Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera

Posao i karijera Od vratara do direktora u tri tjedna
Podforum: Informacije o poslodavcima, Iza katedre

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2019., 12:29   #1
Molim za savjet i mišljenje - situacija na poslu

Dragi forumaši, molila bih da mi poklonite svoj savjet u vezi moje dosta specifične situacije s poslom. Naime, prošle sam godine bila "primorana" promijeniti radno mjesto radi mobbinga od strane bivšeg šefa. Zaposlila sam se u firmi od cca 25 ljudi i odmah na početku sam imala onaj osjećaj da to nije za mene i da to nije ono što ja želim.

Konkretno, posao je užasno nefleksibilan, užasan je odnos među odjelima, stalno moramo hodati po jajima i konstantno je prisutna neki "strah" i paranoja. Nema nikakvih dodataka na plaću, a u prosincu smo morali potpisati da smo dobili božićnicu, a to je direktor sve isplatio sebi (znam jer imam uvid u te podatke). Firma ima dosta novaca na računu (nekoliko desetaka milijuna kuna), a ne povećavaju plaće niti je to trenutno u fokusu. Fokus je kupovati nove, bijesne aute za upravu.

Posao je takav da ima tjedana kada skoro ništa ne radim, do toga da dobijem neki zadatak tek u tri popodne i moram ostati duže jer je direktor takva osoba da odmah zahtijeva sve i sada. Znam da su to uobičajene situacije, ali mene muči što nam se uopće ne ostavlja na izbor želimo li ostati duže, nego MORAMO ostati duže. Znači ako sam isplanirala nešto za poslije, moram to otkazivati. I to mi stvara izraziti stres. Kako se postaviti u tim situacijama kada sjediš 6 sati na poslu bez posla (čitam neke članke, educiram se) i onda ti odjednom dođe zadatak koji mora biti jučer riješen? Kako se pokupiti doma bez straha od otkaza? kako se postaviti? NIje problem u dužem ostajanju, nego u neravnomjernoj raspodjeli radnog vremena, u tome što direktor ne dolazi na posao prije 12. Moram naglasiti da su ljudi u mom odjelu (koji rade sa mnom u sobi) divni, prijatelji smo, sve radimo skupa, tako da mi je neugodno otići u tim situacijama jer imam osjećaj da ostavljam prijatelje u nevolji.

Od nove godine tražim drugi posao, došla sam do 3. kruga u INA-i i na kraju me nisu odabrali. Sada sam u postupku selekcije za Coca Colu i ništa još nije sigurno u vezi promjene posla. Sve ostalo u životu mi je predivno i zahvalna sam na tome, imam divnu vezu i osobu pored sebe s kojom planiram brak i opcija otkaza bez pronalaska posla jednostavno nije opcija jer smo podstanari. Ali, gadi mi se ići na ovaj posao, nesretna sam s njim i tražim svaki mogući način kako da se "posložim". Hvala svima
__________________
Good decisions come from experience. And experience is often a result of bad choices :)
anica766 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2019., 15:30   #2
Nemam ti pametan savjet, jer skoro se uopće ne sjecam da sam ikad radila prisilne prekovremene u svojoj karijeri. Imam pitanje za tebe.

Sto bi se dogodilo, da kad se "podrazumijeva" da nesto odradis u periodu od 16-19 h, a radno vrijeme je do 16, da jednostavno kazes, imam planove i idem doma?
Hipotetski..sto?
blues4lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2019., 15:35   #3
Quote:
blues4lady kaže: Pogledaj post
Nemam ti pametan savjet, jer skoro se uopće ne sjacam da sam ikad radila prisilne prekovremene u svojoj karijeri. Imam pitanje za tebe.

Sto bi se dogodilo, da kad se "podrazumijeva" da nesto odradis u periodu od 16-19 h, a radno vrijeme je do 16, da jednostavno kazes, imam planove i idem doma?
Hipotetski..sto?
Pozdrav, hvala na odgovoru i pitanju.

Mislim da bi bilo zamjerki na osobnoj razini od strane kolega s kojima sam u prijateljskim odnosima (oni koji rade sa mnom), ali to je samo moje osobno mišljenje. Mislim da bi mislili da ne mogu "računati" na mene, ja bih se isto osjećala ko loša osoba da ako nešto samo ja mogu napraviti (jer sam jedina upućena) odem doma, a da oni odrađuju moj posao.. Jer to tako u ovoj firmi nažalost funkcionira... Što se tiče ovih direktora, mislim da bi to zamjerili i dali mi "minus" jer oni jednostavno nisu navikli na to. Svi im podilaze i ispunjavaju njihove hirovite i sulude želje, nitko se nikad nije suprotstavio.

To i jest problem u ovoj firmi. Ovi "od gore" nas tretiraju kao neke poslušne robove..

Nije to svaki dan tako, ali me općenito smeta što postoje dani kada ne znam dal ću ostati duže, posebno kada imam nešto isplanirano. Jer to da ću ostat duže saznam tek u 15:00...
__________________
Good decisions come from experience. And experience is often a result of bad choices :)
anica766 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2019., 15:40   #4
Quote:
anica766 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, hvala na odgovoru i pitanju.

Mislim da bi bilo zamjerki na osobnoj razini od strane kolega s kojima sam u prijateljskim odnosima (oni koji rade sa mnom), ali to je samo moje osobno mišljenje. Mislim da bi mislili da ne mogu "računati" na mene, ja bih se isto osjećala ko loša osoba da ako nešto samo ja mogu napraviti (jer sam jedina upućena) odem doma, a da oni odrađuju moj posao.. Jer to tako u ovoj firmi nažalost funkcionira... Što se tiče ovih direktora, mislim da bi to zamjerili i dali mi "minus" jer oni jednostavno nisu navikli na to. Svi im podilaze i ispunjavaju njihove hirovite i sulude želje, nitko se nikad nije suprotstavio.

To i jest problem u ovoj firmi. Ovi "od gore" nas tretiraju kao neke poslušne robove..

Nije to svaki dan tako, ali me općenito smeta što postoje dani kada ne znam dal ću ostati duže, posebno kada imam nešto isplanirano. Jer to da ću ostat duže saznam tek u 15:00...
Divno je biti frend s kolegama, ali realno, jeste li prijatelji ili kolege.

Meni se cini da prejudiciras neke stvari. Pa šta da te netko krivo pogleda jer ides doma na kraj radnog vremena!? Mozda te uopće nece krivo pogledati, nego ce sutra u 4 uzet svoju torbu i odsetati iz firme isto ko i t!?

Meni je potpuno jasna situacija u kojoj se nalazis, radila sam takorec u vrlo slicnom sustavu..ali ne i prekovremene. I da kolege me nisu voljele, ali sam bila doma u 16 20, posao je isao, uprava se isto tako navikla da mene nema iza 4.

Zaista nemam savjeta, ali onako, ljudski bi ti rekla, sjedni i razmisli. Ako ti to toliko smeta, odi doma...ili počni dolazit kasnije...

Tapkat na mjestu, ici na nekakve razgovore s sefovima di balkanjerosi od uprave vas drze robljem...izgubljeno vrijeme.

manje razmisljati sto selo misli....
blues4lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2019., 15:43   #5
Jos jedna stvar, ako imas privatne planove, a bez najave vas zadrzavaju na poslu, zaista ne vidim razlog da ostajes. evo iskreno..i to vrlo jasno iskomunicirati
"zao mi je, ja danas moram izaci u 4 jer imama privatne obaveze." bez puno objasnjavanja
blues4lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2019., 16:33   #6
Quote:
blues4lady kaže: Pogledaj post
Jos jedna stvar, ako imas privatne planove, a bez najave vas zadrzavaju na poslu, zaista ne vidim razlog da ostajes. evo iskreno..i to vrlo jasno iskomunicirati
"zao mi je, ja danas moram izaci u 4 jer imama privatne obaveze." bez puno objasnjavanja
hvala ti puno na mišljenju, slažem se da bih tako trebala postupati i potrudit ću se ubuduće tako. To sam već jednom napravila, naime, radno vrijeme nam je od 9 do 17, na moj zadnji radni dan prije godišnjeg je došla direktiva u 15:30 da nešto treba danas dovršiti. Ja sam rekla ovim svojima da u 17 idem na put i otišla.
__________________
Good decisions come from experience. And experience is often a result of bad choices :)
anica766 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2019., 20:07   #7
Ovisi u kojoj mjeri si možeš priuštiti ostati bez posla i u kojoj mjeri je teško ili lako naći zamjenu za tebe na tvom radnom mjestu.

Ako si voljna riskirati, onda moraš jednostavno zauzeti stav da ta firma i poslodavac nisu najvažnija stvar na svijetu i da ti nisi dužna podrediti svoj privatni život njima. Ti si na poslu 8 sati dnevno koje odradiš i za koje si plaćena, a sve izvan toga možeš odraditi po dogovoru pod uvjetom da se to najavi u nekom razumnom roku.
I to na taj način moraš direktno dati do znanja poslodavcu.

Rizik je jer se to sigurno neće svidjeti poslodavcu i možda će te probati zamijeniti s nekim tko nema drugog izbora nego šutiti i trpiti njegove gluposti.
A posebno je problematično kad su ti kolege beskičmenjaci koji skaču na svaki poslodavčev "hop" pa ispada da tražiš neka posebna prava ako zauzmeš stav i jednostavno tražiš pošten tretman na radnom mjestu.
eqinor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2019., 20:31   #8
a da gledati poslove vani, k tome se podstanari, dakle ništa vas ovdje ne drži
__________________
Awakening
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2019., 11:24   #9
ja sam se postavila u prvoj firmi, pa dobila otkaz. odbila rad preko vikenda, najavljen u petak, prekovremene jer isto tako
nisu bili najavljivani. brzo sam našla drugi posao, a ova firma je nedugo zatim propala.
na trećem poslu je već bilo kompliciranije jer se jako timski radilo i osjećala bih se ko govno da sam odlazila kad je gorjelo i svi drugi
ostajali. tamo sam natukla xy prekovremenih, i to mi je dozlogrdilo, jer je bio način rada (i zbog same materije posla, ali većinom zbog
loše organizacije). prestala sam kad više nisam mogla, htjela, bez obzira na posljedice. i ništa se strašno nije dogodilo.
poanta je da sama sebi moraš biti na prvom mjestu, ne dozvoliti da se tuđa neorganiziranost prelama na tvojim leđima.
dužna si raditi kako piše u zakonu i ugovoru o radu, sve ostalo je poklanjanje tvog života poslodavcu. znam da nije lako ići protiv struje.
međutim, stvar je izbora, ili ti i tvoj život, ili poslodavac. ne moraš se bojati, poslova ima, naći ćeš drugi prije ili kasnije,
ali vremena nemaš za gubljenje u lošim firmama. najgore što ti se može dogoditi je otkaz (u firmi u kojoj ionako nisi zadovoljna).
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2019., 12:35   #10
a da porazgovaras sa tim sefovima? kazes nesto tipa: biti negdje zaposlen efektivno je zamjeniti svoje vrijeme za novac koji poslodavac isplacuje kao placu za obavljeni posao tijekom tog vremena. ja radim dogovoreni posao u dogovoreno radno vrijeme. molim vas da mi zadatke dajete u to dogovoreno vrijeme i ja obecajem da cu ih odraditi, ali ja imam zivot i obveze izvan firme, odgovorna sam i tim ljudima, a ne samo firmi, pa vas molim da se zajedno drzimo dogovora potpisanog u ugovoru o radu na obostrano zadovoljstvo.
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2019., 12:43   #11
mozes i reci: naravno, uvijek se mozemo dogovoriti i za rad izvan tog dogovorenog radnog vremena, ali to se s razlogom dodatno i vise placa.

nekad treba malo pokazati zube, inace te gaze i gotov si. zapravo, uvijek treba pokazati zube jer u suprotnom kad ih naviknes da s tobom mogu kako hoce, vise se ne iz toga ne mozes izvuci. najbolje je odmah se postaviti tako i ne dopustiti da te zezaju. znam da je tesko... i sama sam nekad ostajala duze i sl. zbog neorganiziranih sefova, ali pocela sam pomalo ipak rezati to dok im vise nije padalo na pamet.

najgore sto se moze dogoditi je da ti ne produze ugovor ako si na određeno. ne mogu ti dati otkaz ako inače radiš dobro svoj posao. moraju ipak za to imati dobar razlog. bar ja zivim u tom uvjerenju i takvo je moje iskustvo do sada. moguce da se neki i bezrazlozno usude dati otkaz, ali mislim da onda moraju biti spremni ici na sud, a na sudu bi sigurno izgubili.
chloe jay is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:18.