Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.09.2007., 22:24   #81
Angry

Ah Teto moja....

Dok lakiot ovako piše o problemima s ljekovima te dužnosti doktora da objašnjuju dobre i loše strane mislim kako određene stvari znam i sam pa nevidim velikog smisla u ogorčenosti na ikoga zbog toga što uzimam / zbog toga što mi to radi. Kad jednostavno nema drugog izbora.
No sa druge strane to "Doktori i davanje više pažnje djeluje utopijski" i ogorčenost je tu.

Mislim , na ovu bolest nikad nisam gledao kao nešto apsolutno tragično jer sam srečom u toj skupini ljudi kojoj ljekovi nešto koriste a vidio sam i znam gorih primjera gdje se uz to bore s obuzdavanjem bolesti. Tako da u biti ja to banalno svodim na otruješ se svaki dan - i sve super.

No s takvim pristupom izviru problemi u stilu što kad ono što te lječi prestavlja probleme veličine kao ono što se lječi ili kad dođe do toga da na svoj način prestavljaju gore i to toliko da se ne možeš nastavit. što bi osoba trebala onda napravit? Zar doktori očekuju da če se netko sklupčat u kut i krepat bez brige za sebe ne htijuči nikome stvarat problem da malo razmisli o određenim kompromisima.?

Ona tvoja rečenica kako nisi na ničemu zbog toga i toga ,zvuči kao horor.

A kad se vratim na "doktori i posvečivanje više pažnje" dobijem žgaravicu.

Da nastavim pisat Muku po Imagineu

chapter xx

Zbog te pljuvačke i krvi završim privatno kod gastroentrologa koji mi 'zna slučaj'
No te žene nema.
Ali pošto mi je rečeno da je zamjena starija ,pametnija s više iskustva ,zamjena ne zvuči kao horor.

I tako ja upadnem:
bla ,bla ,ovo mi je - ono mi je , pijem to i to uglavnom sve tu piše pa vidite i sami s dodatkom ,krv bla bla ,lagana temperatura ,pluča mi gore...

I razgovor krene u sljedečem stilu kao da mi se sa svakim odgovorom nudi rješenje problema pa onda na licu ide razočaranje jer to ipak nije rješanje kojem se nadala mene otpratit kroz vrata.

pijete kontralok , znate to je vrlo važno.
-pijem kontralok ali kao da ga pijem bezveze...
nemojte jest masno...
-ne jedem masno
Nemojte jest slatko...
-ne jedem slatko pa opet sve isto.
Pa nemojte jest bilo što što vam potencira probleme.
-sve mi potencira probleme ,a mučninu ,refluks i 'žgaravicu' dobijem i od raskuhane bljutave mrkve.
Znate, za to vam je važno da dobro smršavite.
-znam, smršavio sam a kako nebi kad jedem malo jer mi sve smeta.
A pa to vam nije dobro mršavit i jest malo - jedite više.
-Ja gledam zbunjeno pa je pitam jeste vi išta mene slušali ?

i onda ona primjeti ....
Vi pijete kortikosteroide - to je izvor svega / morat čete to drastično smanjit-dogovorit stvar s neurologom.
Ja govorim kako 'to ne mogu jednostavno prestat' te onda po njoj vidim da je to ono 'nešto' što je tražila za zatvorit stvar i poslat me doma jer mi govori kako mi ona onda tu ne može ništa i da su svi ti problemi uključujuči krv normalni i očekivani. A zbog toga jer je to normalno i očekivano nema razloga za kontralok i dobijem peptoran te svojevrsno napismeno ograđivanje od bilo kojih mogučih komplikacija jer ona je rekla svoje te se onda 'ogradila' s tim pit terapiju koju je propisao neurolog.

I ode ja doma zbunjen zašto ja ne mogu tu radit kad se tako lako rješavaju problemi i mirno šalje ljude doma

čujem se s neurologom a ona ne želi ni čut za drastično smanjenje kortikosteroida.



" Ah ti kortikosteroidi " Zvuči poznato Teto?

I onda kad danas ujutro ispljucam pristojno veču količinu krvave pljuvačke ko luđak željan pažnje krenem na hitnu ....

a tamo dožurstvo no pošto je rano jutro treba im malo da se pokrenu pa čekam sat ipo.
Onda se ljudi pojave ali glavna stvar je prepucavanje di ja spadam i tko je tu za mene glavni pošto je to sve skupa kompleksni problem a ja čak nemam ni nekakvu uputnicu. Strahote li. Na kraju se sve svede da vrte očima na uzimanje Peptorana jer je preslab - pune me infuzijom / kontralokom govore kako je to s krvi normalno i šalju me doma s nekim prisilno usađenim osječajem da sam ko hipohondar jer je sve to normalno.

Poserem se ja na tu normalnost i dobivenu veču pažnju.

I tako ja ode doma s osječajem žarenja kao da sam popio nekakvo industrijsko otapalo i kao da bi se cigareta mogla upalit ako mi je naslone na pluča . popio svoj Dekortin, poslao sve u k.... i kao osjetljivo nježno biče ubacio Suprimsice u cd pleyer.
__________________
...
Images is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2007., 01:29   #82
Pa kako se osjecas sada sto se tice mijastenije,koliko uzimas kortikosteroida i jeli ih uzimas svaki dan?
Jebajiga ne znam sta bih ti rekao,vidim da si u nekim drugim govnima,doktori su jedno veliko sranje,nijedan nece reci isto,a nikada jedan drugog nece da pobiju,koliko god si ti bio u pravu.
Pa za sada ne znam u kakvom si stanju,imas li dovoljno snage,jer ako nisi u losem stanju,ne znam zasto jos uzimas kortikosteroide???
lakiot is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2007., 02:04   #83
Izjavu -sve je to normalno- sam slušala svih 15-ak godina, i toliko mi se smuči kad ju čujem, i ne šutim, nemam dlaka na jeziku, i tek kada shvate da se ne dam zajebavati i natezati, krenu u smjeru -hm, a ovo može manje, ovo može zamijeniti...
Kortikosteroide ne pijem već pun kufer, i bilo mi je savršeno kad sam prestala, i ostalo mi savršeno jaaaaaaaaaaaaako dugo... a onda došli gadni problemi u osobnom životu, pa smrtni slučajevi u familiji, pa, kako kardiolog reče - abnormalno visoki krvni tlak-, pa onda i dijabetes... i vratili me na kortikosteroide zbog pogoršanja, bez ikakvih poboljšanja, a dijabetes se vinuo u nebesa i bilo ga nemoguće ikako kontrolirati, i shvatili svi oni skupa, nastave li mi forsati kortikosteroide, nastat će još gore nuspojave i posljedice, ali ionako će mi dijabetes uništiti organe... i tako mi opet maknuli kortikosteroide, nije bilo nikakvog mijasteničkog pogoršanja, ali zato sada savršeno kontroliram dijabetes... Ostale nuspojave i posljedice kortikosteroida, osim dijabetesa i hipertenzije, su pogoršan vid (godinama imah gadnu i debelu mrenu), gomila ženskih poteškoća, osteoporotične kosti zdjelice, slabi zubi, nokti... ne da mi se dalje nabrajati, ali pregledajte nabrojene nuspojave na papiru u lijekovima, i valjda samo dvije ja nemam...
Da, Imagine, poznam sranja s kortikosteroidima... pila sam gastale, pa peptorane, oboje godinama - sa želucem nisam imala takvih sranja kao ti, a zbog svojih iskustava mislim da bi možda mogao pokušati smanjivanjem kortikosteroida. Vranješica je protiv toga, ali, meni je to još Šoštarka sredila, pa sad Vranješica ne dira. Možda ne bi štetilo da pokušate...

Inače, pošto kada dobih mijasteniju, imah nekih dvanaest godina (parkon, dijagnoza dana u trinaestoj), i nisam imala pojma za takvu bolest a kamoli za sve te lijekove, nisu ni moji roditelji - i, da, doktori su MORALI mojima reći sve benificije ali i sve nuspojave i posljedice svih lijekova, što oni nisu napravili - čak dapače, nisu ni izvjestili moje roditelje o želji da mi daju neke lijekove, moji bi to saznali od mene kada bi došli u bolnicu posjetiti me...

Doktori bi trebali veću pažnju pridavati nama kao bolesnicima, našim osjetima i iskustvima, našim mišljenjima... što ili uopće ne rade, ili glume da rade... kako žalim za Šoštarkom, stvarno mi fali, ona je slušala i uvažavala...


Ona tvoja rečenica kako nisi na ničemu zbog toga i toga ,zvuči kao horor.

Horor ili ne, meni je danas puno bolje nego s kortikosteroidima- dijabetes odličan, mijastenija bez pogoršanja (iako ni trenutno stanje nije uopće zadovoljavajuće, ali bolje ovako nego s ogromnom glukozom... a i mogućnost za pojačavanjem već dobivenih posljedica je uklonjena, jer dok još uzimah kortikosteroide, vid mi se pogoršavao, sada je već dugo isti...
A s obzirom da su naši liječnici većinski zaokupljeni svojim ugledom, parama, titulama, a pacijenti su im samo nužno zlo, teško je za očekivati išta pametno i konkretno od njih... svaka čast iznimkama, zaista su rijetki, a ja poznam par njih, samo u krivim vodama (kardiologija, ginekologija, stomatologija - u našem području ne poznam takve iznimke, a da nisu u penziji...i da su u Hrvatskoj...)
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2007., 22:33   #84
Opet svi nestadoše...
A, vratite se...!!!!!!!!!
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 13:00   #85
molim pojasnjenje

U mojoj siroj obitelji imamo zenu bolesnu od miastenie gravis. Lijeci se, ide u Zagreb na kontrole. To traje vec par godina. Koristi nekoliko lijekova. Vec dva puta si je sama odredivala doze i jako bi joj pozlilo. Sad ima i blazih psihickih problema. Ne snalazi se sa svojom bolesti, ne zna zivjeti s njom. Kako joj pomoci? Da li lijekovi za miasteniu gravis mogu uzrokovati psihicke probleme?
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2007., 21:05   #86
@mare2406 - nemam pojma...
Ja sam kljukana sa ukupno 6 različitih lijekova istovremeno, u trajanju od 3 godine, zatim su ukinuli 2 lijeka pa sam narednih 4 godine šopana sa 3 različite vrste, max doze. Nikada nisam sama experimentirala doziranje lijekova, osim što sam imala dozvolu birati vrijeme uzimanja Mestinona kada sam pila samo 2-3 tablete dnevno...
Znam da su najopakiji kortikosteroidi, šopana sam njima 5,5 godina najjača vrsta, maximalne doze svaki dan, i zato danas imam gomilu i jednu nuspojava i posljedica te par više dodatnih dijagnoza, ali ništa psihološki...
Za samu miasteniju je jako bitno kako se čovjek nosi s njom (kao, uostalom za sve teže bolesti), i o tome ovisi utjecaj terapije, tvoje stanje općenito itd., pa je moguće da je njeno neprihvaćanje same bolesti moglo imati učinka na psihu... Vjerujem da bi trebala otići psihologu, ali ne nekome koji će ju htjeti šopati antidepresivima (nisu dozvoljeni miasteničarima), već nekome koji će s njom razgovarati, i pokušati joj pomoći da prihvati bolest kao dio sebe...
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2007., 14:41   #87
...društvo, samo da se javim da nebi nitko pomislio da sam otegnuo papke...

prošao sam puno toga od onog mojeg zadnjenapisanog no trenutno sam u jednom stanju praznine i jednostavno ne nalazim u sebi neke volje da tipkam rant 'memoare' u uobičajenom stilu ...

trebam samo neko vrijeme da dođem sebi ...

uglavnom, sretni vam svima nadolazeći blagdani i želim svakome manje nuspojava ako ne ide s manje ljekova.
__________________
...
Images is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 12:03   #88
Question mijastenija

Pozdrav svima,
vidim da se ovdje govorka o mijasteniji pa...imam i ja nešto za reći! Dijagnosticirali su mi je 2000. Svašta se događalo u tih 7 godina ali sada je ok. Prošle godine sam se udala i sada već intenzivno suprug i ja razmišljamo o bebi. Čitala sam i proučavala dosta ali htjela bi da mi se javi netko sa konkretnim iskustvom (osobnim ili neke bliske osobe)
sanchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 18:32   #89
Imagine, drži se! Poželiš li razgovor, javi se!

Sanchy, dobrodošla! Čestitke na udaji! Za iskustvo sa trudnoćom, nadam se da će se naći netko tko je to prošao, i reći ti sve što te zanima, a dobro bi došle takve informacije i ostalima... U svakom slučaju, želim vam svu sreću!
Inače, koji tip mijastenije imaš? Kako je počelo? Opiši malo... Sorry ako zamaram...

Btw, eto, i mi se vjenčali ...zbog čega se još više nadam nekome tko je prošao trudnoću i porod, da podijeli iskustva i upozna nas sa mogućnostima.
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2008., 17:18   #90
Kod mene je sve počelo sa kapkom! Ali i slabost u rukama i nogama ubrzo nakon toga! Prošla sa timektomiju ubrzo nakon toga, i u pravilu već 7 godina sam na istoj dozi ljekova, 10 mh decortina, 5 mestinona (svaka 3 sata otprilike i jedan imuran dnevno. 2005. sam imala krizu, prošla sam plazmaferezu, i onda su mi se uza sve javili i psihički problemi, valjda sam pukla od godinama nakupljenih frustracija, tako da sam posječivala i psihijatra, pila seroxat - antidepresiv, ali izvukla sam se i sad sam na čisto s tim da sam bolesna, moram drukčije živjeti, jesti (ako ne želim biti napuhani balon) i tako preživljavam....
sanchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 00:54   #91
@sanchy - nonstop sam slušala kako antidepresivi i ini lijekovi za smirenje loše utječu na tijek mijastenije - jesi li ti što god takvoga osjećala dok si uzimala te lijekove?
Osobno ih nikad nisam konzumirala, čudnovato sam pozitivna i optimistična osoba, zanima me postoji li doista takav loš utjecaj na mijasteniju, ili ne, ponajviše zbog onog gore navedenog (da sam to čula).

Inače, tebi decortin utječe na tjelesnu težinu?
Bila sam na njemu nekih 6 godina, nije me nešto posebno debljao (kao, npr. Ultralani, od kojih me bilo lakše preskočiti nego zaobići...), uglavnom sam svih 6 godina bila u nekim prihvatljivim okvirima s težinom (ne prihvatljivim za mene, ali nema veze).

Gdje se liječiš? Rebro? Kako si zadovoljna doktoricom tamo, V.?
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 19:06   #92
nemam Mg , ali sam donekle upoznata sa tom bolesti u obitelji..

mene zanima da li netko koristi prostigmin ili je koristio , gdje ga nabavljate , jer koliko znam nema ga u Hr ?
cedevitaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2008., 19:40   #93
Quote:
cedevitaaa kaže: Pogledaj post
nemam Mg , ali sam donekle upoznata sa tom bolesti u obitelji..

mene zanima da li netko koristi prostigmin ili je koristio , gdje ga nabavljate , jer koliko znam nema ga u Hr ?
Ostavila sam ti post na temi mijastenija i trudnoća...
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 14:54   #94
Teta, ja mislim da su meni antidepresivi u tom trenutku više pomogli nego odmogli. Obzirom da sam bila u katastrofalnom psikičkom stanju koje je samo pogoršavalo osnovnu bolest. Moja neurologica je u dogovoru sa psihijatrom odlučila da probamo, i pila sam ih 3 mjeseca, redovito posječivala psihijatra, razgovarala, lijepo se smirila, a u međuvremenu spoznala puno stvari o sebi koje do tad nisam znala, nisam do tada znala koliko sam jaka jer mislim da mi sami antidepresivi nebi puno napravili bez moje pomoći-samoj sebi!
Što se tiće kortikosteroida, Da ubijaju me! Uzimam 10 mg decortina dnevno ali bilo je i dana kada je doza bila 80 mg. U početku sam se udebljala 15 kg, ustvari prije bi rekla napuhnula, jer to nije ona "zdrava" debljina već napunanost, nenormalna, pogotovo obrazi........ Sada pazim na prehranu, skinula sam 10 kg, pijem puno vode i čajeva za izbacivanje vode iz organizma (biljni - encian), pokušavam ne jesti slano...... i hvala bogu kolko tolko držim stvar pod kontrolom (samo su mi obrazi još uvijek ostali okrugli i to mi je koma......)
Liječim se privatno, počela sam u Vinogradskoj na neurologiji, ali neurologica kod koje sam bila od prvog dana, Da. Podobnik-Šarkanji otvorila je privatnu ord. i otišla sam k njoj. Zadovoljna sam
sanchy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2008., 16:05   #95
Zelio bi ispricati svoje iskustvo s miastenijom. Nadam se da cu pomoci u pobjeđivanju ove teske bolesti. Bio sam star 24 godine redovito sam se bavio sportom i onda mi se desilo.Tijekom tri dana situacija se pogorsala do te mjere da nisam mogao izgovarati slova b d g, imao sam nazalni govor (kroz nos) , nisam mogao silaziti niz stepenice bez rukohvata, imao dvostruki vid , spustene kapke, opcenito slabost u svim misicima. Prosao sam cijeli niz pretraga u bolnici u dubravi. Nakon otpustanja iz bolnice diagnoza je bila M.G. . Za dodatni nalaz u engleskoj ( zracenje krvnih stanica ) nikad nisam imao hrabrosti. Za to vrijeme uzimao sam kortikosteroide i mestinon. Kortikosteroide 2 ili 3 mjeseca, a mestinon 5 mjeseci. Nakon toga sam prestao.

S obzirom da mi se nakon prva 3 tjedna u bolnici situacija malo popravila, mogao sam se kretati samostalno. Za vrijeme boravka u bolnici bez znanja doktora sam odlazio na kave s prijateljem koji je u to vrijeme zivio u dubravi, vrlo blizu bolnice. Jedan dan otisao sam kod njega doma i tamo sreo njegovu mamu Branku i jos par prijateljica. Sve te osobe su iz kruga vjernika koji redovito odlaze u crkvu i jako drze do duhovnosi . 12ak godina prije Branka se nasla s mojim braticem ( tad je imao 12 g. ) kojemu su otac i brat poginuli u prometnoj nesreci , a on je dobio jake tikove ( nekontrolirano treptanje kapcima , rekao bih usiljeno ) . Prosli su obred molitve u cetiri oka i samo tako tikovi su nestali. Istu molitvu sam prosao i ja ,s njom i prijateljicama . Nakon obreda osjetio sam jaku toplinu u tijelu uz obilno znojenje. Zahvalio sam joj se , a ona je rekla da ne zahvaljujem njoj vec BOGU. Nakon skorog ozdravljenja NIKAD vise nisam imao iste ni slicne simptome.

Cijelo to iskustvo me promijenilo kao osobu i moja vjera je postala jos jaca. U vasim recenicama postoji puno psovki i gorčine, a to nije pravi put ka ozdravljenju. Nadam se da ce moje iskustvo nekom pomoci i da ce u vas zivot uci taj nevidljivi covjek koji pomaze svima ako mu to dopustite.
stjenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2008., 22:41   #96
možete mi napisati iskustva sa dobijanjem prava na tretmane plazmom , mislim dali vam doktori katkad odobre i dali znate dali se to može vršiti u privatnoj praksi , bilo kod nas ili možda u Sloveniji ?
cedevitaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 21:43   #97
ej ljudi, pozdrav svima.
ja sam evo prije tjedan dana saznala da bolujem od miastenije, mada vec 5 godina imam sve simptome koji upućuju na miasteniju oni su meni to tek sada otkrili...
sad sam jos sva zbunjena i dosta mi je tesko...
sad trazim po netu da saznam sto vise o tome jel ovi u bolnici nist pametno i konkretno ne kazu...(kao i obicno)
miss x is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2008., 21:52   #98
miss x - koji su to simptomi s kojima si hodala 5 godina, a da liječnici tek sad daju dijagnozu?? Čudi me da im je trebalo baš tako dugo...
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 16:17   #99
Haj ljudi! Samo da se javim! Drago mi je da ste svi tu negdje! Kako ide Imagine, teta2U?
Jazzolinna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2008., 19:57   #100
Jazzolina, pa gdje si ti?
Nema te već dosta dugo...
Kod mene sve po starom, nema promjena.
Kako si ti? Šta ima novoga?

Imagine već dugo izbiva, nadam se da je s njim sve u redu. Valjda će nam se javiti uskoro...

@cedevitaaa - ja, primjerice, nikada nisam bila na tretmanu plazmafereze, iako sam trebala već milijun puta (i sada trebam, pa ništa). Konkretnih objašnjenja nikada nisam dobila, a zadnjih par godina, koliko je dr. Vranjican glavna na Rebru, ni ne čudi me... Ona, iako zna cijelu moju povijest, i iako je osobno uvijek prisustvovala svim mojim hospitalizacijama i kontrolama, konstantno tupi da me mora upoznati ... I iako mi je stanje već duže od 6 godina takvo da u gotovo svemu ovisim o drugima i njihovoj pomoći, ona piše u papire - stanje zadovoljavajuće ?!

Ispričavam se na ovom izljevu...
__________________
Sorry, but my karma just ran over your dogma.
Teta2U is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:32.