Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.03.2009., 15:06   #61
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Najbolja opcija je dva roštilja i dva pekača koji znaju kaj rade, zabrana pristupa dok nisu barem dvije ture gotove....
Uvijek su mi najjači mudraci koji mi se naseru s pivom u ruci i onda mudruju o jačini vatrei, o mesu, ili djele ostale savjete o smislu života a zapravo samo smetaju, grr..
__________________
Što na Forumu nije dozvoljeno?
- vrijeđanje po bilo kojoj osnovi/
psovanje, flejmanje, spamanje
German is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2009., 15:24   #62
Quote:
German kaže: Pogledaj post
Uvijek su mi najjači mudraci koji mi se naseru s pivom u ruci i onda mudruju o jačini vatrei, o mesu, ili djele ostale savjete o smislu života a zapravo samo smetaju, grr..
Jednostavno, uvališ mu vilicu s rečenicom majstore samo naprijed a ja odoh na pivu....ili zaveži...biraj. Taj obično nema pojma jer da ima ne bi nikad prigovarao. Ja nikad ne prigovaram kad drugi peku. Ionak nisam osjetljiv pa sve morem pojesti. Nemre on tak loše speći da ja nemrem jesti.....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2009., 15:48   #63
Roštilj

Sunce je tu, ptičice pjevaju, idemo na roštilj.

kao kuharski početnik, naletio sam na roštilj.

što sam saznao:
najbolje drvo za roštilj je grab i bukva.
navodno ima malo dulji komadi baš za roštilj za kupiti, ne znam gdje.

fino se složi kao kvadrat (naizmjence) tak da ima zraka i da fino gori.
idu manji komadi, i na vrh veliki.

nastavite dalje
__________________
"Snovi se ostvaruju. Da nije tako, priroda nas ne bi poticala da ih imamo" - John Updike
Mladenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2009., 21:07   #64
i ubaci se par grančica ružmarina da meso dobije bolji miris

i sve drvo mora dobro izgorit i pretvorit se u žar - ali to valjda znate...

nije da se ja nešto mješam jer to uvijek rade tata ili šogor - mi samo dođemo na gotovo (mi smo u stanu a oni u kući )
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2009., 21:26   #65
što se tiče drva grab i bukva za roštilj su idealan izbor i ovaj savjet o grančici ružmarina je idealan
pazi samo na jednu stvar da tako nacijepaš drva da ravnomjerno gore, da sve drvo izgori i pretvori se u žar u isto vrijeme, prema mom iskustvu za to su ti najbolji komadi 4x4x4x4 u gornjem kvadratu ili tako nešto približno
__________________
Gemišt je psihički zdrava stvar.
akont-ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 16:56   #66
Najbolji za roštilj je ugljen, ostalo je nepotrebna zahebancija. Eee da samo mi na mesu još ružmarin fali...
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2009., 23:33   #67
Ugljen se koristi ako zatreba žara

drvo i ugljen za roštilj:
http://www.ogrjev.hr/ogrjevno_drvo.html
__________________
"Snovi se ostvaruju. Da nije tako, priroda nas ne bi poticala da ih imamo" - John Updike
Mladenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 11:25   #68
Quote:
Mladenac kaže: Pogledaj post
Ugljen se koristi ako zatreba žara

drvo i ugljen za roštilj:
http://www.ogrjev.hr/ogrjevno_drvo.html
Meso mora ići na visoku temperaturu. Žar od ugljena je jača nego od drva uz to kaj još i duže traje. Ak nije visoka temperatura meso se suši, x puta sam bio nazočan mrcvarenju mesa na preslaboj vatri, okretanju mesa 50 puta i posljedičnoj žilavosti, pogotovo ražnjiča.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 07:20   #69
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Meso mora ići na visoku temperaturu. Žar od ugljena je jača nego od drva uz to kaj još i duže traje. Ak nije visoka temperatura meso se suši, x puta sam bio nazočan mrcvarenju mesa na preslaboj vatri, okretanju mesa 50 puta i posljedičnoj žilavosti, pogotovo ražnjiča.
Koje je drvo korišteno?

vodič za drva:
http://www.texasbarbeques.com/barbecue_wood.html
__________________
"Snovi se ostvaruju. Da nije tako, priroda nas ne bi poticala da ih imamo" - John Updike
Mladenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 11:20   #70
imam pitanje glede roštilja i procesa potpale.
ima li ovdje kakav stručan kemičar? kumek ti?

naime zanima me utjecaj paljenja uglja za roštilj benzinom ili naftom?

da li je štetno? počesto koristim one kocke i slično jer mi se neda zajebavat sa triješčicama, pogotovo kad me gledaju neke tetke koje se zgražaju, kao smrdi, štetno i slično

čini mi se da to sve nakon kojih 45min sve ishlapi, ali nisam siguran
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 12:46   #71
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
imam pitanje glede roštilja i procesa potpale.
ima li ovdje kakav stručan kemičar? kumek ti?

naime zanima me utjecaj paljenja uglja za roštilj benzinom ili naftom?

da li je štetno? počesto koristim one kocke i slično jer mi se neda zajebavat sa triješčicama, pogotovo kad me gledaju neke tetke koje se zgražaju, kao smrdi, štetno i slično

čini mi se da to sve nakon kojih 45min sve ishlapi, ali nisam siguran
Ja uvijek koristim kocke jer mi se ne nateže s trešćem. Osnova te kocke je zapravo piljevina i parafin. Ove novije nit ne smrde dok gore a osim toga to sve izgori u 10-ak minuta (ne ishlapi). Tko tvrdi da iza toga meso smrdi laže ko pas i ne zna što je proces gorenja. Jednako tako s benzinom ili naftom jer do vraga i stavljamo je da gori a dimovi ionako odu prije nego i roštilj staviš grijati a kamoli meso na vruć roštilj. Onaj smrad benzina ili nafte je samo na početku ali možda nekome to smeta pa misli da je onda i meso po tome. Kocka je bolja nego nafta jer duže gori. Ja stavim trećinu ugljena, na to kocku-dve a na to malo tanjeg drveta i nekoliko komada debljeg drveta kad dobro uhvati drvo plamen onda razmašem i na tom plamenu spržim rešetku. Kad sve to zgori, onaj ispod ugljen je upaljen i na to dodam ostale dvije trećine ugljena na hrpu. Malo razmašem i ostavim na kupu jedno 10 -15 minuta da se cijela unutrašnjost zažari, razmašem, rasporedim, opet razmašem, stavim rešetku nisko da se ugrije i udri. Meso i ražnjiči na sredinu a piletina i kobase uz rub. Kad meso prvi puta okrenem stavim lepinje tak da malo popiju miris a koje sam namočio u govedsku juhu (najbolja je juha od goveđih kostiju) u koju sam dodao deci ulja, zgnječeni češnjak i vegetu. Ne smije biti dugo na mesu jer se meso ispod kuha a ne peče. Nakon toga lepinje zapečem. Druga runda (kad je vatra slabija) idu ćevapi, pljeskavice, gljive, tikvice etc. Imam veliki roštilj pa mi ne treba dva puta meso peći. Ide u jednu rundu barem 2-3 kile mesa. Ak ima više rundi mesa stavim na početku više ugljena. Eto. I hope it helps. Ja ne bih babe puno slušao o roštilju jer ga najčešće u životu nisu spekle...ipak je to muška stvar...
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 12:51   #72
u pravu si, hvala
zadnji put su kvocale pa sam reko evo vi pecite, ispalo kremirano sve
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 13:40   #73
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
u pravu si, hvala
zadnji put su kvocale pa sam reko evo vi pecite, ispalo kremirano sve
Jasno, meso mora na jaku vatru i čim kraće. Valjda se genetski boje vatre...
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 17:39   #74
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Meso mora ići na visoku temperaturu. Žar od ugljena je jača nego od drva uz to kaj još i duže traje. Ak nije visoka temperatura meso se suši, x puta sam bio nazočan mrcvarenju mesa na preslaboj vatri, okretanju mesa 50 puta i posljedičnoj žilavosti, pogotovo ražnjiča.
ja ga već nekih godinu dana vrijeme radim samo na drvu, bukovina. rekao bih da ima bolji okus.
treba samo dobro založiti i nema problema sa žarom, niti jednom mi se nije dogodilo da mi nije bilo dosta žara ili da je meso bilo žilavo.
malo dulje traje, al to mi je gušt, a i vrijeme se lako ispuni dodatnim ispijanjem pive.

na roštilju mii je najdraže ispeći juneći ramstek. bolji mi je od svega ostalog.

kad pečem čevape stavim alu-foliju na rešetku. prvo sam to počeo raditi zato jer su mi propadali kroz rešetku, al mi se čini da su tako čak i bolji.

Zadnje uređivanje lee_chan : 08.05.2009. at 18:29.
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 20:41   #75
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
ja ga već nekih godinu dana vrijeme radim samo na drvu, bukovina. rekao bih da ima bolji okus.
treba samo dobro založiti i nema problema sa žarom, niti jednom mi se nije dogodilo da mi nije bilo dosta žara ili da je meso bilo žilavo.
malo dulje traje, al to mi je gušt, a i vrijeme se lako ispuni dodatnim ispijanjem pive.

na roštilju mii je najdraže ispeći juneći ramstek. bolji mi je od svega ostalog.

kad pečem čevape stavim alu-foliju na rešetku. prvo sam to počeo raditi zato jer su mi propadali kroz rešetku, al mi se čini da su tako čak i bolji.
Naravno da ide na drva ali se treba više zahebavati. ja sam u kućama u nizu i nije mi zgodno imati u backyard toliko drva.... doduše ugljen razvija veću temperaturu kaj je dobro za meso. A da pive idu...bogami idu.
Ja imam onu široku rešetku tj sa širokim žbicama koja ima kanal tak da tekučina koja se oslobađa pečenjem ne gasi žar. Meni nisu bolji ćevapi na foliji (daleko od toga da su loši) samo kod ćevapa mora biti slabija vatra i često ih treba vrtjeti tak da ne "zagore" tj da ne postanu tvrdi tam gdje se preveć speku. Njih ne treba puno peći. Često se ljudi boje da nisu dost pečeni pa budu presušeni. Ramsteak je super, njega isti ne treba puno peći a tek punjena pljeskavica made by kumek, servirana u kajmaku (kajmak iz Kragujevca....)
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 21:24   #76
danas sam radio na bukovini.
stari presitno nasjekao drva, pa sam imao za jednu turu.

kasnije dodao drva (komade) tak da ima žara, i malo ugljena.
Ipak se još učim.
__________________
"Snovi se ostvaruju. Da nije tako, priroda nas ne bi poticala da ih imamo" - John Updike
Mladenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2009., 22:31   #77
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
samo kod ćevapa mora biti slabija vatra i često ih treba vrtjeti tak da ne "zagore" tj da ne postanu tvrdi tam gdje se preveć speku.
Ramsteak je super, njega isti ne treba puno peći a tek punjena pljeskavica made by kumek, servirana u kajmaku (kajmak iz Kragujevca....)
meni se čini da imam neku profesinolanu deformaciju pa sve meso cijelo vrijeme okrećem non stop

ne treba ga puno peći i odličan je kad ga zapečeš malo izvana, a iznutra blago krvav, nešto tipa medium rare.

što se tiče pive, čini mi se da bi se dobro slagali

a što se kajmaka i pljeskavica tiče, navratim slijedeći put kad sam u ZP (čitao sam stanovanje)
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2009., 02:13   #78
ne bih reko da se radi o profesionalnom poremećaju, već od opcesivno kompulzivnm poremećaju

pusti meso pobogu da se peče i uvati se pive!

pravi pečenjar se rađa (by Igor Mandić )

kako gasite vatru ako plane? tradicionalno pivom ili nečim drugim?

ja držim drveni kolac u kanti vode, pa malo dignem rešetku i potuckam mjesto di gori.

inače primjetio sam jedan paradoks, kad pečem roštilj nikad ne osjećam onaj miris, ono kad susjed peče pa kad zamiriše,zaštoooo?
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2009., 16:39   #79
Quote:
grogo bolger kaže: Pogledaj post
ne bih reko da se radi o profesionalnom poremećaju, već od opcesivno kompulzivnm poremećaju

pusti meso pobogu da se peče i uvati se pive!

pravi pečenjar se rađa (by Igor Mandić )

kako gasite vatru ako plane? tradicionalno pivom ili nečim drugim?

ja držim drveni kolac u kanti vode, pa malo dignem rešetku i potuckam mjesto di gori.

inače primjetio sam jedan paradoks, kad pečem roštilj nikad ne osjećam onaj miris, ono kad susjed peče pa kad zamiriše,zaštoooo?
jer si se do onda nadimija ka šunka

ako je vatra slabija, onda se čeka da meso pusti sok.
Ili isprobati s vilicom.

HINT: staviti vilicu na štap, omotati izolirkom, za okretanje mesa.
__________________
"Snovi se ostvaruju. Da nije tako, priroda nas ne bi poticala da ih imamo" - John Updike
Mladenac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2009., 22:06   #80
Quote:
Mladenac kaže: Pogledaj post
HINT: staviti vilicu na štap, omotati izolirkom, za okretanje mesa.
HINT: otići u prvi veći dućan i kupiti dugačku vilicu a ne se blamirat pred ljudima zbog 20 kn...

__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:53.