Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2007., 14:12   #61
[QUOTE=geto2;7591399]
Quote:
lala kaže: Pogledaj post

Da malo bolje poznajete metode MPO znalo bi da se embriji ne odbacuju, ako je u stimuliranom procesu bilo vise embrija oni se zamrzavaju, oni koji su slabije kvalitete propadaju kao sto bi propali i u najnormalnijem prirodnom ciklusu (vjerojatnost da ce se normalnom ciklusu, bez MPO primiti plod je oko25%).
Potpisujem!
Nažalost o ovoj temi vidim da raspravljaju ljudi koji uopće ne poznaju postupke MPO. Govorite o bacanju embrija
U stimuliranom ciklusu se dobivaju jajne stanice, nakon oplodnje svi se iskorištavaju. Vrate se odmah ili se zamrzavaju za neki idući postupak. Doktori ne odlučuju što s tim embrijima, oni se mogu uništavati samo uz pisani pristanak para, a vjerujte mi u mojih 8 godina nisam upoznala par koji bi uništio svoje embrije.
U stimuliranom ciklusu mogu propasti samo JS koje se nisu oplodile ali Crkva podržava novi Zakon kojim traži upravo zabranu zamrzavanja što znači da bi se ženi vratila samo 3 embrija, a ostale JS bi se bacale što je meni gore nego da ih se zamrzne i iskoristi. A za ženu to znači duplo više postupaka, punkcija... Bojim se da nam Zakone pokušavaju krojiti oni koji ne poznaju problematiku.
mallac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 14:18   #62
[QUOTE=lala;7594713]
Quote:
geto2 kaže: Pogledaj post

Šta ćeš sa zamrznutih 5 embrija?
Ovo ide na dušu onoga tko ide u stimulirani postupak. Svatko mora unaprijed znati da se može dogoditi da ima 5,6,7 smrznutih embrija i ukoliko ostvari trudnoću iz prvog pokušaja ima još smrznutih. Za žene u starijoj dobi koje nisu sigurne da bi mogle roditi svu tu djecu ostaje opcija prirodnih postupaka MPO u kojima se stvori samo jedna ili dvje JS pa svatko može birati.
A da li će svi oplođeni embriji rezultirati trudnoćom? e kad bi to tako išlo ne bi mi prolazile po 10-tak postupaka prije uspjeha.
mallac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 22:33   #63
Quote:
Osana kaže: Pogledaj post
Crkva nas "propisima" ne ogranicava, vec cuva od greha.
Vas ne treba ograničavati (bespotrebno je)
Cibertron is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 22:38   #64
Ne postoji stvaranje života
To je neprekinuti niz koji traje milionima godina.
Dakle život se nije stvorio ni započeo u majčinoj utrobi niti u epruveti.
Niti je oplodnja umjetna nego je potpomognuta.
Cibertron is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 22:41   #65
Quote:
Taroth kaže: Pogledaj post
ne primjecujem da su ikada svecenici u svoje dokumente kao trenutak rodjenja upisivali datum zaceca...
kak to da je sada drugacije?
Moja Vanessa je začeta 13 mjeseci prije rođenja
Ej da vi znate kako je slatka
Cibertron is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 22:51   #66
Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
A kakva ti je to demokracija koja dozvoljava da si dvoje ljudi omogući dijete na račun ostalih embrija? I tako u nedogled. Cilj ne opravdava sredstvo. Osim toga, živimo u 21.st i opće je sramota da netko toliko želi dijete. Zar se bez djeteta ne može osmisliti život? Gdje šiše da svatko mora imati djecu? Zar su djeca stvari da se trebaju štancati kad netko poželi? Osim toga, ako netko želi dijete, ima djece u domovima za napuštenu djecu.

Zato što živimo u demokraciji (ako živimo) umjetna oplodnja se ne smije dopustiti.
Koja je to demokracija u kojoj ograničeni popovi pišu zakone ?

I ako nisi znao otprilike trečina svih oplođenih jajnih stanica na svijetu nikad ne postane čovjek ili živo biče--->prirodna selekcija

A u domovima ima i osoblja koji VOLE djecu(u krevetu) ali su se popovi dosjetili kako ti ljudi nikad neče doči u ruke pravde

Osim toga gdje ima više pedofila nego u crkvi (u Americi je neki dan bankrotirala biskupija )
Cibertron is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 23:33   #67
Quote:
Cibertron kaže: Pogledaj post
Koja je to demokracija u kojoj ograničeni popovi pišu zakone ?

I ako nisi znao otprilike trečina svih oplođenih jajnih stanica na svijetu nikad ne postane čovjek ili živo biče--->prirodna selekcija

A u domovima ima i osoblja koji VOLE djecu(u krevetu) ali su se popovi dosjetili kako ti ljudi nikad neče doči u ruke pravde

Osim toga gdje ima više pedofila nego u crkvi (u Americi je neki dan bankrotirala biskupija )
Uvođenje u u razgovor sasvim ne bitnih činjenica (pedofilija, bankrotiranje biskupije) u ovome slučaju je odraz ne sposobnosti shvaćanja problema prije svega s etičke strane. A ako ga promatramo s etičke onda ga promatramo i s moralno-religiozne strane.

Kada je riječ o umjetnoj oplodnji ili potpomognutoj (što sigurno nije isto!) prvi problem koji si postavlja, etički svijestan čovjek, jest kada osoba postaje OSOBOM!
Ako je osoba od samog začeća što je s njenim osnovnim ljudskim pravima? Recimo pravo na život! Što je s pravima na život zigota, embrija i fetusa koji ostaju smrznuti i pohranjeni u neku banku ili bolnicu?

U filozofiji, još od Aristotela, postoji jedno pravilo: prijelaz iz "potencije u čin" nikada ne mijenja narav bića. Dakle, po svojoj naravi embrij će postati čovjek jer je od početka čovjek!

Još jednom: zaista je prizemno u ozbiljnijim razgovorima govoriti o "nekim tamo popovima" (već u samim takvim rečenicama se odražava posprdanje prema svemu što dolazi od KC-a), te tako siromaštvo pojmova, znanja, poznavanja stavova, svesti na nekakvu banalizaciju.
Šteta.
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 23:37   #68
Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Zašto je sramota toliko željeti dijete? Zar to nije potpuno u duhu kršćanstva?
Nisu svi za posvojitelje, i ne trebaju se forsirati,niti ima dovoljno djece koja su za posvojenje...stvar je u tome što neplodnost pogađa ljude koji bi bili idealni roditelji, a neki koji mrze djecu,drogiraju se i prostituiraju sa 1000bolešćina, bez problema rode...tužno,zar ne
..i meni je sasvim o.k. kad neki ljudi ne mogu osmislit život bez djece, nisu to nikakvi jadnici nego baš suprotno-oni koji znaju što vrijedi u životu (moje mišljenje)

Doboro rečeno.
Ali isto tako moramo shvatiti da nije nečija želja za životom (ili smrću) veća od nečijeg prava na život.

Nadalje, nismo mi oni koji imamo pravo odlučivati tko će imati djecu a tko ne. Uf, takav stav povlači strašne moralno-etičke posljedice. Otvara užasne prostore za manipulaciju.
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 13:53   #69
Quote:
geto2 kaže: Pogledaj post
Pa upravo ti i hocu rec, neka ogranicava i stiti od grijeha one koji u nju kao takvu i vjeruju, zato je drzava ta koja mora svima dati pravo izbora.

kod nas pravoslavnih vazi pravilo: sve ti je slobodno, al sve ne kosristi, sve ti je dozvoljeno, al sve ne izgradjuje. dakle, slobodna volja! niko nas na nista ne tera!
ako je kod vas kakav pritisak, ja ne znam...
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 18:31   #70
Quote:
101st Airborne kaže: Pogledaj post
Ako je osoba od samog začeća što je s njenim osnovnim ljudskim pravima? Recimo pravo na život! Što je s pravima na život zigota, embrija i fetusa koji ostaju smrznuti i pohranjeni u neku banku ili bolnicu?Šteta.
Ko kaže da zamrznuti embrij nema pravo na život, pa zato i jest zamrznut da bi ga par mogao koristiti u idućem pokušaju MPO. Pa nije bačen ako je zamrznut. Naprotiv! U svakom slučaju bolje nego da se kod punktiranja zbog zabrane zamrzavanja moraju baci JS koje su u tom postupku višak.
mallac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2007., 18:33   #71
Quote:
101st Airborne kaže: Pogledaj post
Još jednom: zaista je prizemno u ozbiljnijim razgovorima govoriti o "nekim tamo popovima" (već u samim takvim rečenicama se odražava posprdanje prema svemu što dolazi od KC-a), te tako siromaštvo pojmova, znanja, poznavanja stavova, svesti na nekakvu banalizaciju.
Šteta.
S ovim se slažem ali samo ako to pravilo postavimo i u slučaju medicinski potpomognute oplodnje i parova koji idu na istu.
mallac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 13:23   #72
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Priroda = Bog. A upravo on i mora donositi takve odluke, ne neki laborant s pipetom u ruci...
Čemu nam onda uopće suvremena medicina? Jeb'ga, valjda Bog odlučuje ko bu crkel od kuge, raka, sifilisa i ostalih divnih bolesti, a ne tamo neki laboranti s pipetom u ruci koji pripremaju lijekove...

Čemu ovaj moj ispad? Pa, već mi ide na jednu stvar amerofundićko lupetanje kako se "ljudi ne smiju igrati Boga" koje i ti ponavljaš, samo u ponešto preformuliranom obliku...To nadriučenje prodrlo je čak i u Zvjezdane staze.

Dakle, ljudi se "igraju Boga" (čitaj: svojim umom i njegovim produktom - tehnologijom - mijenjaju sebe i svijet oko sebe) otkad su postali ljudima, već stotinama tisuća godina. "Igranje Boga" definira ljudsku vrstu i svrstava ju iznad životinja. "Igranje Boga" u jednom specifičnom vidu - suvremenoj medicini - spasilo je nebrojene milijune ljudi od grozne smrti. "Igranje Boga" je jedina šansa da se cijeli ovaj svijet, ne samo ljudi, raširi u prostoru i vremenu, da dosegne zvijezde.

I zato, ne lupetaj(te) o "igranju Boga". Ne znate o čemu pričate. Na kraju krajeva, da Bog(ovi) ne htje(do)še da se ljudi igraju Boga, ne bi im dali mozak, niti bi u vama svetim knjigama pisalo "stvorimo čovjeka na svoju sliku i priliku".
__________________
Minsc and Boo stand ready.

Zadnje uređivanje Minsc : 04.03.2007. at 13:54.
Minsc is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 13:28   #73
Quote:
Klukas kaže: Pogledaj post
Crkva ukazuje na grijeh pa bio on ubojstvo kamenom ili atomskim oruzjem. Sto ce se dogoditi kada cemo djecu moci genetski modificirati? Dali ce i to biti pozeljno?
Recimo ovako - kada bih nekim prenatalnim pregledom saznao da će moje (još nerođeno) dijete bolovati od, recimo, hemofilije ili neke druge gadne nasljedne genetske bolesti, NARAVNO da bih pristao na genetsko modificiranje zametka u svrhu izliječenja. I zahtijevao čak, ako bi to bilo tehnički moguće izvesti.
__________________
Minsc and Boo stand ready.
Minsc is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 13:31   #74
Quote:
Klukas kaže: Pogledaj post
Zivimo u demokraciji i umjetna oplodnja se ne smije zabraniti. Oni koji je zele moraju je dobiti. Katolici koji smatraju da je to ubojstvo neka ne idu na umjetnu oplodnju. Crkva s druge strane mora izreci svoj stav o tome.
Bravo, potpisujem
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2007., 13:40   #75
Quote:
geto2 kaže: Pogledaj post
Svi vi koji imate djece lako laprdate o tome kako bi vi posvojili i da nebi nikad isli na MPO, ali niste okusili gorak okus kako je to kad ste neplodan par, mi jesmo i neznate koji teret nose takvi parovi, vjerujte da biste pohitali na prvu kliniku koja se bavi MPO i napravili sve sto treba, kako i mi radimo vec trecu godinu za redom. Drzava Hrvatska je drzava svih gradjana svih vjera i opredjeljenja. Nemoze katolicka crkva imati koncesiju na sve gradjane ove drzave. Katolicka vjera je i jedina vjera koja brani MPO, Muslimani, Zidovi hindi itd ne brane, dapace jos i poticu. Pa zar nije bog taj koji daje zivot, ni "potpomognute bebe" nece doci na svijet bez bozje volje. Pa ako se ne smijemo dirati u bozje stvari onda zasto su se za Papu toliko borili za zivot. Zakon mora dat mogucnost izbora koji je prihvatljiv u cijelom svijetu, pa tko je dovoljno katolik ne mora na MPO i neka stuje nacela koja propagira katolicka crkva. Mi ionako vec idemo u Sloveniju, Ljubljanu na MPO i nemoze nam to niko zabranit, a zalosno je da moramo nositi lovu u Sloveniju. Vjerujte nikakvi zakoni nece sprijeciti zelju roditelja da imaju svoje potomstvo.
Puno sreće vam želim, i više od jednog djeteta!
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 14:46   #76
U postupku IVF-a ne mora se baciti NITI JEDAN EMBRIO.

Postoji prirodan IVF kad se uzme stanica - jajasce - koje bi se ionako taj mjesec stvorilo, oplodi se, i vrati u zenu nakon tri dana. Nista se tu ne baca.
student_of_history is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 14:47   #77
Molim vas, recite mi da li je spontani pobacaj ubojstvo? Ajde molim vas odgovorite mi na to pitanje, a onda cemo diskutirati o nekim znanstvenim cinjenicama.
student_of_history is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 16:32   #78
Ne, jer je SPONTAN.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 18:03   #79
A da li prihvacate cinjenicu da je vecina spontanih pobacaja izazvana kromozomskim abnormalijama - npr. 3 kromosoma umjesto dva, ili jedan kromosom umjesto dva, i da se kod kromozomskih abnormalija nista ne moze napraviti da se popravi i da to nije nesto na sto covjek utjece na bilo koji nacin?
student_of_history is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 18:31   #80
i evo otkuda mi to:

http://www.medicina.hr/clanci/sponta...%20pobacaj.htm

izdvajam ono sto pise, a tice se ovoga - a onda cemo diskutirati kako se to odnosi na ovu diskusiju

Quote:
Učestalost
Smatra se kako se na svakih 100 oplođenih jajnih stanica čovjeka rađa 10-25 djece koja su sposobna za život izvan maternice. Većina ostalih trudnoća gubi se spontanim pobačajem, tim češće što je trudnoća kraća.

Uzroci
Mogući uzroci spontanog i ponavljanog pobačaja su:
- poremećaj građe zametka zbog poremećaja kromosoma, genskih poremećaja, infekcija, otrova, fizikalnih ili kemijskih faktora
Ajde, SamoMaloSebe, molim te reci mi da li se slazes s ovim gore sto je citirano s jednog nezavisnog sajta medicine.
student_of_history is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:49.