Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.11.2008., 04:32   #21
Quote:
Siki 6 kaže: Pogledaj post
samo malo !
tko ste vi da sudite kako se ja odnosim prema svojem psu !
Ne sudim samo čitam napisano, ništa više ni manje .
Quote:
ovako ja njoj toleriram kao i svi moji ukucani penjanje na kauc i krevet kao jedinom nasem psu do sad !
Da li to znači da je to uredu iako je nezdravo za psa? Što točno želite dokazati ovom izjavom?
Quote:
malamutu ne pada na pamet skocit na kauc,no njoj smo jednostavno popustili ! ne mislim da ce joj noge atrofirat ako skoci 2 put tjedno na kauc !
To što ste se jednim psom postupali kako treba ( inače, malamut mužjak je bolje da ne ide na kauč) jel onda uredu ako drugog pustite da radi nešto što mu šteti i za vašu informaciju, kujici nije problem penjanje na kauč nego skakanje s istog i samo jedan takav skok na nezgodan način može psu značiti ozljedu za cijeli život.
Quote:
dalje ! mislim da je zeni od 50 kila i vise nego tesko nosit stene od 35 kila uz i niz stepenice ! mislim da se ni neke jace zene s tim nebi nosile !
pa tko to radi ? raznosi newfoudlera po kuci ???
Vi ste svojevoljno otišli kupiti/nabaviti ili šta već to štene, znali ste da imate i koliko imate stepenica, trebali ste znati ponešto o toj pasmini, a i inače štenci bilo koje pasmine ne bi trebali do određene dobi ( ovisno o pasmini) prelaziti tolike stepenice ( neki uopće) i opet, nabavili ste psa za kojeg nemate uvijete, a nositi ga ne možete iako imam prijatljicu koja je i težeg psa ( isto kuju) slične pasmine i 50 kg svoje težine pa ju je nosila po stepenicama jer je znala što kupuje i što tom psu treba, a stepenica je imala, lifta ne pa?
Nabavka tog psa je bio vaš osobni izbor, ne njegov.

Quote:
moj pas nije nimalo ne odgojen slusa bolje od puno starijih pasa ! da trci i da se razvija normalno joj necu zabranjivat jer opet tko sam i u toj situaciji JA da njoj nesto uskracujem !
Kakve veze ima poslušnost tog šteneta s njegovim navodnim problemima sa zdravljem?
Tko si ti? Pitam se i ja, trebali bi biti vlasnici tog psa i time odgovorni za njega u svakom smislu. Tko ćeš sutra biti ti kad se kujica počne tjerati pa ćeš je pustiti da se pari kad god to bude htjela ili? Itd. Nemoj biti djetinjasta

Quote:
i jedan i drugi pas su mi se razvili u predivne 2 osobnosti,
Oni su rođeni kao osobnosti, vlasnik ih samo nadograđuje, a štene od 7 mjeseci je daleko od 'gotovog psa' no ni to nema veze s temom .
Quote:
potpuno su zdravi jedino su joj ti kukici popustili
Ovo je definitivno izjava mjeseca ako ne godine

Quote:
no ako mi je vec 4-5 veterinara koji su mi bliski potvrdilo da ja nisam mogla napravit nista u vezi displazije jer se ona GENETSKI prenosi onda neznam koji je tvoj povod da me napadas !
Koji veterinari? Oni ( zar nije bio jedan do sad') ili onaj koji je slikao kukove štenetu od 7 mjeseci i utvrdio stupanj displazije koji ono? Kod nas je službena klasifikacija HD-a A B C D E1 E 2, o kojem stupnju pričamo ovdje-u šteneta njufača ? Onaj koji je slikao kukove nesediranog psa u nepravilnom položaju i da ne nabrajam .
Nadalje, kojih je to točno 5 veterinara izričito rekao da je displazija isključivo nasljedno uvjetovana i ničim drugim, ja još takvog nisam upoznala nigdje u svijetu.
Displazija može biti uvietovana ili čak izazvana vanjskim čimbenicima-nepoželjnih kao ishrana ( dehidrati, slaba ishrana-podhranjenost, deficit C vitamina i td. itd.) , načinom držanja-dakle,neadekvatnim držanjem te ozljedama izazvanim držanjem i postupanjem na neprimjeren način , jesi skužila koji do sad? Inače, i kod lošeg HD-a na kojem se i vidi očita ozljeda se opet to smatra displazijom jer displazija je no ne mora imatoi nikakve veze s genetikom.Smatra se da vanjski čimbenici i genetika podjednako utječu na displaziju iako neka istraživanja upućuju više na vanjske čimbenike negoli genetske ...
Tko te to napada, nemoj biti paranoična, nijemi namjera napadati nikog nego isključivo interes tog psa i ako mu mogu pridonijeti.

Quote:
2. pas se treba slikat od 4-7 mj za displaziju kukova !
điss pa ti to mene stvarno ideš učit ili mi se čini. Tko ti je udjelio ovu prosvjetlujuću informaciju da mi je znat.

Quote:
kako mislis da se stenad ocjenjuje i predodreduje dal ce imat il ne displaziju
Koja crna štenad i displazija?
Quote:
samo do god i pol dana nista nije 100% sigurno !
Ne, kod njufača ne, ništa prije, još bolje je slikati malo kasnije za sigurno stanje, naravno, stručnjak i sediran pas + dobar aparat su preduvjeti.

Quote:
znaci stupanj displazije
,te se kod velikih pasmina ne obavlja nikakav operativni zahvat !
Operativni zahvat ako misliš na ugradnju umjetnih kukova se ne radi na štenetu mlađem od godinu i pol dana, bar ne kod njufača ( jel me to oči varaju ili si i sama to napisala i to da tij je tako savjetovano od tih tvojih veterinara???) jer za početak, ne može se točno utvrditi stupanj, a operacije se rade na psima s velikim problemima-onima kojima je hodanje bolno, a da se ne može riječiti lijekovima.
Quote:
no ako vec postoji uvid u displaziju moze se prevenirat pogorsanje ili joj olaksat do operacije !
Pa ako ima predispoziciju u toj dobi za daljni razvoj displazije, lijepo ti je objašnjeno što bi sve trebala izbjegavati da taj stupanj ne pogoršavaš ili popraviš no tebi je to osobni napad, ti bi radije operirala psa nakon što mu pospješiš razvoj displazije koliko se vidi iz napisanog.

Quote:
a ova konstatacija da vuce sape jer je umorna od trcanja mi ne stoji,pa valjda gledam tog psa svaki dan i vidim na koji nacin ih vuce i to nije "zdrav hod" !
Da ih vuče uvijek, ok, ali samo navečer, rekla bih prije da je pas umoran. Osim toga, sama si spomenula 'čudan' položaj zadnjih nogu psa, a dobila si odgovor o čemu se vjerovatno radi i to stanje uzrokuje i čudan hod koji izgleda kao da pas vuče noge ( zadnje) jer su noge nepravilno razvijene ( rahitične), a samo stanje po sebi ukazuje na nedostatke koje sam ti prije navela ( neadekvatna prehrana, nedostatak sunčeve svjetolosti što je normalno za kućne pse pa se zato daje D vitamin kao suplement , klizava-tvrda podloga itd.), a isti također pogoduju razvoju displazije u budućnosti tako da...
Također, pas koji imat tešku displaziju ne vuče bezvoljno noge nego većinom odbija uopće penjanje, svakako neće skakati ni igrati se rado s drugim psima, u skakanju bi cvilio, kad se diže iz ležećeg/sjedećeg položaja bi cvilio od bola, u zimu bi mu se nakalemio artritis pa bi tek onda bilo plakanje itd. itd......

Quote:
kako nijedan moj pas do sad nije prosepo na stepenicama nit je umro u 2 godini jer sam ga istrcavala svaki dan !
Psi ne umiru od displazije 'samo' se muče u bolovima.
Ni jedan pas do sad nije ovaj pas o kojem pričamo niti ima veze jedan s drugim koliko sam shvatila, čak nije riječ o istim pasminama, a zna se koje su čemu sklone i koje kakve uvijete trebaju za zdrav razvoj, a svaki pas je individua, jedan je nasljedno predisponiran za jedno, drugi možda slabije i?
Quote:
boze pa to su velike pasmine zeljne trcanja slobode i igranja ! meni je zlotvor onaj koji im to ne omogucava svaki dan bar 2 puta !
Svakom psu je potrebno trčanje ( mali se sigurno ne igraju i ne šetaju ), igranje i sve ostalo što to uključuje, ali mi ovdje ne govorimo o odraslom psu već o štenetu u razvoju k tome, sumnja se na displaziju kukova ( ti sumnjaš jel tako) pa daj malo prouči, nauči i shvati kakva ograničenja bi ili će imati taj pas ako mu se zaista ustanovi teška displazija, a vidim i da misliš da je operacija kukova automatski znači da će ti pas normalno živjeti, ali da te razuvjerim-to ne znači to, to samo znači da će moći uopće hodati na zadnjim nogama, a i dalje bi ga morala maksiomalno štedjeti i igre, i stepenica i dugog hodanja i vjeruj da ne bih niti jendnom psu poželjela situaciju da mu treba takva operacija kao ni vlasnicima jer tada bi je morala nositi cijeli njen život, a bit će ona još teža i zar si zaista želiš to priuštiti i sebi i njoj samo zato što smatraš da joj sad trebaš pustiti da radi što hoće i koliko hoće te je izlagati pretjeranim naporima, skakanju i stepenicama samo zato što si ti izabrala nabaviti je, uzeti si takvog psa, a ne možeš je nositi ili ti je teško ( sve se može kad se hoće), a sve što trebaš je paziti je malo i štedjeti još par mjeseci? Što je par mjeseci nasuprot cijelog jednog psećeg života u mukama koje se mogu samo malo ublažavati?

Quote:
za slikanje neznam ! pa nisam studirala 6 godina veterinu da mogu znat kako se pas postavlja za slikanje i sama dijagnosticirat nesto ! zato i idem veterinaru a ako je on fulo pa necu se ja valjda krivom osjecat !
mislim da je moje pravo da saznam sto mi se sa psom dogada , dal je ozbiljno il bezazleno,dal joj treba kakvo ljecenje ili ne itd ! zasto bi sad stala na tome kad vidim da joj nije dobro !
Tko je tebe pitao za slikanje? Ti si postavila sliku, ti si tražila od nas ovdje, bilo koga ako zna da ti pomogne, da savjet u vezi situacije koju si ti objasnila svojim riječima koje tu još uvijek pišu pa odi provjeri ako se ne sjećaš o čemu se radi
Inače, ovo je javni forum, to si valjda znala, zašto si uopće išla išta pitati ako nisi bila spremna čuti odgovore nekoga tko zna pa čak i tko ne? Šta si uopće htjela postići ovime? Da ti plješćemo što si nabavila psa pasmine koja ima svoje potrebe koje ti ili ne možeš ili nećeš zadovoljiti pa se još vrijeđaš na savjete kako da popraviš zdravstveno stanje svog psa što si i pitala što da radiš?
Onda još i djetinji bezobrazluk kao odgovor na naše utrošeno vrijeme na savjete koje si tražila, a na koje se još i vrijeđaš , ajme bisera
I da, ovo je forum, ne veterinarska stanica pa odi tamo, tko ti brani samo ne znam što si onda htjela od nas kad ne želiš ništa čuti ( pročitati).
Uglavnom, ne budem se više petljala, radi šta hoćeš, to ćeš ovako i onako, sretno curki u svakom slučaju.

Zadnje uređivanje white alien : 27.11.2008. at 04:45.
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 12:11   #22
nije mi bas po izboru da se ubacim u ovu raspravu ...samo bi htjela reci svoje iskustvo .. imam samojeda, deckica, star godinu dana
slikali smo mu kukove sa nekih 4 mj .. dijagnoza E1 (jedan kuk malo bolji od drugog) ...u rodovnici sve A, mam je imala D
uzgaivacica sumlja na to da su pod utjecajem zivotnih uvjeta kukovi mame tako losi jer su svi ostali stenci iz legla ok. ne vjerujem da mi je podvalila stene jer je cak bila spremna i na zamjenu ( na sto ja nisam pristala)
ugl na kraju sam saznala da je to bilo prereno slikanje (cak nam ni veterinari nisu stavili zig na rodovnicu, i nismo dobili sliku sto mi je tek kasnije palo na pamet jer nisam uopce ni znala da ju trebamo uzeti, a jbg)

ugl do cca 5-6 mj sam ga nosila po stepenicama, papao je i jos uvijek papa puno kravljeg sira, rekli su mi da su i ljuske od jajeta dobre i pune kalcija pa sam mu i to dala .. i s vremena na vrijeme neku glomaznu kost ( naravno nikada pilecu)
ne vjerujem da je bio preforsiran u igri ili u setnji jer kada bi njemu bilo dosta jednostavno bi sjeo i ni makac. jednom smo isli u dulju setnji izvan kvarta, stalno je kocio i nije htio hodati pa to vise nikada nismo ponovili...
inace nije podnosio povodac pa bi znao kociti, cula sam da je to dosta lose za zadnje noge pa sada hoda bez povodca iako ga je postepeno prihvatio. I prije je on mogao biti pusten ali sam ga htjela nauciti na povodac jer ipak u nekim situacijama pas jednostavno mora biti zavezan.
jedino cega se jos mogu sjetiti da mu je moglo nastetiti je spavanje na plocicama jer bi mu jedna nogica uvijek nekako odsklizila... taman je uslijedilo ljeto i nisam ga mogla natjerati da spava negdje drugdje.. kada mu stavis neku potstavu uvijek ju makne...

par puta iz setnje mi je doso sepajuci, jednom cak nije uopce mogao stati na nogu.

inace jako je naglo izraso, i sada je veci od svih ostalih samojeda koje ja znam.
ima 26 kg i oko 55 - 56 cm sto je ako se ne varam gornja granica.
(visinu sam ja onako laicki izmjerila )
sreli smo par ljudi koji se bave time, cak i sudce koji su mi govorili da je jedan od ljepsih primjeraka, imali smo vec vise ponuda za parenje ali ako je stanje zaista kakvo je ja ga necu pariti....

jel moguce da su takve stvari tipa tog spavanja i jedan period 'mucenja' na povodcu toliko utjecale na razvoj
za cca 3 -4 mj cemo opet na slikanje, onda kada ce to biti 'prava dob'
inace zaboravih reci, kao malome nogice su mu islie u x ali se to s vremenom ispravilo
devilicious boo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 13:04   #23
Samojedu se kukovi slikaju najranije s godinu dana pa ako vas zanima stanje kukića, odite ih slikatisada ako je toliko star ili pričekajte još koji mjesec.
Kod slikanja iznzistirajte na sediranju bio pas miran pri slikanju ili ne, dovoljan je i najmanji optor mišića da slika neije stvarno stanje . Prema pravilniku, gdje god da slikate psa, dužni su ga obavezno sedirati pa ako to neće, podsjetite ih da MORAJU!
Za stavove nogu sam objasnila već što je u pitanju i to se ispravlja pravilnom prehranom, vašem psu se dakle ispravilo kako se razviao i odlično
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 14:21   #24
Baš mi je zanimljivo pratiti ove teme, a pogotovo tim više što se pojedinci, čini se, ne mogu uključiti niti u jednu raspravu, a da ne zametnu kavgu... to je već postalo pa skoro pravilo... samo nastavite u revijskom tonu
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 15:10   #25
@White alien !
- ovo je jedan od najogromnijih postova koje sam u potpunost procitala ! neznam kako ti se uopce dalo ovako qoutat i izvrtat svaku moju rijec !

ja nemogu rijecima opisat kako se ona tocno ponasa ! meni to sve skupa i ne izgleda tako strasno kao sto sam vec i napisala ! to vucenje nogu nije ko da su noge oduzete pa se prednjima odguruje po podu, nit sam u tom kontekstu to mislila vucenje u smislu da na njih teze staje i teze hoda !

2. stvar ja necu to qouotat sve jer nit imam vremena nit imam volje ,jer nemogu vjerovat da me neko napadne da sam losa sa svojim psima ! ako ikom radim dobro to je njima ! ne smatram se ni jednim postotkom neodgovornim vlasnikom ! raspitala sam se dobrano draga moja prije nego sam ijednog od njih uzela ! ja ne uzimam pse iz svojih hirova nego da volim te pse i brinem o njima od kad stupe u moju kucu do kad ne uginu i molim te nemoj mi vise tvrdit suprotno jer ni ja ni ti nemamo nista od toga !
ja necu zalit jer zivim u kuci na 4 kata ! pa sta je bolje da imam garsonjeru i da ih tamo drzim ! a cuj ima pasa i pasa koji zive tako ! druga stvar kakva ne adekvatna prehrana ako je super premium hrana neadekvatna i kuhana pureca prsa onda neznam sto bi po tebi oni trebali jest ! stepenice su hendikep ali ako mi ti mozes financirat novu prizemnicu ok !ja nikad nisam porekla da stepenice nevaljaju i da joj smetaju ali ja za sad nemam bolje . trece ja znam uzgajivacnice koje su svoje pse sa displazijom izbacivali iz legla da se nebi ni znalo da su takvo stene dobili pa kad uzmes u obzir da sam ja neznajuci da ce moje stene to imat ju uzela,prihvatila to sto ima i nakon toga bila spremna joj kupovat preskupe ljekove i vodit ju na slikanje,operacije il sto god joj treba ! pa za to sto cu samo do operacije izdvojit za nju je vise nego da sam kupila prvoklasno stene iz kanade !
a kolko bi danas u ovom rasulu ljudi uopce trosili na psa ? i koji je tvoj savjet da zivotinju koja nas obozava i mi nju bacimo na cestu ? damo u oglas da se prodaje ? ostavimo u azilu ? sto bi ja sad s njom trebala molim te ? zelis da ju vracam ko pokvarenu robu uzgajivacu ? psa koji nas toliko voli sad da neznam kako bi drugu obitelj i prihvatila ! to nije sok za nju ?

- ja nikako da shvatim zasto sam ja kriva za navodno krive dijagnoze veterinara ! sad cu objasnit i koji 5 je bilo na tapeti !
-imam privatno prijateljicu koja je prije god dana zavrsila veterinu i njoj se obracam za sve probleme da me ne preveslavaju po klinikama ! ona ne zivi u zgu tako da je to telefonski savjet !
-slikana je u privatnoj klinici u zagrebu to je vec 2
-malamut mi ide u heinzelovu kliniku pa kad sam s njim dosla na docjepljivanje usput sam pitala i za Kiru - 3 !
- cetvrti veterinar je bio kad smo dogovarali termin na vet fakultetu , kad je gledo ovu fotografiju koju sam postala !
- 5 veterinar je bio iz slovenije kojem sam telefonski pokusala objasnit kako se ponasa i dal se isplati dolazit do njih !

ovo isto nije tocno ? da je nasljedna bolest ?
a slikat cu ti stranicu iz casopisa o psima gdje tocno pise da je psu potrebno sto ranije dijagnosticirat displaziju,a u nekim slucajevima operacija se mora obavit prije 8mj .
ja ne pricam iz svoje glave i trabunjam,ja pricam ono sto sam negdje procitala i iz tog nesto zapamtila i naucila !
pa koliko si ti uopce strucna da postavljas kakve dijagnoze ?

Quote:

U mladog psa mogu postojati oštećenja malog stupnja,a sa vrlo visokom hromošću.

Bolest je progresivnog tijeka,pa postepeno može dovesti do uganuća i iščašenja zgloba.

Za bolest je karakteristično da dolazi na obje noge,ali je oboljenje obično jače izraženo na jednom kuku,pa je i šepanje na tu nogu jače izraženo.


Displazija kukova je hereditarna ( nasljedna bolest) koja se pojavljuje u svih pasmina pasa veće težine.

- a ovo skakanje na krevet,kauc i slicno ! mislim da je izbor svakog vlasnika sto ce psu tolerirat kao i kod odgoja djece,pa nisu svi jednaki ! kad se penje gore ja joj dignem zadnje noge isto kao i kad se spusta jer joj pousavam smanjit opterecenje ! isto tako ponasamo se potpuno drugacije s njom odkad smo saznali da bi mogla imat displaziju ! jer da nismo nikud ni otisli sve bi bilo po starom,jer nebi ni znali sto se dogada !
tako da mislim da sam napravila pravu stvar jer ako primjetim da mi sa psom nesto nije u redu odem veterinaru !


a na ovo
Quote:
white alien kaže: Pogledaj post
Onda još i djetinji bezobrazluk kao odgovor na naše utrošeno vrijeme na savjete koje si tražila, a na koje se još i vrijeđaš , ajme bisera
ja neznam sto bi rekla na ovo !
naravno da sam trazila savjet ! al zato nisam trazila da mi neko govori kako cu odgajat psa,da mi govori kako pametujem,da je moj vet idiot jer nezna psa slikat i slicno !
mene samo zanima kako da se postavim prema toj bolesti,dali je neko imo psa s displazijom dali se taj pas oporavio,kako je zivi do eventualne operacije i kako u mojoj strasnoj kuci na 4 kata i dozvolama da se ide na krevet psu olaksat ! jer sorry al u takvim okolnostima ja zivim !
ako nemozes ti konkretno pridonjet mom problemu sa dobronamjernim prije svega savjetom ja te ne tjeram da pises ovdje !
Siki 6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 16:48   #26
Quote:
porga kaže: Pogledaj post
Aj si ti sad zamisli da sam dosao sa kujicom vrhunskog rodovnika, sa zatvorenih par drzavnih sampionata, hrpom izlozbi i pobjeda iza sebe, i da ju planiram pariti jer moze unaprijediti pasminu, i ona dobije ocjenu D. Ti van na rengen, i ispadne da je zdrava. A u uzgojnoj dozvoli stoji ocjena D. Pa ti onda objasni ljudima da ti pas nema displaziju ako bi se uopce netko i htio objasnjavati s tobom...
Ovo je mnogo zeznuta situacija.

Porga, zao mi je sto si tako lose prosao.
lilly53 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 17:23   #27
Quote:
lilly53 kaže: Pogledaj post
Ovo je mnogo zeznuta situacija.

Porga, zao mi je sto si tako lose prosao.
Ma ja sam super prosao, pas mi je zdrav.
porga is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2008., 21:55   #28
Quote:
white alien kaže: Pogledaj post
Ako je tako ne znam tko vas je uputio na slikanje uopće jer u toj dobi se ne slikaju kukovi, a još manje se može vidjeti stvarno stanje istih u toj dobi i još k tome kod njufača kojima se kukovi najranije snimaju s godinu i pol dana jer dugo rastu i dugo im se razvija kostur, dakle, puno duže od 7 mj. kad se hrskavice nisu ni izbliza formirale itd.
Mali ispravak WA. Displazija se može vidjeti u toj dobi, čak i ranije, a to što FCI ne priznaje snimke koje su slikane prije 16. (ili 18.???) mjeseca kod ovakvih pasmina je druga stvar.
Ima hrpa stvari o tome na razno raznim stranicama, ja bih izdvojila neke:

http://www.peteducation.com/article....&articleid=444

www.leerburg.com

www.cedarvethospital.com

Ja se isto ne slažem sa time da pas te starosti i pasmine živi na način na koji živi, ali ko sam ja da sudim. Ja mogu dati savjet, a ostalo je na vlasnicima


Quote:
devilicious boo kaže: Pogledaj post
nije mi bas po izboru da se ubacim u ovu raspravu ...samo bi htjela reci svoje iskustvo .. imam samojeda, deckica, star godinu dana
slikali smo mu kukove sa nekih 4 mj .. dijagnoza E1 (jedan kuk malo bolji od drugog) ...u rodovnici sve A, mam je imala D
Između 40 i 60 % je šanse da se displazija dobije genetski, dakle od roditelja ili predaka. Roditelji oboje mogu imati HD-A, ali ako je netko od djedova pa čak i pradjedova imao loše kukove, postoji šansa da netko u leglu popuši loše kukove. Na žalost. Rizik je uvijek tu. Zato postoji kontrolirani uzgoj, zato se neki ljudi tako grče i trude i ljute na one koji pare neplanski, da ne govorim da tu ima milion drugih faktora. I zato papiri nisu samo za izložbe kako mnogi žele i vole prikazati tj. izgovarati se.
Drugi faktor su životni uvjeti i prehrana te držanje psa. Tvoj samojed ima mamu sa prilično visokim stupnjem displazije, dakle htjeli vi to ili ne, mali ima šanse da to pobere od mame. Kako je mama dobila displaziju može se samo nagađati. U svakom slučaju, ako se pogleda ona gore tablica koju sam stavila, i ode na stranice ortopedske organizacije za životinje (u Americi) http://www.offa.org/ može se vidjeti tj. pročitati kako oni dozvoljavaju parenje samo za životinje sa A1, A2 i B1, te eventualno (ali ne preporučivo) i sa B2, dok se kod nas dozvoljava i daje uzgojna psima koji imaju HD-D!!! Meni je to prebolesno, besmisleno i čisti idiotizam. Ko god da je nadležan za to u HKS-u je čista morončina na kubik, voljela bi mu to istrest u lice koliko sam beskrajno ljuta. I tako masa naših "vrlih" uzgajivača i dalje pari sa HD-D misleći da je to OK, a zapravo nije. Zapravo je strašno i žalosno da masa njih to radi iz čistog neznanja, neke nije briga jer je lova u pitanju i tako to... Ima i onih poput Porge čiji su psi krivo dijagnosticirani pa išli naknadno dosnimavati negdje drugdje.

Ma koliko nama okrutno zvučalo da se štene ne treba puštati u igru onoliko koliko ono želi - to je točno. Uskratiti mu malo igre u prvih godinu-dvije produžit će mu život, a vremena za igru i druženje uvijek će biti i to onog bezbolnog To naravno ne znači da psa treba držati pod staklenim zvonom, ali ne ga puštati full u igre sa psima krupnijim od njega, na ga istrčavati i paziti da ne radi prenagle pokrete. I svakako ne puštati da se penje na kauče, preskače i ide po štengama. Fora je u tome da ja npr. kad nisam doma kauč nisam mogla kontrolirati i pas je uredno skakao gore-dole. I tu je rizik.

Quote:
@porga kaže:
Aj si ti sad zamisli da sam dosao sa kujicom vrhunskog rodovnika, sa zatvorenih par drzavnih sampionata, hrpom izlozbi i pobjeda iza sebe, i da ju planiram pariti jer moze unaprijediti pasminu, i ona dobije ocjenu D. Ti van na rengen, i ispadne da je zdrava. A u uzgojnoj dozvoli stoji ocjena D. Pa ti onda objasni ljudima da ti pas nema displaziju ako bi se uopce netko i htio objasnjavati s tobom...
Aj si ti zamisli obrnuto. Pas dobije potvrđeno HD-A ili eto, HD-B i kao on je ok za uzgoj, a kad ono... s*anje!!!
Vjerujem da ima i toga i vjerujem da ima i onih koji daju kakvu pinku vetovima za "finu" dijagnozu.

Zadnje uređivanje Misery's Crown : 27.11.2008. at 22:36.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 00:28   #29
Quote:
Smartie kaže: Pogledaj post


Između 40 i 60 % je šanse da se displazija dobije genetski, dakle od roditelja ili predaka.
samo da se nadovezem !
kolko sam ja shvatila (sto mozda nije ni tocno) kad se psu u vrlo ranoj dobi zivota otkrije da ima naznake displazije onda su geni krivi !
a kad nastupi u kasnijoj dobi oko 5 godine cak mislim da postoji i nekakav oblik "staracke displazije i otkazivanja kukova" onda mislim da je taj 40-60 postotak na genima a ostalo na nacinu zivota i ishrani tog psa !
kazem mozda sam u krivu !

i htjela bi stavit jos jedan savjet,potpuno sam zaboravila a odavno sam ga htjela napisat !
dajte kontaktirajte uzgaivacnice od kojih ste uzeli psa da ne pare te pse vise dalje jer ocito nose neki krivi gen ! da se bolest ne siri !
ja sam sa svojom kujom planirala imat leglo ! al eto i sad od tog nista !
Siki 6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 08:22   #30
Quote:
Siki 6 kaže: Pogledaj post
samo da se nadovezem !
kolko sam ja shvatila (sto mozda nije ni tocno) kad se psu u vrlo ranoj dobi zivota otkrije da ima naznake displazije onda su geni krivi !
a kad nastupi u kasnijoj dobi oko 5 godine cak mislim da postoji i nekakav oblik "staracke displazije i otkazivanja kukova" onda mislim da je taj 40-60 postotak na genima a ostalo na nacinu zivota i ishrani tog psa !
kazem mozda sam u krivu !
Nisam niti veterinar niti stručnjak, ali iz onoga što već proučavam i iščitavam posljednjih par mjeseci po razno raznim sajtovima rekla bih da je to tako nekako. Isto kao i ljudima, psima se kukovi troše i ne može se očekivati da neki pas od 8-10 godina ima savršene kukove, ali opet ne moraju biti ni tako loši ako nikad prije nisu imali displaziju i pazilo se na ostale faktore

Quote:
i htjela bi stavit jos jedan savjet,potpuno sam zaboravila a odavno sam ga htjela napisat !
dajte kontaktirajte uzgaivacnice od kojih ste uzeli psa da ne pare te pse vise dalje jer ocito nose neki krivi gen ! da se bolest ne siri !
ja sam sa svojom kujom planirala imat leglo ! al eto i sad od tog nista !
Na žalost, nemaš ti kaj kontaktrirati uzgajivače... Zakon, tj. HKS dozvoljava parenje sa HD-D i moš' ga j*bat. Dok god bude tako... bit će i više displazije. Ima i onih koji to ne rade, naravno, al takvi se broje na prste. Ima i onih koji nude pomoć oko štenca, povrat novaca i sl. ukoliko se tako nešto desi, jer garancija nikad nije 100 % kako god da se uzme.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 10:05   #31
Quote:
porga kaže: Pogledaj post
Ma ja sam super prosao, pas mi je zdrav.


u pravu si.

Onda zao mi je so je on tako bzvz prosao. Bas sam se i ja zacudila kad si to napisao za njegove kukove. Bila bi velika grehota za Bam-a.
lilly53 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 10:54   #32
sto se tice javljanja uzgaivacima i to ...
ja sam se svojima javila, doduse oni su svjesno parili kuju sa D kukovima ali su bili uvjereni da je to posljedica njezinog nacina zivota (jer joj svi pretci po rodovnici imaju A). Navodno da ju vise nece pariti nakon sto su saznali da joj stene ima tako lose rezultate. Koliko sam ih ja pratila u ovih godinu dana kuja nije bila parena niti je u planu.

Samo se nadam da dijagnoza nije bas tako losa E1 ...to mi nekako zvuci da bi trebao jedva hodati

i tnx svima koji su nabacili comment na moj post
devilicious boo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 11:28   #33
Quote:
devilicious boo kaže: Pogledaj post
Samo se nadam da dijagnoza nije bas tako losa E1 ...to mi nekako zvuci da bi trebao jedva hodati
Ako je kako kažeš s 4 mj. navodno imala E1, da, vjeorvatno bi danas jedva stajala na nogama i jedva se uopće ustajala, ali rekoh, odi posnimiti kukove sad kad je pas relativno odrastao i sediranog obavezno pa ćeš dobiti relativno točnu sliku stanja danas.
Čula sam za bezbroj slučajeva gdje je neki pas navodno s godinu dana slikano kod nas ( od vet. faksa, a o malim klinikama da ne pričam) imao čak i E2 što bi značilo da pas valjda uopće ne može hodati pa se kasnije ustanovilo da pas ima sasvim uredne kukove kad je slikan vani, kad je slikan sediran i iz par slika iz različitih kuteva i da, takvi psi sa navodnim dijagnozama E2 su u poodrasloj dobi hodali i trčali normalno što je kod takve dijagnoze nemoguće jer se rade o velikim degenerativnim promjenama na kukovima, isčašenjima i kasnije dolazi do artristisa , bolova i muka.
Smartie da, moguće je da se štenetu ustanovi displazija u ranoj dobi, ali je isto moguće da kasnije kad se pas formira i odraste, da je stanje drugačije osobito ako se poduzmu mjere koje bi zaustavile razvoj ili čak poboljšale stanje ( sve ono navedeno vazeno za hranu, kretanja itd.)kao što je moguće da slika kukova u dobi ranojoj od preporučene za slikanje nije ispravna s obzirom da okoštavanje nije završilo i jedino što se u toj dobi može vidjeti je predispozicija što može, a ne mora na kraju završiti tako, a može u odraslog psa biti i gore. Ograničenja najranijeg vremena za snimanje kukova postoje s razlogom .

Što se tiče članaka iz časopisa i ine 'stručne'literature, takvih ima mali milion, ali inače rezultati istraživanja na tu temu su često vrlo oprečni i različiti. Neka doaze do zaključka testiranjem i vođenjem evidencije na velikom broju pasa ( u VB recimo čini mi se na 20 000 pasa) da displazija nije nasljedna. Također, mnoga pokazuju utjecaj deidrirane hrane na povećan broj displazičnih pasa ( nedostatak nekih vitamina, prebrz rast štenaca uzrokovan 'raznim' dodacima koje pas u prirodnoj hrani ne bi jeo itd.), ima slučajeva pojedinačnog ispitivanja i testiranja, rađenja incesta opetovanih s psima s teškom displazijom gdje su se dobivala kompletna legla s HD normal itd. Također, smatra se da pas ne nasljeđuje displaziju nego predispoziciju za istu itd. te se u većini zemalja od europskih pa nadalje ne snima obavezno pse na displaziju jer ista nije dokazana utemeljenim činjenicama kao nasljedna . I opet, ja se držim toga da ima ulogu i nasljeđe i vanjski faktori i treba paziti na jedno i drugo.
Također kod priziva na F.C.I. za snimanje kukova ( inače se možete žaliti i tražiti takvo službeno snimanje kad se radi o uzgojnim psima), koliko znam psa se tada snima 7 puta iz različitih kuteva pod anestezijom tako da...

Quote:
Ja se isto ne slažem sa time da pas te starosti i pasmine živi na način na koji živi, ali ko sam ja da sudim. Ja mogu dati savjet, a ostalo je na vlasnicima
Ne možeš ti, ali uzgajivač može ugovorno uvjetovati uvijete u kojima živi pas. Kad bi kupovala bulldoga recimo, budi sigurna da bi dobila uvijet koji ako ne bi potpisala, ne bi dobila psa, a isti bi bio upravo način ishrane, nošenje po stepenicama ako ih ima ( mnogi uzgajiovači ne žele prodati uopće bulldog štene ako budući vlasnik ima stepenice bez obzira na obećanja), podloge koje nisu klizave, držanje unutar kuće itd., u protivnom uzgajivač si uzima za pravo ( a ti to potpisuješ kao i on) oduzeti ti psa. To vani jako dobro šljaka, tj. držanje i izvršavanje istih dok kod nas ide malo teže, ali sve se može.

Zadnje uređivanje white alien : 28.11.2008. at 11:45.
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 15:20   #34
kazu da je displazija "bolest gradova" ! gdje pas zivi u neprimjerenim uvjetima,asfalt,kratke setnje na povodcu,ulasci i izlasci iz auta,stepenice,premalo zivotnog prostora sveopce gledano ... !

evo naprimjer poznanica mi ima kuju poveceg rasta koja ima nesto malo vise od 2 godine , pocela je sepat na zadnju lijevu nogu ! kod veterinara su joj prepisali tablete za bol i nesto slicno canivitonu ! ova je to zvakala svakodnevno al noga je i dalje bila isto ! pocelo je ljeto i zapalili su u svoju kucu u istri sa imanjem ! kuja je trcala od zore do mraka dosli su u zagreb nakon 4 mjeseca ! noga joj se preporodila bez ikakve kemije,ljekova i slicno ! mislim da psima upravo i treba tako nesto ! mogucnost kretanja na nekakvom prirodnom terenu bez asfalta,stepenica i slicnih ljudskih "pomagala" !

ovo za uzgaivace ! neznam konkretno gdje sam ja uzela kiru nisu znali da im psi imaju predispoziciju za to ! ja sam vidjela muzjaka i zenku koji imaju potpuno pravilne kukove ! sto naravno ne znaci nista,no za 2 laika to je vec dovoljno da se psi spare,jer mnogi koji nemaju pse s rodovnikom ni neznaju za mogucnost te bolesti !
Siki 6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 17:46   #35
Quote:
Siki 6 kaže: Pogledaj post
kazu da je displazija "bolest gradova" ! gdje pas zivi u neprimjerenim uvjetima,asfalt,kratke setnje na povodcu,ulasci i izlasci iz auta,stepenice,premalo zivotnog prostora sveopce gledano ... !
pa ne znam baš... ne bih rekla. na selu uopće ne predaju pažnju takvome čemu i nije ih briga, pas dobi metak u čelo ak "ne valja" i svi sretni i zadovoljni.

Quote:
evo naprimjer poznanica mi ima kuju poveceg rasta koja ima nesto malo vise od 2 godine , pocela je sepat na zadnju lijevu nogu ! kod veterinara su joj prepisali tablete za bol i nesto slicno canivitonu ! ova je to zvakala svakodnevno al noga je i dalje bila isto ! pocelo je ljeto i zapalili su u svoju kucu u istri sa imanjem ! kuja je trcala od zore do mraka dosli su u zagreb nakon 4 mjeseca ! noga joj se preporodila bez ikakve kemije,ljekova i slicno ! mislim da psima upravo i treba tako nesto ! mogucnost kretanja na nekakvom prirodnom terenu bez asfalta,stepenica i slicnih ljudskih "pomagala" !
ak ima displaziju sigurno se od prirode nije "preporodila". Jedino što pomaže kod displazije, ali ju naravno ne liječi je plivanje jer se ne stvara otpor na zglobove i ligamente kao prilikom trčanja i sl.

Quote:
ovo za uzgaivace ! neznam konkretno gdje sam ja uzela kiru nisu znali da im psi imaju predispoziciju za to ! ja sam vidjela muzjaka i zenku koji imaju potpuno pravilne kukove ! sto naravno ne znaci nista,no za 2 laika to je vec dovoljno da se psi spare,jer mnogi koji nemaju pse s rodovnikom ni neznaju za mogucnost te bolesti !
kakvi su to uzgajivači koji nisu znali da im psi imaju za to predispozicije??? ti si vidjela mužjaka i ženku koji imaju pravilne kukove... hmmm hmmm kako? Ovako, samo si ih vidjela ili si vidjela snimke ovjerene od veterinara na kojima piše HD-A? Jer displaziju se ne vidi golim okom (osim ako nije tako jaka i bolna da je očita, a i onda ipak treba vidjeti snimke da bi se potvrdio uzrok).
Ovo za rodovnike... pa to cijelo vrijeme i drobimo po forumu, ali ne, mi svi koji smo ZA pse s rodovnikom ispadamo budale, snobovi, umišljeni kreteni i ko zna šta sve ne. Al neka... neko je pametan pa posluša i nauči na tuđoj greški i savjetima, a netko mora sam to doživjeti i proći, pa kad treba iskeširati abnormalne sume za pomoć psu onda se tuku po glavi. Na žalost sve se odbija psima u glavu više nego vlasnicima. Njih boli, nas ne.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 21:49   #36
Quote:
white alien kaže: Pogledaj post
displazija nije nasljedno uvjetovana i svatko zdrave pameti može doći do istog zaključka
Quote:
white alien kaže: Pogledaj post
I opet, ja se držim toga da ima ulogu i nasljeđe i vanjski faktori i treba paziti na jedno i drugo.


Dajte više privedite to kraju... svaka displazija je nasljedna, i to je činjenica. A priče o dehidratima, vitaminima i slično su trla baba lan. Tako se može napraviti studija i s hladnom i mlakom vodom, pa da ispadne da psi obolijevaju od displazije, jer piju hladnu vodu.
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 21:55   #37
Quote:
Clearwater kaže: Pogledaj post
svaka displazija je nasljedna
čekaj, čak i ona uvjetovana vanjskim faktorima?
koliko sam ja upućena, nije svaka nasljedna, jer ako je moj pas zdrav i nakon xy godina mu se javi displazija (zbog starosti, lošijih uvjeta i sl...) onda to znači da bi i njegovi štenci zbog njega dobili dislpaziju? i don't think so...
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 22:25   #38
Svaka je nasljedna.

Nego, jel uopće itko ovdje ima ideju o tome što je zapravo displazija? Svi viču displazija, displazija, a nekako mi se čini da rijetko tko ima ideju o tome što displazija zapravo jest...
Kao što kaže smartie, ako mu se javi displazija-otkud mu se javi? Pošalje mu pismo? Ne postoji staračka displazija...
Sad moram na posao, žao mi je... nastavljam pratiti temu s osobitim zanimanjem, jer vidim, da... ma, nema veze...
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria

Zadnje uređivanje Misery's Crown : 29.11.2008. at 21:42.
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 22:40   #39
Quote:
Clearwater kaže: Pogledaj post
Nego, jel uopće itko ovdje ima ideju o tome što je zapravo displazija? Svi viču displazija, displazija, a nekako mi se čini da rijetko tko ima ideju o tome što displazija zapravo jest...
Kao što kaže smartie, ako mu se javi displazija-otkud mu se javi? Pošalje mu pismo? Ne postoji staračka displazija...
Sad moram na posao, žao mi je... nastavljam pratiti temu s osobitim zanimanjem, jer vidim, da... ma, nema veze...
Ma samo ti daj Clear...
Mislim da znam šta misliš pod "ne postoji staračka displazija" i možda se krivo izražavam(o). Možda je zbunjujuče to što se piše da su faktori nasljedni ili od vanjskog utjecaja.
Daj pojasni kad buš imal vremena. Možeš i na pm, ak ti se tu neda drobit.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 19:08   #40
@clear
moram ti rec da nema bas puno kvalitetnog stiva o displaziji,imaju samo najosnovnije informacije i ono najosnovnije u par koraka sto napravit u vezi prevencije,sto ako je displazija vec nastupila i slicno tome !
ali mislim da nije ni za ocekivat da npr ja nesto strucno znam o tome ! ako je ikog krivit onda je to veterinara koji me krivo upucuje i koji je taj u svakom slucaju koji me mora upoznat sa tom bolescu ! ili eventualno da se oslonim da ovo malo literature po internetu za koju vidim da nije najpouzdanija !
ako mozes napisat odkud displazija,zasto je taj gen ikad mutiro i zasto je displaziju nemoguce izljecit ja bi stvarno to voljela procitat i naucit nesto !
Siki 6 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:15.