Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Hrvatska i turizam

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.07.2017., 12:43   #4761
Pozdrav, moja isprika ako je ovakvo ili slicno pitanje bilo postavljeno..ako je, i ako netko zna molio bi Vas da mi kopirate u odg..jerpretrazivati 238 stranica mi je little too much :/

Malo sam čitao po zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti i naišao na jedan članak. Točnije, članak 30., stavka 3., u kojoj kaže:

"(3) Ugostiteljskim uslugama u domaćinstvu u smislu ovoga Zakona smatraju se sljedeće ugostiteljske usluge:

1. smještaja u sobi, apartmanu i kući za odmor, kojih je iznajmljivač vlasnik, do najviše deset soba, odnosno 20 kreveta, u koji broj se ne ubrajaju pomoćni kreveti".


Ako biste imali vremena malo mi pojasniti. Naime, pošto ja imam relativno veliku kuću, plan je bio dva (2) kata sa po pet (5) soba, te još dodatna dva (2) kata sa po dva (2) dvosobna apartmana. Odnosno 10 dvosobnih soba i 4 apartmana unutar jednog objekta. Ono što bi mene zanimalo je slijedeće. Da li se ovaj članak odnosi na cijelokupni objekt ili pojedinačne stavke ( etaža, apartman )? Ukoliko je odgovor na cijelokupni objekt, možete li mi ponuditi kakve alterativne opcije kojima bi se moglo raditi istim ili sličnim principom izajmljivanja, tipa mini hotel ili slično?


Puno hvala na izdvojenom vremenu.
__________________
Let's see how far can we go..
Fragi90 is offline  
Old 11.07.2017., 13:38   #4762
odnosi se na cjelokupni objekt;
da li možeš podijeliti kategorizaciju na 2 osobe? ili mora sve biti na tebi?
__________________
"Do what you like. Like what you do. Optimism can take you anywhere."
evelina is offline  
Old 11.07.2017., 13:47   #4763
Ja mogu navesti našu situaciju: kuća sa 9 apartmana je kao objekt u vlasništvu moje mame (prizemlje i 2 kata). Iznajmljivanje apartmana je podijeljeno na mamu i mene, pa je ona iznajmljivač 5 apartmana (20 kreveta), a ja 4 apartmana (10 kreveta), i tako je napravljena i kategorizacija i sve dozvole za iznajmljivanje.
To mi imamo tako od kad je donešen zakon o 20 kreveta po iznajmljivaču, i to nam još uvijek tako vrijedi. S obzirom na to da se zakoni i mijenjaju i nadopunjuju, neke nove stavke se odnose samo na nove iznajmljivače dok starima ostaje kako su prije dobili odobrenja, pa bi to trebalo detaljnije provjeriti....
AndrejaB. is offline  
Old 11.07.2017., 14:31   #4764
Koliko je meni poznato, samo se kod kategorizacije objekata radi podjela na "stare" i "nove", ostale stavke zakona/pravilnika vrijede za sve od trenutka stupanja zakona/pravilnika na snagu.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Old 11.07.2017., 14:49   #4765
Ovo šta evelina kaže tj. kako je Andreja napravila je najjednostavnije rješenje. Gledaj na to da dobiješ papire za pružanje usluge u domaćinstvu. Imaš sobe na jednu osobu, app na drugu, samo računaj na to da je lako moguće da sa 10 soba uđeš u sustav pdv-a.

Koliko sam shvatila iz opisa imaš 4 kata, ako ideš na to da budeš hotel ili nešto slično računaj na to da moraš lift napravit, a to ti je samo jedna od mnogih obveznih stavki.

Zadnje uređivanje JustSpicy : 11.07.2017. at 15:06.
JustSpicy is offline  
Old 11.07.2017., 16:35   #4766
Kod ove naše podjele je (svojevremeno) bilo bitno da se naši apartmani preraspodjele na 2 vlasnika koji imaju drugo prezime.
Ispočetka su svi apartmani bili na mamu i tatu, no tata nije htio da se s njima po novom zakonu uđe u PDV jer je ionako već imao obrt na sebe, na brata ih se nije moglo prepisati jer bi opet bilo isto obiteljsko prezime, tako da sam ih ja 'dobila' jer sam po udaji drugog prezimena.
Znači, sve nam je ostalo isto glede prostora i vlasništva objekta, samo što smo od onda papirnato 2 iznajmljivača u domaćinstvu. Jedina razlika je što se prijava gostiju, Knjiga prometa, računi moraju voditi odvojeno, u mojim apartmanima su 'moji' cjenici, u maminim 'njeni' cjenici.
Svojevremeno smo svaka po zaradi prešle onaj godišnji prag od 80.000 kn pa smo obje ušle u PDV. Onda se morala osnovati firma u kojoj smo nas dvije bile zajedno kao iznajmljivači, to je bilo zato jer je sve u istom objektu pa se nisu mogli odvojiti troškovi režija, osiguranja kuće i slično. Pred 4 god su digli taj prag pa smo mi zatvorile firmu i izašle iz PDVa jer nam je svakoj god. zarada ispod toga, i sad opet sve po starom kao mali iznajmljivači-paušalisti u domaćinstvu.
AndrejaB. is offline  
Old 11.07.2017., 17:13   #4767
AndrejaB. to ti je izmijenjeno pred par godina. Nije ti brat mogao ne zato jer je isto prezime, jer nije on kriv šta je muško i što neće nikad promijenit prezime, već zato jer je vjerojatno bio u istom kućanstvu. Tada je samo jedan član kućanstva mogao biti nositelj kategorizacije, sad se već može preraspodijeliti među članovima obitelji.
JustSpicy is offline  
Old 11.07.2017., 22:59   #4768
Samo da provjerim....uhvatit će me kriza....zbog ove prijave-odjave i sl...
dalmatin is offline  
Old 13.07.2017., 07:08   #4769
Pozdrav, da li je netko imao iskustvo da je već bio oglašen preko neke agencije i onda htio i na booking,ali je već preko te agencije bio vidljiv na bookingu pa kako se oglas ne bi duplao moramo prvo sa agencijom to riješiti?i naravno koliko je to prebacivanje trajalo?
Marella09 is offline  
Old 16.07.2017., 07:49   #4770
Može odgovor.
Imam pritužbe Gostiju koji su izvan hr ,a koji bi htjeli uplatiti akontaciju na žiro račun s adresom vlasnika u hr da bi im uplata 30€ koštala 10€ .Da li je to moguće kad se zna da npr boo.com svaki mjesec izvrši milijune uplata svima u svim zemljama ,a da im svaka uplata ne može biti trošak veći od 20senti ili perine 1€.
Hvala
__________________
poslato sa mog građevina poslovnog TCL 20Y ( A1 alpha 21)
kontrolorKvalty is offline  
Old 16.07.2017., 09:15   #4771
Quote:
kontrolorKvalty kaže: Pogledaj post
Može odgovor.
Imam pritužbe Gostiju koji su izvan hr ,a koji bi htjeli uplatiti akontaciju na žiro račun s adresom vlasnika u hr da bi im uplata 30€ koštala 10€ .Da li je to moguće kad se zna da npr boo.com svaki mjesec izvrši milijune uplata svima u svim zemljama ,a da im svaka uplata ne može biti trošak veći od 20senti ili perine 1€.
Hvala
Ukoliko se radi o zemlji izvan EU točno je da su uplate skupe.
Takvim gostima ponudim da im skinem s kreditne kartice ili da plate preko PayPal-a (troškove snose oni, a tečajnu razliku mi).

Te novce na PayPal-u iskoristim za kupnje avionskih karata ili plaćanje smještaja, kupnju i sl. tako da ih ne prebacujem na bankovni račun pa izbjegnem taj trošak.
__________________
"Do what you like. Like what you do. Optimism can take you anywhere."
evelina is offline  
Old 16.07.2017., 11:12   #4772
pozdrav svima znanima i neznanima...evo pisem nakon dugo vremena, citam i dalje, ali manje...

iako sam se zaklela da me booking nece vidjeti, kad sam uspjela doci do tog da oni vrse placanje, a i ponudili su prvih 200 eura provizije mi vratiti, objavila ja polupopunjene apartmane....
evo prvi booking gosti su u kući i sinoc stize nova rezervacija, naravno overbooking...
nemam sinhronizaciju kalendara kao opciju na ekstranetu, izgleda da kada oni vrse placanje, nema jois i sinhronizacije, valjda da me ne opterete sa svim tim tehnikalijama, mos si mislit...

na svim portalima imam sinhronizaciju i kako imam vise apartmana, dolazaka, odlazaka, zahtjeva gostiju (ovo sa pusenjem je meni cesto)
zaboravim na booking manualniu unos, eto...pogrijesila sam...

sta sada, rezervacija koju imam u to vrijeme je sa airbnba, taj gost je i dalje zeli, ja ne zelim unistiti superhost status, bookingu sam pisala, proslo je par sati, gostu s bookinga nisam....

ma znala sam da se s bookingom necu sroditi....sta savjetujete, po selu traziti zamjenski smjestaj ne bi....
natha is offline  
Old 16.07.2017., 11:39   #4773
Ne trebas traziti smjestaj po selu, mozes na bookingu. Toliko ce te na kraju doci, pa bolje da krenes odmah traziti.
Bila ti je i opcija kontaktirati gosta i zamoliti ga da otkaze.
Tvoja je greska, a strah me da ako se iznamljivaci budu ovako igrali sa svojim obvezama da ce uvesti još vece kazne i nadrljati ce oni kojima ce puknuti cijev od vode, pa zbog toga ce morati otkazati gostu
tomorrow2 is offline  
Old 16.07.2017., 11:42   #4774
a da ih sada kontaktiram? ma nisam ja bas tako neozbiljna i povrsna...ali desilo se...
natha is offline  
Old 16.07.2017., 14:10   #4775
Pozdrav svima!
Nova sam u iznajmljivanju, no zanima me par stvari... unaprijed ispike kao je o tome već bilo riječi, no radim svaki dan u tjednu i nemam vremena pregledavati 240 stranica...

Molim savjet: Na koji način primate uplate preko AirBnb-a i Bookinga.coma? Ja sam stavila da mi uplate ua Air idu preko PayPala, jer sam mislila ako mi gost plaća u eurima, bolje da mi onda upata sjedne u eurima da izbjegnem konverziju banke. No, čini se da sam se prevarila... :/ Iznos mi je umanjen za 20 kn i to za smiješnu cifru od 25 eura, kako će tek biti kada ću imati veću uplatu?!

Booking.com mi uplaćuje na tekući račun, dok platim konverziju + naknada banke za uplatu... opet previše uzimaju. Mislila sam da mi uplaćuju na devizni žiro, no što onda s porezom? Porez plaćam paušalno, ako mi uplaćuju na žiro - znači li to da ću trebati platiti još porez na iznos svih primljenih uplata? :/

Hvala na pomoći!
Globetrotter17 is offline  
Old 16.07.2017., 19:29   #4776
Quote:
Globetrotter17 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Molim savjet: Na koji način primate uplate preko AirBnb-a i Bookinga.coma? Ja sam stavila da mi uplate ua Air idu preko PayPala, jer sam mislila ako mi gost plaća u eurima, bolje da mi onda upata sjedne u eurima da izbjegnem konverziju banke. No, čini se da sam se prevarila... :/ Iznos mi je umanjen za 20 kn i to za smiješnu cifru od 25 eura, kako će tek biti kada ću imati veću uplatu?!

Booking.com mi uplaćuje na tekući račun, dok platim konverziju + naknada banke za uplatu... opet previše uzimaju. Mislila sam da mi uplaćuju na devizni žiro, no što onda s porezom? Porez plaćam paušalno, ako mi uplaćuju na žiro - znači li to da ću trebati platiti još porez na iznos svih primljenih uplata? :/

Hvala na pomoći!
Meni Airbnb uplaćuje na devizni račun (ne devizni žiro, nego obični devizni). Banka mi uzme 1 EUR po uplati.
S Booking.comom još nisam imala posla (oglašena sam, ali nisam imala upita); a tu imam i direktnu naplatu.
dalmatin is offline  
Old 17.07.2017., 12:09   #4777
Globetrotter17 za air obavezno devizni ziro. s bookingom ne radim. porez i dalje placas pausalno ali moras placati pdv na proviziju obe stranice.
sve uplate od iznajmljivanja bi trebala primati na ziroracun.
fairy wings is offline  
Old 17.07.2017., 12:43   #4778
Ovo je isto zanimljivo..
Na cijelom podforumu nema decidiranog zaključka, što je najbolje napravit kad je isplata u pitanju..
Tekući kunski ili devizni, odnosno žiro, kunski ili devizni..

Savjeta ima za svakog od ova četiri računa, kao dobrog načina..

Kopam već danima i čitam..
Monro is offline  
Old 17.07.2017., 13:08   #4779
Sigurna sam da je svaki od ovih savjeta dobronamjeran.
Pa ti probaj - 1 po 1.
dalmatin is offline  
Old 17.07.2017., 13:33   #4780
Bit će da je bitna stavka kako tko ima račun u kojoj banci jer mi se čini da sve nemaju isti % provizije... pa ne bi bilo loše da se i to spomene u kojoj banci vam je taj tekući, žiro, devizni, i koliko vam ta banka uzima provizije za te uplate iz inozemstva...
AndrejaB. is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:38.