Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2011., 10:45   #1
Čemu služi hitna pomoć?

Pozdrav svima!

Ne znam gdje bi strpao ovu temu, pa sam odlučio ovdje, zato molim moderatore da ju presele u odgovarajuči podforum ako smatraju da je to potrebno.

Pišem ovu temu potaknut neugodnim iskustvima vezano za nedolazak prve pomoći. Naime, prije nekoliko dana u razgovoru sa jednom prijateljicom mi je ispričala kako je njenoj mami jedan dan pozlilo, počelo joj se vrtiti u glavi i srušila se na pod. Uspjela ju je nekako prenijeti do kreveta i ona sva u panici nije znala što bi radila i pozvala je prvu pomoć, da bi joj oni rekli "Gospođo nemamo dovoljno vozila da bi došli do vas". Nasreću, ženi nije bilo ništa ozbiljno, vjerojatno joj je pao tlak ili nešto slično ali u tom trenutku nitko nije znao što se događa i koliko je ozbiljna bila situacija sa njezinom mamom. Živimo u Rijeci.

Drugi slučaj je vezan za moju curu koja živu u jednom mjestu 15-20km udaljenom od Rijeke, tako da vozila prve pomoći dolaze iz Rijeke jer u svom mjestu nemaju vozila. I ona je doživjela neugodno iskustvo kad joj je baka pretrpjela blaži moždani udar, nazvala je prvu pomoć i prvo što su je pitali "dali je žena pokretna" (koliko pokretna može biti osoba od 88 godina koja je netom doživjela blaži moždani udar), kola hitne pomoći nisu došla po nju već su joj rekli da ju stavi u autu i dođe do bolnice.

Ja nasreću još nisam imao iskustva sa njima ali ove priče su me šokirale i način na koji funkcionira naše zdravstvo. Volio bi čuti vaša iskusutva ukoliko ih imate, jesu li ovo izolirani slučajevi ili je stvarno praksa da hitna pomoć dolazi samo kad oni navodno ustanove da osoba doslovno umire?
skyline77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 16:10   #2
Ja sam i strašnije priče čula, ali opet imam bolja iskustva: bivša cimerica mi je recimo imala užasno bolne mjesečnice, prvi dan se doslovce ne bi mogla iz krevet mrdnut, povraćala je i sl. i mi bi uredno svaki put zvali hitnu i stvarno bi uvijek došli dat joj injekciju. Je da se nisu pretjerano žurili jer smo mi odmah objasnili o čemu se radi a njima to nije prehitno, ali bi ipak svaki put došli. Doduše, to je u Splitu, možda je u Rijeci stvarno gora situacija.
madampomfrey is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 21:35   #3
Dakle u oba navedena slučaja procjena je bila ispravna.....
U čemu je onda problem, ljudi u trenucima zvanja nisu previše racionalni i nemogu procjeniti hitnost intervencije....To je na dispečeru (koji su medicinske struke) i oni hladne glave procjenjuju hitnost intervencije....
Ja sam s s njihovim uslugama vrlo često koristio i mogu samo reči sve pohvalno...
Jednom sam zvao samo radi savjeta (velika vrijednost šečera) i dispečer je sam bez mog traženja poslao vozilo ali me prvo zamolio da ponovim mjerenje.
Svi ih gledaju preusko jer smatraju da moraju uvjek biti na usluzi istu sekundu ne razmišljajuči da u tom trenutku doslovno nekom spašavaju život....
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 21:42   #4
na staru godinu smo imali slucaj gdje je otac od dragog otisao prilecprije novogodisnje vecere i poceo je tesko disat,nismo ga mogli probudit,davali smo mu umjetno disanje i sve,da bi se hitna pojavila nakon 37minuta i jedino su mogli ustanovit smrt, da ne kazem da smo na tresnjevci u zagrebu u blizini dvije vece bolnice,isto da kazem kad smo uspjeli jedva dobit hitnu da su prvo pitali hrpu glupih pitanja od povijesti bolesti i cak trazili oib???
a sto je jos gore da se u takvim slucajevima kad osoba umre doma u vecernjim satima ceka mrtvozornik do ujutro i tek kad mrtvozornik dodje (dosla je oko 11 ujutro a covjek je umro u 8 navecer) mozete ic u pogrebno da oni dodju po tijelo sto se opet ceka do popodne ovvisno o guzvi...i sad nek se nes pametno kaze
__________________
Don’t let those horns confuse you, people, they are there to keep the halo on straight.
dana69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2011., 22:03   #5
Kad bi vi imali pred sobom 10 slučajeva, a 1 automobil - vidio bih vas kako bi vaše filozofiranje brzo umuklo.
__________________
U selu svi pošteni, a mog prasca nema...
Fra Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 07:22   #6
Quote:
Fra Ante kaže: Pogledaj post
Kad bi vi imali pred sobom 10 slučajeva, a 1 automobil - vidio bih vas kako bi vaše filozofiranje brzo umuklo.
Kako je filozofiranje činjenica da je čovjek umro, a hitna je u Zagrebu, između dvije bolnice, uspjela doći za ogromnih 37 minuta?
Pa za 37 minuta pravi vozač ( a takvi jesu u hitnoj ) dođe iz zagreba do Varaždina, a kamoli ne par kilometara...
Bojim se da je tu u pitanju (ne)kompetencija dispečera, da ne kažem nešto grublje, u stilu da se ekipi nije dalo dići od bogatog novogodišnjeg stola...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 08:01   #7
Quote:
Smotani2 kaže: Pogledaj post
Kako je filozofiranje činjenica da je čovjek umro, a hitna je u Zagrebu, između dvije bolnice, uspjela doći za ogromnih 37 minuta?
Pa za 37 minuta pravi vozač ( a takvi jesu u hitnoj ) dođe iz zagreba do Varaždina, a kamoli ne par kilometara...
Bojim se da je tu u pitanju (ne)kompetencija dispečera, da ne kažem nešto grublje, u stilu da se ekipi nije dalo dići od bogatog novogodišnjeg stola...
Možda su u tih 37 minuta spašavali život nekom djetetu? I ne bi rekao da se radi o bilo kakvim nekompetencijama, nego o nedostatku sredstava. Pa onda nažalost moraju donositi odluke kome će spasiti život a kome ne.
baboon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 08:15   #8
Quote:
Fra Ante kaže: Pogledaj post
Kad bi vi imali pred sobom 10 slučajeva, a 1 automobil - vidio bih vas kako bi vaše filozofiranje brzo umuklo.
kad bi imao jednog tatu ili majku kojem hitno treba pomoć,a ne dobije je i umre,vidio bi kako se mjenja kut gledanja.
kell is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 09:08   #9
Quote:
Fra Ante kaže: Pogledaj post
Kad bi vi imali pred sobom 10 slučajeva, a 1 automobil - vidio bih vas kako bi vaše filozofiranje brzo umuklo.
evo ti savjet: nazovi hitnu, traži da dođu, a zatim kad odbiju, prođi pored bolnice, pa pogledaj koliko ima automobila.
SamaraMorgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 10:10   #10
Quote:
baboon kaže: Pogledaj post
Možda su u tih 37 minuta spašavali život nekom djetetu? I ne bi rekao da se radi o bilo kakvim nekompetencijama, nego o nedostatku sredstava. Pa onda nažalost moraju donositi odluke kome će spasiti život a kome ne.

A pitali su za oib i jmbg?
Ne bih rekao...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 11:46   #11
Zagreb, Stara godina (ova sada) oko 20 sati. Tata ima 61 godinu, prije godinu dana 2 infarkta, reanimacija od 1,5 sat (vraćao se, pa gubio), teška operacija srca od 9,5 sati (2 bypassa i valvula na aorti + od prije 5 stentova...sanirano je koliko je bilo moguće), godinama teška angina pectoris. Blijed, oznojen, ne može do daha, probadanje u prsima, puls i tlak jako pali od Nitrolinguala (inače ih lijekovima drži dosta nisko po preporuci kardiokirurga i kardiologa), hvata ga i nesvjestica, teško uspostavljamo kontakt. Zovem hitnu, predstavim se, oni traže podatke od imena i prezimena, datuma rođenja, telefona, adrese na dalje. Kažem im da ga već imaju u evidenciji od prvog infarkta. Nakon peripetija s dispečarom dobijem doktoricu koja kaže da nije svaka bol u prsima infarkt. Da, točno, to stoji...ali kod čovjeka sa ovakvom anamnezom i koji zna prepoznati bol infarkta jer ga je dva puta doživio ne poslati vozilo nego mi reći "Pratite ga još malo i dajte mu Tritace i još jedan udah Nitrolinguala i postavite ga u polusjedeći položaj pa nas opet nazovite". Što reći?
Sun_Flower is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 12:23   #12
ja sam zvao 112 kad je tatu streslo,nakon mog opisa situacije,prebacio me na opatijsku hitnu,jer smo na kastvu. nakon šta sam opet objasnio situaciju sestri koja se javila,dala mi je doktoricu,kojoj sam morao opet objasniti ispočetka. kad smo se sporazumjeli pitala je adresu i zamislite ovo...NISMO MI ZADUŽENI ZA KASTAV dala mi je broj od fiksnog telefona da nazovem za rijeku. nakon ponovnog objašnjavanja situacije tipu koji se javio,preusmjerio me na neki drugi tel gdje sam OPET,već po PETI put davao tatine podatke i opisivao simptome šta mu se događa. nakon toga, 45 minuta trebalo je hitnoj da dođe. da,tata je umro u međuvremenu.

hvala vam dragi doktori koji se silno školujete,živite i postojite iz jednog jedinog razloga -da spašavate živote
kell is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 12:26   #13
žao mi je zbog tvvg gubitka i iskustva, ali niti jedan čovjek ne postoji samo iz jednog razloga.
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 12:31   #14
Quote:
Khan kaže: Pogledaj post
žao mi je zbog tvvg gubitka i iskustva, ali niti jedan čovjek ne postoji samo iz jednog razloga.
šta kad dođe na posao i stavi kutu? on je tamo samo zato
kell is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 12:41   #15
Quote:
kell kaže: Pogledaj post
kad bi imao jednog tatu ili majku kojem hitno treba pomoć,a ne dobije je i umre,vidio bi kako se mjenja kut gledanja.
Zbog ovakvog stava ja i mnogi moji kolege smo otišli iz hitne.
Pa kad se služba ne bude mogla organizirati onda će biti lijepo vidjeti kako se opet mijenja kut gledanja

Nažalost, sredstva su takva kakva jesu, timova je premalo a isto tako moram reći da su pacijenti skloni izvoljevanju i upravo zbog toga a i zbog njihovog laganja se dešavalo da ne stižemo pravovremeno na hitnije intervencije.

Jedan od bezbroj bisera: zovu nas i viču srčani bolesnik leži na podu u hodniku, imao infarkt prije godinu dana. Jasno da pod rotirkama i u punoj spremi jurimo na adresu. Po dolasku pacijent uredno leži u krevetu, rumen, nasmješen. Pitamo kako je, što se desilo, on kaže da je dobro, da kuri (ima temperaturu, nisu je ni spomenuli, a bogme ni izmjerili), da mu je žena stavila polovice krompira u čarape i da je išao u wc, pa se poskliznuo s tim krompirom u čarapama i pao Dalje znamo što se desilo... kad sam ih upitala zašto nisu rekli sve kako je bilo odmah su se narogušili da je suprug i otac srčani boplesnik, njima je to potpuno normalno. Mi takav poziv NE SMIJEMO ignorirati. Nažalost, takvi ne snose posljedice svog neodgovornog i sebičnog ponašanja, nemamo mehanizme za to.
A ovakvih je primjera puuuno.

Zbog toga se ponekad pokuša doći do prave informacije što neupućenima izgleda kao dokono ispitivanje.

Nadam se da se kut gledanja ipak malo pomaknuo
ZARAJANA is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 12:48   #16
Rasprava ide u krivom smjeru...nisu krivi vozači hitne, a ponajmanje bi netko trebao prozivati ljude zbog "filozofiranja"...jesi shvatio ti sveti Papo da je tim ljudima netko umro, a samo zbog neorganiziranosti, glupe proceduralnosti...Stvar je jednostavna...kakvo je sve u državi takvo je i zdravstvo...prvenstveno mislim na sredstva.
Mi nemamo dovoljno vozila pod br. 1. Živim u Zagrebu, kad mi je djed umirao, hitnoj je trebalo više od sata!? Alo, Zagreb, umiranje, više od sata!? da dođe do nas i to nakon što smo 2x zvali da ih podsjetimo. Prvi put nakon 40 minuta. Situacija je bila takva da sam ih izrevoltirana ja zvala (a imala sam tada 15 godina). Ista stvar kao kod nekoga iznad....čovjek umro navečer i ostao u kući sljedećih 12 sati jer ovi drugi pak ne dolaze po mrtve 24/7.
Glupa pitanja...zlo mi je nabrajat.

Druga stvar...nitko, pa ni oni hladne glave s druge strane žice nemogu i nesmiju pretpostavljati...jer jedino o tome se radi, pretpostavkama, tko se srušio od tlaka, a tko zato jer mu je pukla aorta...to NITKO nemože znati dok ne dođe hitna i odvede tog nekoga u bolnicu!!!!
Imam još milijardu loših primjera, kako s hitnom (koja je usput jaaako često zakrčena (nemože se dobiti linija)), tako i sa samim osobljem bolnica, njihovim postupcima ili još gore ne djelovanjem!

U zaključku...imam 25 godina i često, prečesto za svoje godine razmišljam kako je veća vjerojatnost u ovakvom društvu da bi umrla ako mi pozli, prije nego išta drugo. Pa taman nek je i od tlaka, nekad se i od toga umire...hitna ne bi došla, na ulici bi mislili da sam pijana (pa i da jesam!?), pa bi okrenuli glavu, u bolnici bi postavili pogrešnu dijagnozu.
Da, ja imam samo loša iskustva!!! Zagreb!!!
180perminute is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 12:58   #17
cigani su ove zime u naselju pored karlovca zvali hitnu znajući da će ralica voziti ispred nje i raskrčiti im put do naselja. naravno nikome ništa,a cigići se smiju.
meni je jasno da ovakvih kretena ima jako puno,ali vjerujem da iskusan operater može u više slučajeva razabrati kretena od normalnog covjeka. ali mislim da umjesto da stječu iskustvo,zbog svakodnevnog kontakta s raznim oblicima idiota,zaboravljaju da rade s ljudskim životima i olako donose oduke. čast izuzecima kojih vjerujem ima mnogo ali nisam bio te sreće.

edit- komentar ide na zarajanu
kell is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 13:05   #18
Meni ne trebaju vozila, ja se sama došetam.
Ali, triput sam došla zbog istog problema.

U jednoj ZG bolnici sam čekala oko 6 sati usred noći sama samcata (tada maloljetna), ali kad su me primili, proučavali su me pomnjivo 2 sata i onda pustili doma.
U jednoj manjegradskoj bolnici su me ubacili odmah unutra (s hrpom drugih ljudi), riješili što je bilo hitno u 15 min. i bacili van (bez ikakvih nalaza i daljnjih uputa).
Drugi put u manjegradskoj bolnici su me optužili da je to sve na psihičkoj bazi, onda sam istresla povijest zbivanja, pa su opet riješili hitne simptome u 15 min., i frknuli me vani.

Mnogo me nasmijalo i kad su zbog drugog hitnog problema u jednoj ZG hitnoj u 3 ujutro rekli da sam trebala otići na drugu hitnu, na drugom kraju Zagreba.
Na kraju nije bilo ništa strašno, ali to nikako nisam mogla znati čim sam došla na hitnu.

Jednom sam bila i s cimericom u Klaićevoj. Prvo su urlali na nju bezveze, a ženska totalno ovca preplašena, a onda su je 3 sata proučavali da bi se na kraju dosjetili onog što je meni palo napamet čim smo krenuli jer volim stvari tipa House. I onda mi još nisu htjeli reći što joj je, jer, isuse bože, ipak se radi o spolnim organima. Otad malo sumnjam u liječnike. Eh, da, i jednom sam rekla da se nešto dogodilo prije 26 i po sati, pa se dežurna liječnica em zaprepastila mojom brzinom računanja, em potrošila hrpu vremena računajući kad se to dogodilo. Otad još više sumnjam. Valjda znaju omjere za infuzije i to.

Također me fascinira činjenica da u mnogim hitnim još kuckaju po pisaćim strojevima.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 13:54   #19
Quote:
180perminute kaže: Pogledaj post
...
U zaključku...imam 25 godina i često, prečesto za svoje godine razmišljam kako je veća vjerojatnost u ovakvom društvu da bi umrla ako mi pozli, prije nego išta drugo. Pa taman nek je i od tlaka, nekad se i od toga umire...hitna ne bi došla, na ulici bi mislili da sam pijana (pa i da jesam!?), pa bi okrenuli glavu, u bolnici bi postavili pogrešnu dijagnozu.
Da, ja imam samo loša iskustva!!! Zagreb!!!
Ja sam prema iskustvu osoba iz moje okoline i djelomično vlastitom iskustvu zaključio da je, uz ovakvo zdravstvo ( ne, nije problem u nedostatku financija već u trošenju novaca na krivom mjestu ), najjednostavnije odmah umrijeti.
Zašto?
Zato jer, ako si "običan" i "mali" čovjek ( čitaj: osoba bez veza i novaca da plati mito ) onda su komplikacije i procedure sa samom liječenjem takve da mnogi umiru prije nego dobiju potrebnu medicinsku pomoć - pa, slijedom toga, najjednostavnije je umrijeti i olakšati sustavu posao.
Možda ostane više novaca za liječenje narkomana, pijanaca i "povlašetnih" kategorija društva.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 16:05   #20
razumijem da je timova malo, slučajeva puno, no opet nekada je ponašanje na hitnoj u najmanju ruku neodgovorno.
evo par mojih osobnih primjera loše prakse.
prošlu zimu sam najednom osjetila trnce u licu, ukočila mi se jedna strana glave, užasno jaka vrtoglavica, mračenje pred očima, jaka mučnina, nemogućnost hodanja. hitna mi je u susjednoj ulici i moji me odvezu jer znam koliko se čeka da dođu. doktorica tamo me jedva pogledala, izmjerila mi je tlak koji je tada bio 80/40 i samo mi je rekla da probam podići obrve (nije baš išlo) i ništa više. rekla mi je neka popijem čaj od kamilice te da sam premlada da nešto bude i poslala me kući. još sam dok sam izlazila izgubila ravnotežu i spucala sam se u zid, a kaže ona meni - pazi gdje hodaš . ujutro sam hitno završila na orl i na neurologiji. i svi su se čudom čudili na tim odjelima kako to da me samo tako otpilila u takvom stanju.
drugi slučaj - ljetos dok sam bila na praznicima u manjem mjestu sam osjetila jaku bol oko slijepog crijeva, povraćala sam i nisam mogla pomicati tu nogu bez da me jako presječe. odemo na hitnu. bili smo već blizu hitne i vidimo da sestra stavlja nešto na vrata. izađem kad ono vrata od hitne zaključana i piše vraćamo se brzo, na intervenciji smo. nisu otišli na intervenciju jer smo bili pred hitnom 2 sata dok se nisu udostojili otvoriti vrata. prije toga se čulo kako se unutra smiju i pričaju cijelo to vrijeme i nitko nije reagirao bez obzira što sam pozvonila par puta. bio je praznik inače taj dan.
a jednom prilikom sam bila na hitnoj zbog jake vrtoglavice (ubrzo nakon onog prvog stanja sa parezom) i doktorica mi kaže da ih zovu cigani koji se nalaze na pola od mjesta u kojem sam bila i od idućeg većeg mjesta. dakle jedan i drugi tim imaju oko sat vremena vožnje do njih. u tom mjestu gdje sam bila imaju samo jedan tim, dok je drugo mjesto puno veće i radilo je više timova no oni su rekli kako ne mogu oni ići. ovaj tim gdje sam ja bila je morao otići na intervenciju, a čekaonica je bila puna. a cigani su zvali jer je djete popilo 4 bočice sirupa u tom danu i već je bila jedna intervencija kod njih... tako da je to stvarno zeznuto i shvaćam sve što je zarajana napisala. imam liječnika u obitelji pa znam i po njihovim pričama kakva je situacija u zdravstvu...
žalosno ali istinito.
__________________
*Ako si licem okrenut prema suncu, sve će sijenke biti iza tebe!*

Zadnje uređivanje lost_17 : 07.02.2011. at 16:19.
lost_17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:49.