Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.06.2009., 11:36   #41
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Pa ovo na slici su amule. Kako ih ti zoveš.

A da potvrdim da je čišpa šljiva, evo što mi je google pronašao https://www.forum.hr/showpost.php?p=8494627&postcount=28
Samo ča su te tvoje amuli neke GMO, fanj velike i debele. Moje starinske su bile puno manje (ni jih više, umrle ).
A gorespomenuti cibori al bele slivi (bijele šljive) zovemo neš ča stvarno zgjeda ko bela sliva.
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 11:55   #42
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Suprug mi je rekao da se osjeća kao da je u autobusu, a ja kondukter koji buši karte Baš me briga, bitno da izbija koštice, a ja ne prljam ruke. I tako sam ja danas nabušila 5 kg trešanja za škrinju za štrudel/pitu.


ovo sa slike kod mene zaista zovu - vrstom sljiva, onako pucki, sad jel to tocno
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 12:43   #43
za pekmez od trešanja: 2 kg trešanja ( očišćenih od koštica), 1,2 kg šećara, malo klinčića i prstohvat cimeta, kuhati dok se ne zgusne, te pospremiti u pasterizirane staklenke...

liker od trešanja: radio sam ga na tri načina

1. trešnje ( cijele) otprilike 1.5 litra ( volumen), te sam ih prekrio šećerom stavio u staklenku i sad su na suncu već 18 dana, danas sam probao i već se osjeća miris vrenja i alkoholne arome trešanja, nadam se da bude dobro

2. trešnje ( cijele) otprilike 1.5 litra ( volumen), 0,5 kg šećera i 1 litra lozovače ( tropice) rakije, zatvoreno i stavljeno na tamno mjesto

3. trešnje očišćene, 1 kg, 10 deka koštica trešanja podrobljenih, 1,5 litre rakije, poklopljeno stavljeno na tamno i hladno mjesto...


gore navedeno su eksperimenti, pa da citiram slavnog bana Jelačića: što Bog dade i sreća junačka.

Nadam se da sam od pomoći...
__________________
Gemišt je psihički zdrava stvar.
akont-ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 14:33   #44
Quote:
NitkoPoseban kaže: Pogledaj post
Samo ča su te tvoje amuli neke GMO, fanj velike i debele. Moje starinske su bile puno manje (ni jih više, umrle ).
A gorespomenuti cibori al bele slivi (bijele šljive) zovemo neš ča stvarno zgjeda ko bela sliva.
Ča si pozabila da je pul mane se najboje
Amul raste kokošan va vrte, tako da redovito dobiva hranjive tvari, pa plod bude jako debel i jako jako ukusan

Quote:
akont-ciko kaže: Pogledaj post
za pekmez od trešanja: 2 kg trešanja ( očišćenih od koštica), 1,2 kg šećara, malo klinčića i prstohvat cimeta, kuhati dok se ne zgusne, te pospremiti u pasterizirane staklenke...
Zahvaljujem na receptu Da li dan prije poslažeš red trešanja, red šećera da odstoji preko noći ili ne?

I još ako može recept za sok
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 15:06   #45
ta.ja blaze tebe, čitan i patin. Se črešnje mojga djetinjstva su partile...


I ja, ono na slike su amuli, pravi, takoveh je pun Zamet, njih mi ne fali, crveneh i žuteh, neznan ki sok više volin.
žalfija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 15:12   #46
Kaj je ovo, mi bude koji zagorec dosel u pomoc? Si mam i kupicu spijemo.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 15:35   #47
Quote:
žalfija kaže: Pogledaj post
ta.ja blaze tebe, čitan i patin. Se črešnje mojga djetinjstva su partile...


I ja, ono na slike su amuli, pravi, takoveh je pun Zamet, njih mi ne fali, crveneh i žuteh, neznan ki sok više volin.
Kad si na Zamete, onda si mi jako blizu, pa pridi pobirat. Zadnju črešnju (lovransku) smo pred 4 leta posadili - drugo leto je imela 3 črešnje, pasano oko 20, a ovo leto ih je već toliko da ih saki dan marendan

Quote:
ombia kaže: Pogledaj post
Kaj je ovo, mi bude koji zagorec dosel u pomoc? Si mam i kupicu spijemo.
Ni črešanj va Zagorje
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 16:02   #48
Figu nema, klasicna strudla/strudlin i je recept kontinentalne kuhinje
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 16:12   #49
ta.ja zavidim ti... imat ces ovu jesen i zimu savrseni podsjetnik na lito
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 16:13   #50
Nona je na Zamete. Niš' jin paprike, morat ću poć krast po škuren.

A Ombia kaj da ti velimo? Ne zameri ča.

Za vsaki dobri recept
kaj reći si nam znala,
Za vsaki pogled tvoj,
za vsaki smeh tvoj fala...

Zadnje uređivanje žalfija : 02.06.2009. at 16:23.
žalfija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 17:46   #51
Quote:
ombia kaže: Pogledaj post
Figu nema, klasicna strudla/strudlin i je recept kontinentalne kuhinje
Ja i dalje tvrdim - ni črešanj va Zagorje. Tamo rastu trešnje

Sumnjam da je klasični štrudel recept kontinentalne kuhinje, kada se u Lovranu (poznata sorta lovranske trešnje) održava tjedan trešanja s tradicionalnim višemetarskim štrudelom. Dakle, od lovranskih trešnji se isto tradicionalno radi štrudel

@Žalfija - pjesma je
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 22:16   #52
To jest tradicionalna austro ugarsko jelo, zemlje njemackog govorg podrucja su poznate po tradiciji strudlina od pamtivjeka. Naravno da se radi sad svuda, ali ne prije 100 godina, bas kao sto rozatu i pizzu sad rade svuda, a zna se odakle je tradicionalno.
Becani su bili prije i 300 godina poznati po strudlama. Iako nimalo ne sumnjam da je sa pravim osucanim tresnjama jako fin.

Za tvoju sumnju:

http://en.wikipedia.org/wiki/Strudel
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 22:21   #53
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Ja i dalje tvrdim - ni črešanj va Zagorje. Tamo rastu trešnje
u selu mog starog se kaže "češnje"
zagorskom selu
a svako ima pak neke svoje fore pa je lako moguće da postoji i zagorsko selo u kojem ima črešanj
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 22:26   #54
e
(treba mi malo vremena da se sjetim )
fine su vam kremšnite od višanja, naravno da se mogu i od trešanja radit, jako fine
toliko dobre da bi količinom kreme i ta.ju zadovoljite

a i ovdje se da ponešto naći
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 22:51   #55
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
u selu mog starog se kaže "češnje"
zagorskom selu
a svako ima pak neke svoje fore pa je lako moguće da postoji i zagorsko selo u kojem ima črešanj
Kod nas, kontinentalna Hrvatska se kaze črešnje.

kremsnite sa tresnjama, jao ubiti ce me to, ali gdje je recept?

Sad sam pogledala link, isuse koji recepti, to si sve pekla, ma svaka cast!
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 10:49   #56
Quote:
ombia kaže: Pogledaj post
Sad sam pogledala link, isuse koji recepti, to si sve pekla, ma svaka cast!
aha
dok sam bio mlad
sad slabo pečem kolače, samo za svetke, cure paze na liniju, zver je šećeraš, ja se moram žitarica svih vrsta klonit,....tak da je trenutno proizvodnja kolača u mirovanju, dok se unuci ne narode i stasaju

išla sam tražit recept, bila sam sigurna da sam ga stavila na forum
to je ovaj moram priznat da je moj kolač bolje izgledao

i super mi je baklava od višanja, pravi ljetni kolač kad se dobro ohladi u frižideru
ovaj recept je isti kao i moj
a fino je i sa jabukama pa ubacit koju grožđicu, breskvama,..neko takvo aromatično i kiselkasto voće
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 10:59   #57
Quote:
ta.ja kaže: Pogledaj post
Kako sam danas nabrala preko 10ak kila trešnji, a i još ih je za brati, postavlja se pitanje što s njima?

Radim:
1) štrudel od trešanja
2) pitu od trešanja
3) biskvitni kolač s trešnjama - u kojem obavezno trešnje završe na dnu (pročitala sam negdje da trešnje treba pobrašniti pa onda neće pasti, ali kod mene to ne djeluje)
4) jedem trešnje s drveta
I to je to.

Htjela bih napraviti krostatu s trešnjama, ali sam u nedoumici da li peći tijesto i trešnje skupa, ili ispeći tijesto pa onda na ispečeno staviti nekakvu kremu i trešnje. Da li radite marmeladu od trešanja? I što sve radite s trešnjama



Zahvalna svima na informacijama


Napravi prozore i vrata od trešnje i vječno rješen problem!
__________________
I Labavi zna da zabavi...
Labavi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 15:29   #58
Quote:
Labavi kaže: Pogledaj post
Napravi prozore i vrata od trešnje i vječno rješen problem!


@Ombia - pa koliko se ja sjećam gradiva iz povijesti, mi smo i bili pod Austro-Ugarskom , tako da hvala im što su došli kod nas i naučili nas raditi štrudel

@Polly - i u Primorju ima čakavskih sela u kojima se govori kajkavski, tako da bi bilo ok da i kajkavci govore čakavski. Gledala sam ja već voćne kolače i prije otvaranja teme.

I kako bi Šajeta zapjevao slatka, ko lovranske črešnje na zajike

Danas je napokon dan D - suprug je obećao da će pobrati ostatak trešanja (ja sam pobrala sve koje se mogu brati bez skale i spremila u škrinju).
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 18:12   #59
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
išla sam tražit recept, bila sam sigurna da sam ga stavila na forum
to je ovaj moram priznat da je moj kolač bolje izgledao
Ove kremsnite MORAM probati.

ta.jo da, moga jela koja danas jedemo su iz tadasnje Austro-Ugarske. Zacudim se koliko njih, kad usporedjujem sa frendicom iz Beca.

Polly mislim da cu za goste za vikend bas te kremsnite raditi, djeluju fenomenalno .
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2009., 18:41   #60
Čekam dragog mm-a da se vrati iz Zagorja sa gomilom trešanja.
Nije išao radit već je jutros put Zagorja u trešnje,bit će papanja a bogme i čišćenja koštica
Mislim da bi sutra mogla pasti jedna dobra štrudla
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:12.