Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2010., 16:01   #61
Počinjem s borovicama, od prošle godine imamo probni nasad borovnica/brusnica/aronija, ove godine dolazi proizvodni nasad kupina i malina... Sve vole kiselo, a održavanje kiselosti vršimo, prema uputama iz literature, malčiranjem smrekovim i jelinim iglicama. Za sad izgleda OK.

Ne preporučam konzum - sadnice; za ozbiljan uzgoj svakako je pametnije uzimati deklarirane sadnice čiste sorte od provjerenog proizvođača s certifikatom i eventualno preporukom agronomskog fakulteta.
Za uzgoj "ja bi 3 ribizle pa da mi rastu", pametnije je pitati susjeda / frenda / nekog od lokalnih uzgajivača za 2-3 sadnice. Porijeklo najvjerojatnije nije 100% čisto, ali bolje ići logikom "ako tu u mojoj blizini rastu njemu, rasti će i meni" nego se nadati da konzumove sadnice nemaju nikakvu bolest, nisu bile smrznute/skuhane tokom transporta itd itd...

Svakako obratiti pažnju na sortiment, ukoliko se ne uzimaju sadnice od lokalnog uzgajivača.
TurbulentFluid is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 22:20   #62
Quote:
TurbulentFluid kaže: Pogledaj post
Počinjem s borovicama, od prošle godine imamo probni nasad borovnica/brusnica/aronija, ove godine dolazi proizvodni nasad kupina i malina... Sve vole kiselo, a održavanje kiselosti vršimo, prema uputama iz literature, malčiranjem smrekovim i jelinim iglicama. Za sad izgleda OK.

Ne preporučam konzum - sadnice; za ozbiljan uzgoj svakako je pametnije uzimati deklarirane sadnice čiste sorte od provjerenog proizvođača s certifikatom i eventualno preporukom agronomskog fakulteta.
Za uzgoj "ja bi 3 ribizle pa da mi rastu", pametnije je pitati susjeda / frenda / nekog od lokalnih uzgajivača za 2-3 sadnice. Porijeklo najvjerojatnije nije 100% čisto, ali bolje ići logikom "ako tu u mojoj blizini rastu njemu, rasti će i meni" nego se nadati da konzumove sadnice nemaju nikakvu bolest, nisu bile smrznute/skuhane tokom transporta itd itd...

Svakako obratiti pažnju na sortiment, ukoliko se ne uzimaju sadnice od lokalnog uzgajivača.

Ja bi isto podrzao ovo misljenje. Najbolje sadnice su kod ljudi koji se bave s time i nesto znaju o tome. Ribizle sam nabavio od ljudi koji ih sade. Kupio sam i rozentale u ducanu ali oni su kilaviji od ovih mojih i usi ih puno vise vole.
Sadnice iz konzuma i sl. iz vlastitog iskustva startaju nesto sporije. Obicno se izmuce u ducanu i oslabe i treba im vise vremena da se oporave.

Malciranje je super. Ja nabavljam u sumi dugo bukovo granje koje je polu trulo. Savrseno se melje, mami gliste ispod sebe i biljke su zadovoljne. Drveni malc dulje traje. S travnatim nemam iskustva.

Narucio sam si analizator tla s ebay-a za kontrolu PH.
http://www.hometrainingtools.com/pro...cd2=1270581663
Javit cu ak kaj valja kad mi stigne. Cekam ga vec preko 20 dana, a koristit cu ga kontrolu PH jer imam nesto borovnica i brusnica.
strumf78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 11:06   #63
@strumf78

kako aronije napreduju, jesi zadovoljan.
elsale is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 11:12   #64
Quote:
bobicasto-voce kaže: Pogledaj post
Imam : ogrozd crveni i zeleni, maline i kupine, ribizlu crnu i crvenu. Ove godine sam sve presadio u jedan red i sve se hvala Bogu primilo i jako fino krenulo. Cak su mi ribizle napupale, ali imam jedan problem.
Nesto mi je napalo ribizle i kupine. Listovi na krejevima poprimaju smedje tamnu boju. Kao da su spaljeni. Ne vidim nista na listovima neke nametnike niti slicno, samo te kao plikove na listovima. Znaci samo imam takve promjene na listovima ribizle i kupine te na nekom krizancu maline i kupine, a na ogrozdu nema nista, tj nema promjena. Eto ako neko zna sta bi moglo da bude molio bih da napise cime bih mogao da sprijecim poropadanje. Nadam se da ce bar neko zna o cemu govorim. Hvala manogo!
mogu biti dvije stvari.

moze biti HRDJA, koja izgleda ovako

http://www.udrugavivazagreb.hr/hrdja_ribiza.jpg

to je gljivicno oboljenje i prska se pripravcima koji se koriste u suzbijanju krastavosti jabuke.

ima i prirodno sredstvo ali sad sam zaboravio koje.


ili moze biti da su ti ih napale usi, a to izgleda ovako:

http://www.udrugavivazagreb.hr/simpt...t%20ribiza.JPG

ako okrenes list naopako i dobro pogledas mozes ih uociti, male male zelene usi ces vidjeti.

njih mozes jednostavno rijesiti juhom od koprive

elsale is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 21:36   #65
Quote:
elsale kaže: Pogledaj post
@strumf78

kako aronije napreduju, jesi zadovoljan.
cvjetat ce vec ove godine. malo sam se iznenadio sto su neke tako male a vec cvjetaju jer imam doma viking sortu al mi nije prvu godinu cvala a bila je velika. jel znas mozda o kojoj sorti se radi?
strumf78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 21:39   #66
Quote:
elsale kaže: Pogledaj post
mogu biti dvije stvari.

moze biti HRDJA, koja izgleda ovako

http://www.udrugavivazagreb.hr/hrdja_ribiza.jpg

to je gljivicno oboljenje i prska se pripravcima koji se koriste u suzbijanju krastavosti jabuke.

ima i prirodno sredstvo ali sad sam zaboravio koje.


ili moze biti da su ti ih napale usi, a to izgleda ovako:

http://www.udrugavivazagreb.hr/simpt...t%20ribiza.JPG

ako okrenes list naopako i dobro pogledas mozes ih uociti, male male zelene usi ces vidjeti.

njih mozes jednostavno rijesiti juhom od koprive

usi ima i kod mene. ja se rucno obracunam s njima, a za slucaj da budu ekstra zloceste, actara je u pripravnosti
kod ribizla mi se neki osipaju po stabljici s bijelim naslagama. neznam sto je to al mi se ne cini stetno. to se dogadjalo u jesen.
strumf78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 21:42   #67
Quote:
strumf78 kaže: Pogledaj post
cvjetat ce vec ove godine. malo sam se iznenadio sto su neke tako male a vec cvjetaju jer imam doma viking sortu al mi nije prvu godinu cvala a bila je velika. jel znas mozda o kojoj sorti se radi?
ja sam pred 2 godine kupio par u Bauhausu. kad am ih zasadio imale su male bobice u jesen,slijedeću godinu su imale samo neko jadno lišće sa rupama po sebi,ove godine izgledaju puno bolje. pune pupova cvjetnih i lisnih,onako sve srebrnkasto na granćicama. imam ih samo 4. nisam ništa prihranjivao samo sam odstajle trave od prošle godine stavio oko lo da zadržava vlagu i da korov ne raste tik uz stabalce.
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 11:38   #68
Quote:
strumf78 kaže: Pogledaj post
cvjetat ce vec ove godine. malo sam se iznenadio sto su neke tako male a vec cvjetaju jer imam doma viking sortu al mi nije prvu godinu cvala a bila je velika. jel znas mozda o kojoj sorti se radi?
kupio si Nero sortu. i ja sam iznenadjen koliko je bolja od sadnica koje imam iz prve godine sadnje.

koliko ja znam Nero je prvi ili drugi po kolicini ploda koju daje.
elsale is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 11:47   #69
Quote:
Roko kaže: Pogledaj post
ja sam pred 2 godine kupio par u Bauhausu. kad am ih zasadio imale su male bobice u jesen,slijedeću godinu su imale samo neko jadno lišće sa rupama po sebi,ove godine izgledaju puno bolje. pune pupova cvjetnih i lisnih,onako sve srebrnkasto na granćicama. imam ih samo 4. nisam ništa prihranjivao samo sam odstajle trave od prošle godine stavio oko lo da zadržava vlagu i da korov ne raste tik uz stabalce.
da, to su kao sto ja imam iz prve godine sadnje, ta nije Nero i dosta slabije rode, barem za sad vidit cemo u buducnosti.

dobro si napravio sto si izmalcirao travom, nije dobro da korov, pogotovo veliki bude tik uz biljku.

mozes i slobodno kupit neku malu bocicu gnojiva pa ih prihranit, ili skuhaj neko prirodno ako imas vremena, od koprive, gaveza i/ili preslice.
iako je aronija izdrzljiva biljka logicno je da ako je narasla i ako si pobrao plodove, izvadio si minerale iz zemlje pa ih treba nazad i vratiti.

elsale is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2010., 13:22   #70
Quote:
elsale kaže: Pogledaj post
da, to su kao sto ja imam iz prve godine sadnje, ta nije Nero i dosta slabije rode, barem za sad vidit cemo u buducnosti.

dobro si napravio sto si izmalcirao travom, nije dobro da korov, pogotovo veliki bude tik uz biljku.

mozes i slobodno kupit neku malu bocicu gnojiva pa ih prihranit, ili skuhaj neko prirodno ako imas vremena, od koprive, gaveza i/ili preslice.
iako je aronija izdrzljiva biljka logicno je da ako je narasla i ako si pobrao plodove, izvadio si minerale iz zemlje pa ih treba nazad i vratiti.

nemam pojma koja su sorta. bile u bauhausu sa onim nekim kartončićima obješenim na njima.

znači slabije rode? kolko? kolke velike ove narastu za par godina?

ove sad izgledaju dobro,oporavljeno. visoke oko 70 cm.ispod malca stavio sam im ove zemlje za cvijeće,valjda će im biti dosta.uskoro će cvjetati.
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 16:39   #71
Quote:
Roko kaže: Pogledaj post
nemam pojma koja su sorta. bile u bauhausu sa onim nekim kartončićima obješenim na njima.

znači slabije rode? kolko? kolke velike ove narastu za par godina?

ove sad izgledaju dobro,oporavljeno. visoke oko 70 cm.ispod malca stavio sam im ove zemlje za cvijeće,valjda će im biti dosta.uskoro će cvjetati.
ma rodit ce i one, samo sporije ulaze u rod. ako ih imas samo cetiri, ne brini, brini se o njima i bit ce bobica.
elsale is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 22:26   #72
Quote:
elsale kaže: Pogledaj post
ma rodit ce i one, samo sporije ulaze u rod. ako ih imas samo cetiri, ne brini, brini se o njima i bit ce bobica.
evo procvjetale su sve osim jedne.hrpa malih bijelih cvjetova.i pčele su ih posjećivale.

još sam zasadio i jedan Goji
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 21:59   #73
evo ja posadio par aronija i sve se ljep primilo i sada samo cekam
zmija6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 08:47   #74
primjetio sam da su neki listovi na aroniji pojedeni.onako kao da je netko u krug izgriza list,na par listova sam nasao gusjenice koje su nekom paucinom zalijepile list zajedno i napravile si tako kucicu. i isto to sa nekom mini bubicom i njezinim podmlatkom u listu.

odcvale su sad i valjda ce biti nekih bobica ako ih ne pojedu.
Roko is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 09:12   #75
Di ima dobrih sadnica Nero sorte?

Sljedeće godine bih zasadio aroniju, brusnicu i borovnicu, a kasnije bi se bacio u preradu navedenog voća.
Preach is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 15:53   #76
Probaj ovdje
http://www.aronija.net/o_aroniji.asp

Razmišljam i ja također, posaditi sljedeće godine malo veće količine aronije.
nadripisar is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2010., 23:08   #77
Quote:
nadripisar kaže: Pogledaj post
Probaj ovdje
http://www.aronija.net/o_aroniji.asp

Razmišljam i ja također, posaditi sljedeće godine malo veće količine aronije.
a kolike su to kolicine ??
elsale is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2010., 20:14   #78
Još razmišljam i kalkuliram, a i čekam prvi urod.
20- tak komada možda, a možda i malo više.
Skupljam materijale o aroniji, a također čistim jedan dio zemlje.
Ne znam kako bi uspijevalo na brijegu? (savjet) Nekada bio vinograd, a trenutno rušim stare voćke okolo kako bi osigurao dovoljno sunca.
nadripisar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2010., 22:05   #79
Quote:
nadripisar kaže: Pogledaj post
Još razmišljam i kalkuliram, a i čekam prvi urod.
20- tak komada možda, a možda i malo više.
Skupljam materijale o aroniji, a također čistim jedan dio zemlje.
Ne znam kako bi uspijevalo na brijegu? (savjet) Nekada bio vinograd, a trenutno rušim stare voćke okolo kako bi osigurao dovoljno sunca.
mislim da bi raslo bez problema, samo bi trebao malchirati za bolje rezultate
strumf78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2010., 22:14   #80
Mene su ove godine zadesili problemi na nekim grmovima ribizla.
Uglavnom prostim okom se ne vidi nista. Izboji su jednostavno kao stali s rastom, listovi su mali i naborani, pupovi malo napuhnuti, a ono sto sam primjetio kroz povecalo su male sitne zuto-narancaste loptice s donje strane.
Sad ih nema i izboji se izgleda oporavljaju.
E da i po stabljiki dolje vise uz zemlju koa je bila pokrivena sa nekakvim sivkastim malim poklopcima. Treba slika?
strumf78 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:17.