Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2010., 16:18   #1
Smile Sistematski pregled za upis u 1. razred

Dragi roditelji!
Danas sam sa svojim predškolcom imala dogovoreni sistematski pregled koji baš nije prošao očekivano tj. moj sin nije previše suradjivao kako sa sestrom tako i sa doktoricom, tako da smo zamoljeni ponoviti ga za mjesec dana.
Zamolila bih Vas da iznesete svoja iskustva i kako je Vaše djete prošlo pri upisu..
19NERA82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 18:47   #2
što znači sin nije previše surađivao?
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 18:57   #3
Quote:
19NERA82 kaže: Pogledaj post
Dragi roditelji!
Danas sam sa svojim predškolcom imala dogovoreni sistematski pregled koji baš nije prošao očekivano tj. moj sin nije previše suradjivao kako sa sestrom tako i sa doktoricom, tako da smo zamoljeni ponoviti ga za mjesec dana.
Zamolila bih Vas da iznesete svoja iskustva i kako je Vaše djete prošlo pri upisu..
sistematski? upis?ha?
__________________
"All I know is the child is my warrant and if he is not the word of God, then God never spoke..."
Death-of-Art is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 19:46   #4
Kod nas je sve proslo ok. Izvagali sa, izmjerili, trebao je nacrtati djecaka. Onda je doktorica prebrojila koliko je djelova tijela nacrtao. Pregledala mu kraljeznicu, noge, poslusala,... Ispitala ga boje, brojanje, suprotnosti. Na sve je odgovarao, nije bio sramezljiv. na kraju ga cijepili i to je bilo to.
Sto se kod vas desilo?
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 20:20   #5
Ani, može malo detaljnije to brojanje, boje i suprotnosti?
To i mene čeka a moja naprosto mora briljirati pa da je pripremim.

19Nera, što je bilo? Nije odgovorio na nijedno pitanje ili?
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 20:34   #6
Trebao je brojati od 1 do 20, pa onda od 20 do 1. Pitala ga je sto mu padne na pamet kada kaze npr. crna, moj je rekao noc, bijela-dan, zuta-sunce, plavo-nebo, more, zelena-trava,... Onda sto je suprotno od slona-mis, dan-noc, crno-bijelo, glista-crvic,gore-dolje, unutra-van,... Pitala ga je i doba dana i sta radi ujutro, sta popodne,... Sta radi kada je tamno doba dana, sta kada je svijetlo doba dana.
Nasa doktorica je super, sve je to kroz igru i zezanciju obavila, puno ih hvali, tako da klinci i ne skuze da ih ona ispituje.

Kod sestre treba nacrtati djecaka ili djevojcicu i onda broje koliko detalja je nacrtano. Tipa prsti, usi, nos, kosa, odjeca, ... Kao sto vise tih detalja to je bolje. I trebaju nastaviti niz, cini mi se od tri lika, kocka, krug i srce. To ide u krug, nacrtana su tri lika, a oni trebaju do kraja popuniti.
__________________
mama po zanimanju
Ani4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 20:47   #7
Pozdrav svima i hvala na odgovorima.
Moj sin je pomalo sramežljiv i povučen.Očekivala sam sličnu reakciju,nije htio nacrtati dječaka,niz sa trokutima i krugovima je dovršio bez problema,kad je sestra krenula sa pregledom za vid,počeo je suradjivati,3 slova je pogodio ali dalje je zapelo i on se potpuno zakočio jer je i sam očekivao valjda da će sve završiti super i tako se veselio tom no
Dalje suradnja je bila nikakva tako da sad moramo u 5 mjesecu ponoviti sve.
U biti mene zanima kako druga djeca reagiraju i da li sva to prodju bez problema ili??
Maleni je inače jako pametan,čita,piše,zbraja i čak množi jednostavnije radnje tipa 4*5=20,6*6=36 itd i sam od sebe očekiva puno a nesiguran je to pokazati i onda kočnica..
19NERA82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 21:17   #8
Quote:
19NERA82 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima i hvala na odgovorima.
Moj sin je pomalo sramežljiv i povučen.Očekivala sam sličnu reakciju,nije htio nacrtati dječaka,niz sa trokutima i krugovima je dovršio bez problema,kad je sestra krenula sa pregledom za vid,počeo je suradjivati,3 slova je pogodio ali dalje je zapelo i on se potpuno zakočio jer je i sam očekivao valjda da će sve završiti super i tako se veselio tom no
Dalje suradnja je bila nikakva tako da sad moramo u 5 mjesecu ponoviti sve.
U biti mene zanima kako druga djeca reagiraju i da li sva to prodju bez problema ili??
Maleni je inače jako pametan,čita,piše,zbraja i čak množi jednostavnije radnje tipa 4*5=20,6*6=36 itd i sam od sebe očekiva puno a nesiguran je to pokazati i onda kočnica..
čitam tvoju postu pa me uhvatila panika ,moj mali zna isto brojat ,ali da bas zbraja do 36 to ne ,zna slova ne sva zna samoglasike.i neka slova.neizgovara slovo r i š .a sta če tek s nama bit ,idemoi duči tjedan pa javim
__________________
veca
dado1973 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 21:21   #9
Ajme meni i mene to čeka ovaj mjesec..i panika me lovi sada..Moja kći je jako živa l nije baš za suradnju,zna crtati,brojati do 20(jedva)jer neće..pokušavam ju animirati i sve ali ona je na svoju ruku...Sve me strah toga,daj mi recite koju kilažu moraju oni imati za 1 razred??moja je visoka i mršava..dal je manjak kilaže preduvjet da ne ide ove godine u školu'?
__________________
http://mojekrpice.hr/didi55-31660

Nikad ne pretpostavljaj jer je pretpostavka majka svih zajeba.
Angel2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 21:45   #10
po novom zakonu kilaža nije uvjet akoje djete po njihovom spremno
__________________
veca
dado1973 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 23:00   #11
Ani hvala na odgovoru

slutim probleme
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 23:13   #12
pridruzujem se klubu.nas to ceka sljedeci mjeces i bas sam sa dr.razgovarala neki dan i nemam pojma kako cemo ali izgleda da cemo morati.moj mali zna brojati ali to od 20 do 1 ne.i lani sam upisivala malu u skolu,doduse ona je znala i pisati i citati i brojeve ali nije mi se cinilo komplicirano previse sve skupa. ipak me sad strah za maloga da ce zezati jer je po prirodi zivlji i dosta svojeglav.
Bokanjanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 00:44   #13
Quote:
19NERA82 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima i hvala na odgovorima.
Moj sin je pomalo sramežljiv i povučen.Očekivala sam sličnu reakciju,nije htio nacrtati dječaka,niz sa trokutima i krugovima je dovršio bez problema,kad je sestra krenula sa pregledom za vid,počeo je suradjivati,3 slova je pogodio ali dalje je zapelo i on se potpuno zakočio jer je i sam očekivao valjda da će sve završiti super i tako se veselio tom no
Dalje suradnja je bila nikakva tako da sad moramo u 5 mjesecu ponoviti sve.
U biti mene zanima kako druga djeca reagiraju i da li sva to prodju bez problema ili??
Maleni je inače jako pametan,čita,piše,zbraja i čak množi jednostavnije radnje tipa 4*5=20,6*6=36 itd i sam od sebe očekiva puno a nesiguran je to pokazati i onda kočnica..
ovo što ću napisati su samo moje pretpostavke na osnovu tvojih postova, pa mogu potpuno promašiti u procjeni, ali ćeš ti znati prepoznati ako jesam u pravu pa ti s te strane možda može biti korisno.

meni se čini da tvoj maleni nema samopuzdanja i da ima možda loše mišljenje o sebi pa je stoga nesiguran i boji se svake akcije (izvan kuće) da ne bi negdje pogriješio. možda vjeruje da se ljudi vrednuju ili vole po tome koliko znaju i mogu (zato je i sam napredan).

zato mislim da mu najprije treba svijest o tome da ga volite i prihvaćate onakav kakav je. nema veze zna li pisati ili ne zna ni jedno slovo. ili bilo što drugo. volite ga i prihvaćate bezuvjetno kakav god je i što god znao ili ne znao. nemojte se veseliti i ponositi njime samo kad množi ili zbraja, već kad uživa u igri, kad ne zna ili kad mu se ne da.

nakon toga, kako se polako bude približavao sisitematski, objasni mu da će svakako ići u školu, samo da teta tamo najprije treba zapisati da će ići u školu, da ga upozna, da nema tamo krivih odgovora, i da ne treba uopće ništa znati ako ne zna, ali što zna može slobodno ispričati.... i sve tako

i svaka odrasla osoba ima tremu ili strah kad ne zna što ga očekuje i što se od nje očekuje, pa kako ne bi dijete...zato mu probaj što iskrenije i što pozitivnije približiti što će se tamo događati...

sretno u svakom slučaju
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 00:47   #14
Quote:
dado1973 kaže: Pogledaj post
pa me uhvatila panika
Quote:
Angel2 kaže: Pogledaj post
Ajme meni i mene to čeka ovaj mjesec..i panika me lovi sada..Sve me strah toga
Quote:
Bokanjanka kaže: Pogledaj post
ipak me sad strah za maloga da ce zezati jer je po prirodi zivlji i dosta svojeglav.
koliko frke oko ničega

opustite se mame, pa budu i djeca.
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 09:15   #15
Quote:
Bokanjanka kaže: Pogledaj post
pridruzujem se klubu.nas to ceka sljedeci mjeces i bas sam sa dr.razgovarala neki dan i nemam pojma kako cemo ali izgleda da cemo morati.moj mali zna brojati ali to od 20 do 1 ne.i lani sam upisivala malu u skolu,doduse ona je znala i pisati i citati i brojeve ali nije mi se cinilo komplicirano previse sve skupa. ipak me sad strah za maloga da ce zezati jer je po prirodi zivlji i dosta svojeglav.
nekako mi tvoj nick pari da smo susjede
Koja škola? Bartol?
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 09:54   #16
Quote:
Tija kaže: Pogledaj post
nekako mi tvoj nick pari da smo susjede
Koja škola? Bartol?
a-ha.
Bokanjanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 10:16   #17
naime, ja radim u amb.skolske med. na upisu djece u prvi razred

nije bitno da li vase dijete pise, zbraja cita i sli....u stvari bitno je da mu je fina motorika razvijena da zna pravilno drzat olovku, napisat svoje ime, slijedit niz...uostalom sve su to vec radili u vrticu i sva vrticka djeca, bar po mom iskustvu znaju pisat, brojat po neka i zbrajat-oduzimat

medjutim nesto jednako bitno pri upisu u prvi razred je emocionalna zrelost djeteta...znaci da je vase dijete dovoljno zrelo i snalazljivo da se moze suociti sa zadacima i obvezama koji se od njega ocekuju kad krene u skolu

zbog toga se pojedina djeca odgadjaju na godinu dana za upis u skolu i tada rezultati budu fantasticni

ralika u dobi djece koja se upisuju u 1 razred je godinu dana, odnosno dijete rodjeno 31.03-eg2004 i dijete rodjeno 1.04-og 2003 skolski je obveznik....a u toj dobi razlika od godine dana je ogromna (u ovom slucaju mislim na emocionalnu zrelost)

prema tome majke, pustite djeci da budu djeca....ne vjezbajte s njima prije pregleda jer ce upravo tad imati "blokadu" jer ce na prvoj "prepreci" koju ne bude mogao sa lakocom savladati mislita da nije dovoljno dobar i da ne ispunjava vasa ocekivanja

i nije bitno koliko je dijete imalo bodova na testu, da li je zaboravilo nacrtat usi ili ne zna sta je suprotno od bijelo...vazno je da je dovoljno emocionalno zrelo
a pregled za upis u 1r je u velikom dijelu igra (crtanje, skakanje, nabrajanje imena prijatelja i sl) i tad je djete najopustenije i najvise cemo od njega dobit
marmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 11:19   #18
Thumbs up

Quote:
glora's bastard kaže: Pogledaj post
ovo što ću napisati su samo moje pretpostavke na osnovu tvojih postova, pa mogu potpuno promašiti u procjeni, ali ćeš ti znati prepoznati ako jesam u pravu pa ti s te strane možda može biti korisno.

meni se čini da tvoj maleni nema samopuzdanja i da ima možda loše mišljenje o sebi pa je stoga nesiguran i boji se svake akcije (izvan kuće) da ne bi negdje pogriješio. možda vjeruje da se ljudi vrednuju ili vole po tome koliko znaju i mogu (zato je i sam napredan).

zato mislim da mu najprije treba svijest o tome da ga volite i prihvaćate onakav kakav je. nema veze zna li pisati ili ne zna ni jedno slovo. ili bilo što drugo. volite ga i prihvaćate bezuvjetno kakav god je i što god znao ili ne znao. nemojte se veseliti i ponositi njime samo kad množi ili zbraja, već kad uživa u igri, kad ne zna ili kad mu se ne da.

nakon toga, kako se polako bude približavao sisitematski, objasni mu da će svakako ići u školu, samo da teta tamo najprije treba zapisati da će ići u školu, da ga upozna, da nema tamo krivih odgovora, i da ne treba uopće ništa znati ako ne zna, ali što zna može slobodno ispričati.... i sve tako

i svaka odrasla osoba ima tremu ili strah kad ne zna što ga očekuje i što se od nje očekuje, pa kako ne bi dijete...zato mu probaj što iskrenije i što pozitivnije približiti što će se tamo događati...

sretno u svakom slučaju
U neku ruku si u pravu no u kući se zaista ne očekuje od njega da išta zna,sve je njegova volja pošto ima brata u drugom razredu pa uz njega puno toga nauči tako da on barata matematikom nekad bolje čak i od njega,njega to jednostavno zanima,počeo je prošle godine čitati a od prije nekoliko mjeseci vidim veliki napredak u tom da može čitat titlove na filmovima,tj.ulovi gotovo cijelu rečenicu ali bitno jest da razumije onoliko koliko uspije pročitati.
E sad radije bih možda da manje zna ali da toliko da pokaže ali sad ne znam kako sa njim na ponovni pregled,da li ga pripremati ili biti potpuno opušteni pa šta bude
Naš najveći problem jest ta nesigurnost jer je velika maza i zaštićen kao "lički medo" s moje strane,moja osobna greška no radim na tome tako da se iskreno nadam da će biti sve 5 na drugom pokušaju.
19NERA82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 11:22   #19
Pozdrav i Marmi koja se uključila,dobro je čuti i savjet nekog tko je stručan u ovom području..
19NERA82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 12:28   #20
Quote:
19NERA82 kaže: Pogledaj post
U neku ruku si u pravu no u kući se zaista ne očekuje od njega da išta zna,sve je njegova volja pošto ima brata u drugom razredu pa uz njega puno toga nauči tako da on barata matematikom nekad bolje čak i od njega,njega to jednostavno zanima,počeo je prošle godine čitati a od prije nekoliko mjeseci vidim veliki napredak u tom da može čitat titlove na filmovima,tj.ulovi gotovo cijelu rečenicu ali bitno jest da razumije onoliko koliko uspije pročitati.
E sad radije bih možda da manje zna ali da toliko da pokaže ali sad ne znam kako sa njim na ponovni pregled,da li ga pripremati ili biti potpuno opušteni pa šta bude
Naš najveći problem jest ta nesigurnost jer je velika maza i zaštićen kao "lički medo" s moje strane,moja osobna greška no radim na tome tako da se iskreno nadam da će biti sve 5 na drugom pokušaju.
pa opušteno, naravno. takav je kakav je i to je ok. ima na to pravo. ne treba ga 'peglati' po drugima i nedajbože lomiti njegovu osobnost. i dobro da i stručne osobe vide kakav je. ne treba posebna slika za van. dakle, ako je i inače vani sramežljiv bolje da je i na pregledu sramežljiv. jer ako npr. nije sada emocionalno spreman bolje za njega da ide slijedeće godine kada bude.

npr. moju malenu svjedno zapada po zakonu da krene sa 7, ali recimo da sa šest svejedno ne bi bila emocionalno spremna. sada je baš taman i spremna za školu. ona nije bila sramežljiva, sva slova zna od 2,5 godine, ali nije npr, bila spremna ostati sama doma, prebujnu maštu ima i tako... sad je se to taman izbalansiralo.

jer ne razvijaju se sva djeca podjednako, i istim tempom. neko dijete prvo razvije emotivnu stranu, pa tjelesnu, a tek kasnije intelektualnu. neki su minijaturni, ali su zato intelektualno vrlo napredni.... i tako. to nije nikakv pokazatelj naprednosti nego jednostavno se svi segmenti ne razvijaju istodobno. kasnije se sve to kako rastu izbalansira. (sve do puberteta, a onda opet disharmonija )
glora's bastard is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:35.