Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2014., 20:08   #21
Quote:
solman kaže: Pogledaj post
U DE bi ti od bruta ostalo manje od 60%. Dakle, malo bolje od HR. Svicarska znatno manji porez, ali skuplje, pa koliko znam i zdravstveno treba doplatiti. Skandinavci i beneluks visoki porez. UK bolje ali ako si u Londonu, i supa kosta.
Za par u kojem oboje u HR zaradjuju iznadprosjecne place, racunica nije bas jako pozitivna, ako uopce.

Samo mi nije jasno kako tako mala razlika u bruto placi. Trebala bi biti barem duplo veca vani.
U DE imas masu olaksica na placu, cini mi se da mozes cak i putovanje na posao ubrojiti(ima bar 15 olaksica) i to sve dosta smanji porez-pa moze biti mnogo, mnogo manji od recenog. U HR pak sad nema prakticno niakkvih olaksica-ono malo sto je bilo, ukinuto je. U tom smislu efektivni porez u HR je iznimno, iznimno visok.

Nije problem samo poreza, nego sto se dobije isto. Placamo ogroman porez, za nikakve usluge i katastrofalno zdravstvo.

Za mene ce u neto placi biti razlika cca 5 puta. Zato, i meni je cudno da je njemu razlika tako mala. Ocekivao bi bar 2-3 puta.

Ja znam ljude iz svih sfera koji su otisli, i za nase uvjete "dobro placeni", i manje, vise i manje obrazovani itd. Stvar je u tome da i ono sto je kao dobra placa kod nas, ne pruza neki standard zivota. 7500kn je dobro iznaprosjecna placa npr, ali ako si sam placas sve, prakticno ne ostane puno. Ako isti covjek vani optimizira troskove, na toj razini ce moci stediti mozda i vise tih placa uz troskove.

Jako puno ljudi iseljava, ali upozoravam da u trazenje psola vani treba uloziti trud, ako zelite nesto fakat dobro. Ideja da nesto samo pada na ruke nije tocna.

Zadnje uređivanje fiksi : 29.09.2014. at 20:19.
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 15:33   #22
Moja sestra živi vani, muž i ona su znanstvenici, imaju troje djece.
Imaju iznajmljen stan od kojih 150-200 kvadrata, veliki auto, kad su uselili u (prazan) stan otišli su u IKEU i odmah kupili sav potreban namještaj, ne kupuju skupe stvari, ali im nije nikakav problem: platiti djeci razne tečajeve i slobodne aktivnosti, ići svake zime jedan tjedan na skijanje, jesenske i proljetne praznike na tjedan dana u neku drugu zemlju, eventualno i ljeti na neko putovanje, povesti ma more i platit troškove starcima, ne razmišljat o troškovima za hranu, odjeću i izlaske (no bez pretjerivanja, nisu ni skloni rastrošnosti).
Meni je to otprilike srednja klasa.
Ja ovdje sa sličnim obrazovanjem sam jako daleko od toga. Dobro, i radim manje.

Zadnje uređivanje mantisa : 01.10.2014. at 15:41.
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 17:23   #23
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
Moja sestra živi vani, muž i ona su znanstvenici, imaju troje djece.
Imaju iznajmljen stan od kojih 150-200 kvadrata, veliki auto, kad su uselili u (prazan) stan otišli su u IKEU i odmah kupili sav potreban namještaj, ne kupuju skupe stvari, ali im nije nikakav problem: platiti djeci razne tečajeve i slobodne aktivnosti, ići svake zime jedan tjedan na skijanje, jesenske i proljetne praznike na tjedan dana u neku drugu zemlju, eventualno i ljeti na neko putovanje, povesti ma more i platit troškove starcima, ne razmišljat o troškovima za hranu, odjeću i izlaske (no bez pretjerivanja, nisu ni skloni rastrošnosti).
Meni je to otprilike srednja klasa.
Ja ovdje sa sličnim obrazovanjem sam jako daleko od toga. Dobro, i radim manje.
Da, ali u HR to nije srednja klasa, potreban dohodak za ovo bi te svrstao u "ekstra bogate", neki 0.1% i manje ili tako nesto.

To je kvaka, jer kako sam rekao gore, ovdje i iznadprosjecna placa ne pruza taj standard.

Stovise, za uopce neke minimalnije troskove, ovdje trebas skoro 2x prosjecne place.

Place koje su ovdje za direktora itd. vani su cesto tek pocetne place, kad se to malo zakotrlja, razlike postaju doslovno ogromne. A Hrvatska bas i nije zemlja gdje za 100kn mozes jesti cijeli mjesec, naprotiv... mislim da ce se te razlike jos povecati, jer HR ocekuje iznimno dugorocna stagnacija, a ako pitas za povisicu onda ces dobiti "mozes biti sretan da imas posao".
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 23:07   #24
Quote:
fiksi kaže: Pogledaj post
Da, ali u HR to nije srednja klasa, potreban dohodak za ovo bi te svrstao u "ekstra bogate", neki 0.1% i manje ili tako nesto.

T
to i kažem
mantisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 23:27   #25
Quote:
mantisa kaže: Pogledaj post
to i kažem
Da, kuzimo se onda.

Ja osobno idem na takoreci junior poziciju vise, mozda i malo nize od onog sto bi mogao, ali poanta mi je stvoriti si bazu gdje idem.

Osim toga, placa je toliko veca odavde(da ne kazem + benefits), da ni sa 60g tu ne bi bio ni blizu toga. A i radno iskustvo ovdje bas ne vrijedi nesto toj firmi... iskreno receno.

Ja znam da prakticno mogu stediti u startu sto 0.1% ljudi ovdje mjesecno zaradi sve skupa. I na to ciljam u startu, bez rastrosnosti. Jer poanta odlaska je izmedu ostalog da docekam lagodnu penziju, ne radeci do 70, i u strahu od kante ili neke bijede.

Zadnje uređivanje fiksi : 02.10.2014. at 00:07.
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 15:03   #26
Quote:
fiksi kaže: Pogledaj post
Da, kuzimo se onda.

Ja osobno idem na takoreci junior poziciju vise, mozda i malo nize od onog sto bi mogao, ali poanta mi je stvoriti si bazu gdje idem.

Osim toga, placa je toliko veca odavde(da ne kazem + benefits), da ni sa 60g tu ne bi bio ni blizu toga. A i radno iskustvo ovdje bas ne vrijedi nesto toj firmi... iskreno receno.

Ja znam da prakticno mogu stediti u startu sto 0.1% ljudi ovdje mjesecno zaradi sve skupa. I na to ciljam u startu, bez rastrosnosti. Jer poanta odlaska je izmedu ostalog da docekam lagodnu penziju, ne radeci do 70, i u strahu od kante ili neke bijede.



fiksi,koliko je preprivatno da kažeš svoje zanimanje,neki dohodak i iskustvo i koliko bi,i u kojoj zemlji,zarađivao xxx iznos...

jel mi liči da ti sad živiš u africi a ideš u švicu...
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 15:37   #27
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
fiksi,koliko je preprivatno da kažeš svoje zanimanje,neki dohodak i iskustvo i koliko bi,i u kojoj zemlji,zarađivao xxx iznos...

jel mi liči da ti sad živiš u africi a ideš u švicu...
Necu ulaziti u previse detalja, ali ukratko ja sam vrlo, vrlo rano u karijeri.

Ako ciljas ici na bogate EU zemlje, vrlo lako bi trebao dobiti 3-5x vecu placu i to ti je to o cemu govorim gore.

No kad si zracunas sto ti tu ostane nakon odbijanja stanarine, rezija, osnovnog, za neku stednju ili nesto-to je crkavica(inace sam iz Zga). Ako zivis u bogatoj zemlji s istim standardom, stednja vise cijelih placa kakve su tu je lako moguca. Kroz 20, 30g te razlike su enormne.

Dakle, ne skapavam od gladi, ali da mogu nesto steci i zastediti, ne mogu.

Nazalost, HR je "afrika" za razvijene EU zemlje. Ili bar to sve vise postaje...
Po potrosnji na hranu iz dohotka, najlosiji smo u EU.

Inace, postujem da se moj vid standarda, i nekog drugog, razlikuje. Meni platiti rezije i preci mjesec nije standard-vec minimum. Ali nazalost tu ne mogu puno vise.
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 15:48   #28
Quote:
fiksi kaže: Pogledaj post

Ja osobno idem na takoreci junior poziciju vise, mozda i malo nize od onog sto bi mogao, ali poanta mi je stvoriti si bazu gdje idem.

Osim toga, placa je toliko veca odavde(da ne kazem + benefits), da ni sa 60g tu ne bi bio ni blizu toga. A i radno iskustvo ovdje bas ne vrijedi nesto toj firmi... iskreno receno.

Ja znam da prakticno mogu stediti u startu sto 0.1% ljudi ovdje mjesecno zaradi sve skupa. I na to ciljam u startu, bez rastrosnosti. Jer poanta odlaska je izmedu ostalog da docekam lagodnu penziju, ne radeci do 70, i u strahu od kante ili neke bijede.
Ti se već spremaš napustiti Hrv 2 godine pa te ja pitam gdje je zapelo?
__________________
When nothing goes right... go left...
sitnaMalaPlava is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 16:30   #29
Quote:
sitnaMalaPlava kaže: Pogledaj post
Ti se već spremaš napustiti Hrv 2 godine pa te ja pitam gdje je zapelo?
Nigdje. Od ideje do realizacije najbolje ideje prode vremena. Uz to sto sam jos imao za zavrsiti neke stvari ovdje...nevezane uz posao.

Postavio sam si cilj kakvu firmu zelim, i nisam isao raditi bilo sto domah sutra.

Natjecaj u velikim firmama traje-dosta dugo(3-4 faze, numericki testovi, intervjui itd.). I dobivanje vize traje... nije to "dobro jutro kume, sutra si na drzavnoj placi"

Gore sam i sam pisao da nista en pada u ruke, i da to nije proces preko noci.
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 22:44   #30
Bogatstvo pojedinaca nema veze s HDIom niti bruto proizvodom po glavi stanovnika.

Norveska je prva po HDI i peta po GNP PPP
ali nije niti medju dvadeset zemalja po neto osobnom imetku gradjana
(zbog ogromnog poreza, cijena koje ne prate dohodak i rekordnog osobnog duga)


sve je to lijepo objasnjeno u proslomjesecnom Allianzovom
Wealth Reportu

https://www.allianz.com/v_1411376219...en/AGWR14e.pdf

http://www.index.hr/vijesti/clanak/i...ca/773226.aspx



Dakle, ako se zelite obogatiti, odselite u Svicarsku, SAD ili Benelux,
ne u Norvesku, Novi Zeland ili Finsku.
Tapatapatawko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 23:02   #31
Quote:
Tapatapatawko kaže: Pogledaj post
Bogatstvo pojedinaca nema veze s HDIom niti bruto proizvodom po glavi stanovnika.

Norveska je prva po HDI i peta po GNP PPP
ali nije niti medju dvadeset zemalja po neto osobnom imetku gradjana
(zbog ogromnog poreza, cijena koje ne prate dohodak i rekordnog osobnog duga)


sve je to lijepo objasnjeno u proslomjesecnom Allianzovom
Wealth Reportu
Meni je ovo istrazivanje vrlo interesantno, ali ono i samo priznaje da ima velike mane niti obuhvaca svu imovinu. Daleko od toga.

Sto je sa transferima od drzave?(u razlicitim sustavima ovo moze i ne mora biti imovina) Puno tu ima problema. Nadalje, imovina moze biti naslijedna, podlozna preseljavanju superbogatih itd. Nije isto je li zemlja bogata 300g ili samo odnedavno. Isto je pitanje distribucije...

Dakle, GNI ima jako puno veze s ovime-na jedan nacin. U svakom trenutku, zo je ostvareni dohodak koji negdje mora ici. Da li to traje 20,200g ili kolko, to je drugo.

Belgija mi se svida kao zemlja, ali tamo ces imati manju placu nego u zemljama takoreci na nizem mjestu, vjeruj mi. Takoder, Belgija ima visok porez an dohodak-veci od Norveske.

Ova prica nije tako jednostavna. Ali, za nas koji idemo van raditi-zanima nas placa i spending power.
fiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2014., 20:03   #32
Quote:
mgrci43 kaže: Pogledaj post
Zna se da je pokretač svake zemlje srednji sloj,ti ljudi kupuju solidne prozvode,nove aute,školuju djecu...

Od onih siromašnih se to teško očekuje,a oni najbogatiji će napraviti sve da plate što manje poreza ,prireza i ostaloga....

ne davajući neke linkove jer ima različitih podataka-netko može staviti neke relevantnije...

činjenica je da na balkanu sr. sloja više ni nema, inženjeri,niži menadžeri,skoro pa liječnici rade za malu višu prosječnu plaću-a košarica je u rangu s istom....

no opet,kako je u EU (mislim na zapadnu,razvijenu Europu), gledajući neke podatke, industrija zauzima 20-25%, praktički ostalo je uslužni sektor....

što uopće vrijedi raditi,da li uupće postoje zemlje u jednoj ""staroj dami"" da normalni obrazovani ljudi,stručnjaci mogu imati solidan život....

koji je očito min. 60 - 80 (100 000) eura godišnje.

Pa lijepo ste definirali srednji sloj. Ali ste zanemarili da oni koji se bogate mogu da to ostvare na račun imovine baš tog srednjog sloja u svojoj ili tuđoj državi. Prema tome zbog globalizacije, dokle god se dopušta koncentracija kapitala superbogataša, srednji sloj ima samo dvije solucije: ili preći u bogate ili propasti. Kod nas je ovo drugo već postignuto. A slično slijedi i u drugim državama. Samo je pitanje vremena.
__________________
Istina će nas spasiti! Tražite li je na pravom mjestu?
sites.google.com/site/financijskisustav/home/
=>Prijedlog 1. ostvarivog programa za izlaz iz krize
Nostrađurus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:49.