Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2007., 17:32   #61
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Protiv sam katoličkih škola, isto kao što sam protiv bilokakvih ideološki obojenih škola, makar i samo u nazivu. Smatram da je za djecu mnogo zdravije da školovanje provedu okružena vršnjacima različitih socijalnih profila, vjerskih uvjerenja i slično.
Baš tako.
Vivien35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 17:41   #62
Quote:
camundongo kaže: Pogledaj post
protiv sam vjerskih skola
da mi dijete postane fratar radije bih da mi je dijete gay
Pa nisu vjerske škole, škole za fratre.
__________________
Pallas: Dakle, plod koji je do tada mrtav, prolaskom kroz porođajni kanal - čudesno oživi? Sljedeći dalje ovu logiku, po tebi je spolno udo čovjek. Čim prođe preko malih usana... Zanimljivo.
salvador2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 18:10   #63
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Protiv sam katoličkih škola, isto kao što sam protiv bilokakvih ideološki obojenih škola, makar i samo u nazivu. Smatram da je za djecu mnogo zdravije da školovanje provedu okružena vršnjacima različitih socijalnih profila, vjerskih uvjerenja i slično.

Osim toga, ježim se od pomisli da idemo ka privatizaciji obrazovanja i zdravstva.
Katoličke škole već egzistiraju. Pogledaj malo pazinski kolegij, Nadbiskupske klasične gimnazije, u Osijeku postoji klasična gimnazija koju drže Isusovci, u Slavonskom Brodu su je osnovali fratri...i da ne ne nabrajam.
Sve su to škole otvorene za djecu različitih nacionalnosti i različitih vjerskih svjetonazora.

Osim toga, ti i ne znaš što to znači "katolička škola"! Jer da znaš ne bi govorio o "bilo kakvim ideološkim obojenim školama". Što bi to trebalo zančiti?

Zašto se ježiš od pomisli privatizacije školstva?
Pa ta situacija u Hrvatskoj već dugo postoji. U zemljama EU-a stotinama godina.
No, niti jedna država neće privatizirati kompletne školstvo. to je protiv nacionalnog interesa.
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 20:54   #64
Quote:
101st Airborne kaže: Pogledaj post
Prvi znak da si neozbiljan sugovornik.
Nekoga mogu žaliti zbog nečega. K tomu još mu se i smijati...to zanči biti bezobrazan, prepotentan...u konačnici dovodi u pitanje samoga onoga koji žali (tebe), pa se postavlja opravdano pitanje: koga uistinu treba žaliti, one koje "ih žališ i smiješ im se" ili one koji su sposobni uz žaljenje i smijati se onima koje žale?
zalim ih jer su jadni a smijem im se jer imaju mogucnost da prestanu biti jadni ali ju ne iskoristavaju.


Quote:
101st Airborne kaže: Pogledaj post
Nedogmatiziran pogled (eh, to je tvorevina intelektualca!)?
Znaš li uopće što je dogma?
da. od strane vjernika uspostavljena autorativna "istina" i koja je kao takva neosporiva. npr. ko bezgrijesno zacesce koje je posljedica samo loseg prijevoda znacenja djeva u djevica, ali i nakon ustanovljene pogreske mi jos imamo bezgrijesno zacece, bas se pitam zakaj......

Quote:
101st Airborne kaže: Pogledaj post
Ma je li?
Religija je za tebe glupost. Dakle religiozni ljudi su za tebe glupi. Ili nije tako?
religija je beskorisna, losa, irracionalna, nerealna, imaginarna, perverzija istine,
etc..... ali ako hoces, da glupa je.

glupi je relativan pojam.
nebih rekao da su svi glupi nego kondicionirani, ali ako hoces vecina jesu.


Quote:
101st Airborne kaže: Pogledaj post
Koje ti argumente imaš da je "tvoja istina" baš istina, a da sam ja nesposoban shvatiti što je isitna? Argumente mi daj!
look around u, u noob.

Quote:
101st Airborne kaže: Pogledaj post
Ah, ti si stručnjak za povijest? Onu pisanu duhom Francuske revolucije ili prosvjetiteljstva? Prilaziš povijesti iz perspektive jednog antiteista ili objektivno?
I tu mi daj argumente. Na osnovu čega ti temeljiš svoju istinu o Crkvi koja je 1900. godina sputavala svijet u razvoju?
na inkviziciji, podrski robstvu(islam jos uvjek podrzava robstvo), krscanskoj pravdi-ubijmo sve koji nisu krscani(genocid nad americkim indijancima), etc....


Quote:
101st Airborne kaže: Pogledaj post
Kvalitetniji si jer daješ pune odgovore?
Kvaliteta, a time i težina pisanja, se ne mjeri po punim odgovorima nego argumentima i znanju. Jasno, postoje i argumenti koji nemaju težinu (u znanstvenim zajednicam se točno zna što daje težinu određenom argumentu), a ti se najčešće pozivaš na takve.
a koje to argumente imaju vjernici a da imaju tezinu?

Quote:
101st Airborne kaže: Pogledaj post
A zašto bih te mrzio?
Mržnja je vanjsko očitovanje intimne zavisti koju posjeduje netko prema nekome.
S obzirom da ti ja ni na čemu ne zavidim, dapače, ne nalazim niti razloga da te mrzim. Mogu te žaliti. al ne i smijati se dok te žalim.
psihologija ti isto nije poznato podrucje....
mrznja dolazi iz zavisti? je da ali i:
mrznja dolazi iz straha, predrasuda, zbog konflikta interesa, kao zastita sebe, zbog vlastite nesposobnosti a tudjeg uspjeha, te iz krive percepcije realnosti.

Quote:
101st Airborne kaže: Pogledaj post
Dakle, da zaključim: ozbiljan sugovornik zaslužuje respekt ako i u neslaganju ostaje dosotojanstven i ne omalovažava drugoga.
Ta karakteristika kod tebe, na žalost, još nije uočljiva.
ne zasluzuje ako ostaje dostojanstven? ja bi kao trebo respektirat nekog mentalno zaostalog kretena ako je dostojanstven a govori gluposti?

omalozavanje drugoga? kaj je omalozavanje kad djetetu sa downovim sindromom kazes da je zaostalo?ne
isto tako nije omalozavanje kad kazes budali da je budala.
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 12.03.2007., 21:00   #65
Quote:
Vivien35 kaže: Pogledaj post
Crkva je ovih dana najavila mogućnost osnivanja osnovnih katoličkih škola, pa me sad zanima kakvo je vaše mišljenje o tome i da li biste svoje dijete upisali u takvu školu? Inače nemam ništa protiv te ideje da se osnuju takve škole ako to znači da će iz svjetovnih škola onda izbaciti vjeronauk kojim ne rade ništa drugo nego ispiru mozak djeci i maltretiraju ih neznanstvenim činjenicama.
Ako crkvena ili bilo koja druga "privatna" škola nudi bolji program od državne, bi.
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 21:00   #66
Ja idem u katoličku gimnaziju i mogu vam reć da je to škola u odnosu na druge glede kulture odgoja i urednosti i znanja najbolja škola.
__________________
Here’s Johnny
MiG 0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 21:07   #67
Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Zadojen si glupošću. I brkaš pojmove: obrazovan i inteligentan nisu jednako. Moja je baka jako inteligentna žena, ali završila je samo osnovnu školu jer njezin otac nije htio školovati kćer, trebao je školovati manje inteligentne sinove. Da si malo intelektualac znao bi da razlika u obrazovanju nije produkt inteligencije (osim kad je riječ o ljudima s intelektualnim smetnjama) nego materijalnih uvjeta i pogleda na život.
Glede svećenika - svi oni trebaju završiti faks, onaj koji je za tebe sranje, ali koji je, vidi čuda, tvoja većinom ateistična akademska zajednica priznala kao studij neke znanosti, točnije teologije.
mores ti imat obrazovanja kolko hoces al ak si budala jos ces uvjek govorit sranja(majmun dela kaj majmun vidi ), a mores imat natprosjecnu inteligenciju i razvijat ces svoje neznanje pa ces sa razvojem misli prijec sa sranja u malo manje sranje itd.

inace pogled na realnost cine i obrazovanje i inteligencija, cim vise jednog i drugog tim bolje. drugo uz manjak prvog jos nekak ali prvo bez drugog nije nis.

nije znanstvena zajednica priznala teologiju. teologija je znanost na istoj razini kao i knjizevnost. jedini razlog kaj je teologija na akademskoj razini je to kaj je crkva zaustavljala razvoj znanosti i podupirala svoje "ideje".


Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Nastranu, to što moraju završiti faks, ali zar ne znaš gdje se rodila recimo hrvatska bioetika, tko je prvi hrvatski bioetičar, raspitaj se tko, potječe iz crkvenih krugova. Znaš li hrvatske suvremene filozofe, neki također pripadaju crkvenim krugovima, trenutno jedna od jakih teoretičarki odnosa rodova pripada crkvi... Da ne nabrajam dalje, ne da mi se misliti, a ti govoriš nebuloze... A mogu još o nekim akademicima, urednicima enciklopedija, književnicima.... To je sigurno onih 10%.
Daj se informiraj malo, dosaan si sa svojim netočnim podacima, tj. subjektivnim mišljenjima.
bioetika? daj molim te, to je bila vise krscanski moral nego bioetika.
more bit on kakav god filozof hoce ak nije u pravu onda nije bez obzira kaj ima iza sebe crkvu, ali to ocito neukima poput tebe znaci da je kredibilitet na njihovoj strani.
vidi se da ti se neda mislit....
akademici? mislis teolozi?
urednik enciklopedije more bit svaka budala
knjizevnici? wow!!! da bi bio knjizevnik trebas znat i voljet citat i nis vise.

Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
Evolucija i majmun - daj, molim te, poštedi me predrasuda. S takvim stavom jasno slikaš da katolike smatraš intelektualnim otpadom a kad se tako postaviš prema sugovorniku, onda si više nemamo što reći.
pa zakaj nastavljas diskusiju, tipicno, kad se nekaj suprotstavlja tvojim ogranicenim pogledima ti to proglasis besmislicom i izvlacis se iz dijaloga zbog manjka argumenata, a to sam vidio ne samo kod tebe nego i kod mnogih vjernika na ovom forumu i zato sorry kaj imam predrasude, sami ste si krivi.
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 22:35   #68
Quote:
Veritaserum kaže: Pogledaj post
da. od strane vjernika uspostavljena autorativna "istina" i koja je kao takva neosporiva. npr. ko bezgrijesno zacesce koje je posljedica samo loseg prijevoda znacenja djeva u djevica, ali i nakon ustanovljene pogreske mi jos imamo bezgrijesno zacece, bas se pitam zakaj......
Dogma je
a) objavljena istina
b) Crkva ju je primila od Isusovih apostola
c) definirana na ekumenskim ili sveopćim saborima
d) ili sensus fidelium - istina koja je trajno kroz povijest živjela među vjernicima

Dakle, tvoje shvaćanje dogme je vrlo suženo i ograničeno.

Tvoja primjedba da je stvar u pogrešnom prijevodu je teško banaliziranje problematike te dogme i daje jasno do znanja da nemaš pojma o čemu govoriš!!!!!


Quote:
eligija je beskorisna, losa, irracionalna, nerealna, imaginarna, perverzija istine,
etc..... ali ako hoces, da glupa je.

glupi je relativan pojam.
nebih rekao da su svi glupi nego kondicionirani, ali ako hoces vecina jesu.
Ovdje sam te čekao. Kao neka sačekuša!!!!
Tu počinje i pada svaka konverzacija između nas. Svaki dijalog. Svako argumentiranje.
Jer, što bih ja s tobom i mogao razgovarati kada sam u startu razgovora nešto niže, manje vrijedan, vrijedan žaljenja i podsmijehivanja.
Upravo si pokazao koliko si kao sugovornik nesposoban za dijalog. Barem s ljudima koji vjeruju da je religioznost nešto sasvim prirođeno čovjeku i da je vjera bitna komponenta ljudskog života.

Stoga, antiteistu, pred tebe ne treba podastrti nikakve argumente, iz dva razloga:
a) jer apriori je moj argument slabiji od tvojeg s obzirom da me smatraš glupim i manje vrijednim, ili kako ti kažeš "kondicioniranim".
b) svaki ozbiljan razgovor s tobom je čisto gubljenje vremena, zbog gore navedenog razloga

Ostale tvoje perverzije (npr. ono si Indijancima, podrška ropstva, ikvizicja...) više nisu vrijedne spomena.
__________________
Godot was here.
101st Airborne is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 22:47   #69
Quote:
salvador2 kaže: Pogledaj post
Zato jer vjerujem da bi se tamo ozbiljno učilo, a ne zabušavalo, te da bi disciplina, t.j. red bio na nivou koji ja želim, a za razliku od državnih škola gdje je više-manje svuda raspašoj, što bi se reklo.
Da baš zbog ovog, samo bi provjerila program, pri tom ne mislim na vjeronaučni sadržaj nego na svjetovne predmete i korištenu literaturu tj. izbor udžbenika.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 22:55   #70
Quote:
Vivien35 kaže: Pogledaj post
Crkva je ovih dana najavila mogućnost osnivanja osnovnih katoličkih škola, pa me sad zanima kakvo je vaše mišljenje o tome i da li biste svoje dijete upisali u takvu školu? Inače nemam ništa protiv te ideje da se osnuju takve škole ako to znači da će iz svjetovnih škola onda izbaciti vjeronauk kojim ne rade ništa drugo nego ispiru mozak djeci i maltretiraju ih neznanstvenim činjenicama.
Da. Zato što je tu red, rad i mir.
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 23:15   #71


Da, naravno

__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2007., 23:21   #72
Quote:
Veritaserum kaže: Pogledaj post
1. mores ti imat obrazovanja kolko hoces al ak si budala jos ces uvjek govorit sranja...
...
2. nije znanstvena zajednica priznala teologiju. teologija je znanost na istoj razini kao i knjizevnost. jedini razlog kaj je teologija na akademskoj razini je to kaj je crkva zaustavljala razvoj znanosti i podupirala svoje "ideje".
...

3. bioetika? daj molim te, to je bila vise krscanski moral nego bioetika.
...književnici...
...
4. pa zakaj nastavljas diskusiju, tipicno, kad se nekaj suprotstavlja tvojim ogranicenim pogledima ti to proglasis besmislicom i izvlacis se iz dijaloga zbog manjka argumenata, a to sam vidio ne samo kod tebe nego i kod mnogih vjernika na ovom forumu i zato sorry kaj imam predrasude, sami ste si krivi.
1. Obrazovani ljudi ne govore gluposti i nisu budale, to su oni koji MISLE da su obrazovani.
2. Studij teologije je na sveučilištu, dakle spada u akademsku zajednicu.
3. "Bioetika je sustavno proučavanje moralnih dimenzija - uključujući moralno gledanje, odluke, ponašanje i odgovorno držanje - znanosti o životu i skrbi za zdravlje, primjenjujući različite etičke metodologije s interdisciplinarnom impostacijom" Bioetička enciklopedija (ur. Warren Reich).
Gdje piše što katoličko? "Bila"? Rodila se 1970. i od tada se razvija; recimo da se tek riješila pelena. Da si intelektualac, na što se furaš, znao bi kako stoje stvari.
4. Da si intelektualac nikada si ne bi dozvolio takvi izjavu. Nastavljam zato jer mi je zanimljivo čitati kvazi intelektualce koji misle da su najpametniji na svijetu. Hobi.
Brazda is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 00:52   #73
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Protiv sam katoličkih škola, isto kao što sam protiv bilokakvih ideološki obojenih škola, makar i samo u nazivu. Smatram da je za djecu mnogo zdravije da školovanje provedu okružena vršnjacima različitih socijalnih profila, vjerskih uvjerenja i slično.

Osim toga, ježim se od pomisli da idemo ka privatizaciji obrazovanja i zdravstva.
Potpisujem.

S druge strane, planiram jednom otvoriti privatnu školu... ne jer bi u tome bila lova, nego jer se u javnoj školi neke ideje ne mogu ostvariti...

A dijete ne bih pustio ni u kakvu takvu školu...
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 09:16   #74
Quote:
101st Airborne kaže: Pogledaj post
Dogma je
a) objavljena istina
Ovdje pada svaki zastor logike, mada predstava te "istine" traje već dvije tisuće godine.
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 11:17   #75
[QUOTE=101st Airborne;7714639]Dogma je
a) objavljena istina
b) Crkva ju je primila od Isusovih apostola
c) definirana na ekumenskim ili sveopćim saborima
d) ili sensus fidelium - istina koja je trajno kroz povijest živjela među
Quote:
101st Airborne kaže: Pogledaj post
vjernicima

Dakle, tvoje shvaćanje dogme je vrlo suženo i ograničeno.

Tvoja primjedba da je stvar u pogrešnom prijevodu je teško banaliziranje problematike te dogme i daje jasno do znanja da nemaš pojma o čemu govoriš!!!!!
objavljena? mislis izmisljena?
od apostola? kak si tak siguran?
znaci prema tebi je dogma "vjerska istina", to ne znaci da je istina....

tvoje shvacanje je suzenije od moga.

cekaj, kad je banaliziram onda prigovaras a kad citas banalnosti u bibliji onda ne? koje licemjerje


Quote:
101st Airborne kaže: Pogledaj post
Ovdje sam te čekao. Kao neka sačekuša!!!!
Tu počinje i pada svaka konverzacija između nas. Svaki dijalog. Svako argumentiranje.
Jer, što bih ja s tobom i mogao razgovarati kada sam u startu razgovora nešto niže, manje vrijedan, vrijedan žaljenja i podsmijehivanja.
Upravo si pokazao koliko si kao sugovornik nesposoban za dijalog. Barem s ljudima koji vjeruju da je religioznost nešto sasvim prirođeno čovjeku i da je vjera bitna komponenta ljudskog života.
u tom i je stvar, oni vjeruju i svi koji ne vjeruju ko oni su u krivu jer od svih religija u svjetu samo oni znaju "istinu",
covjek nije religiozno bice, on samo trazi odgovore pa je izmislio religiju kad je pokusavao objasniti svoju okolinu.
vjera nije bitna komponenta, a njima kojima je(da nebudem vulgaran) **** ***

Quote:
101st Airborne kaže: Pogledaj post
Stoga, antiteistu, pred tebe ne treba podastrti nikakve argumente, iz dva razloga:
a) jer apriori je moj argument slabiji od tvojeg s obzirom da me smatraš glupim i manje vrijednim, ili kako ti kažeš "kondicioniranim".
b) svaki ozbiljan razgovor s tobom je čisto gubljenje vremena, zbog gore navedenog razloga
a)manje je vrijedan jer si si postavio da ti je prva premisa(bog) u religiji tocna bez proispitivanja i trazenja premisa te premise. i iz krive premise dolazis do krivih konkluzija. reci, da si rodjen u saudijskoj arabiji bio bi muslic,u indiji hinduist, u SAD-u ko zna kaj bi bil , u japanu vjerojatno shintoist, u amazoni animalist ili totemist, i onda kazes da nisi kondicioniran svojom okolinom.......
b)mogucnost konverzije ateista u vjernika nazivas gubljenjem vremena? , sta ce ti tvoj bog rec kad dojdes u raj? zakaj nisi pomogo tom malom crvu? e sad ides luciferu......


Quote:
101st Airborne kaže: Pogledaj post
Ostale tvoje perverzije (npr. ono si Indijancima, podrška ropstva, ikvizicja...) više nisu vrijedne spomena.
vidi se tvoje povjesno znanje..... hoces li mozda osporiti i holokaust?
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 11:18   #76
Quote:
Brazda kaže: Pogledaj post
1. Obrazovani ljudi ne govore gluposti i nisu budale, to su oni koji MISLE da su obrazovani.
2. Studij teologije je na sveučilištu, dakle spada u akademsku zajednicu.
3. "Bioetika je sustavno proučavanje moralnih dimenzija - uključujući moralno gledanje, odluke, ponašanje i odgovorno držanje - znanosti o životu i skrbi za zdravlje, primjenjujući različite etičke metodologije s interdisciplinarnom impostacijom" Bioetička enciklopedija (ur. Warren Reich).
Gdje piše što katoličko? "Bila"? Rodila se 1970. i od tada se razvija; recimo da se tek riješila pelena. Da si intelektualac, na što se furaš, znao bi kako stoje stvari.
4. Da si intelektualac nikada si ne bi dozvolio takvi izjavu. Nastavljam zato jer mi je zanimljivo čitati kvazi intelektualce koji misle da su najpametniji na svijetu. Hobi.
jesi ti shvatil moj post? ak jesi ocito ti fali inteligencije da ga shvatis na visoj razini, bas ono sto sam napiso u postu
__________________
Seht sie klettern, diese geschwinden Affen! Sie klettern über einander hinweg und zerren sich also in den Schlamm und die Tiefe. Hin zum Throne wollen sie Alle: ihr Wahnsinn ist es, — als ob das Glück auf dem Throne sässe! Oft sitzt der Schlamm auf dem Thron — und oft auch der Thron auf dem Schlamme. Wahnsinnige sind sie mir Alle und kletternde Affen und Überheisse. Übel riecht mir ihr Götze, das kalte Unthier: übel riechen sie mir alle zusammen, diese Götzendiener.
Veritaserum is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 15:27   #77
upisao bih svoje dijete u katolicku skolu ako je dobra.

ne bih ga upisao samo zato jer je katolicka, ali ako ima dobre programe, kadrove, prostor...i ostalo po cemu se ocjenjuje skola - onda bi to sto je katolicka skola bila prednost, ali ne i odlucujuci kriterij.
Noćobdija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 16:08   #78
Quote:
101st Airborne kaže: Pogledaj post
Katoličke škole već egzistiraju. Pogledaj malo pazinski kolegij, Nadbiskupske klasične gimnazije, u Osijeku postoji klasična gimnazija koju drže Isusovci, u Slavonskom Brodu su je osnovali fratri...i da ne ne nabrajam.
Sve su to škole otvorene za djecu različitih nacionalnosti i različitih vjerskih svjetonazora.

Osim toga, ti i ne znaš što to znači "katolička škola"! Jer da znaš ne bi govorio o "bilo kakvim ideološkim obojenim školama". Što bi to trebalo zančiti?
Želiš reči da se u katoličkim školama ni na koji način ne favoriziraju katoličke vrijednosti?

Quote:
Zašto se ježiš od pomisli privatizacije školstva?
Pa ta situacija u Hrvatskoj već dugo postoji. U zemljama EU-a stotinama godina.
No, niti jedna država neće privatizirati kompletne školstvo. to je protiv nacionalnog interesa.
Zato jer na taj način oni koji mogu platiti dobivaju kvalitetnije obrazovanje, što vodi stvaranju elitizma. Znanje bi trebalo biti opće dobro čivjećanstva a ne roba s kojom se trguje.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 18:27   #79
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Zato jer na taj način oni koji mogu platiti dobivaju kvalitetnije obrazovanje, što vodi stvaranju elitizma. Znanje bi trebalo biti opće dobro čovječanstva a ne roba s kojom se trguje.
@Ego zar ti zaista misliš da oduvijek nije tako i na ovim našim prostorima.

..za upisati medicinu u ex YU si morao imati puno novaca i jaku, jaku vezu, a pogotovo poslije dobiti mogućnost specijalizacije (i to još po izboru).

..elitizam je postojao od pamtivjeka i uvijek će postojati, a idealizam je filozofski, a ne realan pojam.
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 18:39   #80
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Protiv sam katoličkih škola, isto kao što sam protiv bilo kakvih ideološki obojenih škola, makar i samo u nazivu. Smatram da je za djecu mnogo zdravije da školovanje provedu okružena vršnjacima različitih socijalnih profila, vjerskih uvjerenja i slično.
ja sam išao u katoličku srednju školu.
bilo je vršnjaka različitih socijalnih profila, vjerskih uvjerenja i slično.
također, svećenici me nisu učili katoličku matematiku i fiziku, već običnu koju si i ti učio u svojoj gimnaziji.
filozofiju također nisam učio kršćansku, nego općenitu. isto vrijedi i za sociologiju i za politiku i gospodarstvo i za kemiju i za hrvatski jezik i književnost. i za biologiju također.
tak da mi zaista nije jasno tvoje apriorno protivljenje bilo kakvim vjerskim školama.
(doduše, moguće je da nam je vjeronauk bio vjerskiji od sekularnog vjeronauka...zajebavam se, i taj nam je bio isti vašem)

Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Osim toga, ježim se od pomisli da idemo ka privatizaciji obrazovanja i zdravstva.
ovo je puno veći problem od toga hoće li ili ne škole biti vođene od strane neke religijske zajednice. jerbo u privatnoj školi dijete ne može sresti nikoga osim pripadnike svoje kaste.
a za kvalitetnu socijalizaciju je puno bitnije učenje suživota s osobama iz različite klase nego s osobama koje pripadaju drugim vjerama.
jer su realno gledano u životu veće razlike između pripadnika više i niže klase, nego između npr. muslimana i katolika.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:29.