Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2014., 10:21   #61
Daj dečki ne pričajte kaj ne znate, o kakvim stambenim kreditima pricate?Stambeni krediti su najnaplativiji krediti, mislim da ih je 2-3 posto nenaplativo, svatko tko je upoznat s materijom zna i zasto..
Oprost dugova bi isao za ljude jos jednom, koji imaju dugovanja manja od 10 000kn duze vrijeme a nemaju od cega platiti, jer nemaju PRIMANJA.Da imaju nebi dug bio toliki (jos jednom ,trecica).Kakav London ,kakve nekretnine , kakvi bakraci..
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 10:24   #62
@ Jumai

I za tebe vrijedi ono sto sam gore napisao.

Umjesto da tipkas tu po forumu jasno i glasno napisi tko su ti ljudi iz tvoje okoline, prijavi ih i nek ih drzava goni po zakonu.

Ako ih drzava ne kazni i ne napravi od njih primjer za ostale da to vise nikome ne pada na pamet, onda znaci da je problem u drzavi.
A taj problem se isto moze rijesiti, gore sam napisao i kako.

Ako to ne napravis znaci da si suglasan sa svime sto se dogada oko tebe i onda bolje suti.

Shvacas poantu?
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 10:52   #63
Zašto bi ih prijavio? Zato što imaju dug po kreditnoj kartici?

I da ih prijavim, zašto bi ih država gonila? Zato što imaju dug po kreditnoj kartici? Pa vidiš da im država oprašta taj dug.

Kad odeš na HZZ i zatražiš naknadu za nezaposlene, pitaju te da li si vlasnik firme (iako ima hrpa vlasnika bez kune u djepu) te da li imaš udio u nekoj virmi veći od 50%. Ako nisi vlasnik firme, ali imaš udio od 2,56% u npr. HT-u, dobit ćeš naknadu. Sve uredno, po zakonu.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 11:24   #64
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
Daj dečki ne pričajte kaj ne znate, o kakvim stambenim kreditima pricate?Stambeni krediti su najnaplativiji krediti, mislim da ih je 2-3 posto nenaplativo, svatko tko je upoznat s materijom zna i zasto..
Oprost dugova bi isao za ljude jos jednom, koji imaju dugovanja manja od 10 000kn duze vrijeme a nemaju od cega platiti, jer nemaju PRIMANJA.Da imaju nebi dug bio toliki (jos jednom ,trecica).Kakav London ,kakve nekretnine , kakvi bakraci..
Ne, najmanje nenaplativih kredita je po kreditnoj kartici, 4,6%, zatim auto kredita, 5%. Nenaplativih stambenih kredita, posebno onih u chf, je mnogo više, 15%. Ali to ne znači da se 15% stambenih kredita ne vraća, već da su reprogramirani, produžen je rok otplate, dogovoren nekakav grace period itd.. jer u Hr čak i ako banka napravi ovrhu nekretnine i proda je, dužnik nije slobodan. Osim u slučaju da cijena te ovršene nekretnina postignuta na javnoj dražbi nije dovoljna za pokrivanje kredita i svih troškova. Ako je nekretnina prodana po manjoj cijeni, dužnik je još uvijek dužan vratiti banci novac, iako nema nekretninu. Na te uvjete je pristao svako tko je digao kredit i vlastoručnim potpisom potvrdio da je upoznat s uvjetima i da pristaje na njih. Zato naše banke posluju uredno.

Razlog za "oprost dugova" je u neku ruku očekivan, ali se razuman čovjek ne može složiti s njim. Radi se o spirali koju Unforgiven ne kuži. Što ljudi više troše to su plaće veće, što su plaće veće to ljudi više troše (više je zaposlenih, raste proizvodnja, distribucija, trgovina,..) i tako gospodarstvo potpiruje samo sebe. S druge strane je obrnuta situacija, što ljudi manje troše to više ljudi dobije otkaz pa troše još manje. Zato FED štampa dolare i ecb eure i daju ih badava. Zato naša država želi skinuti okove s rastrošnih građana, kako bi opet mogli odjuriti u shopping centar i kupit novi iphone.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 13:07   #65
Quote:
MMachéte kaže: Pogledaj post
Daj dečki ne pričajte kaj ne znate, o kakvim stambenim kreditima pricate?
Ne priča se o stambenim kreditima nego o opraštanju duga ljudima koji imaju NEKRETNINU, to nije ista stvar. Ti dugovi su uglavnom posljedica gluparanja s mobitelima i kreditnim karticama. Pošto se takvih ljudi nabralo određena masa, sad su postali interesantni za političare, em ih je dosta em još ispadneš dobročinitelj, em pobijediš zločeste banke, čisti win win
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 15:08   #66
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
Zašto bi ih prijavio? Zato što imaju dug po kreditnoj kartici?

I da ih prijavim, zašto bi ih država gonila? Zato što imaju dug po kreditnoj kartici? Pa vidiš da im država oprašta taj dug.

Kad odeš na HZZ i zatražiš naknadu za nezaposlene, pitaju te da li si vlasnik firme (iako ima hrpa vlasnika bez kune u djepu) te da li imaš udio u nekoj virmi veći od 50%. Ako nisi vlasnik firme, ali imaš udio od 2,56% u npr. HT-u, dobit ćeš naknadu. Sve uredno, po zakonu.
Pa pricao si o onima koji iznajmljuju nekretnine na crno, prijavljuju imovinu na druge i tako dalje.

Lako se utvrdi realna situacija da li netko stvarno nema novaca ili izbjegava placanje dugova.

Najlakse je provjeriti imovinu blizih ljudi toj osobi, i da li odgovara vrijednost koju imaju primanjima.

Dapace, za takve malverzacije je kazna cak i zatvor.

I koliko takvih koje ti osobno poznas si prijavio, pogotovo sto sve znas o njima?

I nakon prijave sto je drzava poduzela?
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 15:12   #67
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
Ne, najmanje nenaplativih kredita je po kreditnoj kartici, 4,6%, zatim auto kredita, 5%. Nenaplativih stambenih kredita, posebno onih u chf, je mnogo više, 15%. Ali to ne znači da se 15% stambenih kredita ne vraća, već da su reprogramirani, produžen je rok otplate, dogovoren nekakav grace period itd.. jer u Hr čak i ako banka napravi ovrhu nekretnine i proda je, dužnik nije slobodan. Osim u slučaju da cijena te ovršene nekretnina postignuta na javnoj dražbi nije dovoljna za pokrivanje kredita i svih troškova. Ako je nekretnina prodana po manjoj cijeni, dužnik je još uvijek dužan vratiti banci novac, iako nema nekretninu. Na te uvjete je pristao svako tko je digao kredit i vlastoručnim potpisom potvrdio da je upoznat s uvjetima i da pristaje na njih. Zato naše banke posluju uredno.

Razlog za "oprost dugova" je u neku ruku očekivan, ali se razuman čovjek ne može složiti s njim. Radi se o spirali koju Unforgiven ne kuži. Što ljudi više troše to su plaće veće, što su plaće veće to ljudi više troše (više je zaposlenih, raste proizvodnja, distribucija, trgovina,..) i tako gospodarstvo potpiruje samo sebe. S druge strane je obrnuta situacija, što ljudi manje troše to više ljudi dobije otkaz pa troše još manje. Zato FED štampa dolare i ecb eure i daju ih badava. Zato naša država želi skinuti okove s rastrošnih građana, kako bi opet mogli odjuriti u shopping centar i kupit novi iphone.
Kuzi jako dobro Unforgiven kao sto i sam vidis takve stvari.

Zato i znam da je to sve imaginarno, virtualno i nestvarno.

I zato Unforgiven bira radije zivjeti u realnom svijetu nego nerealnom.

Jer svaki balon prije ili kasnije pukne i onda svi nadrapaju.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 15:52   #68
Ne kuži, da kuži ne bi predlagao ono što predlaže.

Prijavio sam bar 10 slučajeva i nikad nisam dobio odgovor iako sam naveo da bih želio dobiti povratnu informaciju. Prijavio sam lika koji prodaje mobitele na crno na njuškalu, lika koji montira klime na crno na njuškalu,..itd. Koliko si ih ti prijavio? Ili ne znaš nikog tko iznajmljuje na crno, radi na crno, vozi na ložu ili bar koristi nelegalan software?

Makar to i nema veze s primjerom koji sam naveo, npr. vrati se Sanaderova kćer iz Amerike s velikim dugom na kreditnoj kartici. Nema primanja, nema iz čega platiti niti joj se ima iz čega naplatiti taj dug. Nema ni nekretninu, živi u očevoj kući u Kozarčevoj. Da li se i njen dug kvalificira za oprost?
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 15:56   #69
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
što ovo znači:

Potvrdio je da Vlada planira tvrtkama koje odustanu od ovrha prema socijalno najugroženijima ponuditi porezno priznat rashod.


ako se država nečega odriče, a dužna je do groba, što to znači? znači da će postati još zaduženija kako bi nadoknadila to čega se odrekla (a već i potrošila)
Ma ne, porezno priznati rashodi koji umanjuju osnovicu poreza na dobit postoje oduvijek.

Slobodne zone, poticaji ulaganja, posebna državna skrb, reinvestirana dobit...sve to umanjuje poreznu osnovicu.

Ovakvo umanjenje osnovice je za prihodovnu stranu zanemarivo.

I sve je to uračunato i ne nadoknađuje se iz drugih izvora. Porez na dobit i inače nije baš jako izdašan prihod proračuna, riječ je o 3-4 milijarde od potrebnih cca 130. A ovdje je riječ o umanjenjima osnovice, a porez na tu osnovicu je 20%, dakle, nije značajno za proračun.

Za porez na dobit je značajna olakšica za reinvestiranu dobit, ona jako umanjuje osnovicu i masovno je korištena.

To su one mjere fiskalne politike koji za relativno malo umanjenje porezne osnovice nude multiplikativne efekte za funkcioniranje gospodarstva.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 16:27   #70
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
Prijavio sam bar 10 slučajeva i nikad nisam dobio odgovor iako sam naveo da bih želio dobiti povratnu informaciju. Prijavio sam lika koji prodaje mobitele na crno na njuškalu, lika koji montira klime na crno na njuškalu,..itd. Koliko si ih ti prijavio? Ili ne znaš nikog tko iznajmljuje na crno, radi na crno, vozi na ložu ili bar koristi nelegalan software?
Više bi bilo efekta da država smanji namete na legalni rad. Recimo da radiš u nekoj firmi i usput imaš obrt za monitranje klima uređaja. U poreznu prijavu ti se uračunava i jedan i drugi dohodak i uletiš u stopu od 40%. Ali što bi rekli na reklamama, to nije sve. Na ostvareni dohodak od obrta plaćaš dodatne doprinose od 37% (tzv. doprinosi po godišnjoj prijavi) iako doprinose već plaćaš kroz plaću.

Taj i kad bi htio raditi legalno, matematika mu ne drži vodu nikako. Ne isplati mu se raditi tako. Neće raditi nikako ili će raditi na crno.

Za iznajmljivanje je već druga stvar. Tko iznajmljuje na crno treba ga spizditi jer je tu porezno rasterećenje veliko. Za turiste 200-300 kn godišnje paušalno po krevetu. Za najam stana se priznaje 30% troškova i na preostalih 70% porez je 12% plus prirez. I jedno i drugo je zanemarivo i tu ne treba imati milosti prema ovima koji iznajmljuju na crno.

Što se softvera tiče i tu se slažem, ali tu bi mogla konja pojesti trava jer će pod tim uvjetima svi preći na open source. Ta cijena licence jednostavno ne donosi toliku razliku u kvaliteti..


Quote:
Makar to i nema veze s primjerom koji sam naveo, npr. vrati se Sanaderova kćer iz Amerike s velikim dugom na kreditnoj kartici. Nema primanja, nema iz čega platiti niti joj se ima iz čega naplatiti taj dug. Nema ni nekretninu, živi u očevoj kući u Kozarčevoj. Da li se i njen dug kvalificira za oprost?
Ovisi kako se postave uvjeti. Nekad se gledaju primanja cijelog kućanstva. Otpis poreznog duga zbog slabog imovnog stanja koji postoji oduvijek gleda cijelo kućanstvo, a istim se ravna i socijalna skrb.

Često su to jedni te isti.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 16:31   #71
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
Ne kuži, da kuži ne bi predlagao ono što predlaže.
Kuzi, kuzi, zato i predlaze ono sto predlaze.
Ako smo nekoliko tisucljeca zivjeli bez banaka i kredita, mogli bi i dalje.
I djeci bi bar nesto ostavili u naslijede osim dugova.

Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
Prijavio sam bar 10 slučajeva i nikad nisam dobio odgovor iako sam naveo da bih želio dobiti povratnu informaciju. Prijavio sam lika koji prodaje mobitele na crno na njuškalu, lika koji montira klime na crno na njuškalu,..itd. Koliko si ih ti prijavio? Ili ne znaš nikog tko iznajmljuje na crno, radi na crno, vozi na ložu ili bar koristi nelegalan software?

Makar to i nema veze s primjerom koji sam naveo, npr. vrati se Sanaderova kćer iz Amerike s velikim dugom na kreditnoj kartici. Nema primanja, nema iz čega platiti niti joj se ima iz čega naplatiti taj dug. Nema ni nekretninu, živi u očevoj kući u Kozarčevoj. Da li se i njen dug kvalificira za oprost?
I nakon prijave, jesi pitao sto se dalje dogadalo?

Jesu kaznili te ljude?

Jesu ih poslali u zatvor?

Znam i ja takve ali ja ih nisam prijavio.
Ja priznam da sam shu-pak i nemam muda se zamjerati ljudima.
To sam vec napisao i da zato i smatram da nije u redu da itko od nas sad tu glumi moralnu vertikalu i tvrdi da ovi ljudi ne zasluzuju te novce odnosno oprost duga jer je to nas novac i mi donosimo odluku kako ce se trositi, a mi ne zelimo da se novac potrosi na to.
Ako smo do sada sutili onda ocito bolje ni ne zasluzujemo.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 16:39   #72
Quote:
The unforgiven kaže: Pogledaj post
Kuzi, kuzi, zato i predlaze ono sto predlaze.
Ako smo nekoliko tisucljeca zivjeli bez banaka i kredita, mogli bi i dalje.
I djeci bi bar nesto ostavili u naslijede osim dugova.
Ne može se baš bez banaka, ako ne misliš živjeti kao u srednjem vijeku.

Istina je da bi ih trebalo držati pod kontrolom i tući po glavi, a umjesto toga banke su postale apsolutni vladari ponude novca i time praktični sve drže u šaci.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 17:40   #73
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ma ne, porezno priznati rashodi koji umanjuju osnovicu poreza na dobit postoje oduvijek.

Slobodne zone, poticaji ulaganja, posebna državna skrb, reinvestirana dobit...sve to umanjuje poreznu osnovicu.
jasno da ti porezno priznati rashodi postoje, ali s dobrim razlogom. Npr. idemo od vukojebine ili od ratom opustošenog područja napraviti mjesto iz kojeg neće ljudi bježati, potaknimo razvoj u tim područjima. To potpuno podržavam (iako na primjeru DA tablica vidimo kako se to zloupotrebljava). Nikako ne mogu naći sličnosti između toga i opraštanja dugova o kojima ovdje pričamo.


Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ovakvo umanjenje osnovice je za prihodovnu stranu zanemarivo.
1 lipa nije zanemariva ako se proračun probija.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
I sve je to uračunato i ne nadoknađuje se iz drugih izvora. Porez na dobit i inače nije baš jako izdašan prihod proračuna, riječ je o 3-4 milijarde od potrebnih cca 130. A ovdje je riječ o umanjenjima osnovice, a porez na tu osnovicu je 20%, dakle, nije značajno za proračun.
država ostaje bez novca, a proračun se probija i krpa zaduživanjem. Svaku lipu oproštenog poreza na dobit ćemo platiti s kamatom. Svaku. I to je onda stvar principa, hoce li to iznositi 50 mil kuna ili više, neće država propasti zbog toga, ali ne želim da se država tog novca odrekne i opet ga posudi uz kamatu.

A što se teleoperatera tiče, oni će svakako biti u gubitku ako prihvate Lalovčev prijedlog. Hoće li mi zato poslati SMS sa obavjesti da od idućeg računa plaćam dodatnih 10 kn zbog toga što je država svojom intervencijom njima smanjila dobit? ne bi im bilo prvi puta da to naprave.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 19:20   #74
Ne vidim smisao (osim možda jeftinog populizma) potrebe naknadnog miješanja države u odnose dviju strana, dužnika i vjerovnika - koji su već regulirani važećim međusobnim ugovorima. Kada se već žele miješati u to - trebali su prije regulirati na način da se postavi neka granica do koje se može 'jahati' dužnike, možda napraviti zakon o privatnom stečaju.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 19:52   #75
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
Zato naša država želi skinuti okove s rastrošnih građana, kako bi opet mogli odjuriti u shopping centar i kupit novi iphone.
...i napuniti džepove Appleu i Dojč Telekomu (koji trenutno otpušta ljude iz podružnice Kroatien) , a neće svojim potrošenim novcem i svojom potražnjom uopće dotaknuti hrvatsko gospodarstvo malo će nafilati proračun pdv-om i podebljati negativnu trgovinsku bilancu
Poticanje takve potrošnje je potez narkomana kojem je sada i odmah potreban šus PDV-a, a narkići završavaju krepani s iglom u veni zavaljeni u vlastiti izmet.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 21:25   #76
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
Zato naša država želi skinuti okove s rastrošnih građana, kako bi opet mogli odjuriti u shopping centar i kupit novi iphone.


Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
...i napuniti džepove Appleu i Dojč Telekomu (koji trenutno otpušta ljude iz podružnice Kroatien) , a neće svojim potrošenim novcem i svojom potražnjom uopće dotaknuti hrvatsko gospodarstvo malo će nafilati proračun pdv-om i podebljati negativnu trgovinsku bilancu
Poticanje takve potrošnje je potez narkomana kojem je sada i odmah potreban šus PDV-a, a narkići završavaju krepani s iglom u veni zavaljeni u vlastiti izmet.
Ja i dalje cekam od vas dvojice da cujem sto tocno poduzimate KONKRETNO po tom pitanju?

Dakle vi smatrate da to nije u redu.

Ja vas cak i podrzavam u tome jer ste mu uvjerili da ste vi ti koji vise ne zelite trpiti takvo stanje, ne zelite vise placati tudje dugove, odlucujete uzeti stvari u svoje ruke.

Ja jos uvijek cekam da izlozite plan i program djelovanja.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 21:29   #77
Quote:
The unforgiven kaže: Pogledaj post
Znam i ja takve ali ja ih nisam prijavio.
Ja priznam da sam shu-pak i nemam muda se zamjerati ljudima.
To sam vec napisao i da zato i smatram da nije u redu da itko od nas sad tu glumi moralnu vertikalu i tvrdi da ovi ljudi ne zasluzuju te novce odnosno oprost duga jer je to nas novac i mi donosimo odluku kako ce se trositi, a mi ne zelimo da se novac potrosi na to.
Ako smo do sada sutili onda ocito bolje ni ne zasluzujemo.

I za tebe vrijedi ono sto sam gore napisao.

Umjesto da tipkas tu po forumu jasno i glasno napisi tko su ti ljudi iz tvoje okoline, prijavi ih i nek ih drzava goni po zakonu.

Ako to ne napravis znaci da si suglasan sa svime sto se dogada oko tebe i onda bolje suti.
Eto, nakon toliko vike i skrike ispadne da si ustvari jedino ti šupak i da nemaš muda jasno i glasno reći tko su prekršitelji iako ih poznaš (ali zato druge kritiziraš zašto ih nisu prijavili).

Ne bi nigdje dospjeli kad bi svaki od 3.7 milijuna Hrvata koji misli da bi on bio idealan premijer/predsjednik/apsolutni vladar mogao doći na markov trg i mijenjati zakone kako njemu odgovara. Zato imamo izbore na kojima se može kandidirati svaki građanin koji ima dovoljnu podršku i gdje glas svakog građanina vrijedi jednako.

Ja nikad nisam šutio niti prešutno podržavao to da se oproste dugovi dužnicima. Dapače.

A već sam napisao što planiram u slučaju da dužnicima oproste dugove. Također napraviti dug što je moguće veći, ako ih oproste njima, oprostit će ih i meni.
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 00:28   #78
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
jasno da ti porezno priznati rashodi postoje, ali s dobrim razlogom. Npr. idemo od vukojebine ili od ratom opustošenog područja napraviti mjesto iz kojeg neće ljudi bježati, potaknimo razvoj u tim područjima. To potpuno podržavam (iako na primjeru DA tablica vidimo kako se to zloupotrebljava). Nikako ne mogu naći sličnosti između toga i opraštanja dugova o kojima ovdje pričamo.
Jedno je razvoj siromašnih regija, a drugo je smanjenje nelikvidnosti. To je isto tako gospodarski cilj. I to vrlo važan.


Quote:
1 lipa nije zanemariva ako se proračun probija.

država ostaje bez novca, a proračun se probija i krpa zaduživanjem. Svaku lipu oproštenog poreza na dobit ćemo platiti s kamatom. Svaku. I to je onda stvar principa, hoce li to iznositi 50 mil kuna ili više, neće država propasti zbog toga, ali ne želim da se država tog novca odrekne i opet ga posudi uz kamatu.
Tu je Lalovac u pravu, vidi se da krivo razmišljamo.

Ne treba poreze i druge prihode prilagođavati rashodima, nego se treba trošiti onoliko koliko je poreza prikupljeno.

Dakle, u redu je oprostiti dugove za sitno smanjenje osnovice poreza na dobit, ali treba rezati na rashodovnoj strani.

Znači ako znamo da ćemo dogodine prikupiti cca 110 milijardi, onda proračun ne može biti 130 milijardi..

Quote:
A što se teleoperatera tiče, oni će svakako biti u gubitku ako prihvate Lalovčev prijedlog. Hoće li mi zato poslati SMS sa obavjesti da od idućeg računa plaćam dodatnih 10 kn zbog toga što je država svojom intervencijom njima smanjila dobit? ne bi im bilo prvi puta da to naprave.
Da, ali mislim da ovaj put to neće napraviti, malo se previše igraju.

U svakoj normalnoj državi koja se nalazi u ekonomskoj situaciji kao mi sada oni bi bili prvi na udaru progresivnog oporezivanja dobiti, uz banke, osiguravajuće kuće i općenito velike firme.

Zato bi bolje bilo da šute..

Quote:
Deere kaže: Pogledaj post
Ne vidim smisao (osim možda jeftinog populizma) potrebe naknadnog miješanja države u odnose dviju strana, dužnika i vjerovnika - koji su već regulirani važećim međusobnim ugovorima. Kada se već žele miješati u to - trebali su prije regulirati na način da se postavi neka granica do koje se može 'jahati' dužnike, možda napraviti zakon o privatnom stečaju.
Ok, budimo realni, ovo nije neka strašno pametna mjera. I naravno da ima obilježja ulizivanja pred izbore.

Međutim, nužna je za financije u državi općenito. Kad ti EU ili netko gleda potraživanja, oni smatraju da ćeš ih naplatiti. Nenaplativa potraživanja se moraju otpisati da ne stvaraju nered i ne petljaju opću financijsku sliku. Da bi raspetljao likvidnost trebaš otpisati nenaplative dugove i isprebijati međusobne. Ovako se od šume toga uopće ne vidi ništa..

Valjda ne treba tumačiti da je dužnost države, između ostalog, voditi računa o likvidnosti.

A ovo je kao nešto u tom smjeru..
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 00:43   #79
Quote:
Jumai kaže: Pogledaj post
Eto, nakon toliko vike i skrike ispadne da si ustvari jedino ti šupak i da nemaš muda jasno i glasno reći tko su prekršitelji iako ih poznaš (ali zato druge kritiziraš zašto ih nisu prijavili).

Ne bi nigdje dospjeli kad bi svaki od 3.7 milijuna Hrvata koji misli da bi on bio idealan premijer/predsjednik/apsolutni vladar mogao doći na markov trg i mijenjati zakone kako njemu odgovara. Zato imamo izbore na kojima se može kandidirati svaki građanin koji ima dovoljnu podršku i gdje glas svakog građanina vrijedi jednako.

Ja nikad nisam šutio niti prešutno podržavao to da se oproste dugovi dužnicima. Dapače.

A već sam napisao što planiram u slučaju da dužnicima oproste dugove. Također napraviti dug što je moguće veći, ako ih oproste njima, oprostit će ih i meni.
Po ovome i ti si isto sto i ja, jer ni ti ocito nemas mu.da .
Prijavio si nekoga?
Ok, pitao sam te kako je to rijeseno?
Sutis ko riba, znaci nikako.

I da si zbilja takav kakav se pokusavas predstaviti onda bi ucinio apsolutno sve da se izboris za ta svoja prava.
Ali ne, umjesto toga ti ces radije postati isti kao i oni koji zakone krse i protiv kojih se kao boris.
A onda dolazis ovdje i glumis moralnu vertikalu i vices kako je sramotno to sto drzava radi.
Ne, sramotno je ono sto ti radis.
The unforgiven is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 00:52   #80
Nisam baš primijetio da ljudi ovdje, a i općenito, razumiju da svaki nevraćeni kredit zapravo vraćaju oni - ako su vlasnici kune ili dobivaju plaću u njoj.

Naime, banka kad izda kredit, pod svoje assete u bilanci upiše taj kredit, a pod svoje liabilitye upiše depozit izdan dužniku. Za što ne mora imati nikakvo pokriće osim rezervi koje zahtijeva HNB i limita koji su propisani Basel ugovorima.
Dakle, taj novac nastaje skoro iz ničega, ekspanzijom bančine bilance. Isto tako, taj novac nestaje u procesu vraćanja kredita, kontrakcijom bilance.
Ako dužnik ne vrati svoj kredit, taj novac ostaje u sustavu i smanjuje vrijednost vašeg novca i vaše plaće.
Da, banka će najebati jer će propustiti profit i past će joj kreditni rejting. Ali taj kredit ćete vratiti svi vi koji imate kune i dobivate plaću u njoj.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:50.