Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2010., 19:33   #1
Sve što želite pitati, a ne znate gdje

ponukana sličnom temom na kozmetici, otvaram ovu...
mnogi čitaju samo određene teme, a svašta znaju, pa pomislih da se ovdje mogu postavljati svaštarska pitanja, jer će se možda brže dobiti (razni i različiti) odgovori...
ako slična postoji na životu ili ako modovi ovo smatraju nepotrebnim, neka pre(spoje) ili što već...

evo, kod mene je slučaj sljedeći:
namjeravam kupiti heljdino i ječmeno brašno te peći kruh... nisam još radila s njima pa me zanima je li za dizanje smjese dostatan kvasac ili je potreban kvas/sauerteig/kiselo tijesto?
__________________
skupljačica snova
finky is offline  
Old 08.04.2010., 22:08   #2
Nisam probala (imam heljdino brasno, ali planiram raditi palacinke ili zgance), no kako heljda nema glutena taj kruh ce se tesko dici (ne moze se tako dobro samopridrzavati, to mi je za kukuruzni objasnio stricek od kojeg sam kupila onaj poboljsivac brasna), pa treba dodati neki od dodataka poput ksantan gume (to koriste oni koji ne podnose gluten), a moze i glutensko brasno (Mercator, Advent je proizvodjac). U receptima koje nalazim na netu nema startera za kiselo tijesto.
patientia is offline  
Old 08.04.2010., 22:26   #3
radila bih kombinaciju pšenično - heljdino, to bi onda moglo biti ok?
jesi radila što s ječmenim?
__________________
skupljačica snova
finky is offline  
Old 08.04.2010., 23:04   #4
Jos nisam, ali jecam sadrzi gluten, s njim bi trebalo bolje ispasti. Moguce je da bi i za kombinaciju heljdino-psenicno trebala dodavati gluten. Kukuruzni mijesani nam se znao lijepo dici, ali i pasti, a od gotove smjese u kojoj je dodan gluten je ostao puno vise dignut (malcice se spustio).
patientia is offline  
Old 09.04.2010., 01:01   #5
Quote:
finky kaže: Pogledaj post
radila bih kombinaciju pšenično - heljdino, to bi onda moglo biti ok?
jesi radila što s ječmenim?
S kombinacijom heljdinog i pšeničnog nečeš imati problema. Makar heljda nije žitarica i nema glutena, u mješavini u kojoj ima 30% ili više pšeničnog diže se jako dobro. Ako nisi veganka dodaj u smjesu brašna kefir i malo prethodno dobro ugrijanog crnog piva. tijesto nakon što se prvi puta digne, lagano premjesi i formiraj hljepčiće ne teže od 300 g, pa neka se dignu drugi put, tek tada ih premaži smjesom žumanjka i masl. ulja i pospi različitim sjemenkama(bundevine golice,lan,suncokret) i peci prvo 15 min na 2oo C, a onda smanji na 18o C i peci još 2o min. Ja ovo radim s suhim kvascem kojem količinu povećam za cca 30% u odnosu na čisto pšenično brašno.

Zadnje uređivanje Pellaprat : 09.04.2010. at 01:04. Reason: dopuna
Pellaprat is offline  
Old 09.04.2010., 10:24   #6
tnx, probat ću, ako ne uspije od prve, uspjet će od n-te
peče pekač, tako da idem najprije na kruh, ali pretpostavljam da tvoje upute vrijede...
kako dobro zagrijati pivo? mogu ga pustiti neko vrijeme na osunčanom balkonu ili je to previše?
__________________
skupljačica snova
finky is offline  
Old 10.04.2010., 02:08   #7
Quote:
finky kaže: Pogledaj post
tnx, probat ću, ako ne uspije od prve, uspjet će od n-te
peče pekač, tako da idem najprije na kruh, ali pretpostavljam da tvoje upute vrijede...
kako dobro zagrijati pivo? mogu ga pustiti neko vrijeme na osunčanom balkonu ili je to previše?
Sunčano pivo, super ideja. Staviš u malu posudu i zagriješ par minuta, da bude vruče, a ne zakuha, pa ostaviš otkriveno dok ne bude mlako. Smisao je da izbaciš što više alkohola jer pijane kvaščeve gljivice nisu raspoložene za sex.
Pellaprat is offline  
Old 10.04.2010., 13:33   #8
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Sunčano pivo, super ideja. Staviš u malu posudu i zagriješ par minuta, da bude vruče, a ne zakuha, pa ostaviš otkriveno dok ne bude mlako. Smisao je da izbaciš što više alkohola jer pijane kvaščeve gljivice nisu raspoložene za sex.
a šta'š, nisam do sad nikad grijala pivce, neiskusna sam s tim...
hvala na uputama, probat ću uskoro...
__________________
skupljačica snova
finky is offline  
Old 10.04.2010., 14:54   #9
Imam par pitanja vezanih uz nutrijente/fermentaciju/isparavanje (pivo me podsjetilo):

1. Kad kuham s alkoholnim picima, ne ispari samo voda nego i alkohol. Zna li netko koliko pocetnog alkohola iz vina ostane u umaku pripremljenom s vinom i kako to ovisi o trenutku kad se doda vino (kad treba dodati da po mogucnosti sav ispari)?
2. Sama radim jogurt od sojinog mlijeka. Moze li se odrediti kolicina secera u jogurtu ako imam pocetnu kolicinu (udio) secera u sojinom mlijeku, pH sojinog mlijeka i pH jogurta? Mijenja li se kolicina nekog drugog nutrijenta (osim secera i posljedicno ukupnih ugljikohidrata)?
3. Koliko se smanjuje kolicina/udio secera kod dizanja tijesta, te ispari li sav nastali alkohol tijekom pecenja? Mijenja li se kolicina nekog drugog nutrijenta, recimo, kako raste kolicina kvasca, raste li i kolicina vitamina B kompleksa koje kvasac sadrzi)?
4. Ispari li sav alkohol iz ruma u kolacu tijekom pecenja?
patientia is offline  
Old 10.04.2010., 14:58   #10
Evo ti dio odgovora.
Deedy is offline  
Old 10.04.2010., 15:06   #11
Puno hvala

Znaci, trezvenjaci bez razloga izbjegavaju kolace (pecene) s rumom.
patientia is offline  
Old 10.04.2010., 15:08   #12
Ne bih znao, ja nikad nisam izbjegavao, a bio sam zakleti trezvenjak. Donedavno.

Deedy is offline  
Old 10.04.2010., 18:53   #13
Pozdrav svima.

U ponedjeljak namjeravam ici u Zagreb, pa me zanima na potezu izmedju zeljeznickog kolodvora i trga ili negdje tu u blizini, gdje ima pizzerija ili neko ugodno mjesto, ne previse bucno ni otmjeno, da se moze sjesti pojesti pizza i razgovarati?

Naglasak je da od zeljeznickog kolodvora ne bude previse za pjesaciti.

Hvala svima unaprijed
Luneta is offline  
Old 10.04.2010., 19:04   #14
Ima picerija u pothodniku, odmah pored željezničkog kolodvora.
Blizu je i pivnica Tomislav ako hoćeš popiti pivo, možda i pojesti nešto drugo osim pice. To je 200 metara od kolodvora prema Trgu sa lijeve strane.

...nego nije dobro imati ovakvu svaštara-temu, bolje svaku pojedinačno da se zna o čemu je tema.
Moderatori, moderirajte.
Krkimir is offline  
Old 10.04.2010., 19:07   #15
Krkimir hvala.

Pothodnik? Mislis na Importane centar? A pivnica, sto ja znam, nekako mi je previse. Ne bi se osjecala dobro.

Ako se jos netko sjeti necega, zahvalna sam.
Luneta is offline  
Old 10.04.2010., 19:10   #16
da, pothodnik je Importanne centar.
A u pivnici ne moraš piti pivo, ima poseban dio gdje možeš dobro jesti za male novce. Juha + glavno jelo + salata za 30 kuna.
Ne znam kakva je pica u pothodniku, vjerojatno nije ništa posebno.
Krkimir is offline  
Old 10.04.2010., 19:11   #17
Ova tema ima plus i minus.

Plus to što je ljudi mogu otvoriti i pitati, nešto kao ER (makar to mogu- i rade- i na chatu), a mi koji otvorimo temu možemo (uz malo sreće) i pomoći im.
Minus je što nema kompaktonst rasprave, nego je skup nabacanih i nepreglednih stvari.


A kao odgovor Luni, predlažem da ne ide u mračni pothodnik na pizzu, osim ako jako ne žuri (nisu li tu pizzeriu, btw... nedavno rasformirali i sad je tu nešto potpuno drugo?).
Predlažem joj da malo prošeta do Trga i ode do Tkalčićeve, pa iz nje u Skalinsku (30 metara u Tkalčićevoj nadesno).
U Skalinskoj je Nocturno (ima i karta ovdje), pizzeria i trattoria s najboljim omjerom cijene i kvalitete (te vrste hrane) u gradu. K tome ima i lijepu terasu u samom centru.

Eto, to je na minutu od Trga, koji je pak 10 minuta pješice od Glavnog, ili 2 tram. stanice. Ako ne može naći sama, nek pita, svaki drugi čovjek će znati gdje je to.

Zadnje uređivanje Deedy : 10.04.2010. at 19:17.
Deedy is offline  
Old 10.04.2010., 19:16   #18
a možda je to malo komplicirano za curu koja nije iz Zagreba.
Svejedno, Luna ako ćeš ići od željezničkog kolodvora na Trg možeš tramvajem broj 6 ili 13. Karta za tramvaj željeznički kolodvor-Trg se ne plaća, samo da znaš.
Krkimir is offline  
Old 10.04.2010., 19:17   #19
Hvala puno.

Zao mi je ako sam poremetila temu. Jednostavno nisam znala gdje da postavim pitanje. Istina, ne bi u pothodnik. Bit cu u drustvu nekoga tko ne pozna grad, a ne znam ga ni ja. Malo nezgodno, plus imamo malo vremena.

Sto bi vi napravili?

Gdje bi sjeli i porazgovarali i nesto pojeli a da nije pothodnik i da se ne sramotim pitajuci prolaznike za tu pizzeriju. Zar nema nigdje blize neko mjesto... za sjesti i pojesti nesto?
Luneta is offline  
Old 10.04.2010., 19:20   #20
pivnica Tomislav
Krkimir is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:15.