mjerilima) to start with...pa odatle toliko napora da se bude ono sto prirodno nije (lijepa jel)...

najmanje ulagati u ljepotu trebaju prirodno lijepe osobe...cista logika zar ne.
__________________
over and out!
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:30.