Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2009., 01:50   #1
Ulične borbe u DR

Molim s iznimkom Vukovara,jer već postoji velika tema, molim da mi netko napiše više o uličnim borbama u Hrvatski mgradovima tokom DR...

Najviše me zanimaju Pakrac i Gospić,ali i o Dubrovniku malo znam...

Dakle samo gradske (može i predgrađa) bitke i ulična borba...
Hvala
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 14:29   #2
U knjizi Đure Gajdeka "Petrinjska bojišnica" opisana su, donekle detaljno, tri napada na Petrinju (sam centar) 1991. uglavnom iz prisjećanja branitelja.

Kolko se da isčitat, organizacija u obrani je bila dosta slaba, jer nije postojala dobra komunikacija i koordiniranost između "profesionalne" strane - policije i specijalaca i dobrovoljačkih jedinica, uglavnom slabo naoružanih građana. Kronično je falilo protuoklopa, tako da su se tenkovi vozili u kolonama kroz grad, a neki "domaći" je išao uz njih i usmjeravao ih na ciljeve (tamo ti je crkva, tamo ti je bunker itd itd...) Tog domaćeg je, po sjećanju jednog od branitelja skinuo jedan stariji Petrinjac Kika. Kad je JNA presjekla grad na nekoliko mjesta, kod Gavrilovića i skoro kod ušća Petrinjčice (mala riječica na istoku grada) u Kupu, počinje povlačenje i izvlačenje ranjenika i civila.

Obrana grada bila uređena s nekoliko "strongpointa" u samom centru, al to su zapravo bili samo bunkeri od naslaganih vreća pijeska na uglovima važnijih zgrada i raskrižja. Mizerna količina PO oruđa i samo vreće s pijeskom nisu mogle zaustaviti kolone tenkova (iz dvije vojarne u Petrinji djelovalo ih je nekih 40ak u samim napadima na grad).
__________________
The Sydney was a Chatham class light cruiser, capable of 25.5kts and armed with eight 6in guns. By now the Emden was somewhat below peak condition, and her own top speed was probably somewhat below its 24.1kt best. When the Sydney appeared at 9.15 am on 9 November, the Emden stood and fought.
otompotom is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 17:51   #3
Najbliže uličnim borbama Dubrovnik je imao u mjestu Sustjepan (zapadni ulaz u DBV).
Naši momci su tu bili "traženi" srpskim snajperima po mjestu i obratno. Bio je jedan veci napada na selo i tad je unisten kamion s kojim su srpske postojbe pokusale napasti.
Bilo je nešto gradskih borbi i u Slanom, ali stavrno jako sitno.
Mozda najbliže definiciji ulična borba je napad na tvrdjavu na Srđu 06.12.1991. gdje su se vojnici sukobljenih strana doslovce dodavali ručnim bombama.
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 15:10   #4
Quote:
batik kaže: Pogledaj post
Najbliže uličnim borbama Dubrovnik je imao u mjestu Sustjepan (zapadni ulaz u DBV).
Vec je dosta pisano po forumu o "teniskim lopticama".
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 15:31   #5
Quote:
otompotom kaže: Pogledaj post
U knjizi Đure Gajdeka "Petrinjska bojišnica" opisana su, donekle detaljno, tri napada na Petrinju (sam centar) 1991. uglavnom iz prisjećanja branitelja.

Kolko se da isčitat, organizacija u obrani je bila dosta slaba, jer nije postojala dobra komunikacija i koordiniranost između "profesionalne" strane - policije i specijalaca i dobrovoljačkih jedinica, uglavnom slabo naoružanih građana. Kronično je falilo protuoklopa, tako da su se tenkovi vozili u kolonama kroz grad, a neki "domaći" je išao uz njih i usmjeravao ih na ciljeve (tamo ti je crkva, tamo ti je bunker itd itd...) Tog domaćeg je, po sjećanju jednog od branitelja skinuo jedan stariji Petrinjac Kika. Kad je JNA presjekla grad na nekoliko mjesta, kod Gavrilovića i skoro kod ušća Petrinjčice (mala riječica na istoku grada) u Kupu, počinje povlačenje i izvlačenje ranjenika i civila.

Obrana grada bila uređena s nekoliko "strongpointa" u samom centru, al to su zapravo bili samo bunkeri od naslaganih vreća pijeska na uglovima važnijih zgrada i raskrižja. Mizerna količina PO oruđa i samo vreće s pijeskom nisu mogle zaustaviti kolone tenkova (iz dvije vojarne u Petrinji djelovalo ih je nekih 40ak u samim napadima na grad).
jel se može reći da obrana nije ni postojala , a kamoli organizirana obrana grada po nekom vojnom kriteriju?
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 15:39   #6
Quote:
batik kaže: Pogledaj post
Najbliže uličnim borbama Dubrovnik je imao u mjestu Sustjepan (zapadni ulaz u DBV).
Naši momci su tu bili "traženi" srpskim snajperima po mjestu i obratno. Bio je jedan veci napada na selo i tad je unisten kamion s kojim su srpske postojbe pokusale napasti.
Bilo je nešto gradskih borbi i u Slanom, ali stavrno jako sitno.
Mozda najbliže definiciji ulična borba je napad na tvrdjavu na Srđu 06.12.1991. gdje su se vojnici sukobljenih strana doslovce dodavali ručnim bombama.

Na ovom blogu je sve to opisano..
__________________
Krepat ma ne molat
Mr.No. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 12:36   #7
zašto je dubrovnik koji je imao skoro 50 tisuča stanovnika branila šačica dobrovoljaca?
siniša is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 13:55   #8
Quote:
siniša kaže: Pogledaj post
zašto je dubrovnik koji je imao skoro 50 tisuča stanovnika branila šačica dobrovoljaca?
Dubrovnik su branili dragovoljci, a nikako dobrovoljci.
Dubrovnik nikada, pa ni danas, nije imao 50 tisuća ljudi. Od 50 000 odbiješ ljude u okupiranoj Mokošici, civile izbjege po cijeloj RH i dobiješ oko 30-ak tisuća ljudi zbijenih na izuzetno malo kvadratnih km.

Bilo je malo oružja i realno nije postojala mogućnost obrane u takovim odnosima snaga i teritorijalne razvučenosti juga RH.
batik is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 14:37   #9
Quote:
siniša kaže: Pogledaj post
zašto je dubrovnik koji je imao skoro 50 tisuča stanovnika branila šačica dobrovoljaca?
Well, zato jer je Konavljana, Metkovcana, Hercegovaca, Splicana i inih puno manje nego Dubrovcana od kolina, a ima tu i jos nesto, nesto sto mi je rekao svaki branitelj s dubrovackog ratista....
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 18:28   #10
Quote:
siniša kaže: Pogledaj post
zašto je dubrovnik koji je imao skoro 50 tisuča stanovnika branila šačica dobrovoljaca?
Prije svega u Dubrovniku nije bilo toliko stanovnika.
Zašto je Dubrovnik branila šačica dragovoljaca?
Jednostavno - zato što je bilo više branitelja nego naoružanja. Kako je naoružanje dolazilo tako se broj branitelja povećavao.
Jedan podatak - u studenom 1991. godine na brojnom stanju zapovjedništva obrane grada bilo je oko 800 komada pješačkog naoružanja, uključujući lovačke puše, M48 i slabije naoružanje koje je činilo gotovo 1/3 ukupnog pješačkog naoružanja.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 18:29   #11
Quote:
batik kaže: Pogledaj post
Najbliže uličnim borbama Dubrovnik je imao u mjestu Sustjepan (zapadni ulaz u DBV).
Naši momci su tu bili "traženi" srpskim snajperima po mjestu i obratno. Bio je jedan veci napada na selo i tad je unisten kamion s kojim su srpske postojbe pokusale napasti.
Bilo je nešto gradskih borbi i u Slanom, ali stavrno jako sitno.
Mozda najbliže definiciji ulična borba je napad na tvrdjavu na Srđu 06.12.1991. gdje su se vojnici sukobljenih strana doslovce dodavali ručnim bombama.
Na Sustjepan je bilo malo više od jednog pješačkog napada a taj s kamionom je jedan od lakših. Bio sam tamo pa znam.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 18:30   #12
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Well, zato jer je Konavljana, Metkovcana, Hercegovaca, Splicana i inih puno manje nego Dubrovcana od kolina, a ima tu i jos nesto, nesto sto mi je rekao svaki branitelj s dubrovackog ratista....
Što bi to točno bilo. Jedan sam od branitelja Dubrovnika ali ne znam na što ciljaš. Molim pojasni. Pogotovo mi pojasni što znači taj namig na kraju tvog posta.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 18:42   #13
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
Što bi to točno bilo. Jedan sam od branitelja Dubrovnika ali ne znam na što ciljaš. Molim pojasni. Pogotovo mi pojasni što znači taj namig na kraju tvog posta.
Da su Dubrovcani "od kolina" (ne znam kako se to kaze kod vas) bili u podrumima i nisu se rado odazivali u obranu. I to sam cuo od preko desetak ljudi, redom Konavljana, Metkovcana, Plocana, ali i Dubrovcana.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 18:52   #14
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Molim s iznimkom Vukovara,jer već postoji velika tema, molim da mi netko napiše više o uličnim borbama u Hrvatski mgradovima tokom DR...

Najviše me zanimaju Pakrac i Gospić,ali i o Dubrovniku malo znam...

Dakle samo gradske (može i predgrađa) bitke i ulična borba...
Hvala
U Dubrovniku je bilo jako malo uličnih borbi jer četnici nikad nisu uspjeli ući u grad.
Dubrovnik je, iz perspektive branitelja, jako povoljno smješten. Ulaz u grad se branio na četiri ključna položaja: Sustjepan, Nuncijata, Srđ i hotel Belvedere. Četnici bi, da su krenuli istim intezitetom kao na Vukovar preko bilo kojeg od ovih položaja, imali puno više žrtava nego u Vukovaru, jer im konfiguracija terena ne bi dozvoljavala masovne napade. Tenkovi bi bili potpuno neučinkoviti jer jedini ulaz u grad je bila 10 metara široka cesta preko Sustjepana i preko Belvedera. Takav upad bi ih koštao gubitka svakog tenka koji bi naišao.
Pješaštvo nikako nije moglo ući u grad bez ogromnih žrtava jer su pod potpuno golim i strmim padinama Srđa, kuda su se oni trebali spuštat, smješteni stambeni objekti, neboderi, zgrade, obiteljske kuće...a svaki taj objekt je idealno sklonište/bunker iz kojeg jedan branitelj može kontrolirati cijeli vod četničke vojske. Mitraljezom se mogla kontrolirati kompletna satnija jer četnici ne bi imali NIKAKAV zakon a topništvo im ne bi moglo pomoći jer su svi stambeni objekti višekatnice.
Četnici su toga bili svjesni pa zato nisu nikad pokušali ući na ho-ruk. Namjera im je bila držati nas u potpunoj blokadi, svakodnevno tući topništvom, grad izgladnjeti a ljude psihički uništiti i natjerati nas (branitelje) na predaju. Zahebali su ih gliseri odreda naoružanih brodova koji su svakodnevno dopremali hranu, lijekove, streljivo, naoružanje i malobrojno pojačanje. JRM nije imala lijek za te glisere koji su brzinom od 50-60 milja šarali njima ispred nosa.
Ima jedna jako bitna stvar - branitelji Vukovara su nesvjesno pripomogli obrani Dubrovnika. Naime, nakon toliko gubitaka u Vukovaru četnici sebi nisu mogli dozvoliti takav luksuz i u Dubrovniku.

Zadnje uređivanje bracodbk : 30.01.2009. at 19:25.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 18:54   #15
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
JRM nije imala lijek za te glisere koji su brzinom od 50-60 milja šarali njima ispred nosa.
Imala je, samo je rat na Jadranu dobrim dijelom rijesen dogovorno, bez uvrede. Nemoj mislit da Bofors 57mm s termovizijom nije lijek za to. Sto naravno ne umanjuje zasluge i hrabrost deckiju iz ONB-a.
Jednostavno, kod JRM nije eskalirao sukob toliko, bili su normalniji ljudi nego u Kninskom korpusu npr., a i ogroman dio kadra su bili nesrbi.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 18:58   #16
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Da su Dubrovcani "od kolina" (ne znam kako se to kaze kod vas) bili u podrumima i nisu se rado odazivali u obranu. I to sam cuo od preko desetak ljudi, redom Konavljana, Metkovcana, Plocana, ali i Dubrovcana.
Tko god ti je to rekao laže.
Kao prvo, Metkovčana ili Pločana u onim najtežim danima obrane nije ni bilo. Možda je bio poneki od njih koji je živio u Dubrovniku ali da su dolazili organizirano - nisu. Konavljani su osnovali bojnu tek 1992. godine iako ih je početkom rata bilo podosta, no i trebalo ih je bit jer su Konavle prvi kraj u ovom dijelu Hrvatske koji je pogođen ratom.
Kao drugo - da se ne ponavljam, Dubrovnik je branilo čak nešto malo više branitelja od broja naoružanja.
Naravno da je bilo i podrumaša ali i onih koji su pobjegli, uostalom kao i svim krajevima pogođenim ratom, ali kako je naoružanje stizalo branitelja je bilo sve više i više pa je dubrovačka brigada negdje 1994-1995. godine bila najbrojnija brigada HV. Neki su dolazili kao dragovoljci, a većina ih je mobilizirana.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 18:59   #17
Nemam ti razloga ne vjerovat, nisam bio tamo.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 19:03   #18
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Imala je, samo je rat na Jadranu dobrim dijelom rijesen dogovorno, bez uvrede. Nemoj mislit da Bofors 57mm s termovizijom nije lijek za to. Sto naravno ne umanjuje zasluge i hrabrost deckiju iz ONB-a.
Jednostavno, kod JRM nije eskalirao sukob toliko, bili su normalniji ljudi nego u Kninskom korpusu npr., a i ogroman dio kadra su bili nesrbi.
Varaš se. Naravno da gliseri nisu išli danju niti otvorenim morem. Išli su kanalima gdje su bili dobro zaštićeni. Topovnjače nisu smjele prilazit Šipanu, Lopudu i Kalamoti jer su svi ti otoci imali organiziranu obranu. Doduše malu ali dovoljno veliku da se ovi ne usude prići.
Odred naoružanih brodova se šprdao s njima pa je ekipa jednu noć otišla do otoka/svjetionika Sv. Andrije, na kojem nije bilo nikoga ali u čijoj su blizini topovnjače non-stop patrolirale, i upalila svjetionik. Jedan pripadnik je poginuo tek negdje pred kraj opsade grada. Koliko se sjećam, tijekom vožnje ga je sa jednog brda pogodio Browning 12,7 mm.
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 19:06   #19
Quote:
bracodbk kaže: Pogledaj post
Varaš se. Naravno da gliseri nisu išli danju niti otvorenim morem. Išli su kanalima gdje su bili dobro zaštićeni. Topovnjače nisu smjele prilazit Šipanu, Lopudu i Kalamoti jer su svi ti otoci imali organiziranu obranu. Doduše malu ali dovoljno veliku da se ovi ne usude prići.
Znam dobro sto se desavalo tamo u tom periodu, s obje strane. I razumijem da ti je tesko prihvatit da JRM nije bila toliko bespomocna koliko ti mislis, zato mi i rasprava nema smisla.
Da je blokadu DU provodio netko zadrt poput Mladica bilo bi tu puno vise zajebancije. Ne kazem da je bila neprobojna, ali nije ni bila porozna kao sto se misli.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 19:09   #20
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Imala je, samo je rat na Jadranu dobrim dijelom rijesen dogovorno, bez uvrede. Nemoj mislit da Bofors 57mm s termovizijom nije lijek za to. Sto naravno ne umanjuje zasluge i hrabrost deckiju iz ONB-a.
Jednostavno, kod JRM nije eskalirao sukob toliko, bili su normalniji ljudi nego u Kninskom korpusu npr., a i ogroman dio kadra su bili nesrbi.
Ovu rečenicu nisam odmah spazio. Kako to misliš dogovorno? Pa topnjovčama su svaki božiji dan prašili i po gliserima i po ostalim položajima obrane. Kakav je to onda dogovor?
bracodbk is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:51.