Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2013., 09:49   #1621
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Na stranicama MORH-a pri dnu stranice pod videa super osvrt na operaciju Maslenica "VRO Maslenica".
http://www.morh.hr/
neka poznata lica na ulazu u Crno.
Pozdrav momcima koji su probili tu zaje*anu liniju.

Odatle su i francuski UNPROFOR-ci bježali ko zečevi kad su naši krenuli.

Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ovaj im je bio neki lokalni heroj, uglavnom fora je što je umro od posljedica ranjavanja, ali je preminuo u Beogradskoj bolnici,dakle u istoj SRJ koja s ratom eto "nema ništa", samo sam htio naglasiti.
Iz izvješća SVK vidi se da od negdje 10. veljače, baš te herojske jedinice masovno i samovoljno napuštaju položaje;
I Milankovićevi Vukovi, i banijci i kordunaši, i ovaj milicijski BZI bataljun Gorana Opačića, i Arkanovci. Svi odnose hrpe oružja i MTS .
Ovi nesretnici iz 92. benkovačke ostaju sami na terenu bez logistike.
Elitne Alfe kapetana Dragana su pothranjeni, gladni kruha i u nemogućim uvjetima.

Uglavnom opšta bežanija.
Ali u štabu OG-1 se planira ambiciozna operacija presjecanja magistrale od Sukošana do Biograda...

Zadnje uređivanje rezon@tor : 25.01.2013. at 14:49.
hr1u00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2013., 12:46   #1622
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Ovaj im je bio neki lokalni heroj, uglavnom fora je što je umro od posljedica ranjavanja, ali je preminuo u Beogradskoj bolnici,dakle u istoj SRJ koja s ratom eto "nema ništa", samo sam htio naglasiti.
Zapovjednik Vukova sa Vučjaka, postrojbe iz Prnjavora. Činio ratne zločine po Slavoniji i BIH. Završio brzu obuku kod kapetana Dragana. Zanimljivo da ga je kazna stigla upravo od Slavonaca (3. brigade) u Kašiću. Zato mi je akcija Maslenica posebno draga. Dalmatinci i Slavonci zajedno ratovali rame uz rame. Brat uz brata, Hrvat uz Hrvata.

Quote:
hr1u00 kaže: Pogledaj post
Iz izvješća SVK vidi se da od negdje 10. veljače, baš te herojske jedinice masovno i samovoljno napuštaju položaje;
I Milankovićevi Vukovi, i banijci i kordunaši, i ovaj milicijski BZI bataljun Gorana Opačića, i Arkanovci. Svi odnose hrpe oružja i MTS .
Ovi nesretnici iz 92. benkovačke ostaju sami na terenu bez logistike.
Elitne Alfe kapetana Dragana su pothranjeni, gladni kruha i u nemogućim uvjetima.

Uglavnom opšta bežanija.
Ali u štabu OG-1 se planira ambiciozna operacija presjecanja magistrale od Sukošana do Biograda...
Nitko njima ne osporava hrabrost. I oni su vjerovali u neke svoje ideje nebitno kakve, ali su vjerovali. Ali pored takve podijeljenosti, toliko grupa i skupina gdje svatko vodi svoju riječ nisu imali šanse. Još tolika nedisciplina i korištenje stare doktrine ratovanja iz drugog svijetskog rata. Mi smo imali sreću da nam je došlo dosta ljudi iz Legije stranaca pa smo se brzo prilagodili NATO standardima ratovanja. Sa malim grupicama im radiš velike probleme. U konačnici presudila je prije svega naša odlučnost. Mi smo od prvog dana jasno znali što želimo,a kada jasno znaš što želiš onda u taj cilj ugradiš cijeloga sebe i želiš biti što profesionalniji.
__________________
"Hrvatska iznad svega, samo Bog je od nje veći, a hrvatski narod preći." -dr. Ante Starčević

Zadnje uređivanje rezon@tor : 25.01.2013. at 14:50.
hajduk1911st is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2013., 20:30   #1623
Više manje sve sam saznao o oslobađanju Podgradine,ali me zanima dali su pružali otpor i od kuda ,osim sa Gradine.Koliko ih je bilo u Podgradini?
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 16:02   #1624
Za one koji nisu pogledali dokumentarac na HTV-u jučer.
http://www.youtube.com/watch?v=PDBo9QgciIA
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 19:04   #1625
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Za one koji nisu pogledali dokumentarac na HTV-u jučer.
http://www.youtube.com/watch?v=PDBo9QgciIA
Svaka čast Dogg.Dokumentarac meni osobno najbolji do sad o Maslenici.Puno toga obuhvaćeno u sat vremena.Imam nekoliko pitanja za one koji su tada bili na tom dijelu ratišta.Dečki koji su bili na Gradini su rekli da ih je gore bili oko 25 ukopanih,dali je istina da se nisu htjeli predat,te da je gore to rješio tenk?Kažu naši da su naišli na njihov tenk,i vod ljudi,zna li neko koju više?Kakav je odnos snaga bio u ljudstvu i tehnici u Kašiću?Dali su Vukovi najbolje što su imali?Unaprijed hvala.
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 19:08   #1626
Nije mi se nešto dopao dokumentarac, dosta je nabacano i nepovezano, ima nekih zanimljivih scena i isječaka, ali većina filma je dosadnjikavo i pretjerano usmeno prepričavanje dogadjaja. Hoću nešto ovakvo da se napravi, sličan format, dakle da prevladavaju ratne snimke uz glavnog komentatora u pozadini, uz ratne simulacije, uz vojne stručnjake koji se ubacuju u pojedinim segmentima, pa na kraju krajeva i komentare svjedoka kad treba, a ne da 90% filma bude usmena pripovjetka.

http://www.youtube.com/watch?v=Ql1aIwZcvck
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 19:11   #1627
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Nije mi se nešto dopao dokumentarac, dosta je nabacano i nepovezano, ima nekih zanimljivih scena i isječaka, ali većina filma je dosadnjikavo i pretjerano usmeno prepričavanje dogadjaja. Hoću nešto ovakvo da se napravi, sličan format, dakle da prevladavaju ratne snimke uz glavnog komentatora u pozadini, uz ratne simulacije, uz vojne stručnjake koji se ubacuju u pojedinim segmentima, pa na kraju krajeva i komentare svjedoka kad treba, a ne da 90% filma bude usmena pripovjetka.

http://www.youtube.com/watch?v=Ql1aIwZcvck
Sjetili su se Maslenice,naravno uvijek može bolje,ovo bi trebalo potaknut mnoge da naprave još bolji .
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 19:19   #1628
Quote:
studeni1971 kaže: Pogledaj post
Sjetili su se Maslenice,naravno uvijek može bolje,ovo bi trebalo potaknut mnoge da naprave još bolji .
Ma trebalo bi po uzoru na "Lost Evidence" napravit 10tak epizoda za cijeli domovinski rat, da pokrivaju sve važnije bitke! Pogledaj ovu epizodu koju sam linkao i bit će ti jasno na kakav tip dokumentarca mislim. Neki su pokušavali kopirati ovakve uratke, recimo drugi serijal "bitka za vukovar", ali su bespotrebno rastegli priču i izgubili smisao i bit. Trebalo bi cijelu bitku u jednu epizodu smjestit. Prva epizoda recimo bude Bitka za Vukovar, druga bude Zapadna Slavonija 91., treća bude Dubrovnik 91. i 92., četvrta bude Maslenica, peta Bljesak, šesta operacije na Dinari do Grahova 94.-95., sedma Oluja, osma Maestral, deveta Južni Potez, deseta Slunj 91. ili što ti ja znam, sve istaknute operacije, bitke ili bojišta kvalitetno i zanimljivo obradit, a ne da branitelj u trenerki većinu filma prepričava.
DoggTagg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2013., 19:43   #1629
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Nije mi se nešto dopao dokumentarac, dosta je nabacano i nepovezano, ima nekih zanimljivih scena i isječaka, ali većina filma je dosadnjikavo i pretjerano usmeno prepričavanje dogadjaja. Hoću nešto ovakvo da se napravi, sličan format, dakle da prevladavaju ratne snimke uz glavnog komentatora u pozadini, uz ratne simulacije, uz vojne stručnjake koji se ubacuju u pojedinim segmentima, pa na kraju krajeva i komentare svjedoka kad treba, a ne da 90% filma bude usmena pripovjetka.

http://www.youtube.com/watch?v=Ql1aIwZcvck
Ovi iz tvog linka bi od govneta napravili film i to u 523423 primjeraka, zato jer im je stalo do svoje povijesti, upravo suprotno od onoga što rade "naši".
Tako da usporedba nije na mjestu. Kada bude postojao HRT koji će recimo objaviti novi serijal Heroji Vukovara onda se možda i krene sa filmovima i boljim dokumentarcima,sve dok je YU-Hrt od toga nebude ništa;=)

Za one koji su propustili Maslenica
__________________
.
quadzilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 04:35   #1630
ee a taman sam pomislio ,evo nakon 20 godina ce ljudi pricati istinu,ali ma kakvi,na pocetku onaj jedan prica o nekakvom t 72 tenku prvi dan u Islamu Grckom,nit je prvi dan bilo tenkova,a sigurno ne t 72,jer ga benkovacka brigad nije ni imala(23 kom t -55),jedino ako nije strah u pitanju,jer kad se prestravis,svasta ti se prividja, i u nekoj drugoj emisiji jedan vas,prvi dan akcije vidja arkanovce na svakom cosku
metar drva is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 07:11   #1631
ovo su snimali pojedinci pa prodali HTV-eu koji je to prikazao.tako da netreba im zamjeriti što to nije Holiwoudska produkcija.čudim se da je HTV to pustio u programu a o nekom snimanju domovinskog rata neću ni govoriti.
bluepearl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 08:36   #1632
Quote:
metar drva kaže: Pogledaj post
ee a taman sam pomislio ,evo nakon 20 godina ce ljudi pricati istinu,ali ma kakvi,na pocetku onaj jedan prica o nekakvom t 72 tenku prvi dan u Islamu Grckom,nit je prvi dan bilo tenkova,a sigurno ne t 72,jer ga benkovacka brigad nije ni imala(23 kom t -55),jedino ako nije strah u pitanju,jer kad se prestravis,svasta ti se prividja, i u nekoj drugoj emisiji jedan vas,prvi dan akcije vidja arkanovce na svakom cosku
Ta 72.ojka je i meni upala u uho, ali da niste imali tenkove prvi dan ne virujem baš (možda niste na liniji ali po dubini). U strahu su velike oči pa se svašta priviđa pa tako i arkanovci..
Bez obzira na sitne greške i neke normalne subjektivnosti sudionika, mislim da je prilično realno prikazano. Ljudi su pričali i o svojim strahovima i panici i bježanju a da ne govorim da je ovo prvi dokumentarac u kojem svoju riječ ima i protivnička strana.

Dali netko zna što je bilo dalje sa "vukovima sa vučijaka"? Nakon pogibije VM o njima nema gotovo ništa. Dali su se rasformirali ili su prešlu u neku drugu formaciju..?
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 18:52   #1633
Quote:
DoggTagg kaže: Pogledaj post
Nije mi se nešto dopao dokumentarac, dosta je nabacano i nepovezano, ima nekih zanimljivih scena i isječaka, ali većina filma je dosadnjikavo i pretjerano usmeno prepričavanje dogadjaja. Hoću nešto ovakvo da se napravi, sličan format, dakle da prevladavaju ratne snimke uz glavnog komentatora u pozadini, uz ratne simulacije, uz vojne stručnjake koji se ubacuju u pojedinim segmentima, pa na kraju krajeva i komentare svjedoka kad treba, a ne da 90% filma bude usmena pripovjetka.

http://www.youtube.com/watch?v=Ql1aIwZcvck
slažem se da je dobra ideja i neki ljudi i aktivnosti,međutim prvi borbeni sektor Modrić-Rovanjska-Dračevc-Jasenice pojedinci pričaju gluposti da se ne mogu načuditi.pričaju priče za malu dicu,a što se tiče prikaza rasporeda snaga,dinamike provedbe i prijelomnih događaja kod naših snaga i protivnika ništa...čisti amaterizam
miškić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 19:15   #1634
Quote:
metar drva kaže: Pogledaj post
ee a taman sam pomislio ,evo nakon 20 godina ce ljudi pricati istinu,ali ma kakvi,na pocetku onaj jedan prica o nekakvom t 72 tenku prvi dan u Islamu Grckom,nit je prvi dan bilo tenkova,a sigurno ne t 72,jer ga benkovacka brigad nije ni imala(23 kom t -55),jedino ako nije strah u pitanju,jer kad se prestravis,svasta ti se prividja, i u nekoj drugoj emisiji jedan vas,prvi dan akcije vidja arkanovce na svakom cosku
kako bi bilo da napravimo zajedničku raščlambu bojnih djelovanja,ipak je vremenski odmak 20 godina pa da vojnim povjesničarima damo prave materijale za analizu vezano uz:vrijeme,mjesto,način i ključne aktere(postrojbe izapovijednike i vojnike)
miškić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 22:45   #1635
Za početak

HV:

Zona Velebit-Jasenice:
1/1/7. dp
TG/112. br HV
x/9. gbr
SP MUP
2/1. gbr (uvedena koncem siječnja 1993.)
db Obrovac

Zona Posedarje-Poličnik:
4. gbr
2 satnije iz 1/7. dp
1 satnija iz 113. br
Naknadno uvedene 3/3. gbr, x/5. gbr, x/2. gbr

Zona Murvica-Zadar-Bibinje:
2/7. dp
3/7. dp

Zona Zemunik-Škabrnja:
satnija zb Zemunik
SP GS (DOGS ????)
momp Ugljan-Dugi Otok
55. db
53. db

SVK:

Sektor Velebit

TG-2 (bataljun milicije, dijelovi 4. lpbr Obrovac, od Malog Alana i dalje dijelovi 9. mtbr Gračac, grupa (vod) Arkanovih tigrova)

Južni sektor
92. mtbr (1. bataljun Islam, 2. bataljun Murvica, 3. bataljun Škabrnja, 4. bataljun Polača, 5. bataljun j. od Benkovca) kasnije dijelovi 1., 2. i 3. bataljuna ušli u OG-1
OG-1 (x/75. mtbr, bataljun Banija, bataljun Kordun, x/103. pbr Lapac, Vukovi s Vučjaka, bataljun milicije, četnički bataljun Jove Ostojića, Kosmetsko-toplički odred, tenkovski vod vjerojatno iz neke druge postrojbe 7. korpusa)
Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2013., 23:23   #1636
Quote:
Opasne Misli kaže: Pogledaj post
Evo pametnoga. Dečko, ti zaboravljaš kako su nama za vratom puhali ovi iz MZ-a.
Srbi su bili ti koji su NON STOP kršili sporazum. Eh, da su UN-ovci štitili Hrvate u okupiranom području kako su štitili Srbe za vrijeme Oluje.
Ova ista Europa kojoj se mi danas guzimo je na svaki naš vojni korak prijetila sankcijama, šta su drugo mogli nego manevrirat malo akcija, malo primirje!?
700-injak Hrvata je ubijeno u UNPA zonama tijekom UNPROFOR-ovog mandata. Sada što imamo nesposobne u DORH-u koji nisu u stanju nikoga procesuirati za npr. Borovo Selo ili Škabrnju to je druga priča.
I protiv nas je donesena UN rezolucija da se povučemo sa Miljevaca, što srećom nismo učinili, osim povlačenja teškog naoružanja.
sorin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 00:28   #1637
Quote:
Decimus kaže: Pogledaj post
Za početak
HV:

Zona Zemunik-Škabrnja:
satnija zb Zemunik
SP GS (DOGS ????)
momp Ugljan-Dugi Otok
55. db
53. db
Mozda bojna Kralj Tomislav, a i djelovi bojne Zrinski i bojne Frankopan...
Pesti61 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 09:04   #1638
Fale i HOS-ovci.
__________________
.
quadzilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 17:54   #1639
Quote:
quadzilla kaže: Pogledaj post
Fale i HOS-ovci.
Koji hebeni HOS 93 godine
ko i Zrinski i Frankopan 93 godine
Quote:
bluepearl kaže: Pogledaj post
možeš li pojasniti šta si mislio pod ovim?
hos odavno pripojen HV-u i kao takav ne postoji
zrinski i frankopani također rasformirani u toku 92 godine i kao postrojba ne postoje pod tim imenom..

Zadnje uređivanje rezon@tor : 20.02.2013. at 11:31.
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 19:34   #1640
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
Koji hebeni HOS 93 godine
ko i Zrinski i Frankopan 93 godine
možeš li pojasniti šta si mislio pod ovim?
bluepearl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:29.