Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2017., 14:47   #1
Zenski glas ne grijesi

Jel nepogrešiva zenska intuicija imate li zene iskustva s njom? Nekad imam za neke ljude osjecaje, unutarnji glas koji mi nesto govori da ce bit stalno uz mene nesto kaj nemogu opisat. S jednim deckom, upoznali smo se na cudan nacin. Iako je rekao da bumo prijatelji, da nije siguran mene i dalje nesto vuce da se nalazim s njim, kao da mi neka sila govori da ne pustam. Sto znace ti glasovi. A s nekima nisam imala takve osjecaje nakon sto je doslo do nekih stvari spontano sam ih prekrizila, ugasilo se, nisu mi se javljali ovakvi predosjecaji. Dal to ima neke veze sa sudbinom , visom silom. Imala sam nekakve osjecaje cudne i s bivsim iako smo se stalno svadali, vracao mi se u zivot 5godina od tada sad jos smo prijatelji, on je zagrizen vise nego ja i trudi se za pravo normalno prijateljstvo. A i s njim sam imala stalno takve glasove i misli u sebi. Dal ce i s ovim bit tako u smislu tome da ce mi bit u zivotu ili u vecem smislu. Ali mi se isto pojavljaju s njime, neznam zasto. Moze pomoc zena jel je to neka zenska intuicija?
maridoa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 14:52   #2
Svi grijese, i glasovi i tisine
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2017., 17:23   #3
Ne vjerujem u tu famoznu žensku intuiciju.
Mislim da smo mi jednostavno biološki prijemčive za osluškivanje tuđih potreba jer moramo brinuti o djeci.
Pjegavi poriluk is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 11:57   #4
Uglavnom dobivam bolje rezultate kad slijedim intuiciju nego kad racionalno analiziram situaciju. Ali trebale su mi godine i godine da to shvatim. Uče nas da trebamo biti razumne ako želimo da nas muškarci ozbiljno shvate. A to je laž - trudeći se da postignemo nekakve zadane standarde racionalnosti nerijetko ih premašujemo i počinjemo živjeti u glavi, a obećana nagrada izostaje. Da, sada nas doživljavaju inteligentnima ali kastrirajućima osim ako taj svoj racio ne upregnemo u zadovoljavanje tuđih potreba, ostvarivanje profita i slične pizdarije.

Intuicija je pak način na koji se žena spaja sa svojim najdubljim bićem i zato je nepoželjna u današnjem svijetu - jer ti otkriva stvari onakvima kakve uistinu jesu.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 12:52   #5
Opcenito govoreci intuicija i dojam o covjeku sa prve kave rijetko kad me zavara.
Druga je stvar sto sam ja glupi mazohista pa po nekom kljucu ponekad odabirem osobe koje u biti trebam izbjegavati.
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 15:31   #6
Zenski glas ne grijesi

Vjerujem da je intuicija vrsta supra nesvjesnog razmišljanja. Drugim riječima naš mozak u kratkom vremenu donosi određeni zaključak. Na temelju čega? Vjerujem na osnovu ranijih sličnih iskustava koje pamti. Često ju zanemarujem rijetko kad griješi. Zanimljivo zašto se pripisuje samo ženama. Mislim da je to zbog toga što žene u komunikaciji više pažnje obraćaju na nečiji nastup i dojama. Drugim riječima ne obraćaju pažnju na ono sto je izrečeno već na koji način je to izrečeno. S druge strane često mi se događa da prije nego donesem neku odluku koja nema veze s nikim osim samnom, javlja mi se neki "glas" , da ili ne. Opet, vjerujem da mozak pamti i reagira ako je svjesno razmišljanje suprotno. Primjer: dogovorili ste se s nekim nešto i obećajemo da će te to ispuniti nakon cijelog stresnog dana ispunjenog obavezama u potpunosti zaboravite na dogovor. Odlučite otići obaviti nešto drugo ali "nešto" vam govori da to nije dobra ideja. Zanemarite to i jednostavno učinite ovo drugo. Nakon nekog vremena sjevne vam u glavi da imate dogovoreno ovo prvo. primjer nesvjesnog razmišljanja...

Zadnje uređivanje qwertz90 : 05.11.2017. at 15:41.
qwertz90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2017., 19:17   #7
Prvi dojam o osobi dobijemo nakon nekoliko sekundi. Tisuce i tisuce godina promatranja govora tijela nam daju takvu mogucnost. Neverbalna komunikacija je 95 posto komunikacije, ako netko mulja to kuzimo jer pokazuje tijelom da mulja. Intzicija je samo to, cujemo glas ali sa slikom nesto nije u redu i to se istinski osjeti, primitivno, instinktivno i obicno smo u pravu. Netko bolje cita te signale netko losije, primjer su ljudi koji rade s ljudima ili cure kojima decki cesto prilaze itd..
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 09:01   #8
Ovakav glas još nisam doživjela na moju žalost prije onaj "okreni se i ne osvrći se"
__________________
When the power of Love overcomes the love of power, the world will know peace.
skorpionka87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 11:01   #9
uvijek, ali uvijek je moj prvi dojam o nekoj osobi bio točan...naravno da uglavnom nisam poslušala taj prvi dojam jer da jesam nikada ne bih saznala koliko je bio ispravan...mi ljudi jednostavno moramo griješiti kako bismo naučili slušati mudriji dio sebe koji zna više od površine koju detektiramo s naših 5 osjetila
U intuiciju ne ulaze emocije koje naknadno osjećaš prema nekome...to što te nešto vuče prema nekoj osobi ne mora uopće biti intuicija nego neki strah ili neka duboko zakopana emocija koje nisi svjesna pa je partnerstvo/ prijateljstvo način kroz koji ta emocija ili strah traži svoj način za oslobođenje...intuicija se javlja u bljeskovima i obično je to taj prvi dojam o nekome

intuicija nije ekskluzivno pravo žena iako se žene lakše povezuju s intuicijom jer su muškarci društveno tretirani da ju ušutkuju u sebi
__________________
"Forumaš ima pravo kad ga ima,
ako ga ima! (no obično ga nikad nema)"
RedSonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 11:24   #10
Ne bih rekla da je to glas, više neki osjećaj.
I da sam ga više slušala, bolje bih prošla u životu.

Vjerujem više u njega, nego u analiziranje.
Vitalina is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2017., 23:22   #11
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Uglavnom dobivam bolje rezultate kad slijedim intuiciju nego kad racionalno analiziram situaciju. Ali trebale su mi godine i godine da to shvatim. Uče nas da trebamo biti razumne ako želimo da nas muškarci ozbiljno shvate. A to je laž - trudeći se da postignemo nekakve zadane standarde racionalnosti nerijetko ih premašujemo i počinjemo živjeti u glavi, a obećana nagrada izostaje. Da, sada nas doživljavaju inteligentnima ali kastrirajućima osim ako taj svoj racio ne upregnemo u zadovoljavanje tuđih potreba, ostvarivanje profita i slične pizdarije.

Intuicija je pak način na koji se žena spaja sa svojim najdubljim bićem i zato je nepoželjna u današnjem svijetu - jer ti otkriva stvari onakvima kakve uistinu jesu.
intuitivnost je plod ratia odnosno suptilne mikrologike koja se temelji na heuristici prepoznavanja. sto zapravo znaci apstrahiranja velikog broja informacija. takvom apstrakcijom zakljucujemo brze, i cesto, ali ne uvijek ispravnije.
vec sam ovdje preporucio knjigu gerda gigerenzera a koja se tice teme. procitao sam samo predgovor.
btw., ne postoji 'zenska' intuicija. a ako postoji, ona je pokaz drustvene kondicioniranosti.
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 09:36   #12
Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
intuitivnost je plod ratia odnosno suptilne mikrologike koja se temelji na heuristici prepoznavanja. sto zapravo znaci apstrahiranja velikog broja informacija. takvom apstrakcijom zakljucujemo brze, i cesto, ali ne uvijek ispravnije.
vec sam ovdje preporucio knjigu gerda gigerenzera a koja se tice teme. procitao sam samo predgovor.
btw., ne postoji 'zenska' intuicija. a ako postoji, ona je pokaz drustvene kondicioniranosti.

Žene su bolje kada se o intuiciji radi. Naime žene moraju znati donijeti zaključak na temelju dostupnih informacija, zašto. Pa biološki one su ranjive, one moraju iznijeti trudnoću i osigurati opstanak svojoj djeci. Nekad je to značilo prepoznati kvalitetne muške karakteristike i odbiti muškarce koji bi samo htjeli dobiti pičke bez obveza o potomstvu. Danas u složenom i kompliciranom svijetu prepunom informacija u kojem se brzo živi presudno je donositi kvalitetne i brze odluke. Žene to uče od malih nogu i bolje su u tome od muškaraca.
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 09:58   #13
Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
intuitivnost je plod ratia odnosno suptilne mikrologike koja se temelji na heuristici prepoznavanja. sto zapravo znaci apstrahiranja velikog broja informacija. takvom apstrakcijom zakljucujemo brze, i cesto, ali ne uvijek ispravnije.
vec sam ovdje preporucio knjigu gerda gigerenzera a koja se tice teme. procitao sam samo predgovor.
btw., ne postoji 'zenska' intuicija. a ako postoji, ona je pokaz drustvene kondicioniranosti.
Ne bih se složila. Intuicija kao pred-osjećaj ne može proizlaziti iz ratia, ratio je onemogućuje i guši. Po meni intucija izranja iz prastarih dijelova mozga, iz amigdale kao praosjećaj, predosjećaj, zatim povezujući se s informacijama dobivenim iz korteksa i neokorteksa daje nam u intelektualnom smislu nejasnu informaciju. Ratio u koji uključujemo učenje i pamćenje i donošenje odluka presijeca vrpcu informacija koju nam intuicija neposredno daje. Zato ljudi kažu imam nejasan osjećaj da tamo ne trebam ići, da ne trebam ući u taj avion i slično. Nemaju točnu i racionalnu informaciju nego nešto nalik na sjenu, obris informacije.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 11:55   #14
Quote:
radical change kaže: Pogledaj post
Žene su bolje kada se o intuiciji radi. Naime žene moraju znati donijeti zaključak na temelju dostupnih informacija, zašto. Pa biološki one su ranjive, one moraju iznijeti trudnoću i osigurati opstanak svojoj djeci. Nekad je to značilo prepoznati kvalitetne muške karakteristike i odbiti muškarce koji bi samo htjeli dobiti pičke bez obveza o potomstvu. Danas u složenom i kompliciranom svijetu prepunom informacija u kojem se brzo živi presudno je donositi kvalitetne i brze odluke. Žene to uče od malih nogu i bolje su u tome od muškaraca.
biologijski determinizam put je koji vodi diskriminaciji pa i onda kada toga netko nije svjestan. a najcesce nije. izbjegavam, koliko sam u stanju ili koliko znam razmisljati u kategorijama rodne binarnosti i dijeliti svijet onom klasicnom zensko muskom dihotomijom koja zapravo negira vrijednost individualnosti. naravno da postoje bioloske razlike izmedju, medjutim, potenciranje tih razlika, zauzimanje je odredjenog diskursa koji je drustveno nametnut.

naprosto mi je neuvjerljiv pojam 'zenske' intuicije jer je intuitivno posljedica odredjenog intelektualnog ili razumskog postupka kojeg ne obiljezava rod i spol vec individualna sposobnost i suptilnost razmisljanja.
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 12:06   #15
Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
jer je intuitivno posljedica odredjenog intelektualnog ili razumskog postupka kojeg ne obiljezava rod i spol vec individualna sposobnost i suptilnost razmisljanja.
kako je ovo moguće Gajto?
Od kuda psu/ životinji onda intuicija/ predosjećaj?
Sigurna sam da intuicija ne dolazi iz razuma...ne mogu tvrditi odakle dolazi ali znam da ne dolazi iz razuma jer sam pod utjecajem intuicije/ predosjećaja postupila potpuno iracionalno
__________________
"Forumaš ima pravo kad ga ima,
ako ga ima! (no obično ga nikad nema)"
RedSonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 12:11   #16
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
Ne bih se složila. Intuicija kao pred-osjećaj ne može proizlaziti iz ratia, ratio je onemogućuje i guši. Po meni intucija izranja iz prastarih dijelova mozga, iz amigdale kao praosjećaj, predosjećaj, zatim povezujući se s informacijama dobivenim iz korteksa i neokorteksa daje nam u intelektualnom smislu nejasnu informaciju. Ratio u koji uključujemo učenje i pamćenje i donošenje odluka presijeca vrpcu informacija koju nam intuicija neposredno daje. Zato ljudi kažu imam nejasan osjećaj da tamo ne trebam ići, da ne trebam ući u taj avion i slično. Nemaju točnu i racionalnu informaciju nego nešto nalik na sjenu, obris informacije.
na tragu si spinoze i tumacenja intuitivnog kao neposredne i najvise moguce spoznaje u njegovoj spoznajnoj hijerarhiji. no mislim da je on to vise poimao kao metafizicko poniranje nego razumski postupak.
cini mi se da si u pravu, barem u jednoj stvari. naime, neuroznanost potvrdjuje postojanje neke temeljne svijesti koju ti nazivas prastarom.
taj nejasan osjecaj o kojem pises ipak je posljedica razumskog odnosno apstrahiranja informacija na one bitne za zakljucak. dakle, heuristike prepoznavanja.
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 12:16   #17
Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
biologijski determinizam put je koji vodi diskriminaciji pa i onda kada toga netko nije svjestan. a najcesce nije. izbjegavam, koliko sam u stanju ili koliko znam razmisljati u kategorijama rodne binarnosti i dijeliti svijet onom klasicnom zensko muskom dihotomijom koja zapravo negira vrijednost individualnosti. naravno da postoje bioloske razlike izmedju, medjutim, potenciranje tih razlika, zauzimanje je odredjenog diskursa koji je drustveno nametnut.

naprosto mi je neuvjerljiv pojam 'zenske' intuicije jer je intuitivno posljedica odredjenog intelektualnog ili razumskog postupka kojeg ne obiljezava rod i spol vec individualna sposobnost i suptilnost razmisljanja.
Diskriminacija je glupost. Ako prosječni muškarac može podići 50kg a prosječna žena ne može, automatski se radi o diskriminaciji, ali eto ne možeš reći da su muškarci snažniji. Glupost modernog vremena ali eto moraš žutjeti i praviti se da ne postoje nikakve spolne razlike, svi smo apsolutno jednaki da jednakiji ne možemo biti. Dok ne dođe žena koja umiri dijete a ti se pitaš zašto ti to ne znaš, pa žena koja tumači osjećaje a ti se u tome gubiš, pa žena koja se oslanja na unutrašnji glas a ti se vodiš razumom kao. Žene kao spol općenito imaju određenih prednosti nad muškarcima, intuicija i hendlanje osjećaja daleko bolje ide ženama jer je to biološki uvjetovano, to su naše spolne razlike.

Isto tako intuicija je naučena stvar. Sve se u životu uči pa i prepoznavanje govora tijela. Malena djeca ne znaju za opasnost, možeš doći sa nožinom ona nisu svjesna da ćeš im nanijeti zlo, ali znaju osjetiti i prepoznati nervozu i sve ono što nije uobičajno. Majka svoju nervozu ekspresno prenese na malo dijete, da vidiš tu finu dinamiku na djelu dok se nervozna majka pita zašto dijete neutješno pače i ne može ga smiriti. Dakle osjećamo vibru, osjećamo da nešto nije u redu, osjećamo da govor tijela ne govori u prilog riječima koje izlaze iz nečijih usta, gledamo čovjeka u oči i vidimo da laže i mulja to mu piše u pogledu, dijete osjeti da su majčini pokreti nervozniji od uobičajnih i osjeća da nešto nije u redu i tako reagira, osjeća opasnost...
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 14:03   #18
Quote:
RedSonia kaže: Pogledaj post
kako je ovo moguće Gajto?
Od kuda psu/ životinji onda intuicija/ predosjećaj?
Sigurna sam da intuicija ne dolazi iz razuma...ne mogu tvrditi odakle dolazi ali znam da ne dolazi iz razuma jer sam pod utjecajem intuicije/ predosjećaja postupila potpuno iracionalno
Ih, kada sam ja još ustvrdila da intuicija dolazi iz guzice.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 15:32   #19
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ih, kada sam ja još ustvrdila da intuicija dolazi iz guzice.
ti si nekako najbliža, guzica i noge su prvo što dotiče zemlju i naše korjenje pa je mnogo logičnije da intuicija dolazi iz guzice nego glave
Ja sam uvijek znala reći da dolazi iz trbuha, al nije ni guzica daleko
__________________
"Forumaš ima pravo kad ga ima,
ako ga ima! (no obično ga nikad nema)"
RedSonia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 16:06   #20
Quote:
gajto gazdanov kaže: Pogledaj post
na tragu si spinoze i tumacenja intuitivnog kao neposredne i najvise moguce spoznaje u njegovoj spoznajnoj hijerarhiji. no mislim da je on to vise poimao kao metafizicko poniranje nego razumski postupak.
cini mi se da si u pravu, barem u jednoj stvari. naime, neuroznanost potvrdjuje postojanje neke temeljne svijesti koju ti nazivas prastarom.
taj nejasan osjecaj o kojem pises ipak je posljedica razumskog odnosno apstrahiranja informacija na one bitne za zakljucak. dakle, heuristike prepoznavanja.

Nisam se baš referirala na Spinozu, njega sam usput malo čitala u srednjoj školi i to je to.
Metafizičari su za duge kišne večeri kad na netu nema niš pametnoga, pa skupiš ekipu koja je završila škole za vrijeme Kardelja i kreneš pričati do dugo u noć.
Isto tako nisam govorila o temeljnoj svijesti, nego sam naprosto govorila o intuiciji koja kao pred-osjećaj ne može doći iz neokorteksa koji je zadužen za učenje, analiziranje i pamćenje i koji nam omogućuje da stanemo prije nego donesemo odluku. Intucija dolazi iz emocionalnog mozga pa i kao tjelesna senzacija, neposredna, iznenadna i nelogična, a ne kao rezultat racia.
Kao što su cure rekle, dolazi prije iz guzice i trbuha nego iz glave.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:42.