Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2005., 22:32   #81
Quote:
finta kaže:
Ne moraš završiti kuću u godinu dana, samo nakon prekida gradnje dulje od tri mjeseca ponovno moraš prijaviti nastavak radova kao i za početak gradnje. Kod takvog, a i svih drugih načina gradnje uporabnu možeš dobiti tek kad je kuća završena prema glavnom projektu - najčešće možeš proći bez završenih podova, soboslikarije i sitnih detalja, ali ostali radovi moraju biti završeni.

Hvala na odgovoru, ali...

...znas di je moj problem? Ja bi na kucu dogradio dve etaze i potkrovlje. 3x50 kvadrata. Sad, posto nemam para nego za jednu, ja bi to zavrsio u, recimo, tri godine. Prizemlje bi bila birtija koju bi otvorio prije nego sto zavrsim sve skupa, a mozda bi i na nju digo hipoteku da zavrsim ostalo. Znaci, treba mi uporabna, a vjerojatno i etaziranje. Moze li se ono(etaziranje) izvest prije uporabne, uopce? Sad, ako radim u tri navrata(zbog uporabne), trebat ce mi, pretpostavljam i tri plana i tri puta po svega vraga. Naravno, para. Jel se moze uporabna izdavati etapno? Mislim, po zavrsenom poslu? Ajde da ne kompliciram, ako imas volje odgovoris mi sta bi bilo najpovoljnije. Puno hvala...
Bili Piton is offline  
Old 29.09.2005., 07:39   #82
Evo još jedno pitanje koje muči mog prijatelja, a tvrdi da ne može dobiti odgovor u relevantnim institucijama...
Odobrena mu je lokacijska za obiteljsku kuću na tri etaže (S+P+POTKR.), s tim da je u idejnom projektu, njegovom nepažnjom i nerazmišljanjem, predviđeno da sve to bude jedna stambena jedinica, uz vertikalnu komunikaciju unutarnjim stepenicama. Sve zajedno je tu nekih 400m2. Da li on u glavnom projektu može predvidjeti dvije stambene jedinice, pa da recimo v. potkrovlje bude zaseban stan s vanjskim stepenicama, i dobiti takvu građevinsku dazvolu, s tim da, naravno, svi vanjski gabariti ostaju nepromijenjeni.
Ako to nije moguće, postoji li mogućnost nekakvog naknadnog etažiranja, i kakva je tu uopće procedura?
plimpi is offline  
Old 29.09.2005., 08:30   #83
Quote:
plimpi kaže:
Evo još jedno pitanje koje muči mog prijatelja, a tvrdi da ne može dobiti odgovor u relevantnim institucijama...
Odobrena mu je lokacijska za obiteljsku kuću na tri etaže (S+P+POTKR.), s tim da je u idejnom projektu, njegovom nepažnjom i nerazmišljanjem, predviđeno da sve to bude jedna stambena jedinica, uz vertikalnu komunikaciju unutarnjim stepenicama. Sve zajedno je tu nekih 400m2. Da li on u glavnom projektu može predvidjeti dvije stambene jedinice, pa da recimo v. potkrovlje bude zaseban stan s vanjskim stepenicama, i dobiti takvu građevinsku dazvolu, s tim da, naravno, svi vanjski gabariti ostaju nepromijenjeni.
Ako to nije moguće, postoji li mogućnost nekakvog naknadnog etažiranja, i kakva je tu uopće procedura?
Potrebna mu je izmjena lokacijske dozvole, možda i građevinske ako ju je već dobio. Izmjene obično idu brže od nove dozvole jer najčešće nije potrebno sve suglasnosti tražiti iznova.

Quote:
Bili Piton kaže:
Hvala na odgovoru, ali...

...znas di je moj problem? Ja bi na kucu dogradio dve etaze i potkrovlje. 3x50 kvadrata. Sad, posto nemam para nego za jednu, ja bi to zavrsio u, recimo, tri godine. Prizemlje bi bila birtija koju bi otvorio prije nego sto zavrsim sve skupa, a mozda bi i na nju digo hipoteku da zavrsim ostalo. Znaci, treba mi uporabna, a vjerojatno i etaziranje. Moze li se ono(etaziranje) izvest prije uporabne, uopce? Sad, ako radim u tri navrata(zbog uporabne), trebat ce mi, pretpostavljam i tri plana i tri puta po svega vraga. Naravno, para. Jel se moze uporabna izdavati etapno? Mislim, po zavrsenom poslu? Ajde da ne kompliciram, ako imas volje odgovoris mi sta bi bilo najpovoljnije. Puno hvala...
Postupak etažiranja se može pokrenuti prije uporabne dozvole, samo nećeš moći etažirati nešto što ne postoji. Birtija bi ti mogla početi raditi i prije završetka cijele kuće, jer ti je za nju potrebna dozvola za rad za koju ti nije nužna uporabna dozvola, već ispunjavanje minimalnih uvjeta za rad u prostoru.

Zadnje uređivanje fermina-daza : 10.08.2016. at 10:22. Reason: spajanje postova
finta is offline  
Old 29.09.2005., 09:17   #84
Finta – svaka čast na isrpnosti – nema se šta nadopunit
Jedino šta je možda ostalo malo nedorečeno – gradnja se mora započet/prijavit 2 godine od dobivanja građevinske, a za završetak ti nitko ne može uvjetovat. Jedino kako je već napisano – ponovna prijava radova i deri dalje

Šta se tiče ovog zadnjeg pitanja - ako u lokacijskoj piše jedan stan – u glav. proj. ide jedan stan. Kad se ide na uporabnu – građevina treba bit izvedena po glavnom projektu
Caka je da se zasada etažiranja još uvjek rade svakako i u vlasničkom listu može stajat – nije priložena uporabna dozvola, al ne znam do kad će to tako ić.
Nema nikakve garancije da će tako stvari funkcionirat ubuduće.
Al zasada ima svega. Npr. neki dan mi čovjek kaže da bi dograđivao kuću i da ima papire od stare, a u vlas. listu mu stoji – nije priložena lokacijska,građ. i uporabna
I onda ajd ti njemu objasni da ustvari nema ništa a ima vlasnički list
alfred stokes is offline  
Old 29.09.2005., 12:47   #85
Služimo narodu!
finta is offline  
Old 30.09.2005., 00:16   #86
Hvala momci, na korisnim informacijama
Bili Piton is offline  
Old 03.10.2005., 10:07   #87
Evo jedan update:
gotov vlasnički list za zemljište, trajalo oko 2 mjeseca, sve već na internetu... radi se o Rijeci
nije loše, čini mi se, samo što su nam lokacijske katastrofa - po posljednjim informacijama trenutno obrađuju zahtjeve iz 12. mjeseca 2004?!
plimpi is offline  
Old 03.10.2005., 10:25   #88
Pa ti onda gradi kuću!!!

Fuuj

Prije par godina sam slučajno naletio na jednu australsku stranicu ureda sličnog našim uredima za prostorno uređenje po općinama i županijama. Uredno popisane sve aktivnosti koje rade, projekti za koje su zatražene dozvole s detaljnim opisom zahtjeva, investitorom, projektantom, statusom zahtjeva - sve što rade na tom projektu - suglasnosti, uvjeti, planirani rok početka gradnje, rok završetka. Moram je ponovno potražiti pa da svi gledamo science fiction iz hrvatske perspektive.
To je donekle vezano uz činjenicu da tamo uz općinske urede dozvole izdaju i privatni uredi.

Zadnje uređivanje finta : 03.10.2005. at 15:00.
finta is offline  
Old 03.10.2005., 13:27   #89
Quote:
plimpi kaže:
Evo jedan update:
gotov vlasnički list za zemljište, trajalo oko 2 mjeseca, sve već na internetu... radi se o Rijeci
nije loše, čini mi se, samo što su nam lokacijske katastrofa - po posljednjim informacijama trenutno obrađuju zahtjeve iz 12. mjeseca 2004?!
Informacije su ti nažalost OK
Imamo mi i starijih predmeta u postupku
Mogu ti reć da nije ni čudo
Masu predmeta, a malo zaposlenih.
Na natječaje se baš i ne lome zainteresirani
Dipl. ing građ koji radi za cca 4000 kn je popričično neambiciozan tip
alfred stokes is offline  
Old 08.10.2005., 11:27   #90
Evo još jedan vrlo koristan savjet.
Kada kupujete teren, velika je vjerojatnost da on već ima lokacijsku dozvolu, budući da nema parcelacije bez lokacijske (a to podrazumijeva i idejno rješenje buduće građevine). Ako namjeravate graditi po toj lokacijskoj, obavezno od vlasnika ili agencije koja je parcelaciju provodila tražite svu originalnu dokumentaciju o lokacijskoj dozvoli, uključujući samu dozvolu i sve suglasnosti. Sve to treba priložiti uz zahtjev za građevinsku. Takve stvari se zagube, daju se potencijalnim kupcima na uvid a ovi ne vrate, i sl. ...
U slučaju da ne možete doći do originala, morat ćete tražiti verificiranu kopiju koja košta 40Kn po stranici, odnosno cca 600KN ukupno, što je nepotreban trošak...
plimpi is offline  
Old 10.10.2005., 23:03   #91
imam građevinsku za obiteljsku kuću koja glasi na jednu stambenu jedinicu. Međutim radi se o tri etaže (Suteren + prizemlje + potkrovlje). No, potkrovlje je visko i moglo bi biti zaseban stan (100m2), a nije mi potrebno formalno etažiranje. Da li mogu naknadno od HEP-a dobit poseban priključak za ovo potkrovlje?
developer is offline  
Old 11.10.2005., 10:12   #92
Provjeri kod HEP-a za detalje, koliko sam upoznat, ne bi trebalo biti problema za naknadni dodatni priključak - iako mislim da ćeš trebati etažirati kuću i tada zatražiti priključak.
finta is offline  
Old 11.10.2005., 10:30   #93
To i meni zvuči logično, ali nedavno mi je osoba koja se bavi nekretninama, koju smatram apsolutno kompetentnom, rekla da etažiranje kao što je nakad bilo više nije moguće, da je to ukinuto unatrag 3 mjeseca. Sada se navodno može etažirati samo po dozvolama u kojima stoji određen broj stanova. Dakle, ako kuća u građevinskoj ima 1 stan, ništa se ne može etažirati bez obzira što ima 3 fizički potpuno odvojene etaže. Da li je netko upoznat s ovim novim zakonom, uredbom ili sl.?
developer is offline  
Old 11.10.2005., 10:55   #94
Šta se struje i priključaka tiče ...
Mogu samo iz prve ruke reć da ljudi dobijaju priključke i na potpuno nelegalnim kućama
Tako da ti ne bi trebao imat problema

Ovaj moj primjer - već su uplatili po 12000 kn (bez ikakve proj. dokumentacije) i čekaju spajanje.
Ne bi volio ulazit u detalje, ali informacija je provjerena 100%
I ne radi se o jednom objektu

Tako otprilike funkcionira lijepa naša.
Ne zna se ni tko pije ni tko plaća
Zakoni su tu - al za koga.....

Quote:
Sada se navodno može etažirati samo po dozvolama u kojima stoji određen broj stanova. Dakle, ako kuća u građevinskoj ima 1 stan, ništa se ne može etažirati bez obzira što ima 3 fizički potpuno odvojene etaže. Da li je netko upoznat s ovim novim zakonom, uredbom ili sl.?
Trebalo bi tako bit i negdje čak i je, ali kao šta se vidi iz prvog dijela posta kod nas baš stvari ne funkcioniraju onako kako bi trebalo...
alfred stokes is offline  
Old 11.10.2005., 11:13   #95
alfred,
slažem se s tobom da se svašta radi, smatram da svi trebamo radit po zakonu...
Ali ne vidim smisao u zakonu koji mi zabranjuje da etažiram od jedne kuće dva stana. To mi je glupo. Sad bi ja trebao imat jedan stan od 200m2 (dvoetažni), a jedan priključak struje. Kad uvedu limitatore, kao što hoće uskoro (piše po novinama), kako ja mogu imat toliki prostor na 6,6 kW?
developer is offline  
Old 11.10.2005., 20:50   #96
Odlican topic, vec zreo za top teme.
Ajde da malo pređemo na samo građenje. Pretpostavljam da niko vise danas ne razmislja o gradnji kuce bez da pozornost prije svega posveti hidro i termo izolaciji. Koliko sam vidio malo surfajuci, vani je vec uveliko standard gradnja niskoenergetskih (tzv. trolitarskihe) kuca, a dosta su rasirene i pasivne kuce u koje se uklapaju solara i geotermalna rjesenja za grijanje pa i opskrbu strujom. Za dostizanje takvih toplinskih standarda nije vise dovoljna stiropor fasada od kojih 5-7 cm kakva je kod nas tek odnedavno neki standarad u gradjenju, vec barem nekih 20-25 cm toplinske izolacije (stiropor ili kamena vuna). Kako graditi tj. tako nesto. Vani postoje firme koje se bave samo time i koriste se ili gotovi profili od stiropora koji se vežu betonom ili necim slicnim (nisam ulazio u teh. detalje) ili se koriste nekakvi drveni i gipskartonski elementi izmedju kojih se stavlja izolacija. Moram reci da mi se nisu bas svidjela ta rjesenja jer cini mi se da nema onog finog osjecaja zagrijanih zidova koji drze toplotu i omogucuju njeno zdravo sirenje u prostoriji. Mozda bi najbolja bila izvedba tzv. sendvic zidova; zidanje - na siroke temelje se prvo zidaju pregradni zidovi 10-ak cm prema unutra koji bi akumulirali unutarnju toplinu, pa sloj stiropora 20-25 cm pa opet se zida 8 cm zida prema vani na koji onda ide klasična fasada. Podrazumijeva se 30-ak cm izolacije prema krovistu, te min 8 cm izolacije prema podu ili negrijanom podrumu (i podrumski strop se izolira ako se podrum ne grije. Stakla naravno trostruka low e i dobri profili. Orijentacija kuce treba biti sjever jug sa blagim otklonom prema zapadu radi zimskog sunca, sa velikim otvorima na jugu i bez ili malim prozorima prema sjeveru. Bitno je da sve dobro dihtuje a svezi zrak se dovodi ventilacijom (izlazni zrak grije ulazni i cuva se do 80 % toplote). Ovo nisam nigdje mogao naci u Hr. Zna li neko linkove i cijene?
Malo se previse raspisah, ali na proljece mislim u gradnju a ovo su neke od osnovnih postavki kako mislim graditi. Naravno da svaki od gore nabrojanih elemenata gradnje treba temeljito razraditi i za koji dan cu poceti traziti arhitekta koji ce se nafurati na sve ovo. Pozeljni su svi komentari i nadopune
Tustonja is offline  
Old 11.10.2005., 21:14   #97
mislim da te nisam baš najbolje shvatio...
po ovom tvom prijedlogu, kolika je na kraju debljina pregradnih i vanjskih zidova. Nekako mi se čini tolika toplinska izolacija preskupom i, iskreno, nepotrebnom za naše podneblje (doduše ja sam u sj. primorju)...
plimpi is offline  
Old 11.10.2005., 21:47   #98
Debljina vanjskog zida bi po ovom sistemu gradnje bila nekih 50-ak cm (8+25+10 + još 8-10 cm za unutrašnje i vanjsko malterisanje i fasadiranje). Mislim da to nije posebno strasno, cako moze biti jako OK, sa velikim unutarnjim prozorskim klupicama. Ja sad zivim u starijoj zgradi ciji je vanjski zid ( dva reda pune opeke) otprilike te debljine i to je sasvim u redu. Sto se tice cijene gradnje po nekim mojim (doduse ne pretjerano preciznim) kalkulacijama, trosak ne bi trebao biti puno veci u odnosu na klasicnu gradnju, jer se zapravo zida tanjim pregradnim ciglama, tako da je cijena cigli jednaka cijeni cigle normalne debljine koja bi se slagala u jednom redu. Gradnja nije posebno sporija i kompliciranija jer postoje pregradne cigle vecih dimenzija (cca 8 kom/m2) pa se gradi jednako brzo. Sto se tice cijene izolacije, jasno je da je 25 cm stirppora po m2 skuplje od 5 ili 7 cm kao kod klasične stiropor fasae, međutim, prednost kod ovog sistema je da table stiropora jednostavnije postavljati kad se postavljau između dva zida. Moram se ograditi, jer mi ovo nije niko kvalificiran potvrdio, ali mozda uopce ne bi bilo potrebe za skupim ljepilima, profilima, mrezicama, koje su zapravo najskuplji dio klasicne fasade, vec je ploce dovoljno samo postaviti ili eventualno nabosti na komade zice koji bi se ostavili iz morta kod zidanja. Dakle, zidanje bi bilo: unutarnji zid, pa na njega lagano pricvrstiti stiropor ploce pa 1-2cm prostora, pa vanjski zid na koji se normalno nanosi fasada. Tu bi vjerovatno trebalo razmotriti i ventiliranje stiropora (otvori pri vrhu vanjskog zida u pravilnim razmacima), ali mislim da on nije osjetljiv na vlagu kao kamena vuna pa to mozda i ne bi bio problem. Eh sad opet ponavljam, ovo su moje neke ideje koje mozda u realnosti i ne piju vodu, nitko strucan mi nije dao svoje misljenje pa tako je ovo gore mozda sve i neizvodivo na ovaj nacin.
U sj. primorju je ovo mozda i nepotrebno, ali siguran sam da sa nekim ovakvim sistemom tebi ne bi trebalo dodatno grijanje zimi, a mozda ni hladjenje ljeti.
Tustonja is offline  
Old 11.10.2005., 22:20   #99
Mislim da sam sad shvatio... Moram priznat da se dosad nisam s nečim takvim susreo.
Dakle, vanjski zid (znači, nosivi) satojao bi se od dvaju redova cigle koja se inače koristi za unutarnje pregradne zidove, a između redova bi išao stiropor. Ako je te izvedivo na takav način, uopće ne sumnjam u toplinsko-izloacijski učinak, i načelno se to čini vrlo zanimljivim...
Ipak, teško mi je povjerovati da to ne poskupljuje značajno gradnju, a tu mislim kako na materijal tako i na ruke (dakle 'dvostruko' zidanje)...
Trebalo bi to dobro razmotrit na papiru...
plimpi is offline  
Old 11.10.2005., 23:06   #100
Neka prosta kalkulacija govori da je cijena po m2 za porotherm 30 cm oko 160 Kn (185 Kn za 38 cm), dok je za pregradnu opeku 10 cm cca 130 Kn po m2 za oba reda opeke. Evo link na kojem sam nasao neke cijene http://www.kedo.hr/cjenik.php Broj opeka koje treba postaviti je u oba slučaja 16 kom/m2 (dakle pregradne ide 8 kom/m2 za jedan zid jer su njene dimenzije sa mortom 50x25), što znači da ne bi trebali posebno više naplaćivati za oba zida, ili bi se dio mogao nadoknaditi nesto jeftinijom opekom za dupli zid. Sto se tice same termoizolacije mislim da stiropor od 25 cm otprilike isto kosta kao stiropor od 7 cm + ljepilo + mrezica + profili kao kod sadasnje klasicne stiropor fasade.
U svakom slucaju, eventualna razlika u cijeni bi bila minorna u odnosu na cjelokupne troskove gradnje, a dobitak na kvaliteti izgradjenog objekta po pitanju toplinske izolacije je potencijalno jako velik, pa time dakako i buduce ustede u grijanju.
Mislim, ovako to sve izgleda OK, ali nisam bas 100% ubjedjen da bi to sve bas tako lako islo. Svakako bih volio cuti druga misljenja i zapazanja
Tustonja is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:37.