Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2013., 15:08   #101
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
U trenutku isplate plaće dužni smo porez. Po meni znači, ukoliko je danas išla neto plaća danas ili sutra treba predati JOPPD za tu istu plaću.

I stavrno mi nije jasno kako to kod banaka i dalje prolazi isplata doprinosa bez plaća i obrnuto. Nama su do sada isto prošle dvije plaće neto bez por i dop. ali samo za jednog djelatnika.Vidjela sam dosta takvih slučajeva. zar ovi novi sistem zaista više ne funkcionira? Ima li tko ijoš ovakvih iskustava?
mi najprije platimo doprinose i porez/prirez. nakon nekoliko dana i neto. neto prođe jer su prije par dana bili uplaćeni doprinosi. zakon je uvjetovao da doprinosi moraju biti isplaćeni do 15. ali ne i da moraju ići u kompletu sa neto plaćom
ali ako doprinosi nisu isplaćeni prije neta onda neto ne bi smjeo proći

kako JOPPD mijenja i ID i R-sm, doprinosi/porez isplate se npr. 14 a neto plaća npr.18 kako predati JOPPD?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 18:31   #102
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
mi najprije platimo doprinose i porez/prirez. nakon nekoliko dana i neto. neto prođe jer su prije par dana bili uplaćeni doprinosi. zakon je uvjetovao da doprinosi moraju biti isplaćeni do 15. ali ne i da moraju ići u kompletu sa neto plaćom
ali ako doprinosi nisu isplaćeni prije neta onda neto ne bi smjeo proći

kako JOPPD mijenja i ID i R-sm, doprinosi/porez isplate se npr. 14 a neto plaća npr.18 kako predati JOPPD?
Nama uvijek prvo prolazi neto plaća, doprinosi nekad isti dan, nekad par dana kasnije i nitko nikad nije radio probleme u banci.

Koliko sam ja čula kad je počela ta cijela farsa da su banke dobile spiskove firmi koje moraju kontrolirati pa im ne dozvoliti isplatu neta prije doprinosa, a ovi ostali mogu bez ikakve provjere. Na tom spisku su navodno bila poduzeća koja duguju za poreze i ostalo kod porezne više od 60 dana. Da li to još uvijek vrijedi ili ne ne znam.
Eto baš neki dan prošla neto plaća za 3 radnika (jer su ista banka), a neto plaća za ostale i porezi i doprinosi sljedeći dan.
Znači po meni, gledaju samo one koji su na crnom spisku, ostale ne.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 19:10   #103
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
Znači po meni, gledaju samo one koji su na crnom spisku, ostale ne.
Točno.
Banke provjeravaju samo one s liste, ostali nemaju problema.
Oni koji nisu sigurni jesu li na listi ili nisu sve to mogu saznati jednim telefonskim pozivom svom referentu u poreznu. Lista se obično formira i šalje bankama oko 20-tog u mjesecu.

Plaća se zadužuje po ID obrascu i po tome se porezna ravna i po tome radi tzv. crnu listu. A znamo svi kako se ID obrasci predaju, mislim da se ne moramo ponavljati po stoti put.

Doprinosi i neto plaća ne moraju ići isti dan. I dobro je da je tako jer inače mi, izvoznici koji iz povrata pdv-a podmirujemo doprinose nikad nebi neto plaću isplatili. A isplaćujemo ju redovito.

Ne očekujem veće promjene po tom pitanju nakon uvođenja JOPPD obrasca.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 21:01   #104
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Točno.



Ne očekujem veće promjene po tom pitanju nakon uvođenja JOPPD obrasca.
Niti ja ne očekujem neku veliku razliku između slanja id i rsm obrasca, početničke greške samo. Jedino me brine, neke putne naloge isplaćujemo s plaćom, neke preko blagajne, to će biti kaos, sa plaćama ću lako.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2013., 21:28   #105
Ja velike nade polažem u našeg programera . Nek on meni u programu sve umreži i riješi i bit će sve 5.
Još ako mi i napiše kratke, vrlo, vrlo kratke upute za korištenje na razmljivom hrvatskom (a ne na svom stručno informatičko zbrčkanom jeziku bez točke i zareza) , mojoj sreći neće biti kraja.

Računam na njega, ipak mu svaki mjesec uredno platim njegov račun
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2013., 08:08   #106
Zar nije 01.05.2012. donesen zZakon da nema isplata plaća bez doprinosa...

Imam firmu koja neisplati plaću i dopriose po 3 mjeseca i onda samo jednom radniku uplati samo neto plaću. Mislim ako ta firma nije na crnoj listi onda koja dovr<ga je.. očito je ovaj Zakon bio samo farsa koja se ne provodi... totalno sam razočarana našom poreznom upravom icijelim sustavom uopće.

vejanka, na dan isplate plaće ili sutradan predaje se JOPPD.

Zadnje uređivanje klara6 : 14.11.2013. at 08:16.
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2013., 09:03   #107
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
vejanka, na dan isplate plaće ili sutradan predaje se JOPPD.
znači, ako sam dobro shvatila, ako npr. doprinose za plaću 12/2013 isplatim 5.1.2014. taj dan najkasnije idući radim JOPPD u kojem ću prijaviti samo taj dio koji je uplaćen - dopinose.

kada 10.1. prođe neto, radim još jedan JOPPD ali ovaj put samo za neto - skroz novi JOPPD za isto razdoblje u kojem ne spominjem uplaćene doprinose (ili nadoštukam JOPPD predan kada su bili uplaćeni doprinosi)?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2013., 09:43   #108
vejanka, JOPPD predajete nakon isplate neto plaće ne nakon por i dopr. Znači ,samo jednom.
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2013., 09:44   #109
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
vejanka, JOPPD predajete nakon isplate neto plaće ne nakon por i dopr. Znači ,samo jednom.
e sad mi je jasno! hvala! nisam pohvatala taj dio....
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2013., 10:12   #110
pozdrav

znači,

15.1.2014.pustim plaću i doprinose za 12.mj.2013 i joppd obrazac.

ako nejde isplata plaće i doprinosa- za 12.mj.2013.- onda 31.1.2014. ide joppd,po zakonskoj obvezi, jesam dobro shvatila??

a sta ako npr. platim plaću i doprinose poslje 31.1. (,za 12.mj) ne treba ponovno joppd obrazac za isplatu kad je vec poslan 31.1., ako me netko razumije sto pitam?
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2013., 21:37   #111
Ne dijelim vaše mišljenje da se neće ništa bitno promijeniti, dapače ovo novo mi se čini totalno neizvedivo.
Ne mogu se prvo isplatiti doprinosi pa neto plaće, ako se radi o razdoblju prije krajnjeg dospijeća doprinosa. I neto plaće i doprinosi moraju se isplatiti u istom danu.

Tek, ako se radi o posljednjem danu dospijeća doprinosa, mogu biti na obrascu zaduženi samo doprinosi, ali porezna očekuje da taj dan budu i plaćeni.
Po njima kašnjenja nema (samo da mi je znat s koje su planete došli).

Ono što mi se čini puno grđim nego sada je to što već prilikom izrade obrasca i pisanja virmana treba znati kojeg datuma će plaća biti isplaćivana i taj datum treba upisati kao broj JOPPD-a i kao treći podatak u pozivu na broj naloga za isplatu (pogledajte izmjenu naredbe NN-120).
Koliko sam shvatila, po tom broju će se onda raditi kontrola između uplata i obrasca JOPPD (naučna fantastika).
Kako ću uopće napraviti obrazac i virmane, ako ne znam kojeg datuma će plaća biti isplaćena? I eto zatvorene petlje iz koje se nije lako ispetljati!

Zadnje uređivanje apis16268 : 14.11.2013. at 21:49.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2013., 09:30   #112
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Ne dijelim vaše mišljenje da se neće ništa bitno promijeniti, dapače ovo novo mi se čini totalno neizvedivo.
Ne mogu se prvo isplatiti doprinosi pa neto plaće, ako se radi o razdoblju prije krajnjeg dospijeća doprinosa. I neto plaće i doprinosi moraju se isplatiti u istom danu.

Tek, ako se radi o posljednjem danu dospijeća doprinosa, mogu biti na obrascu zaduženi samo doprinosi, ali porezna očekuje da taj dan budu i plaćeni.
Po njima kašnjenja nema (samo da mi je znat s koje su planete došli).

Ono što mi se čini puno grđim nego sada je to što već prilikom izrade obrasca i pisanja virmana treba znati kojeg datuma će plaća biti isplaćivana i taj datum treba upisati kao broj JOPPD-a i kao treći podatak u pozivu na broj naloga za isplatu (pogledajte izmjenu naredbe NN-120).
Koliko sam shvatila, po tom broju će se onda raditi kontrola između uplata i obrasca JOPPD (naučna fantastika).
Kako ću uopće napraviti obrazac i virmane, ako ne znam kojeg datuma će plaća biti isplaćena? I eto zatvorene petlje iz koje se nije lako ispetljati!
baš je na seminaru rekla ženska slijedeće: boli PU ona stvar dal ste vi isplatili radniku plaću ili ne... njima su bitni doprinosi, a na radniku je da se brine o naplati svoje plaće...

Pošto se smatra da doprinosi dospijevaju na naplatu na dan isplate neto plaće ili najkasnie do kraja mjeseca za prethodni mjesec, ja ću ovak radit:

1. ako ima isplate neto plaće u mjesecu za prethodni - ide joppd na dan isplate neto plaće sa iskazanim doprinosima i porezom i prirezom i neto plaćom

2. ako nema isplate neto plaće - ide joppd sa zadnjim danom u mjesecu sa zaduženjem doprinosa
- kad bude isplata pripadajućeg neta, ide joppd na dan isplate neta sa iskazanim porezom i prirezom i neto plaćom

Tj. uopće se neću obazirat na datum uplate doprinosa.

a pozivi na broj kod uplata... nešto ću već smislit u hodu... imam već neku ideju koja mi se vrzma po glavi, ali moram se još dogovorit sam sa sobom...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2013., 09:41   #113
Znači da za jednu plaći po vama ipak treba 2 puta slati JOPPD ako nije pilo isplate plaće regularno?
Po kojoj oznaci se u JOPPd vidi da nije bilo isplate neto?
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2013., 09:55   #114
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
Znači da za jednu plaći po vama ipak treba 2 puta slati JOPPD ako nije pilo isplate plaće regularno?
Po kojoj oznaci se u JOPPd vidi da nije bilo isplate neto?
ako nije bilo regularno, treba 2 joppd pbrasca... jedan na kraju mjeseca u kojem doprinosi dospijevaju na naplatu, a drugi za isplatu samo neto plaće...

po meni puno jednostavnije nego prije sa ID obrascima i RSmovima
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2013., 11:28   #115
i naravno, opet nisu ni takli temu oko prikazivanja obračunatih kamata na mirovinsko 2 niti itko ima pojma kako će se to radit, ali bitno da su predvidjeli polje za unos...
VTi underhood is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2013., 12:49   #116
Ja sam ponovno pročitala čitavi članak rrif-a i pregledala obrazac i nigdje ne vidim kao u ID-u da se može unijeti podatak o Isplaćenim primicima, podaci o Obračunanim primicima. Moj zaključak je da se za neisplatu plaće podnosi samo jednom JOPPD i na temelju njega te porezna zadužuje,
osim ,
ako nije zbog odobnog odbitka došlo do promjene por i dopr prilikom isplate a onda se ponosi ispravak .
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2013., 13:16   #117
bas kad sam mislila da sam skužila.... opet nista ne razumijem
jedan kaze ovako, dr.onako...
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2013., 17:20   #118
Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
Pošto se smatra da doprinosi dospijevaju na naplatu na dan isplate neto plaće ili najkasnie do kraja mjeseca za prethodni mjesec, ja ću ovak radit:

1. ako ima isplate neto plaće u mjesecu za prethodni - ide joppd na dan isplate neto plaće sa iskazanim doprinosima i porezom i prirezom i neto plaćom...
Jedan obrazac u mjesecu.
Jedino ne znam da li će , ako sam uopće dobro razumijela nakanu svemiraca, pokušati povezivati uplate: riznicu ---> prema identifikatoru u pozivu na broj
(treći podatak).

Quote:
2. ako nema isplate neto plaće - ide joppd sa zadnjim danom u mjesecu sa zaduženjem doprinosa
- kad bude isplata pripadajućeg neta, ide joppd na dan isplate neta sa iskazanim porezom i prirezom i neto plaćom...
Dva obrasca, pa neka traže uplate


Quote:
a pozivi na broj kod uplata... nešto ću već smislit u hodu... imam već neku ideju koja mi se vrzma po glavi, ali moram se još dogovorit sam sa sobom...
Ja sam se sama sa sobom ovako dogovorila: budući da dajem virmane na papiru ljudima, neću upisati treći podatak u poziv na broj, nego ću im svima podijeliti pregled oznaka izvješća za cijelu godinu pa će ga sami dopisati, ovisno o datumu plaćanja virmana, a mene će obavijestiti da mogu i ja takav JOPPD pustiti u roku 24 sata.


Quote:
VTi underhood kaže: Pogledaj post
i naravno, opet nisu ni takli temu oko prikazivanja obračunatih kamata na mirovinsko 2 niti itko ima pojma kako će se to radit, ali bitno da su predvidjeli polje za unos...
Koliko sam shvatila, to i dalje ostaje rudarski posao.
Primijetila sam oznaku primitka 5721 i polje VIII na stranici A. Predvidjeli su da se može upisivati samo polje B.12.2. i polje B.12.7.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2013., 17:33   #119
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
Ja sam ponovno pročitala čitavi članak rrif-a i pregledala obrazac i nigdje ne vidim kao u ID-u da se može unijeti podatak o Isplaćenim primicima, podaci o Obračunanim primicima. Moj zaključak je da se za neisplatu plaće podnosi samo jednom JOPPD i na temelju njega te porezna zadužuje,
osim ,
ako nije zbog odobnog odbitka došlo do promjene por i dopr prilikom isplate a onda se ponosi ispravak .
Prestala sam čitati sve časopise, jer ima toliko pogrešaka u njima da je najbolje sam sa sobom se sve dogovoriti.
Bila sam na radionici RIF-a gdje su nam podijelili knjigu s primjerima, a vidjela sam i reklamu da i TEB ima neku knjigu.
Moj savjet je: odabrati prikladnu knjigu s primjerima + stranice porezne uprave o JOPPD-u + otići na neku radionicu ili seminar i nakon toga biti sam svoj majstor.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2013., 18:54   #120
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
Ja sam ponovno pročitala čitavi članak rrif-a i pregledala obrazac i nigdje ne vidim kao u ID-u da se može unijeti podatak o Isplaćenim primicima, podaci o Obračunanim primicima. Moj zaključak je da se za neisplatu plaće podnosi samo jednom JOPPD i na temelju njega te porezna zadužuje,
osim ,
ako nije zbog odobnog odbitka došlo do promjene por i dopr prilikom isplate a onda se ponosi ispravak .
Sorry, u prethodnom postu nisam odgovorila na pitanje koje je tebe zanimalo:

Porezna zna kada plaća nije isplaćena, nego samo doprinosi, budući da na mjestu B.6.2. (stranica B) stoji upisana oznaka primitka npr.0041 (Prilog 3) i upisana je samo osnovica za obračun doprinosa (B.12.) te iznosi doprinosa na svojim pozicijama obrasca i polje B.17.
Rubrike iznosa primitka, poreza, prireza i neta su prazne (0,00), popunjavat će se tek u novom JOPPD obrascu, kada bude stavljena oznaka primitka 0051 (umjesto ranije oznake 0041)

Na ovo tvoje pitanje odgovaram gledajući u knjigu o kojoj sam pisala u ranijem postu. Ima prek 50 primjera i sve priloge (1-5) koji se koriste prilikom šifriranja obrasca. Sve je na jednom mjestu .... lako je tako!
Čitajući samo primjere u časopisima je puno teže. Da, i još jednom pišem da su stranice porezne uprave o toj temi vrlo "moćne" i savjetujem da ih što više koristite u učenju. Jer zapravo, imamo još mjesec i pol vremena učiti i griješiti, a nakon toga više ne, očekivat će se od nas da smo se rodili s tim znanjem.

Zadnje uređivanje apis16268 : 16.11.2013. at 19:16.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:35.