Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2014., 14:14   #1
Lijenost, glupost, bahatost, usporenost i sl...

Kad sam tek počinjao sa svojom poslovnom karijerom bio sam u gadnoj zabludi da "poznate i priznate", jake firme, multinacionalke i sl. posluju ko "po špagi", da se je tamo red, rad i disciplina , da se točno zna ko i kad što radi, tko je za što odgovoran, da su brzi, točni, da se drže dogovorenog i sl.
O moj Bože kako sam bio u krivu.
I onda je počelo razbijanje mojih uobrazija i iluzija.
Gle, znam da ti za nešto treba npr 10-15 minuta i da je "to nešto" u korist i tvojoj i mojoj kompaniji ali ne... čekam danima i stalno slušam "budem za sat vremena, budem do kraja dana, budem sutra, budem prekosutra ne stignem, lud sam od posla" i sl. Gle, nitko ali baš nitko na ovome svijetu nije toliko zaposlen da u 7 dana ne može naći 10 - 15 min.
Da ne pričam o onoj floskuli od koje mi se povraća
-Šta ima?
-Ma pusti, borba... jebala ga borba. Svi se kao nešto bore... da se bore 20% kao što okolo govore bili bi Švicarska.

Da se razumijemo, komuniciram mahom s nekim srednjim i visokim managementom, znači s ljudima za koje je za pretpostaviti da su na tu poziciju došli jer su sposobni, pametni, točni, brzi hahahahahaha....

Na ovu temu me potakla današnja situacija... 2 dana čekam (i još nisam dočekao) da mi djelatnik jedne multinacionalne kompanije, koja doslovno radi na svim kontinentima, dopiše jednu fucking rečenicu u PDF-u koji mi treba hitno da ne može biti hitnije... Znači minutu posla. Ali ne...
a to nije usamljeni primjer. Nažalost mogao bi maltene knjigu o navedenom napisati.
Neću spominjati konkretna imena firmi jer naravno da svugdje ima i dobrih i loših djelatnika ali očekivao bi od firmi koje vrte puste milijarde da se baš i ne ponašaju kako se ponašaju. Ispravak ne točnog navoda... Očekivao sam, neka davno, dok sam bi mlad i naivan...

Znam da moj prioritet ne mora biti visoko na listi bilo kome drugome ali u svom poslovnom životu trudim se prepoznati što je i mojim poslovnim partnerima bitno i hitno, jer-jebi ga, ako surađujemo onda i meni treba biti i bitno i hitno. OK, možda ne kao "drugoj strani" ali bome niti 500. problem ako je to nekom, barem trenutno, prvi ili drugi problem... a pogotovo ako mi za rješavanje nečijeg gorućeg problema ne treba 3 dana posla...

Da ne pričam o probijanju rokova, odgodama i sl.
Ok, svi smo se našli u situaciji da naprosto moraš malo, ako ne otvoreno lagati, onda barem uljepšati situaciju. Da znaš da nešto neće biti gotovo za dva dana pa ipak kažeš partneru da hoće (mada izbjegavam takve situacije koliko god mogu a i dobro pazim da moje eventualno probijanje nekog roka neće oštetiti, primarno moju firmu naravno ali odmah nakon toga i firmu mog poslovnog partnera), ali ne možeš bome reći da je rok 2 dana a nakon 2 tjedna se ništa nije pomaklo s mrtve točke. Jebate jer smo odrasli ljudi koji rade posao ili smo klinci u vrtiću koji se igraju posla???

Pa famozne situacije kad se na sastanku dogovori jedno a nakon 2 dana ti lik tvrdi da on to nije rekao na sastanku. Bilo je i toga, ne jednom... Strašno.
Mene bi bilo sram. Ako ne znaš ili nisi siguran reci "javit ću ti sutra" a ne danas čvrsto, monolitno nešto tvrditi i obećavati a sutra reći da to nisi rekao. Bože dragi...

Eto, malo sam istresao dušicu pa sam odmah bolje ali to ne mijenja na stvari da bi barem 20% ljudi s kojima sam do sad surađivao, da sam im ja šef, iz direktorskih ili voditeljskih fotelja poslao da sjede na porti... a i tamo bi nešto uspjeli zajebati

Zadnje uređivanje Rostilj-peka : 19.09.2014. at 14:19.
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 14:24   #2
Quote:
Rostilj-peka kaže: Pogledaj post
Kad sam tek počinjao sa svojom poslovnom karijerom bio sam u gadnoj zabludi da "poznate i priznate", jake firme, multinacionalke i sl. posluju ko "po špagi", da se je tamo red, rad i disciplina , da se točno zna ko i kad što radi, tko je za što odgovoran, da su brzi, točni, da se drže dogovorenog i sl.
O moj Bože kako sam bio u krivu.
Pa sto se cudis , svugdje u svijetu je tako, ljudi su ljudi.
Moja poznanica je otisla u Njemacku gje ju je gazda poslao da preustroji jednu firmu koju je on kupio, i ona se iznenadila koliko su Njemci povrsni i zabusanti.
Moja firma je imala ugovor sa Britanskom vojskom (SFOR U RH i Bosni), pa se ni ja nisam mogao nacuditi njihovoj gluposti, lijenosti.Jedino sto oni ne trpe je ako ga ides zeznut za novac (onda te nema vise), sve drugo prolazi.
RayBan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 14:32   #3
Ponekad se pitam kako su određene firme tako visoko pozicionirane kad u njima sjede ljudi o kojima pišem... i pazi, nisu to neki skladištari, referenti, vozači, bageristi, trgovački putnici i sl. (nemojte me krivo shvatiti, nikoga ne omalovažavam niti "gledam s visoka") nego veeeeeeeliki menađeri , ono "face" u svojoj firmi/branši a ja im ne bi dao da mi pesa pričuvaju na pola sata...
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 14:33   #4
Promijeni dobavljača ili iskamči popust/besplatnu uslugu, ako kukaš na forumu nećeš puno postići.
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 14:37   #5
Quote:
Rostilj-peka kaže: Pogledaj post
Ponekad se pitam kako su određene firme tako visoko pozicionirane kad u njima sjede ljudi o kojima pišem... i pazi, nisu to neki skladištari, referenti, vozači, bageristi, trgovački putnici i sl. (nemojte me krivo shvatiti, nikoga ne omalovažavam niti "gledam s visoka") nego veeeeeeeliki menađeri , ono "face" u svojoj firmi/branši a ja im ne bi dao da mi pesa pričuvaju na pola sata...
Te "face" su najveci ljenivci jer su oni i postali buđovani da se nebi morali puno mucit.To ti je njihovo stanje svijesti.Isto je i sa politicarima.
Daj ti tom top menandžer da vodi neki birc ili firmicu sam, pa ces vidit kaosa koji ce napravit za koji mjesec.
RayBan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 14:38   #6
Quote:
Gazda kaže: Pogledaj post
Promijeni dobavljača ili iskamči popust/besplatnu uslugu, ako kukaš na forumu nećeš puno postići.
Istresam dušicu pa mi bude bolje , osim toga nisam ni mislio ništa drugo postići pisanjem po forumu... a u konačnici nije sve baš tako jednostavno kako ti pišeš, a i s nekima naprosto moraš surađivati bili oni za +5 ili za -1 tako je kako je... jebi ga
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 14:45   #7
Quote:
RayBan kaže: Pogledaj post
Te "face" su najveci ljenivci jer su oni i postali buđovani da se nebi morali puno mucit.To ti je njihovo stanje svijesti.Isto je i sa politicarima.
Daj ti tom top menandžer da vodi neki birc ili firmicu sam, pa ces vidit kaosa koji ce napravit za koji mjesec.
To bome stoji... kad surađujem sa malim ili pak obiteljskim firmama navedene pojave su puno, puno rjeđe...
Doduše to je problem velikih sustava... ne rad, lijenost, glupost se lako sakrije a odgovornost, inicijativa, rad... ponekad teško isplivaju na površinu a kad radiš neke projekte s više ljudi/firmi dovoljno je da jedna karika u lancu zajebe ili ne odradi što treba i sve stoji... čeka... kiseli se jer tamo neki Đuro ima preča posla... biti 2 sata na gablecu npr., na kraju balade se ipak sve odradi, jer ja prvi i drugi put na fino, treći put na malo manje fino ali i dalje profesionalno, a ako ni to ne pomogne onda idem na njegovog nadređenog pa se stvar riješi a taj zabušant onda ispadne ne sposoban... a sve se moglo izbjeći. Stvarno mi nije jasno kako to nekome nije jasno
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 14:45   #8
Quote:
Rostilj-peka kaže: Pogledaj post
Kad sam tek počinjao sa svojom poslovnom karijerom bio sam u gadnoj zabludi da "poznate i priznate", jake firme, multinacionalke i sl. posluju ko "po špagi", da se je tamo red, rad i disciplina , da se točno zna ko i kad što radi, tko je za što odgovoran, da su brzi, točni, da se drže dogovorenog i sl.

znači s ljudima za koje je za pretpostaviti da su na tu poziciju došli jer su sposobni, pametni, točni, brzi hahahahahaha....


Neću spominjati konkretna imena firmi jer naravno da svugdje ima i dobrih i loših djelatnika ali očekivao bi od firmi koje vrte puste milijarde da se baš i ne ponašaju kako se ponašaju. Ispravak ne točnog navoda... Očekivao sam, neka davno, dok sam bi mlad i naivan...
Naravno da si bio mlad i naivan. Nemaju te firme milijarde i globalnu snagu zato jer "imaju sjajne ljude u kompaniji". To je smiješni PR na razini vatikanskih učenja.

Ali..da...treba čovjeku neko vrijeme da razluči PR od stvarnosti.
Stvarnost je da su firme velike uglavnom po inerciji, i po jakim financijama. Multinacionalke pogotovo. Sigurno ne radi "ljudi" po kojekakvim radnim mjestima tamo
Iako je njihov PR svima snažno takav da kod njih rade geniji. Moš si mislit
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 14:49   #9
I još jedna stvar... što ideš više to su ljudi "pametniji" .
Shema "Đuro je veeeeeliki i strašno sposobni direktor pa mu se je bolje praviti da nešto kuži ili može jer da kaže da ne kuži ili ne može onda ispada ne baš tako veeeeeeeeliki i sposoban direktor"

Pitaj ako ne znaš. Je to sramota? Nekima izgleda je.

Ja se uvijek držim one bolje i glupo pitati nego se praviti pametan pa nešto zajebati
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 15:05   #10
Brogan, stoji sve što si naveo ali svaku kompaniju čine ljudi koji u njoj rade... danas može biti velika i jaka ali ko kaže da se za godinu, dvije, tri... neće boriti za opstanak a to može biti dobrim dijelom i poradi ljudi koji tamo sjede...

I naravno da ovo nije nikakav hrvatski specifikum, tim više što je do ovog posta i došlo poradi velikog menađera koji sjedi 1000 km od mene

Konkretni primjer, pričao mi kum koji radi za Nestle u Njemačkoj.
U odjel mu došla neka djevojka, dobro izgledajuča naravno. Radila tamo ni pola godine i bila je viđena sa direktorom sektora u neke sitne sate kako se drpaju u mračnom kutku nekog kluba. Ne priđe ni mjesec dana i odlazi dotadašnji direktor odjela... imate samo jednom pravo pogađati ko je postao novi direktor naravno. Nebitno što je tamo bilo i boljih i obrazovanijih ljudi sa puno dužim radnim stažem. ne bitno...
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 15:43   #11
rostilj-peka trebaš uzeti u obzir sliedeće
u velikim sustavima niži šefovi i radnici s kojima stupaš u kontakt nisu tu da tebe 'zadovolje' nego svoga šefa
a njegovi su prioriteti sasvim drugi kao što vidimo u slučaju s novom direktoricom odjela
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 15:48   #12
stupam ja u kontakt i sa predsjednicima uprava pa mi se zna dogoditi isto kao i kad surađujem s njihovim podređenima, i uopće nije pitanje prioriteta, kako sam i objasnio... ko mi kaže da u 7 dana ne može izdvojiti 10, 15 minuta da mi nešto riješi e taj bome laže... Tim više što su moji poslovni "problemi" gotovo u pravilu i njihovi problemi. Jebi ga, surađujemo a ne da si međusobno radimo usluge...

Što se tiče "zadovoljavanja" šefova ... ko voli nek izvoli, ja sam se uvijek držao one "don't shit where you eat"
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 16:04   #13
Roštilj, ko zna što o tebi misle tvoji klijenti i tvoji radnici...vjerojatno isto kaj i ti o ovima o kojima pises.
Samo da jednog odjebes na 5 min on ce rec da si "seronja kao i svi glavonje".
To ti je tak, kak ima iznad tebe seronja, i ti si za nekoga seronja.
Znaš kak se veli, pamet je najbolje raspoređena stvar na svijetu, svatko misli da je ima taman i dovoljno
P.S.
Ništa osobno jer te ni ne poznam, samo govorim kak je to općenito, možda si fakat iznimka
Moment torzije is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 16:10   #14
Quote:
Rostilj-peka kaže: Pogledaj post
Brogan, stoji sve što si naveo ali svaku kompaniju čine ljudi koji u njoj rade... danas može biti velika i jaka ali ko kaže da se za godinu, dvije, tri... neće boriti za opstanak a to može biti dobrim dijelom i poradi ljudi koji tamo sjede...
a brendovi, inercija, a tržišta, tradicija i tržišni udjeli (da sam glup rekao bi market shareovi ), a milijarde koje se pumpaju u marketinge, a milijarde s kojima se kupuju ljudi, druge firme i službenici država...itd...itd.... ništa se neće "uskoro boriti za opstanak" pogotovo ne zbog "krivih ljudi" koji rade u takvim firmama.
Takve firme ne propadaju skoro radi ničega, pogotovo ne radi - ljudi
U takvim ogromnim sustavima ne da jedan "bitan" čovjek ne čini razliku, nego gotovo da svi zaposlenici zajedno ne čine razliku.
Ionako se najosjetljiviji poslovi/taskovi outsource-aju...itd...


upravo to je taj PR o kojem sam govorio a kojega i ti dalje širiš iako si raspižđen


Prihvati to (rad u ogromnim korporacijama) kao igru. Smiješnu igru. Fun times. Enjoy!


Kasne, zajebali su, glupi su, zajebavaju se, kadroviraju bizarno? Prihvati! join the party! relax!


You Gotta Fight For Your Right To Party
https://www.youtube.com/watch?v=eBShN8qT4lk

Zadnje uređivanje Brogan : 19.09.2014. at 16:17.
Brogan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 16:12   #15
Svatko napreduje do pozicije svoje nesposobnosti.

Dakle - kad si sposoban napredujes. Kad dodjes do pozicije koja je iznad tvojeg ranga prestanes, dakle na kraju svi dodju do toga.

Hehe

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 17:30   #16
Quote:
RayBan kaže: Pogledaj post
Te "face" su najveci ljenivci jer su oni i postali buđovani da se nebi morali puno mucit.To ti je njihovo stanje svijesti.Isto je i sa politicarima.
Daj ti tom top menandžer da vodi neki birc ili firmicu sam, pa ces vidit kaosa koji ce napravit za koji mjesec.
Gora greska bi bila ovoga iz birca pustiti da proba voditi nesto vece... Uspjesan micromanagement ne pokazuje sposobnost za odjenje veceg sustava...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2014., 18:50   #17
Quote:
Rostilj-peka kaže: Pogledaj post
Da se razumijemo, komuniciram mahom s nekim srednjim i visokim managementom, znači s ljudima za koje je za pretpostaviti da su na tu poziciju došli jer su sposobni, pametni, točni, brzi hahahahahaha....
Nedavno mi je palo na pamet da bih mogao otvoriti sličnu temu, no prikrpat ću se tvojoj.
Osobno imam jako malo iskustva s ljudima na pozicijama koje ti opisuješ, no imam podosta iskustva u radu sa malim, obiteljskim firmama i obrtima. Primijetio sam da mnogi u takvim firmama na ključnim pozicijama zapošljavaju mahom ljude iz uže i šire obitelji. Ti ljudi često nisu kompetentni za tu poziciju, a kako su tamo po rodbinskoj vezi, čak i kad vlasnik shvati da nisu za tu poziciju i da ne rade ništa (dobro) i dalje ih tamo drži, jer ne želi narušiti obiteljske odnose. Neki idu još dalje, pa imaju zaposlene ljubavnice

Oduvijek sam mislio da su ovakvi scenariji rezervirani za "uhljebe" na državnoj sisi, no očito ni privatnici nisu imuni na to.
__________________
Sve životinje su jednake, ali neke životinje su jednakije od drugih.
GlupiNick is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 10:21   #18
pa privatnik sam odlučuje koga će zaposliti

naravno da ja aposlim nekog koga znam, rađe nego da isprobavam neku nepoznatu osobu, ne vidim u čemu je problem ?
__________________
Pored kurve vrijedis koliko i ona
KILLERDOG is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 10:42   #19
Quote:
Moment torzije kaže: Pogledaj post
Roštilj, ko zna što o tebi misle tvoji klijenti i tvoji radnici...vjerojatno isto kaj i ti o ovima o kojima pises.
Samo da jednog odjebes na 5 min on ce rec da si "seronja kao i svi glavonje".
To ti je tak, kak ima iznad tebe seronja, i ti si za nekoga seronja.
Znaš kak se veli, pamet je najbolje raspoređena stvar na svijetu, svatko misli da je ima taman i dovoljno
P.S.
Ništa osobno jer te ni ne poznam, samo govorim kak je to općenito, možda si fakat iznimka
Nije se rodio koji bi svima udovoljio , stoji...
Možda o meni govore iste stvari kao što i ja govorim o njima ali... nikad nitko nije čekao da mu napravim nešto kaj zahtjeva minimalni utrošak truda i vremena, što dogovorimo na sastancima toga se i držim, ako probijem rokove onda o tome i obavijestim sve zainteresirane itd. Ako nešto kažem da ću napraviti danas onda to danas bude gotovo. Ne sutra, ne prekosutra ne za 7 dana...

Ne kažem da sam najbolji radnik na svijetu , niti da se svi rastapaju od miline kad samnom nešto posluju ali naprosto se trudim ne raditi drugima ono što znam da mene smeta kad mi netko radi... vrlo jednostavno.

Jednom sam slučajno zajebao dečke u skladištu. Trebao je doči šleper na utovar van radnog vremena, javili su mi, na vrijeme , da danas neće doći a ja sam naprosto u gužvi zaboravio to prenijeti u skladište. Dečki čekali i čekali i zvali me (nisam bio u mogućnosti javiti se) i na kraju popizdili
Ok, nitko mi to nije otvoreno rekao, tad , ali voditelj skladišta mi je u jednom otvorenom razgovoru to zamjerio... i kaj sam napravio? Sutra sam sve u skladištu počastio galbecom i sve 5
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 10:46   #20
Quote:
Brogan kaže: Pogledaj post
a brendovi, inercija, a tržišta, tradicija i tržišni udjeli (da sam glup rekao bi market shareovi ), a milijarde koje se pumpaju u marketinge, a milijarde s kojima se kupuju ljudi, druge firme i službenici država...itd...itd.... ništa se neće "uskoro boriti za opstanak" pogotovo ne zbog "krivih ljudi" koji rade u takvim firmama.
Takve firme ne propadaju skoro radi ničega, pogotovo ne radi - ljudi
U takvim ogromnim sustavima ne da jedan "bitan" čovjek ne čini razliku, nego gotovo da svi zaposlenici zajedno ne čine razliku.
Ionako se najosjetljiviji poslovi/taskovi outsource-aju...itd...
Ne možeš mi reći da ljudi ne čine razliku... možda ne jedan ili dvojica... ali već trojica , ako su na odgovornim mjestima mogu itekako zajebati ili unaprijediti poslovanje, OK, možda ne multinacionalkama ali malim i srednjim poduzečima itekako...

Ti stvarno misliš da firme koje odu u onu stvar propadaju zato što se promijenilo tržište, uvjeti, cijene i sl... jednim dijelom i zbog toga ali drugim, možda i većim dijelom,zbog ne sposobne uprave...
Rostilj-peka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:04.