Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2011., 18:06   #81
Ne ne, za decka i sebe, nisam ipak tolika izjelica.

Lazanje sam samo par puta radila, uvijek bez sira. Napravis besamel sa sojinim mlijekom, a nadjev moze bit spinat, mogu bit gljive, neko drugo povrce... Znala sam napraviti paradajz umak, pa naizmjenice, na jedan sloj nadjeva besamel, na drugi paradajz.

Jesi probala koji od recepata za veganske sireve koje sam linkala na istoimenoj temi? Onaj od indijskih orascica mi je posebno fin, vec sam ga puno puta radila.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 21:49   #82
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Jesi probala koji od recepata za veganske sireve koje sam linkala na istoimenoj temi? Onaj od indijskih orascica mi je posebno fin, vec sam ga puno puta radila.
misliš onaj "kozji"? nisam probala nijedan napraviti... lijena sam...
ali upravo škicam ovo kaj si mi gore dala link za vrhnje i vidim da je vrlo jednostavno.
lijena sam ali stvarno mi fali sir. bojim se da ću se ipak morati primiti posla
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 22:06   #83
Da da, taj "kozji" "sir". Doduse, nisam nikad jela kozji sir, pa ne znam koliko je slican. Ali to jelo je stvarno fino.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 22:39   #84
di je link za taj kozji?
što se tiče čokolade, otkrila sam nestle dessert noir 52% - odlična, puuuuuno manje masna nego bilo koja čokolada za kuhanje koju sam imala prilike jesti
a glede sladoleda - našla sam ovo (vidim na nekoj temi o vege sladoledu i ti si dala taj link) i probat ću to sutra ali me usput zanima jesi li radila možda nešto slično sa kakaom/čokoladom?
btw danas sam jela rumenko. bez mlijeka.
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 22:47   #85
E vis, ja bih taj sladoled napravila tako da zamrznem banane i bobicasto voce, i onda ih izmiksam sa sojinim mlijekom. Radila sam to (gdje prije zamrznem banane) i s kakaom (umjesto bobicastog voca).

Rumenko je samo smrznuti sok, zar ne? (Ja ga nisam probala jer nije veganski.)

Ovdje su moji postovi s linkom na recept za "kozji" "sir" i komentarima, ispada da mi je bolje peci ga na visoj temperaturi:
https://www.forum.hr/showthread.php?p...9#post29898169
https://www.forum.hr/showthread.php?p...9#post32388189
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 22:53   #86
što rumenko ima viška da nije veganski?

znači da prvo zamrznem banane pa ih onda miksam? sa kakaom i sojinim mlijekom i vanilin šećerom?
u čemu je razlika?
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 22:56   #87
Ako se dobro sjecam, rumenko sadrzi prirodnu crvenu boju E120 (karmin, kosinel) koja se dobiva od kukaca:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dactylopius_coccus

Meni bi uvijek najbolje ispalo kad bih zamrznula banane prije. Ako naknadno zamrzavas u zamrzivacu, morat ces ili svako malo mijesati da ne nastanu kristali leda, ili ostaviti vani pola sata i izmiksati jos jednom prije konzumacije.

Mozda ti secer nece ni trebati, probaj prvo bez, pa zasladi po okusu.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 23:24   #88
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Ako se dobro sjecam, rumenko sadrzi prirodnu crvenu boju E120 (karmin, kosinel) koja se dobiva od kukaca:
http://en.wikipedia.org/wiki/Dactylopius_coccus
đizs

ne želim jesti kukce

Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Meni bi uvijek najbolje ispalo kad bih zamrznula banane prije. Ako naknadno zamrzavas u zamrzivacu, morat ces ili svako malo mijesati da ne nastanu kristali leda, ili ostaviti vani pola sata i izmiksati jos jednom prije konzumacije.

Mozda ti secer nece ni trebati, probaj prvo bez, pa zasladi po okusu.
a kaj bih ja bez tebe
hvala!

Zadnje uređivanje Angry Bird. : 09.04.2011. at 23:41.
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 23:37   #89
Javi kako je ispalo

BTW, smajli koji riga je, koliko god prikladan, zabranjen na Gastronomiji, pa editiraj post prije nego popusis karton.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2011., 23:46   #90
evo jesam (editirala), hvala na upozorenju i da, javit ću sutra kako je ispalo.
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 17:07   #91
tri banane na kolutiće pa u zamrzivač na 3 sata
takve zamrznute banane izmiksah sa dve žlice nekakvog činimise ledovog smrznutog šumskog voća, sokom pola limuna, jednim vanilin šećerom. okus odličan moja trogodišnja kćer upravo dovršava dva deci i viče da će dobiti još kad to pojede
ja sam svoj dio stavila u zamrzivač da se malo stvrdne.

jedino eto nemam blender nego samo neku staru sjeckalicu koja je jedva odradila ovaj posao pa je "šumsko voće" ostalo u komadićima malko prevelikim za moj ukus. al dobro. možda sam to mogla i štapnim mikserom?
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2011., 17:10   #92
Probaj stapnim mikserom, to dobro ide u uskoj posudi ako si ju dobila s njim.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 23:44   #93
negdje mi je netko napisao kako radi špinat a da nije na mlijeku i sjećam se da je ideja bila jaaako dobra ali sad to nikako ne uspiejvam naći
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2011., 23:49   #94
Ne znam kako se radi spinat na mlijeku, ali gotovo sigurno mozes koristiti neko od biljnih mlijeka umjesto kravljeg.

Na ulju poprzim malo cesnjaka, na to bacim ciglu smrznutog spinata (ili onaj u lopticama), dodam muskatnog orascica i soja sosa (moze sol umjesto njega) i kuham dok se cigla potpuno ne rastali. Ugasim stednjak i umijesam sojinog vrhnja. Ne znam kolicine sastojaka jer sve radim odoka.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 22:10   #95
što je zamjena za slatko vrhnje, tko proizvodi i/ili gdje ima za kupiti?

a patientia, kaj misliš, s obzirom da uopće ne podnosim ništa kravlje (a moji razlozi nisu ni moralni ni vjerski nego jednostavno fizički - moja crijeva ne podnose mlijeko i mliječne prerađevine) - ni sir, ni jogurt, vrhnje, više ni maslac... bih li mogla pojesti odnosno kako bih reagirala na one biljne zamjene za sir tipa mediteran? znam da u njima ima nešto mliječno, napisala si mi tu na temi, ali ne znam utječe li to na probavu ili jednostavno sadrži nešto životinjsko pa zato vegani ne jedu.
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 23:23   #96
Ako mislis na slatko vrhnje za tucenje, zamjena je Soyatoo, ima u bio&bio http://www.soyatoo.de/en/our-products/

I Soyatoo i Granovita se mogu kupiti u manje vise svim supermarketima u Sloveniji: http://www.granovita.co.uk/product-c...ic-soya-cream/

Koliko ce ti Mediteran smetati ovisi koliko ti smeta kazein. Kad su ti rekli da ne smijes konzumirati mlijeko, sto su ti tocno rekli? Kazein radi neke gadosti i onima koji nisu preosjetljivi na mlijeko (najvise od sve ispitane hrane dize IGF-1 koji je mitogen i potice rast tumora, uzrokuje kiselu reakciju zbog koje tijelo izlucuje kalciji i druge minerale). Tak da, mislim da je najbolje da se posavjetujes s lijecnikom koji ti je rekao da ne smijes konzumirati mlijeko. Kazein se nalazi i u svim vrhnjima za slag koja se nazivaju biljnima (ne nalazi se u onima na kojima bas pise da su sojina ili na rizinom slagu u dozi pod tlakom, BTW, taj rizin slag mi je imao los okus, a sojin mi je dobar).
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2011., 20:55   #97
kako da napravim bešamel?
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2011., 20:57   #98
Ugrijes zlicu margarina ili ulja po izboru, zdinstas brasno, malo posolis, dodas jos neke zacine koji ti pasu, polijes sojinim (ili rizinim, zobenim) mlijekom i mijesas dok se ne zgusne.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2011., 20:59   #99
napravila sam frendici nekuvečer pizzu sa dimljenim shee sirom i ženska se oduševila. druga pak sinu radi pizzu sa shee gaudom. a za sve je kriva - patientia

moram priznati da meni taj sir ne sjedne baš najbolje, ali reakcija je puuuuuno bolja od one kad pojedem životinjski sir, tako da ga za gušt trenutno imam 3 komada u frižideru
zlunetrebalo

edit: ajme si brza!! mogu li ga napraviti nekako da ne pržim ulje? vidjela sam na nekoj stranici piše "Besamel : na malo hladnopresanog ulja se proprzi malo brasna,makne se s vatre i mijesa se da se ne stvore grudice,vrati se na vatru i dodaje malo vode, malo biljnog naravno mlijeka uz stalno mijesanje.Ja dodam par prstohvata soli,malo papra i dosta muskatnog orascica.Napravim punu veliku tavu tako da lasagne budu saftne." ali nadala sam se da mogu bez prženja...
Angry Bird. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2011., 21:28   #100
Mozes, samo mislim da se onda vise ne zove besamel (ali umak je i dalje). Uglavnom, skuhas brasno i zacine u sojinom mlijeku kao sto kuhas griz, na pola litre sojinog mlijeka jedno 50g brasna. Ako mislis da bi ti pasalo, mozes to ulje dodati u sojino mlijeko.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:30.